Alternatifim Cafe

Atatürk Hakkında Söylenenler

Discussion started on Atatürk Köşesi

sea_deniz

Aristide Briand
Fransız Başbakanı, 1921
Yeni Türk Devleti ile Ankara Andlaşması'nın imzalanması nedeniyle; "Bizi arkadan vurdu, dağ başındaki haydutlarla, Mustafa Kemallerle anlaştı" diyenlere Fransız Başbakanının Mecliste verdiği cevap: "Dağ başındaki haydutlar diye isimlendirdiğiniz kahraman Mustafa Kemal ve O'nun tüm askerleri burada olsalardı, teker teker hepsinin heykellerini dikerdik. Böylesine kahraman bir andlaşma imzalamaktan gurur duyuyorum."

--------------------------------------------------------------------------------

Vladimir İliç Lenin
Rus İhtilali Lideri, 1921
Mustafa Kemal sosyalist değildi. Fakat görülüyor ki iyi bir teşkilatçı, yüksek anlayışlı, ilerici, iyi düşünceli ve akıllı bir önderdir. O, soygunculara karşı bir kurtuluş savaşı yapıyor. Emperyalistlerin gururunu kıracağına ve Sultanı da yaranıyla birlikte alt edeceğine inanıyorum.

--------------------------------------------------------------------------------

David Lloyd George
İngiltere Başbakanı, 1922
1922'de Türk ordularının zaferi neticesi Anadolu'daki emelleri gerçekleşmeyen İngiltere'nin Türk düşmanı olarak bilinen Başbakanı Lloyd George, Parlamento'da kendisine yöneltilen suçlama ve tenkitleri şöyle cevaplandırmıştır: "Arkadaşlar, yüzyıllar nadir olarak dahi yetiştirir. Şu talihsizliğimize bakın ki o büyük dahi çağımızda Türk Milleti'ne nasip oldu. Mustafa Kemâl'in dehasına karşı elden ne gelirdi."

Ernest Hemingway
Amerikalı Romancı, Yazar, 1922
Marmara kıyısındaki sıcak, toz toprak içinde, eciş bücüş yollu ikinci sınıf kıyı kasabası Mudanya'da, Batı ile Doğu karşı karşıya geldiler. İsmet Paşa'yla görüşecek Müttefik generallerini taşıyan İngiliz sancak gemisi "Iron Duke"ın kül rengi öldürücü kulelerine rağmen, Batılılar buraya barış dilenmeye geliyordu; yoksa barış istemeye, ya da şartlarını dikte ettirmeye değil... Bu görüşmeler, Avrupa'nın Asya üzerindeki egemenliğinin sonunu gösteriyor. Çünkü Mustafa Kemal, herkesin bildiği gibi, Yunanlıları silip süpürmüştü.

Sir Charles Townshend
İngiliz Generali, 1922
Ben şimdiye kadar on beş hükümdar ve cumhurbaşkanı ile özel ve resmi konuşmalar yaptım. Bu geceki kadar ezildiğimi hatırlamıyorum. Mustafa Kemal'de büyük bir ruh kudretinin esrarı var.

Claude Farrere
Fransız Romancı ve Diplomat, 1930
Sevr'den sonra Türkiye'nin öldüğünü sanmıştım. Ama Türkiye yaşıyor; hem, Mustafa Kemal başına geçeli beri öylesine canlı yaşıyor ki; bir L'loyd George'un bütün çabaları, bütün imkânları, sağduyuya meydan okuyan bu şiddetli yaşama isteğinin karşısında erimekten başka bir şey yapamıyor...

Claude Farrere
Fransız Romancı ve Diplomat
Eğer savaşı kazanmış ve daha da kazanacaksa, O, barışı da yapacaktır. Sözüme inanın ve sizlere önceden haber vereyim ki, O bunu iyi yapacak, herkesin düşündüğünden daha eksiksiz ve şimdiye kadar kimsenin ulaşamadığı bir başarı ile yapacak.

Edouard Herriot
Fransa Eski Başbakanı, 1933
Paşa, size nasıl hayran olmayayım? Ben Fransa'da laik bir hükümet kurmuştum. Bu hükümeti Papa'nın Paris'teki temsilcisinin yardımı ile papazlar devirdi. Sizse bir Halifeyi kovdunuz ve gerçek anlamıyla laik bir devlet kurdunuz. Siz, bu taassup içinde laikliği bu topluma nasıl kabul ettirdiniz? Dehanızın büyük eseri laik bir Türkiye yaratmak olmuştur.

