Alternatifim Cafe

Che

Discussion started on Tarih

Yeni!
Romantik ve karizmatik bir gerilla lideri, hayatın ve politikanın katı gerçeklerine çarpınca önce hayalkırıklıkları, sonra ihanetler ve ardından da genç yaşta gelen kahredici bir ölümle karşılaşır!

Romantik ve karizmatik bir gerilla lideri, hayatın ve politikanın katı gerçeklerine çarpınca önce hayalkırıklıkları, sonra ihanetler ve ardından da genç yaşta gelen kahredici bir ölümle karşılaşır!
Ernesto 'Che' Guevara'nın hayatı yukarıdaki gibi özetlenebilir.
Politik görüşlerinize bağlı olarak, onu idolleştirebilir veya aşağılayabilirsiniz. Orası size kalmış.
Onun posterini evine, işyerine vs. asan veya onun resminin basılı olduğu tişörtleri giyip kızlara hava bastığını zanneden arkadaşlara 'Che' Guevara hakkında bilgi vereyim de... "Aaa, bu tişörtünde resmi olan adam kim?" diye soracak olan manitaya aynı zamanda 'ne kadar kültürlü' olduğunuzu gösterme fırsatını da kaçırmayın!
(Sormayın gitsin, dün gece rüyama ak sakallı bir dede girip bana nasihatlerde bulundu da, o yüzden etrafımdaki insanlara iyilik yapmak isteğiyle yanıp tutuşuyorum. Siz de bundan nasiplenin istedim yani)
* * *Sakın ola adını 'GUEVARA' diye telaffuz edip kendinizi maskara etmeyin, 'Che'nin kemiklerini sızlatmayın!)
1928'de doğdu. Saygın bir aileden geliyordu. Buenos Aires'te tıp fakültesini bitirip doktor oldu. Motorsiklete atlayıp (karizmaya bak!) baştan başa Güney Amerika'yı dolaştı. Meksika'da Fidel Castro ile tanıştı.
Ona verilen 'Che' lakabı, konuşurken sıklıkla sağ elinin işaret parmağını kaldırıp '..che' demesinden kaynaklanır. (Bunun anlamını da İspanyolca bilen bir arkadaşınıza sorarsınız artık)
Küba devriminden sonra bakanlık koltuğuna oturdu. Bunun hikayesini de şöyle dinledim:
Devrimden sonra gerillalar nasıl hükümet kuracaklarını falan bilemeden ortalıkta dolaşıyorlar. Görev bölümü yapılacak. Birisi "Arkadaşlar, aranızda ekonomist var mı?" diye soruyor. (Ekonomistin İspanyolcası 'economista')
'Che' elini kaldırıyor: "Ben varım!"
Bunun üzerine onu tarımdan ve ekonomiden sorumlu bakan yapıyorlar.
Bir arkadaşı Guevara'ya soruyor: "Yahu sen doktor değil misin? Ekonomiden ne anlarsın?"
Bizim Che şaşırıyor: "Ne? İşte birisi geldi, arkadaşlar aranızda komünist var mı? diye sorunca elimi kaldırdım ben de.."
(komünistin İspanyolcası 'comunista')
* * *
Fakat 'bakanlık' yapmak ona göre değildi. Dünyanın ezilen ülkelerinde komünist devrimler yapmak gibi bir amaç edindi kendine. Afrika'da (Kongo) ve Bolivya'da gerilla hareketlerini örgütlemek üzere Küba'dan ayrıldı.
Politik mücadelesinde, Sovyetler Birliği'ni de Amerika Birleşik Devletleri gibi 'emperyalist ve yayılmacı' olarak nitelendiriyordu. Oysa, devrim sonrası Küba'da Fidel Castro'nun politik hesapları Sovyetlerle yakınlaşmayı gerektiriyordu.
Fidel Castro, Küba meclisinde (bütün Küba'ya radyodan naklen yayınlanarak) Ernesto 'Che' Guevara'nın 1 Nisan 1965 tarihli veda mektubunu okudu. Bu mektupta Guevara 'Küba vatandaşlığını, Küba'daki görevlerini ve arkadaşlarını' artık tamamen terkettiğini bildiriyordu.
(Mektubun İngilizce çevirisi için http://www.marxists.org/archive/guevara/1965/04/01.htm adresine bakabilirsiniz)
Bu mektup konusu oldukça tartışmalıdır. Kimileri, aslında Fidel Castro'nun Che Guevara'yı (Sovyetlerin telkinleri doğrultusunda) ekarte etmek için bu mektubu halka açık okuduğunu söylerler. Bu mektup açığa çıktıktan sonra Che Guevara artık Küba'ya dönemeyecekti. Nitekim dön(e)medi.
Kongo ve Bolivya'da giriştiği silalı mücadelelerin hepsi de hüsranla sonuçlandı. 1967'de Bolivya dağlarında yakalandı ve öldürüldü.
* * *
Kübalı sanatçı Carlos Puebla, Che Guevara'nın veda mektubundan sonra 'Hasta Siempre' şarkısını yazdı. O sırada Che Guevara henüz hayattaydı. Ama şarkıyı dinleyebilmiş midir, bilmiyorum.
Zaman içinde bu şarkıyı Carlos Puebla'nın kendisinden başka Soledad Bravo, George Dalaras, Afro Cubanos All Stars, Oscar Chavez, Creacion, Chico Buarque, Biermann, Buena Vista Social Club ve Nathalie Cardone gibi şarkıcı ve gruplar da seslendirdi.
Carlos Puebla, kendi şarkısını söylemeden hemen önce
"La primera canción esta escrita cuando nuestro Comandante en Jefe leyó la carta de despedida del Che" der.
(Ne oldu? İspanyolcanız bu cümleyi çözmeye yetmedi mi yoksa? Çok hainim ben, çok!)
Nathalie Cardone tarafından seslendirilen versiyonda ise, şarkının sonunda bizzat Che Guevara'nın sesinden, 11 Aralık 1964'te Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada söylediği
"Esa hora irá creciendo cada día que pase, esa hora ya no parará más"
cümlesini duyarız.
(Yaa, İspanyolca bilmediğinize biraz hayıflandınız şu anda değil mi? ) Neyse, bugün şanslı gününüzdesiniz. Yazının sonunda gerekli çevirileri veriyorum.
Ernesto 'Che' Guevara'nın hayatı yukarıdaki gibi özetlenebilir.

