Alternatifim Cafe

İletişimde En Hassas Nokta

Discussion started on Psikoloji

Ben mesajını duyan bir kişi karşısındakine ne hissettirdiğini öğrenir;eğer bu olumsuz bir duyguysa,kendi isteğiyle davranışını değiştirir veya değiştirmez.yani davranışının sorumluluğu tamamen kendisine aittir.suçlama olmadığı için ben mesajıyla gönderilenler genelde gönüllü bir farklı davranma çabasına zemin hazırlayabilir.ben dilinin en önemli faydası,karşımızdakine'Ben böyle hissediyorum ama bu davranışın herkese böyle hissettirmeyebilir!'anlamını ihtiva eden bir mesaj gönderildiğinden ,onun suçlanmadan kendini gözden geçirmesine imkan tanımasıdır.çünkü kesinlik taşıyan yargılmalar karşısında özellikle çocuklar ne yapacaklarını bilemezler.ÖRN;sen mesajı:'Çok kabasın!Her zaman sözümü kesiyorsun!'ben mesajı:'birşey söylemeye başlayıpta bir türlü sonunu getiremediğim zman çok rahatsız oluyorum.'
  Sen mesajı iletişimi engeller,sen dilidir ve genellikle kızgınlık ifadesi için kullanılır;bizim hakkımızda bir mesaj göndermez,odak hep karşımızdaki kişidir.ben mesajı gönderen kişi kendi hakkında yaptığı değerlendirmeyi karşısındakiyle paylaşmak isteğindedir.ben mesajı karşımızdakini suçlayıcı ifadelerden arınmış ve tamamen kendi duygu ve düşüncelerimizi ihtiva ettiğinden iletişimin olumlu sürmesine yardımcı olur.kızgınlık hissettiğimiz durumlarda bunu ben mesajıyla iletmemiz karşımızdakinin savunmaya geçmesini ,öfkeyle karşılık vermesini,kendini kıstırılmış hissetmesini, suçlanmasını ve konuşmaktan kaçınmasını engeller.size sözle saldırılmadığı sürece rahatsızlık ve kızgınlığını dile getiren biriyle anlaşmak mümkünüdür.

alıntıdır..
#1 - Eylül 10 2006, 13:12:32

demek annaşılır şekilde yazamadım özür diliyorum  X( ama yinede en azından okuduğun için saol ;)
#3 - Eylül 14 2006, 22:28:20

sercs

kullanım dilinde incelikler 

ben  davranışlar ile ilgili bi eğitim almıştım burdada  bu tarz konularda bilgiler aksetmişlerdi 

alakalandırın lütfen....
#4 - Eylül 17 2006, 22:09:53

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.