Alternatifim Cafe

Umut Sarıkaya

Discussion started on Yazarlar - Çizerler

t-mac

Umut Sarıkaya, 2004-2007 yılları arasında Penguen'de çalışan karikatürist. 5 Eylül 2007'den itibaren Uykusuz'da çizmeye başladı.

Sayfasının üst bölümüne yaptığı karikatürlerde geçmişimizdeki mahalle arası veya sokak muhabbetleri diye tabir edilen her türlü şeyi hatırlatarak beğeni kazanmaktadır. Kendisine 'tespit adamı' diyenler mevcuttur haliyle. Alt bölüme ise "Benim de Söyleyeceklerim Var" isimli bir yazı köşesine ayrılmıştır. Çeşitli edebi akımlardan ve romanlardan esinlenerek oluşturduğu bir bölümdür. Sayfasının kenarlarına da ufak çizimler yapar. Özellikle Semih Cumhuriyeti adlı hayali ülkesiyle bir ülkede, şehirde hatta bir evde görülebilecek bütün abzürdlükleri karikatürlerine yansıtır. Karikatürlerinde aynı zamanda alt ve üst sınıf çatışmalarını yansıtır.

Ekim 2005'te Penguende yazdığı "Benim de Söyleyeceklerim Var" başlıklı yazıları kitap olarak toplanmıştır. 2006 sonunda vatani görevini yapmak üzere askere gitmiştir. Bu ayrılığın etkileri, o dönem Penguen'de olumsuz anlamda gözlenmiştir. 6 ay sonra geri dönerek bütün Penguen okurlarını sevindirmiş, ancak Penguenden ağustos ayı içersinde ayrılmıştır. 5 Eylül'de Penguen'den beraber ayrıldıkları çizerler ile Uykusuz isimli yeni bir dergi çıkartacaklardır.

#1 - Aralık 21 2007, 18:34:46

_DaRkdreams_

Bu Tülün kod adlı insanın sürekli Umut Sarıkaya laaaan hastasıyım , demesi üzerine bi merakla aldım okudum Uykusuz ' u .
Penguen ' i seviyordum aslında , Uykusuz alma gibi bir niyetim yoktu , Tülüüüğğğğn beğendiyse ben de beğenirim bu adamı dedim .

Ve beğendim ivit ;;

Ama yazmasada olur kendisi , çizimleri daha bir komik - güzel - .
#2 - Aralık 21 2007, 19:24:05

-_-

Ankara'da geçirdiği çocukluk anıları sanki adamı hayatından bezdirmiş.Kötü tanıtıyor ili lan..Lakin çok severim,"işimdeyim gücümdeyim" köşesini de okuyup yarılmadan geçmem..
#3 - Aralık 22 2007, 05:39:12

Maşrapayı alıp, altına da Erkan Plastik yazıp gideceğim kişidir. Ardından "erkan plastik neyin peşindesin" diye bağıracağım. İnşallah tersleyip, sigarayı üstümde söndürmeyi denemez.
#4 - Aralık 25 2007, 13:43:46

Sarelle kutusunun içindeki köfte gibi adam..
#5 - Aralık 25 2007, 13:48:42

_DaRkdreams_

Maşrapayı alıp, altına da Erkan Plastik yazıp gideceğim kişidir. Ardından "erkan plastik neyin peşindesin" diye bağıracağım. İnşallah tersleyip, sigarayı üstümde söndürmeyi denemez.
Alemsin Oğuz (6)
#6 - Aralık 25 2007, 15:15:47

t-mac

Sarelle kutusunun içindeki köfte gibi adam..

Fantezi dusmanlarının gazabına ugrayanların 1 numaralı sevgilisi..
#7 - Aralık 26 2007, 10:54:31

ben çok severim aslında ama daha çok erkeklerin beğendiği bir çizer
neden bilemiyorum
#8 - Şubat 10 2008, 22:54:51
[img]http://www.mediabistro.com/agencyspy/original/gossip_girl.JPG[img/]

t-mac

ben çok severim aslında ama daha çok erkeklerin beğendiği bir çizer
neden bilemiyorum

Bu kanıya nerden vardınız onu merak ettim :Ç

Çok can alıcı bi anket yapmışsınızdır heralde.
#9 - Şubat 10 2008, 22:57:12

_DaRkdreams_

Tülin biz erkek miyiz yoksa :P
#10 - Şubat 10 2008, 22:59:32

Mont beni ve Montla sıç karikatürleriyle hafızalardan silinmeyen komik adam. Güzel yazıyor, güzel çiziyor; çilelerin en büyüklerini taşıyor her hafta köşesine. Toplan be mont, değme g.te be!