Eleftherios Venizelos
Yunanistan Başbakanı, 1933
Bir ulusun hayatında bu kadar az sürede bu denli kökten değişiklik pek seyrek gerçekleşir... Bu olağanüstü işleri yapanlar, hiç kuşkusuz kelimenin tam anlamıyla büyük adam niteliğine hak kazanmışlardır. Ve bundan dolayı Türkiye övünebilir.

Franklin Roosevelt
ABD Başkanı, 1937
Mustafa Kemal hakkındaki bilgiyi, O'nu çok iyi tanıyan birisinden edindim. SSCB'nin Dışişleri Bakanı Litvinof'la görüşürken, onun fikrince bütün Avrupa'nın en değerli ve ilgi çekici devlet adamının bugün Avrupa'da yaşamadığını, Boğazların gerisinde, Ankara'da yaşadığını, bunun Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk olduğunu söyledi.

Franklin Roosevelt
ABD Başkanı, 1938
Beyaz Saray'daki görevim tamamlanınca ilk yapmak istediğim şey, zamanımızın bu en dikkate değer şahsiyetini ülkesinde ziyaret etmekti. Kader buna izin vermedi... Bu çapta insanlar dünyaya sık gelmezler.

Winston Churchill
İngiltere Başbakanı, 1938
Savaşta Türkiye'yi kurtaran, savaştan sonra da Türk Ulusu'nu yeniden dirilten Atatürk'ün ölümü, yalnız yurdu için değil, Avrupa için de en büyük kayıptır. Her sınıf halkın O'nun ardından döktükleri içten gözyaşları bu büyük kahramana ve modern Türkiye'nin Ata'sına layık bir tezahürden başka birşey değildir.

W. Somerset Maugham
İngiliz Romancı, Yazar, 1953
Bir insanın değerinin en belirli ölçüsü kendi alanındaki üstünlüğünü dostuna düşmanına kabul ettirebilmesindedir. İşte Atatürk bu yüceliğe ermiş dâhilerden biridir. Bir ihtilâlci olarak modern Türkiye'yi yaratmış, davasında muzaffer olmuş ve yüzyılımızın büyük devlet adamları arasına katılmıştır.

Dwight D. Eisenhower
ABD Başkanı, 1953
Kemal Atatürk için daimi bir anıt tesisi münasebetiyle Türkiye'ye tebriklerimi arz ile gurur duyuyorum. O'nun gösterdiği yolda yürüyen büyük ulusunuz çok önemli başarılar elde etmiştir. Türk birliğinin ve ilerleyişinin mimarı Atatürk'ün hatırasını anmak için yapılan tören, dünyanın her tarafından hür insanlara ilham kaynağı olmuş zâtâ çok yerinde bir saygıdır.

Muhammed Ali Cinnah
Pakistan'ın Kurucusu, 1954
O, Türkiye'yi kurmakla bütün dünya uluslarına Müslümanların seslerini duyuracak kudrette olduğunu ispat etti. Kemal Atatürk'ün ölümüyle Müslüman dünyası en büyük kahramanını kaybetmiştir. Atatürk gibi önder önlerinde bir ilham kaynağı olarak dikildiği halde Hint Müslümanları bugünkü durumlarına hala razı olacaklar mı?

İkbal
Pakistan Millî Şairi, 1958
Bizim aslımız rengi uçmuş bir kıvılcım iken O'nun bakışıyla cihanı kaplayan ve aydınlatan bir güneş haline geldik.

Lord Kinross
İngiliz Devlet Adamı, 1960
Atatürk, tarih boyunca gelip geçmiş en büyük devlet adamlarından biridir. Hiç bir zaman yaşadığı zamanın üzerinde durmamış, ileriyi görerek ona göre iş yapmıştır. Atatürk'ü Mussolini ve Hitler gibi yöneticilerden ayıran nokta işte bu niteliktir. Onlar her yaptıklannda kendilerini düşünerek hareket ediyorlardı. Atatürk, kendisinden ötesini, 20-30 yıl ilerisini görerek hareket ederdi.

Muhammed Eyüp Han
Pakistan Devlet Başkanı, 1963
Kemal Atatürk yalnız bu yüzyılın en büyük liderlerinden biri değildir. biz Pakistan'da O'nu, gelmiş geçmiş bütün çağların en büyük adamlarından biri olarak görüyoruz. O, yalnız sizin ulusunuzun sevgili önderi değildir. Dünyadaki bütün Müslümanlar gözlerini sevgi ve hayranlık duygularıyla O'na çevirnişlerdir.

