Alternatifim Cafe

ATATURK'ü Ağlatan Olay...

Discussion started on Atatürk Köşesi

ATATÜRK'Ü AĞLATAN OLAY

Yıl 1922. 14 Ocak gece yarısı. Mustafa Kemal’in özel treni Eskişehir’e doğru gidiyor. Bu yolculuk bir kamuoyu yolculuğu olacak ve Gazi, savaş sonrası Anadolu’sunda bazı şehirlerin nabzını yoklaya yoklaya İzmir’e gidip annesini görecek. Ve Latife’yi.

Ama o gece çok sıkıntısı var Mustafa Kemal’in ve bir türlü uyku tutturamıyor.

Ali Çavuş kompartımanın kapısı önünde sigara üstüne sigara içiyor. Kapıya dayanmış karanlığı seyreder ken bir yandan da kendi kendine mırıldanıp duruyor.

“Bu işin bu kadar çabuk oluvereceğini hiç düşünmedim.

İşte, sonunda şifreli telgraf geldi. Zübeyde anamızı yitirdik. Peki, ne duruyorum. İçeri girip onu uyandırmalıyım. Ama işe bak, giremiyorum. Kıyamıyorum paşama. Nasıl derim ki: ‘Anamız öldü paşam!’ diyemem. Onun yüreği anası için atar. Hep söyler. Vatanı kurtarmakla anasını kurtarmak aynı anlama gelir onun için. Kapıyı açsam, telgrafı uzatsam, ‘Paşam sen sağ ol’ desem ‘Eyvah demez mi?’ ‘Koca vatanı kurtardım ama anamı kurtaramadım demez mi?"

Ali Çavuş, anlattığına göre birden yerinden sıçramış. İçeriden bir ses geliyor. Mustafa Kemal sesleniyor.

Çavuş kompartıman kapısını açıp selam duruyor:

“Emret Paşam”.

Mustafa Kemal yatağa oturmuş soruyor telaş ile:

“Ne demeye kapıda bekliyorsun sen?”

“Uyku tutturamadım da Paşam”

“Annemden bir haber var mı?”

“Az önce bir telgraf geldi dediler, şifreyi çözünce size sunacaklar.”

“Boşuna kıvranma Ali, benden de saklamaya çalışma. Ben haberi aldım.”

Ali Çavuş bir şey yokmuş gibi durmaya çalışıyor ve merakla soruyor:

“Ne olan, ne haber aldın ki paşam? Hayır haber inşallah.”

Mustafa Kemal usul usul anlatıyor.

“Az önce dalmışım, rüyamda yeşil bir ovada anamla el ele geziniyorduk. Hep olduğu gibi bana birşeyler anlatıyordu. Birden bir fırtına çıktı. Bir sel bastırdı, anamızı aldı götürdü. Hiçbir şey yapamadım. Hiç, hiç!..”

Çavuşu bir titremedir almıştı. Derken.. Mustafa Kemal emri verdi:

“Çocuk! Al getir şu telgrafı, hemen!”

Ali Çavuş kompartımandan çıkar çıkmaz, çözümü getiren görevliyle karşılaştı.

“Ver onu” dedi. “Paşamız bekliyor.”

Kağıdı aldı, içeri girdi, selam durdu ve: “Sen sağol paşam” dedi.

“Millet sağ olsun.”

Gözünden iri bir damla göz yaşı akıvermişti. Çavuş “Ağlama paşam” diye yalvardı.

“Neden? Ben insan değil miyim? Anam öldü. Ben buna ağlarım. Ama, Anavatan kurtuldu. Bununla da te selli bulurum. Benim için ikisi bir.”

İşte ben bunun için:

‘Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini’ diye cevap vermedim mi Namık Kemal’e? Birden Mustafa Kemal ile Ali Çavuş birbirlerine sarıldılar ve açık açık, hıçkırıklarla, içli içli ağlıyorlardı.
#1 - Mayıs 13 2006, 12:55:23
« Son Düzenleme: Temmuz 08 2006, 20:05:19 Gönderen: viceza »
Allahim Canimi Uykuda Alma Ecelle Bogusmak İstiyorum,Azraili Disi Gönder Ölümle Sevismek İstiyorum!!

bunu bilmiodum..paylaşımın için teşekkürler
#2 - Mayıs 13 2006, 20:58:03

bunu bilmiodum..paylaşımın için teşekkürler
ATAMIZIN daha birçok buna benzer yazıları war bnde çoğunu okumama rağmen hala bilmediğim bir çok yazının olduğuna eminim..
rica ederim
#3 - Mayıs 14 2006, 18:56:59
Allahim Canimi Uykuda Alma Ecelle Bogusmak İstiyorum,Azraili Disi Gönder Ölümle Sevismek İstiyorum!!

