Alternatifim Cafe

Türk Silahlı Kuvvetleri...

Discussion started on Tarih

Yeni!
TüRK SiLaHLı KuVVeTLeRi

direk birinci ağızdan ilginç ve de gurur verici açıklamalar...

TSK NİN GURURU BORDO BERELİLER
Bordo berelilerin gorevi ozel harekat ve savunmadir.yillarca ppk dahil bir cok yasadisi örgüte kan kusturmuslardir.farkli araliklarla yapilan dunya ozel kuvvetler taarruz,savunma yarismalarinda 2 defa disinda hep birincilikle donmektedirler.ne amon'u ne delta force'u bordo berelilerin onunde ayakta kalamadi.almanya,fransa dahil bir cok avrupa ulkesi ozel kuvvet egitimi aldirmak icin siradalar.ama bordo berelilere verilen egitimin %30 u o ulkelere gosteriliyor.
ozel operasyonlarda sessizlik ve hiz en onemli degerdir.

K.lock dedikleri kilitleri delta force dahil diger ulkeler 10,13 saniye arasi acarken bordo bereliler maksimum 7 saniyede aciyorlar.

200 metrede hala nokta atisi yapabiliyorlar.

(bu arada lafa atilip bordo berelilerin egitimini sordum.verdigi cevap kafami karistirdi.)

ordudaki cogu askerin hayalidir bordo bereli olmak.ama bu is her babayigitin altindan kalkabilecegi bir is degildir.sen karini,colugunu cocugunu ,anani babani yok sayabilirmisin erhan?

(bu laf uzerine sordum nasil yani komutanim diye)

bak oglum bordo bereli bildiginiz askerlere benzemez.tabiri yerindeyse yaninda ailesini kesseler umursamazlar.o askerlerin egitiminde duygusallik diye birsey yoktur.ben onlarin komutani olsam ve vurun beni desem 2 ci bir emir beklemez.vururlar.egitimlerinde bir insanin basarabilecegi noktanin ustunde ki isler icin egitim alirlar.kisacasi en agir sartlar onlar icindir.iste bordo bereliler bundan dolayi bir numaradir.iraktaki catismalarda komando ve piyade birlikleri pkk lilarla catisirken bordo berelileri her zaman catismanin arasina atarlar.ve belki 3 saattir suren bir catisma 20 dakkaya son bulur.

pkk lilara bir soru sorariz yakaladigimiz zaman:
'Turk askerinin geldigini nasil anlarsin'?

sarjorunu ustumuze bosaltarak

'commandonun geldigini nasil anlarsin'?

yarim sarjoru ustumuze bosalttigi zaman

'peki bordo berelinin geldigini nasil anlarsin'?

TAK!

iste oglum bordo bereliler boyledir.sana 3 olay anlaticam o olaylar biraz daha detayli aciklar sana kim olduklarini.(arkadas o sira beni durtukledi iyi dinle burayi diye)

olay 1:doguda bir gece 12 kisilik bir commando birligi aldigi talimat uzerine daga cikiyorlar.dagada gezerken pkklilarla catismaya giriyorlar.ama pkk zannettikleri aslinda o gece orda devriye gezen baska bir bordo bereli tim.commandolarin hepsi sehit dusuyor.bordo berelilerde de ise hic kayip yok..olaylar ogrenildiginde commando birliginin komutani catisma yerine gidiyor.gittigi zaman sehitlerin oldugu yerde yuzlerce bos kovan goruyor.bolgeyi arastirdiklarinda biraz asagisinda 12 bos kovan buluyorlar.
sifrelerin birbirlerine soylenmemesi ve aradaki ihmalkarliklar yuzunden 3 komutan ceza aliyor.

olay 2: (burda koyun ismini yazmiyorum beyler)11 kisilik bir bordo bereli timi bir koyun guvenligini sagliyor.halk onlara cok samimi ve sicak davraniyor.pkklilar bu timi bir gece pusuya dusurup hepsini sehit dusuruyor evladim.ve kiyafetleri dahil butun esyalarini alip kendileri giyiyor.o koyde bordo bereliler sehit dustu diye bayram havasi var.aylarca koruduklari o koyden bir hain pkklilara bilgi sizdiriyor.koyun komple pkkli oldugu sonradan cikiyor ortaya.pkklilarin bu yaptigi anca 2 ci ayinda cikiyor ortaya.ve oraya 4 kisilik bir bordo bereli birligi gidiyor.