#11 - Şubat 24 2008, 21:15:09

Aşağıda, bizzat şahsımın okulun etrafındaki bi duvardan çektiği bu resimle anladım ki, Umut denen bu adam gün gelecek milyonları, milyarları peşinde süründürecek, belki de dünyanın başına geçecektir...
#12 - Şubat 24 2008, 21:29:52

PosiTive

-supermen, sana bişi soracam; namaz var mı?
-yok!
-zekat?
-yok!
- e şimdi sen süpersin de ben değilim, he mi? kanadina s.ctığımının.
#13 - Haziran 28 2008, 00:30:10
« Son Düzenleme: Haziran 28 2008, 00:30:28 Gönderen: Positive »

Bu haftaki Uykusuz'da en alttaki "Mecidiyeköy" karikatürünü birisi bulsun, taratsın ya da ne bileyim koysun buraya. Ben bulamadım. Son 1 haftamı Mecidiyeköy'ün sokaklarında iş için geçirdikten sonra şu karikatürü okurken ağladım a dostlar. Ne güzel de tarif etmiş Mecidiyeköy'ü, o körüklüde çizdiği uyuyan adam bile olabilirim.

-karikatürden bir bölüm-
Ulan ne biçim dine mensup olmuşum, cehennem diye getirdikleri yere bak; mecidiyeköy lan burası! Hem de öğle sıcağında... Öff, körüklü geçiyor yandan.
#14 - Temmuz 04 2008, 01:35:49

çok iyi bir gözlemci,bir süre sonra her yerde onun izlerini görebilcecek derece.hayata umut sarıkaya gözüyle bakmaya başlıyor iyice alıştıktan sonra insan.
bu arada evet,mont beni süperdi ya,görünce htrladım bir dönem her yere yanımda tasıdığım bir karikatrdü.
takipçisiyiz bu özgün yaratıcı işinde gücünde olan adamın.
#15 - Temmuz 04 2008, 15:27:30
give me something to kill the pain
there is no tomorrow and no today
my soul is not for eternity
...and i know i will fade away in memories

- şunu hiç unutma ki aşkım, unutulanlar unutanları hiç unutmazlar. bunu sakın aklından çıkarma..
+ ay timuçin tamam unutmadık... 5 milyon borcumu ödiycem ama yanımda bozuk yok anlasana..
- bak şurda bakkal var.. ver bozdurayım getireyim kara vicdanlı

(6)
#16 - Temmuz 25 2008, 13:32:48
Eskiden buralar hep hayat, yaşamdı.

Bu haftaki Uykusuz'da en alttaki "Mecidiyeköy" karikatürünü birisi bulsun, taratsın ya da ne bileyim koysun buraya. Ben bulamadım. Son 1 haftamı Mecidiyeköy'ün sokaklarında iş için geçirdikten sonra şu karikatürü okurken ağladım a dostlar. Ne güzel de tarif etmiş Mecidiyeköy'ü, o körüklüde çizdiği uyuyan adam bile olabilirim.

-karikatürden bir bölüm-
Ulan ne biçim dine mensup olmuşum, cehennem diye getirdikleri yere bak; mecidiyeköy lan burası! Hem de öğle sıcağında... Öff, körüklü geçiyor yandan.

Eski anılar geldi aklıma, körüklünün nefesini ensemde, yapışmış tişörtümü bedenimde hissettim. Alacağın olsun senin Mecidiyeköy. O karikatürü de buldum.

#17 - Şubat 04 2009, 13:19:37

İTÜ'lü arkadaşların affına sığınırım.

#18 - Ağustos 20 2009, 20:19:28
« Son Düzenleme: Ağustos 20 2009, 20:19:56 Gönderen: vyacheslav »

Any_one

iki tane resim koyup hemen kaçıyorum. -_-

#19 - Ağustos 20 2009, 20:33:10
« Son Düzenleme: Ağustos 21 2009, 20:04:33 Gönderen: Darque Ash »

Any_one

önceleri bilmem kaç ayda bir yaptığı aşkımızın meyvesi karikatürlerini aytek adlı kedimin ölümünden sonra niye her hafta yayımlayıp üzülmeme neden oluyorsun diye sorarım ben bu adama. iki dirsek?
#20 - Ekim 04 2009, 15:14:10
« Son Düzenleme: Ekim 04 2009, 17:07:40 Gönderen: Netoçka Nezvanova »

arsenik

Bir Aytek'te benden gelsin, tüm ülkücü aşıklara.

#21 - Ekim 14 2009, 16:36:51

bu hafta beni bilgisayar laboratuvarında bildiğin kahkahalarla güldürmüş insandır.insan etrafını unutuyor yahu okurken.
-baba beni tutup yere çalma baba! yazacaktım vallahi word e.tutamıyorum kendimi bak yazdım yine güldüm.Mükemmel.
#22 - Ekim 24 2009, 21:56:15
give me something to kill the pain
there is no tomorrow and no today
my soul is not for eternity
...and i know i will fade away in memories

Anti-tiKKy

Bu hafta okuyamadım uykusuz'da, of.
#23 - Ekim 27 2009, 22:23:17

Bu haftaki yazısı çok iyiydi. Sağlam bir noktaya değinmişti. Fazlasıyla 'g.t' takıntılıydı hatta, ahah. Cümlelerine kuvvet diyorumz.
#24 - Ekim 28 2009, 00:54:59
''Cehennem, başkalarıdır. ''

Buraya karikatür eklemektense , yorumlarınızı yazmanız daha iyi ve güzel bir hadise olur . Yoksa koy koy bitmez bu sarella adamının karikatürleri :)) .
#25 - Ekim 28 2009, 09:32:43

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.