Alternatifim Cafe

Türkiye'deki Trip-Hopçı | Gökhan Kırdar

Discussion started on Yerli Sanatçılar - Gruplar

Gökhan Kırdar 1970 yılında Aydın’da doğdu. Orta öğrenim sonrası İzmir’de, 1988’de Yıldız Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nü kazandıktan sonra da İstanbul’da yaşamaya başladı. 1994’te ilk albümü «Serseri Mayın» başta «Yerine Sevemem» adlı şarkı olmak üzere büyük ilgi topladı. Sanatçı 1995’te «Tutunamadım» albümünü yayımladı. 1993’teki ilk film müziği çalışması olan «Gece, Melek ve Bizim Çocuklar», Kırdar’ın ikinci albümü «Tutunamadım»da yer aldı. Kırdar, 1995 yılında 9 Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzikoloji Bölümü’nü kazandı. 1997 yılında, kendi müzik şirketi Loopus’u kurdu. Türkiye’nin ilk elektronik müzik albümü ünvanını alan «Trip» albümünü, 1997’de Loopus Entertainment etiketiyle yayımladı.

1999’daki Marmara depreminden sonra, depremzede çocuklar yararına Hasbro Intertoy’la ortaklaşa hazırlanan «Furby 3Doo» projesi, Loopus Entertainment etiketiyle aynı yıl yayımlandı. Bu çalışma, konuşabilen robot bir oyuncakla eşzamanlı üretilen ilk albüm olması açısından etkileyici bir fikir olarak ilgi gördü. 1999 Ankara Film Festivali’nde En İyi Kısa Film ödülü alan «Namaste» adlı filmin müzikleri de, Kırdar’ın bu dönemde yaptığı çalışmalar arasında yer aldı. 2000 yılı içerisinde sanatçı, ilk kütüphane çalışması olan «Ethnotronix» albümünü hazırladı. Müzikotek bu albümü 14 ülkede tanıttı. Aynı çalışma 2003 yılı başında albüm olarak da yayımlandı.
#1 - Ekim 20 2008, 19:33:12
Bu içindeki; olmayan beyninin değil aşk'sızlıktan guruldayan midenin sesi.
Sana hayvan dediğimde hayvanlar alınmıyor da sendeki bu tavır neyin nesi ?!

Gökhan Kırdar Trip-Hopçı mı  :hönk Hiç beklemezdim  (6) Severim o adamı çok dinlerdim zamanında  :hımm
#2 - Ekim 20 2008, 20:23:35
Don't look so blue'

Bu Aşk..

Hastasıydım bende..
#3 - Ekim 20 2008, 23:23:38

I keep a distance from the truth of me to come to your reality.
#4 - Kasım 24 2014, 11:16:59

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.