sonuc: 2 saat sonra o koyden tabiri caizse eser yok oglum.

olay 3:amerikanin askerlerimizin kafasina cuval gecirdigi o olayda orda 2 bordo bereli vardi.eger orda baslarindaki komutan emir verseydi,ne ordaki 45 amerikali asker ne diger 20 kisilik kurtler hicbiri sag cikmazdi.orayi oyle bir savunurlardiki cok kanli biterdi.ve o binanin altinda kilolarca patlayici vardi guvenlik icin.en kotu ihtimal orayi ucurmalari bile bazi seylere net bir cevap olurdu.

o olaydan sonra orda bordo bereli oldugunu o zamanki amerikalilarin basindaki komutan ogrendi ve telefonla genel kurmayi aradi.

'askerlerinizin gosterdigi anlayis beni cok mutlu etti.tanriya bin sukurki askerleriniz askerlerimizi evlerine sagsalim gonderdi'

DİĞER BİR GURUR KAYNAĞIMIZ SAS & SAT

bu olaylari anlattiktan sonra gercekten buyuk gurur ve huzun yasadim.ama komutanimiz cok sakin ayni tutumla konusmasini surduruyordu.konuyu SAS ve SAT a getirdi.ve devam etti.

bordo bereliler disinda TSK nin bircok birimi vardir oglum.bunlarin herbiri birbirinden degerli askerlerdir.sas ve sati duymussundur.o askerlerde cok agir egitimden gecerler.

al sana bu egitimden 2 ornek.

sas'a veya sat'a girecek olan adaylar bos bir araziye goturulur.uzerlerinde don ve aklet disinda hic bir sey bulundurulmaz.bu adaylara bir yol gosterilir.bu yolun sonunda onlari bir kulube bekler.onlardan 6 kilometrelik yolu 1 saatte almalari istenir.ve oraya gitmek icin yola koyulurlar.adaylar ciktiktan 10 dakka sonra peslerine herbiri icin ozel sirf öldurmek icin egitilmis kopekler birakilir.

1 saat doldugunda komutanlar ve denetciler yola koyulur.o yolda oglum o kopeklerin cesetlerini bulurlar genelde.adamlar ciplak elle yada disleriyle o kopekleri parcalamistir.

hemen sordum 'peki komutanim hicmi egitim zaiati olmuyor diye'hemen cevap verdi.

olmaz mi oglum olmazmi.

diger bir egitimdede adaylarin hepsi zodiak botlarla denizin ortasina goturulurler .ve birakilirlar.belli bir saat sonra oraya tekrar bir botun onlari almaya gelinecegini bildirip ayrilirlar.

direncli olan yaklasik o suda 3 saat hayatta kalmayi basarir.egitim zaiati cok olur bu egitimde.bot geri geldiginde kesinlikle durmaz.yanlarindan gecer.tutundun tutundun tutunamadin bir 3 saat daha beklersin.her seferinde boyle olur.

ve sas&sat da su anda 1 numaradir oglum.daha bu adamlar oyle egitimler gorurlerki bir insanin imkansiz dedigi seyler.

TSK NİN STRATEJİSTLERİ
Turk silahli kuvvetlerinin sitratejistleri yuzlercedir.komutanlarin altinda cok onemli ve kidemli insanlardir.oyle stratejilerimiz vardirki oglum bosuna demedik suriyeye 5 dakkada kuzeyinizden girer guneyinizden cikariz diye.

askeriye hicbir zaman bos laf etmez oglum.savas stratejisi simulasyonlarinda hep galip TSK cikmistir.ve stratejistleri hic bir casus yakalayamaz.belki senin sokakta gorup ilgilenmedigin bir adam bile TSK nin kadrolu stratejisti olabilir.yuzlerce stratejist binlerce basvurunun arasindan ozenle seildi ve seciliyor.bu adamlarinda sinavlari cok zordur.en ust kademeye ulasabilen ler olasi bir dunya savasi simulasyonunda sinava tabi tutulurlar.bazilari o kadar zekiki bazi komutanlardan bile daha iyi okuya biliyorlar durumu.

Bu insanlarda komutanlardan sonra en onemli insanlardir oglum.ve bu staratejistler TSK ya bir seyi tekrar kanitlamistir...
#1 - Ağustos 01 2006, 16:35:09
« Son Düzenleme: Ağustos 07 2006, 20:59:24 Gönderen: _TrAiToR_ »

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.