Nikita S. Kruşçev
Sovyetler Birliği Başkanı, 1963
Yakın ve Orta Doğu'da ilk cumhuriyet, doğuşunu O'na borçludur. Bu cumhuriyet, birçok ulusun milli özgürlük savaşalarına ışık tutmuştur. Atatürk'ün yönetimindeki Türkiye'nin uluslararası otoritesi yükselmiş ve ülkesi dünya siyasetinde önemli bir rol oynamaya başlamıştır.

John F. Kennedy
ABD Başkanı, 1963
Atatürk adı insana bu yüzyılın büyük insalarından birinin tarihi başarılarını, Türk ulusuna ilham veren önderliğini, modern dünyayı anlayışındaki ileri görüşlülüğü ve bir askeri önder olarak kudret ve cesaretini hatırlatmaktadır. Şüphesiz ki, Türkiye Cumhuriyeti'nin doğuşu ve o zamandan beri Atatürk'ün ve Türkiye'nin giriştiği derin ve geniş devrimler kadar bir ulusun kendisine olan güvenini daha başarı ile belirten bir başka örnek gösterilemez.

Jawaharlal Nehru
Hindistan Başkanı, 1963
Kemal Atatürk veya bizim O'nu o zamanlar tanıdığımız ismiyle Kemal Paşa, gençlik günlerimde benim kahramanımdı. Büyük devrimlerini okuduğum zaman çok duygulandım. Türkiye'yi modernleştirme yolunda Atatürk'ün giriştiği genel çabayı büyük bir takdirle karşıladım. O'nun dinamizmi, yılmaz ve yorulmak bilmezliği insanda büyük bir etki yaratıyor. O, Doğu'da modern çağın yapıcılarından biridir. O'nun en büyük hayranları arasında bulunmakta devam ediyor.

Ludwig Erhard
Batı Almanya Başkanı, 1963
Bütün dünya 10 Kasım'da, biz Almanların da dostluk ve saygı ile bağlı olduğumuz bir insanın hayatını ve eserlerini takdirle anmaktadır. Atatürk, daima Türkiye ile Avrupa arasında sık bağlar kurmaya çalışmıştır.

Joseph Luns
Hollanda Dışişleri Bakanı, 1963
Çağımızda; uzak görüşlü, cesur, siyasi ve ekonomik reformlarla Türkiye'yi bugünkü modern cumhuriyet durumuna getiren Atatürk'tür. Aynı zamanda bugün Türkiye'nin Avrupa Ortak Pazarı'na girebilecek güce erişmesini sağlayan modern ekonominin temelini hazırlayan da yine O'dur.

General Douglas Mac Arthur
ABD Uzak Doğu Kuvvetleri Başkomutanı, 1963
A ***-devlet adamı, çağımızın en büyük liderlerinden biri idi. Kendisi, Türkiye'nin en ileri memleketler arasında hakettiği yeri almasını sağlamıştır. Yine O, Türklere, bir milletin büyüklüğünün temel taşını oluşturan, kendine güvenme ve dayanma duygusunu vermiştir. Ben Atatürk'ün sadık arkadaşlarından biri olmakla büyük övünç duyuyorum.

Kurt Georg Kiesinger
Federal Almanya Başbakanı, 1968
Ben Türk - Alman dostluğunu yakından tanıyan bir neslin çocuğuyum. Küçük yaşımda bir adamın kahramanlıklarını, yaptığı hizmetleri, ülkesi için giriştiği özverileri gördüm. Bu adam Mustafa Kemal'di. Bugün daha iyi kavrıyorum ki, o insan büyük bir devlet adamıydı. Büyüktü, çünki, ölçüyü korumasını her zaman bildi ve eserini tehlikeye sokacak sınırları aşamadı. Yürekliliğin ve kendi yürekliliğinin sınırlarını da çizebilecek kadar anlayışlıydı
#1 - Şubat 16 2006, 00:34:24

keşke şimdi siyasetçiler onun gibi olsaydı         :agla
#2 - Şubat 16 2006, 00:39:04

hiç kimse onun gbi olamas onun yerine hiç kmse geçemez ama birazz benzeselerdi biraz örnek alsalardı kötü mü olurdu sanki çok mu bişey istiyoruz?!!  :agla  X(
#3 - Şubat 18 2006, 14:57:18