iyi osaman öğrendikçe paylaş bizimle :okey
#4 - Mayıs 16 2006, 20:10:26

iyi osaman öğrendikçe paylaş bizimle :okey

tabiki paylaşırım menmuniyetle :okey
#5 - Mayıs 17 2006, 23:32:54

çoq gsl saol
#6 - Haziran 14 2006, 13:37:01
imzanız kural dışı

ne olursa olsun anne kavramı çok farklıdır ister bu büyük kurtarıcı olsun ister eşhas_ı zaif biri ve ağlanabilecek tek gerçek nedendir bence
#7 - Haziran 14 2006, 18:13:23
Kukla    

Biz gerçekten bir kukla sahnesindeyiz
Kuklacı felek usta, kuklalarda biz
Oyuna çıkıyoruz birer, ikişer;  Bittimi oyun, sandıktayız hepimiz   Ömer Hayyam

anne çok önemli bir kişilik en büyük rol oynayan tabikide annedir...
#8 - Haziran 17 2006, 17:56:17

Atatürk gibi dört dörtlük bir insanı yok sayanlar utansın...
#9 - Haziran 27 2006, 13:16:31
İmzanız kural dışı.

Çok güzel bir yazı okumamıştım ben daha önce bayağı etkilendim tşkler  :cicek
Canım Atam ya herşeyn en doğrusunu nasılda biliyor  :agla onca insanlar var analarının kıymetini bilmedkleri gibi analarına zulüm eden hoş vatanlarınında kıymetini bilmeyip vatanı mahvedenlerde çokda &o işte Atamın dilinden güzel bir söz daha 

“Neden? Ben insan değil miyim? Anam öldü. Ben buna ağlarım. Ama, Anavatan kurtuldu. Bununla da te selli bulurum. Benim için ikisi bir.”

#10 - Haziran 27 2006, 17:35:38
İmzanız Kural Dışı

anne böyle bişey işte... :agla

bağrında anneye özlem ama bir yandanda vatana bağlılık...

annesinin ölüm haberi gelipte vatan sağolsun diyen kaç kişi var...

paylaşım için teşekkürler... :))

#11 - Temmuz 01 2006, 18:28:47
İki sevgiyle Seni sevdm: Biri nimetinden dolayı;  Diğeri aşkın Sana yakışmasından dolayı.
     Nimetinden dolayı Sana aşıkolmaklığım;  Seni zikretmemin ğayrinden alıkoymasından dolayı.
     Sana yakışan sevgiye gelince ben; Seni görünceye kadar engelleri açtığından dolayı.
     Ondanda bundanda bana övgü hiç!   Lakin üstün övgüye Sen layık olduğundan dolayı..
                            (Râbiat-ül Adeviyye) :agla   :pes

çok duygulandım
gözyaşlarımı tutamıyorum :agla X(
#12 - Temmuz 01 2006, 18:38:07
İmzanız kural dışı.

duygulandırıcı bir yazıydı gerçekten...

atatürk ile beraber biçok türkün duygulandığından eminim....

paylaşım için teşekkürler :cicek
#13 - Temmuz 08 2006, 19:05:49
SeLcuK and StarTr

önceden okumuştum ama forumda yoktu galiba...paylaşım için saol ve başlıklara dikkat edelim  ;)  :öff
#14 - Temmuz 08 2006, 20:04:51
Piyasadaki tek adam gibi adam, maymun Çarli'ydi...

valla dediğim gibi ilk kez forumda gördüm...

güzel paylaşım...

ikinci kez okudum...

ikinci kes duygulandım....
#15 - Temmuz 08 2006, 20:06:04

yeni gördüm ben..ve bir kez daha onu sevmek ne kadar yüce bir sey,ona minnetim ne kadar sonsuz anladım...

Neden? Ben insan değil miyim? Anam öldü. Ben buna ağlarım. Ama, Anavatan kurtuldu. Bununla da te selli bulurum. Benim için ikisi bir.”

su cümleyi söyleyen insana daha ne denebilir ki?iyi ki atamız oldu denir... :agla
#16 - Temmuz 08 2006, 20:26:24
give me something to kill the pain
there is no tomorrow and no today
my soul is not for eternity
...and i know i will fade away in memories

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.