Alternatifim Cafe

Atatürk hakkında aşağıdakilerden hangisini biliyorsunuz?

Discussion started on Atatürk Köşesi

Atatürk hakkında aşağıdakilerden hangisini biliyorsunuz? (Araştırmacı Yazar İlknur Güntürkün Kalıpçı`nın `İçimizden Biri Atatürk` adlı yazısından alıntıdır) 

* Atatürk`ün dünyada `başöğretmen` sıfatlı tek lider olduğunu 

*Bir geometri kitabı yazdığını. Üçgen, açı, dikdörtgen gibi ve 48 tane geometri teriminin (Türkçe) isim babasını bu yazdığı kitapla bizzat Mustafa Kemal olduğunu   

*Bir röportajda "Birleşmiş Milletlere üye olmayı düşünüyor musunuz?" diye sorulur, Atatürk: "Şartlarımızı koyarız, kabullerine bağlı. Biz müracaat etmeyiz üye olmak için. Davet gelirse düşünürüz". BM yasasını değiştirir ve ilk davet edilen ülke biz oluruz   

*Yıl 1938, General McArthur'un en zor, en problemli, en buhranlı dönemi. Birden çok sıkılır ve yanında duran yüz yirmiden fazla kişiye döner ve aynen şöyle der: "Şu anda hiçbirinizi değil, büyük istidadı ile Mustafa Kemal'i görmek için neler vermezdim" 

*Yıl 2000, ABD Başkanı`nın milenyum mesajından bir alıntı : "Bugün milenyumun hiç şüphe yoktur ki tek devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk' tür. Çünkü o yılın değil asrın lideri olabilmeyi başarmış tek liderdir" 

*Yıl 1938, Ata`nın ölümünde Tahran gazetesinde yayınlanan bir şiir`den alıntı : "Allah bir ülkeye yardım etmek isterse onun elinden tutmak isterse başına Mustafa Kemal gibi lider getirir" 

*Norveççe`de `Atatürk gibi olmak` diye bir deyim olduğunu

*Kurtuluş Savaşında rütbe alan bir çok kadın askerlerimiz var. Ama dünya tarihine geçen tek bir üsteğmenimiz var; 700 erkek, 43 kadından oluşan bir müfrezenin reiseliğine bizzat Atatürk tarafından atanmış Üstteğmen Kara Fatma 

*Atatürk çiçeği`nin adını, çiçeği bulan WanderbitÜniversitesi profesörlerinden doktor Kirk Landın`in koyduğunu ve bu çiçeğin tüm dünyada bu isimle üretilip satıldığını 

*Yunan başkomutanı Trikopis`in, hiçbir zorlama ve baskı olmadan her Cumhuriyet bayramında Atina'daki Türk büyükelçiliğine giderek, Atatürk`ün resminin önüne geçtiğini ve saygı duruşunda bulunduğunu 

*Mimber` adında bir gazete çıkarttığını ve 52 sayı yayımlanan gazetede ilk defa sansür kelimesi geçtiğini

*Yıl 1996, Haiti Cumhurbaşkanı vasiyetinde mezar taşına yazılmasını istediği metni bırakmıştır. Diyor ki: "Bütün ömrüm boyunca Türkiye'nin lideri Mustafa Kemal Atatürk'ü anlamış ve uygulamış olmaktan dolayı mutlu öldüm" 

*Yıl 2005, Amerika'nın en ünlü ekonomistlerinden birisi olan Mr. Johns`un önerisi "Türkiye ekonomiyle savaşta bir tek Atatürk' ü örnek alsın yeter"

#1 - Mayıs 29 2006, 14:23:33

saolasın.buraya takılın.Bizi biz yapan değerleri önemseyin
#2 - Mayıs 29 2006, 15:41:17
imzanız kural dışı.

Alıntı
*Norveççe`de `Atatürk gibi olmak` diye bir deyim olduğunu

ilginç bilmiyordum çoğunu saol

bir geometri kitabı yazığını biliyordum...
#3 - Mayıs 29 2006, 20:36:30
Piyasadaki tek adam gibi adam, maymun Çarli'ydi...

valla bilmediklerim varmış..
öğrenmem iyi oldu..
daha fazla gurur duyabilirim onla  :cicek
#4 - Mayıs 29 2006, 20:37:28
give me something to kill the pain
there is no tomorrow and no today
my soul is not for eternity
...and i know i will fade away in memories

evet arkadaşlar görün ne özellikleri olduğnu :.dost
#5 - Mayıs 29 2006, 20:50:25

t-mac

valla bu kadar olduğunu bilmiyodum ama onun gibi bi lider hak ediyor
#7 - Mayıs 29 2006, 22:22:33

daha bilmediğimiz ne özellikleri var kim bilir

yorumlar için sağolun arkadaşlar :cicek
#8 - Mayıs 30 2006, 08:22:41

gercek cok güzel bilmedğimiz cok sey warmıs we halada war bunları burda yansıttığın için teşekkürler :.dost
#9 - Haziran 01 2006, 19:32:43

boşuna dünyanın en büyük lideri olmamış :.dost :.dost
#10 - Haziran 04 2006, 21:42:05
cem bey biz öyle çok telefonla konuşmak istiyoruz ki şöyle bi konuşsak da telefon kulağımıza yapışsa :Ç

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.