Ms.ExtacY

Btün dünyaya Türk'lüğü göstermiş..Bi Mustafa Kemal dha zor gelir..
#4 - Şubat 19 2006, 18:30:27

Atatürk ü örnek alsalardı zaten şimdi herşey daha farklı olurdu...
saol sea bu bölümün en çok konu açan insanı... :4
#5 - Mart 03 2006, 20:42:18
Piyasadaki tek adam gibi adam, maymun Çarli'ydi...

sea_deniz

tşklr modum saolasan  :okey

konu açmaya defam  :4
#6 - Mart 03 2006, 20:59:00

Emil Lengyel

...Soyadı kullanmayı benımsemek,Batılılaşma sürecinin bir parçasıydı ve halkı ondan ATATÜRK ünvanını kabul etmesını dıledı.Henüz altmışına bile gelmeden,bu dunyadan ayrıldı ve bedenı toprak altına defnedıldı;ancak,O ölmemişti.Halkı,O'nu Ebedi Şef yaparak ölümsüzlük niteliğini verdi...
...Bedeni mezarın altına gırmesıne karşın,Atatürk,ülkenin reisi olmayı sürdürdü.Kurulan yenı partıler be benımsenen yenı ideolojiler,yeni çözümler hazırlamak gereğini doğurdu.Gene de programları ne olursa olsun,bütün partilewr Atatürk'ün mirasının koruyucusu olduklarını ileri sürdüler.
Kemal'in yerini tarih belirlemiştir.O,yalnız Türkler'in babası degıl,dünyanın geri kalan kısmının büyük bölümü için de temek reformların esin kaynağıdır.Gerçekleştirdikleri başka başarıları ölçmede kullanılan bir gösterge durumuna gelmiştir.Yeni Türkiye'nin bir simgesidir,ama aynı zamansa Doğu'nun kendı kendını yaratan Batı zihniyetli insanının dinamizminin de simgesidir.

Franklin D. Roosevelt

Mustafa Kemal hakkındaki bilgiyi O'nu çok iyi tanıyan birisinden edindim.Sovyet Sosyalit Cumhuriyetler Birliği'nin Dışişleri Bakanı Litvinof'la görüşürken,onun fikrince bütün Avrupa'nın en değerli ve ilgi çekici devlet adamının bugün Avrupa'da yaşamadığını,Boğazların gerisinde,Ankara'da yaşadığını,bunun Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk olduğunu söyledi.

Winston Churchill

Savaşta Türkiye'yi kurtaran,savaştan sonra da Türk ulusunu yeniden dirilten Atatürk'ün çlümü,yalnız yurdu için değil,Avrupa için de en büyük kayıptır.Her sınıf halkın O'nun ardından döktükleri içten gözyaşları bu büyük kahramana ve Modern Türkiye'nin Ata'sına layık bir tezahürden başka bir şey değildir

Eleftherios Venizelos

Bir ulusun bu kadar az sürede bu denli kökten değişiklik pek seyrek gerçekleşir...Bu olağanüstü işleri yapanlar,hiç kuşkusuz kelimenin tam anlamıyla büyük adam niteliğine hak kazanmışlardır.Ve bundan dolayı Türkiye övünebilir.

Cavaharlal Nehru

Kemal Atatürk veya bizim O'nu o zamanlar tanıdığımız ismiyle Kemal Paşa,gençlik günlerimde benim kahramanımdı.Büyük devrimlerini okudugum zaman çok duygulandım.Türkiye'yi modernleştirme yolunda Atatük'ün giriştiği genel çabayı büyük bir taktirle karşıladım.O'nun dinamizmi,yılmaz ve yorulmak bilmezliği insanda büyük bir etki yaratıyordu.O,Doğuda modern çağın yapıcılarından bırıdır.O'nun en büyük hayranları arasında bulunmakta devam edıyorum.

Sir A. Douglas Home

Mustafa Kemal ismini bundan 50 yıl önce seçkin bir Türk komutanı olarak duymuştuk.Daha sonra barışın kuruluşuyla devlet adamlıgı özelliklerini ortaya koymak fırsatını elde etmesi,büyük milli önderlerden biri olarak O'na tarihin en yüce mevkilerden birini kazandırmıştır.O kahraman ve cesur askerı saygıyla,modern Türkiye'nin gerçek babası olan devlet adamını da hayranlık ve şükranla anıyoruz.

