Alternatifim Cafe

Güllerin Efendisinden İnciler

Discussion started on Dua, Âyet, Hadis

''Peygamberimiz, işaret parmağı ve orta parmağıyla işaret ederek: ''Gerek kendisine ve gerekse başkasına ait herhangi bir yetimi görüp gözetmeyi üzerine alan kimse ile ben, cennette işte böyle yanyanayız'' buyurmuştur.

''İşçiye ücretini,(alnının) teri kurumadan veriniz.''

''Küçüklerimize merhamet etmeyen, büyüklerimize saygı göstermeyen bizden değildir.''

''Bizi aldatan bizden değildir.''

''Üç dua vardır ki, bunlar şüphesiz kabul edilir: Mazlumun duası, misafirin duası, ve babanın evladına duası.''

''Bir müslümanın diktiği ağaçtan veya ektiği ekinden insan, hayvan ve kuşların yedikleri şeyler, o müslüman için birer sadakadır.''

''insanı helak eden şu 7 şeyden kaçının: Allah'a şirk koşmak, sihir, Allah'ın haram kıldığı cana kıymak, faiz yemek, yetim malı yemek, savaştan kaçmak, suçsuz ve namuslu mü'min kadınlara iftirada bulunmak.''

''Söz taşıyanlar (cezalarını çekmeden yada affedilmedikçe) cennete giremezler.''

''Hiç bir baba, çocuğuna, güzel terbiyeden daha üstün bir hediye vermiş olamaz.''

''İnsanda bir organ vardır. Eğer o sağlıklı ise bütün vücut sağlıklı olur; eğer o bozulursa bütün vücut bozulur. Dikkat edin! O kalptir.''

''Sizin en hayırlılarınız, hanımlarına karşı en iyi davrananlarınızdır.''

''Kolaylaştırınız, güçleştirmeyiniz, müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz.''

''Hiçbiriniz kendisi için istediğini (mü'min kardeşi için)istemedikçe (gerçek) iman etmiş olamaz.''

''İnsanların Peygamberlerden öğrenegeldikleri sözlerden biri de : ''Utanmadıktan sonra dilediğini yap!'' sözüdür.''

''Başkalarına zarar vermek ve zarara zararla karşılık vermek yoktur.''

''İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.''
#1 - Ağustos 27 2008, 21:35:12
...Senin aydınlığındır ay'a ışığını veren geceleyin.
Ben bir geceyim, sen bir ay'sın madem,
Gökyüzünde bensiz gitme, istemem...

''Müslüman müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, onu düşmanına teslim etmez. Kim, Mü'min kardeşinin bir ihtiyacını giderirse, Allah'da onun bir ihtiyacını giderir. Kim Müslümanı sıkıntıdan kurtarırsa, bu sebeple Allah'da onu kıyamet günü sıkıntılarının birinden kurtarır. Kim bir müslümanın kusurunu örterse, Allah'da kıyamet günü onun bir kusurunu örter.!!

''Allah, sizden birinizin yaptığı işi, ameli ve görevi sağlam ve iyi yapmasından hoşnut olur.''

''İman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de (gerçek anlamda) iman etmiş olamazsınız.''

''Nerede olursan ol, Allah'a karşı gelmekten sakın; yaptığın kötülüğün arkasından bir iyilik yap ki bu onu yok etsin.İnsanlara karşı güzel ahlakın gereğine göre davran.''

''Müslüman, müslümanların elinden ve dilinden emin olduğu kimsedir. Mü'min ise, insanların canları, malları konusunda kendisinden emin olduğu kimsedir.''

''Mü'min bir yılanın deliğinden iki defa sokulmaz.''

''İki göz vardır ki, cehennem ateşi onlara dokunmaz: Allah korkusundan ağlayan göz; birde gecesini Allah yolunda, nöbet tutarak geçiren göz.''

''İslam, güzel ahlaktır.''

''İman yetmiş küsür derecedir. En üstünü ''La ilahe illallah (Allah'tan başka ilah yoktur) sözüdür. En düşük derecesi de rahatsız edici bir şeyi yoldan kaldırmaktır. Haya da imandandır.''

''Allah'ın rızası, anne ve babanın rızasındandır. Allah'ın öfkesi de anne babanın öfkesindendir.''

''Rabbinize karşı gelmekten sakının, beş vakit namazınızı kılın, Ramazan orucunuzu tutun, mallarınızın zekatını verin, yöneticilerinize itaat edin. Böylelikle Rabbinizin cennetine girersiniz.''

''Kim kötü ve çirkin bir iş görürse, onu eliyle düzeltsin; eğer buna gücü yetmiyorsa, diliyle düzeltsin; buna da gücü yetmezse, kalben karşı koysun. Buda imanın en zayıf derecesidir.''

''Mü'min kardeşine tebessüm etmen senin için sadakadır. İyiliği emredip kötülükten sakındıran sadakadır. Yolunu kaybeden kimseye yol göstermen sadakadır. Yoldan taş, diken, kemik gibi şeyleri kaldırıp atman da senin için sadakadır.'''

''Hayra vesile olan, hayrı yapan gibidir.''
#2 - Ağustos 27 2008, 21:53:55

''Allah, sizin ne dış görünüşünüze nede mallarınıza bakar. O, sadece sizin kalplerinize ve işlerinize bakar.''

''Mü'minin başka hiç kimsede bulunmayan ilginç bir hali vardır; O'nun her işi hayırdır. Eğer bir genişliğe nimete kavuşursa, şükreder ve bu onu için bir hayır olur. Eğer bir darlığa musibete uğrarsa, sabreder ve bu da onun için bir hayır olur.''

''(Allah Resulü) ''Din nasihattır/samimiyettir'' buyurdu. ''Kime Ya Resulullah?'' diye sorduk. O da ; ''Allah'a , kitabına, peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün Müslümanlara '' diye cevap verdi.''

''Cebrail (A.s) bana komşu hakkında o kadar çok tavsiyede bulundu ki; ben (Allah teala) komşuyu komşuya mirasçı kılacak zannettim.''

''Birbirinize buğuz etmeyin, birbirinize hased etmeyin, birbirinize arka çevirmeyin; ey Allah'ın kulları, kardeş olun. Bir müslümana üç günden fazla (din) kardeşi ile dargın durması helal olmaz.''

''Allah'a ve ahiret gününe iman eden kimse, komşusuna eziyet etmesin.
Allah'a ve ahiret gününe iman eden kimse, misafirine ikramda bulunsun.
Allah'a ve ahiret gününe iman eden kimse, ya hayır söylesin veya sussun.''

''Mü'min kardeşinle münakaşa etme, onun hoşuna gitmeyecek şakalar yapma ve ona yerine getiremeyeceğin bir söz verme.''

''Dul ve fakirlere yardım eden kimse, Allah yolunda cihad eden veya gündüzleri (nafile) oruç tutup, gecelerini (nafile) ibadetle geçiren kimse gibidir.''

''Hiç şüphe yok ki doğruluk iyiliğe götürür. iyilikde cennete götürür. Kişi doğru söyleye söyleye Allah katında sıddık(doğru sözlü) diye yazılır. Yalancılık kötülüğe götürür. Kötülükde cehenneme götürür. Kişi yalan söyleye söyleye Allah katında Kezzab(çok yalancı) diye yazılır.''

''Her insan hata eder. Hata işleyenlerin en hayırlıları tevbe edenlerdir.''
#3 - Ağustos 27 2008, 22:09:36

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.