Hayato Ikeda

Atatürk'ün Türk Dili Devrimi'ni gerçekleştirmesi ve dinle siyaseti birbirinden ayırarak Türk toplumunun modernleşmesini sağlamak yolunda çabalarına karşı büyük bir hayranlık duymaktayız.

General Douglas Macarthur

Asker-devlet adamı,çağımızın en büyük liderlerinden biriydi.Kendisi,Türkiye'nin en ileri memleketler arasında hakettiği yeri almasını sağlamıştır.Gene O.Türklere nir milletin nüyüklüğünün temel taşını oluşturan kendıne guvenme ve dayanma duygusunu vermiştir.Ben Atatürk'ün sadık arkadaşlarından biri olmakla büyük övünç duyuyorum.

W.Somerset Maugham

Bir insanın değerinin en belirli ölçüsü kendi alanındaki üstünlüğünü dostuna düşmanına kabul ettirebilmesindedir.İşte Atatürk bu yüceliğe ermiş dahilerden biridir.Bir devrimci olarak modern Türkiye'yi yaratmış,davasında muzaffer olmuş ve yüzyılımızın büyük devlet adamları arasına katılmıştır.

#7 - Haziran 09 2006, 16:25:07
« Son Düzenleme: Haziran 09 2006, 16:25:51 Gönderen: EkiN »

ne güzel tanınmış ki atam böyle demişler....
#8 - Haziran 11 2006, 20:31:59

AmY

Alıntı
W.Somerset Maugham

Bir insanın değerinin en belirli ölçüsü kendi alanındaki üstünlüğünü dostuna düşmanına kabul ettirebilmesindedir.İşte Atatürk bu yüceliğe ermiş dahilerden biridir.Bir devrimci olarak modern Türkiye'yi yaratmış,davasında muzaffer olmuş ve yüzyılımızın büyük devlet adamları arasına katılmıştır.

en güzeLLerinden biride bu..düşmanına biLe kendini sevdirebiLmek....
#9 - Haziran 12 2006, 13:51:23

hakkaten ona benim de gözüm takılmıştı...

düşman bile böyle diyosa.... :öff
#10 - Haziran 14 2006, 15:11:54

gerçekten çok güzel tanımışlar...

ama atatürk hakkında bazı kişiller neler düşünmüyor kiiii...
#11 - Haziran 17 2006, 17:57:52

gerçekten güzel yazmışlar. düşmanı bile saygı duyuyo ne kadar büyük bi insan
#12 - Haziran 21 2006, 23:02:20

gerçekten çok güzel tanımışlar...

ama atatürk hakkında bazı kişiller neler düşünmüyor kiiii...

eft ya gerçekten de neler düşünen insanlar var sadece o kurtarmadı savaşlarda şehit bile olmadı diyerek sıradanlaştırıyolar atamızı ama bilmedikleri, bilmeyi istemdikleri ne çok şey var halbuki.. biz aslında gerçekten de çok şanslıyız böyle bir liderin kurduğu cumhuriyetin insanlarıyız ama sahip çıkan çok az insan kaldı işte...  X(  X(   X(
#13 - Haziran 22 2006, 23:21:53
hadi beni güldür biraz, daha yolumuz var, daha çocuğuz inan.......

usulca terkettigin o düslerde
ben yalnizdim, caresizdim günlerce..
                 Verince Alır Fazlasını İster,                   SENİNLE UYUR, BAŞKASINI DÜŞLER...

ATATÜRK Türkiye için o kadar iyi şeyler yapmış ama bizler bunun kıymetini bilmiyoruz yani bazılarımız
onun için söylenen şeyler ne kadar güzel ama bazılarımız bu söylenenlerin aksine onun hakkında iğrenç şeyler söylüyolar
bazılarıysa atatürkçü gibi görünüp onu sömürüyolar
ama bazılarımız gerçekten atatürkçü olup onu savunuyorlar ve gerçekten ATATÜRK'ün değerini biliyolar
işte o kişiler gerçekten türkiye için önemli kişiler

inşallah bir gün herkes gerçekten ATATÜRK'ü anlayıp gerçekten atatürkçü olup bunun değerini bilir
#14 - Haziran 25 2006, 00:07:10
Suskun bir tutkuyum ben.
Evde ocaksızım, savaşta kılıçsız.
Ve de hastayım kendi gücümden.

Atayı bilmek andımızı ezbere okumak değildir.Koyduğu inkılapları ilkeleri bilmek değildir.Atamızı bilmek ona karşıt düşüncelerin karşısında yıkılmazcasına durup lafları sarfedene gömmektir.

Elin düşmanı bile yüceltirken böyle bir dehayı bizdeki kara cahil acuzeler çirkeflik yapmakta.Cezalar yakın sözle.

Ben Atanın torunuyum bir laf gelse ona birinden bin laf işitir benden.
#15 - Haziran 25 2006, 00:20:31

ATATÜRK Türkiye için o kadar iyi şeyler yapmış ama bizler bunun kıymetini bilmiyoruz yani bazılarımız
onun için söylenen şeyler ne kadar güzel ama bazılarımız bu söylenenlerin aksine onun hakkında iğrenç şeyler söylüyolar
bazılarıysa atatürkçü gibi görünüp onu sömürüyolar
ama bazılarımız gerçekten atatürkçü olup onu savunuyorlar ve gerçekten ATATÜRK'ün değerini biliyolar
işte o kişiler gerçekten türkiye için önemli kişiler

inşallah bir gün herkes gerçekten ATATÜRK'ü anlayıp gerçekten atatürkçü olup bunun değerini bilir

çok haklısın..  :okey onun kıymetini bilemiyoruz....   :öff
#16 - Haziran 26 2006, 17:25:54
hadi beni güldür biraz, daha yolumuz var, daha çocuğuz inan.......

usulca terkettigin o düslerde
ben yalnizdim, caresizdim günlerce..
                 Verince Alır Fazlasını İster,                   SENİNLE UYUR, BAŞKASINI DÜŞLER...

Atayı bilmek andımızı ezbere okumak değildir.Koyduğu inkılapları ilkeleri bilmek değildir.Atamızı bilmek ona karşıt düşüncelerin karşısında yıkılmazcasına durup lafları sarfedene gömmektir.

Elin düşmanı bile yüceltirken böyle bir dehayı bizdeki kara cahil acuzeler çirkeflik yapmakta.Cezalar yakın sözle.

evet katılıyorum pesimiste.... ( burda kesinlikle tartışma açmak için yorum yapmıyorum..)

ama çoğunuz öyle sanacak herhalde (6)

türkiyemizi bize o vermiş..şu anda özgür bi şekilde dolaşıyorsak insan olarak, onun sayesinde...

bende kesinlikle ne laf söyletirim nede söylemeye hakkım var...  :okey
#17 - Temmuz 08 2006, 17:40:35
İki sevgiyle Seni sevdm: Biri nimetinden dolayı;  Diğeri aşkın Sana yakışmasından dolayı.
     Nimetinden dolayı Sana aşıkolmaklığım;  Seni zikretmemin ğayrinden alıkoymasından dolayı.
     Sana yakışan sevgiye gelince ben; Seni görünceye kadar engelleri açtığından dolayı.
     Ondanda bundanda bana övgü hiç!   Lakin üstün övgüye Sen layık olduğundan dolayı..
                            (Râbiat-ül Adeviyye) :agla   :pes

benim yanımda kimse ona laf edemez şaka olsa bile  :haydut :öff
#18 - Temmuz 08 2006, 18:27:49

zaten en doğru olanı bu ona laf edenler ne oluyolarki böyle bi hakları olduğunu düşünüyolar
hiç bi zaman anlamadığım birşey niye insan halkı için gerçekten güzel şeyler yapmış biri için kötü bişey söyler??
sanki o daha iyisini yapmışta ATATÜRK'e laf söylüyo!!!!
#19 - Temmuz 14 2006, 16:30:01
Suskun bir tutkuyum ben.
Evde ocaksızım, savaşta kılıçsız.
Ve de hastayım kendi gücümden.

hiç kimse onun gbi olamas onun yerine hiç kmse geçemez ama birazz benzeselerdi biraz örnek alsalardı kötü mü olurdu sanki çok mu bişey istiyoruz?!!  :agla  X(
bence onun gibi biri dünyaya daha gelmez
#20 - Ağustos 16 2006, 16:32:27
eRmeNi GöLgEsiNdeKi NoBeL EkSiK KaLSın!!!!!!

C_R_A_Z_Y

AH BE PASAM KALK SU YATTIGIN YERDEN DE KURTAR BİZİ :hönk :bye
#21 - Ağustos 16 2006, 19:08:01

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.