Politik görüşlerinize bağlı olarak, onu idolleştirebilir veya aşağılayabilirsiniz. Orası size kalmış.

Onun posterini evine, işyerine vs. asan veya onun resminin basılı olduğu tişörtleri giyip kızlara hava bastığını zanneden arkadaşlara 'Che' Guevara hakkında bilgi vereyim de... "Aaa, bu tişörtünde resmi olan adam kim?" diye soracak olan manitaya aynı zamanda 'ne kadar kültürlü' olduğunuzu gösterme fırsatını da kaçırmayın!

(Sormayın gitsin, dün gece rüyama ak sakallı bir dede girip bana nasihatlerde bulundu da, o yüzden etrafımdaki insanlara iyilik yapmak isteğiyle yanıp tutuşuyorum. Siz de bundan nasiplenin istedim yani)

* * *
Ernesto Guevara Arjantin'lidir.

(Sakın ola adını 'GUEVARA' diye telaffuz edip kendinizi maskara etmeyin, 'Che'nin kemiklerini sızlatmayın!)

1928'de doğdu. Saygın bir aileden geliyordu. Buenos Aires'te tıp fakültesini bitirip doktor oldu. Motorsiklete atlayıp (karizmaya bak!) baştan başa Güney Amerika'yı dolaştı. Meksika'da Fidel Castro ile tanıştı.

Ona verilen 'Che' lakabı, konuşurken sıklıkla sağ elinin işaret parmağını kaldırıp '..che' demesinden kaynaklanır. (Bunun anlamını da İspanyolca bilen bir arkadaşınıza sorarsınız artık)

Küba devriminden sonra bakanlık koltuğuna oturdu. Bunun hikayesini de şöyle dinledim:
Devrimden sonra gerillalar nasıl hükümet kuracaklarını falan bilemeden ortalıkta dolaşıyorlar. Görev bölümü yapılacak. Birisi "Arkadaşlar, aranızda ekonomist var mı?" diye soruyor. (Ekonomistin İspanyolcası 'economista')
'Che' elini kaldırıyor: "Ben varım!"
Bunun üzerine onu tarımdan ve ekonomiden sorumlu bakan yapıyorlar.
Bir arkadaşı Guevara'ya soruyor: "Yahu sen doktor değil misin? Ekonomiden ne anlarsın?"
Bizim Che şaşırıyor: "Ne? İşte birisi geldi, arkadaşlar aranızda komünist var mı? diye sorunca elimi kaldırdım ben de.."
(komünistin İspanyolcası 'comunista')

* * *
Fakat 'bakanlık' yapmak ona göre değildi. Dünyanın ezilen ülkelerinde komünist devrimler yapmak gibi bir amaç edindi kendine. Afrika'da (Kongo) ve Bolivya'da gerilla hareketlerini örgütlemek üzere Küba'dan ayrıldı.

Politik mücadelesinde, Sovyetler Birliği'ni de Amerika Birleşik Devletleri gibi 'emperyalist ve yayılmacı' olarak nitelendiriyordu. Oysa, devrim sonrası Küba'da Fidel Castro'nun politik hesapları Sovyetlerle yakınlaşmayı gerektiriyordu.

Fidel Castro, Küba meclisinde (bütün Küba'ya radyodan naklen yayınlanarak) Ernesto 'Che' Guevara'nın 1 Nisan 1965 tarihli veda mektubunu okudu. Bu mektupta Guevara 'Küba vatandaşlığını, Küba'daki görevlerini ve arkadaşlarını' artık tamamen terkettiğini bildiriyordu.

(Mektubun İngilizce çevirisi için http://www.marxists.org/archive/guevara/1965/04/01.htm adresine bakabilirsiniz)

Bu mektup konusu oldukça tartışmalıdır. Kimileri, aslında Fidel Castro'nun Che Guevara'yı (Sovyetlerin telkinleri doğrultusunda) ekarte etmek için bu mektubu halka açık okuduğunu söylerler. Bu mektup açığa çıktıktan sonra Che Guevara artık Küba'ya dönemeyecekti. Nitekim dön(e)medi.

Kongo ve Bolivya'da giriştiği silalı mücadelelerin hepsi de hüsranla sonuçlandı. 1967'de Bolivya dağlarında yakalandı ve öldürüldü.

* * *
Kübalı sanatçı Carlos Puebla, Che Guevara'nın veda mektubundan sonra 'Hasta Siempre' şarkısını yazdı. O sırada Che Guevara henüz hayattaydı. Ama şarkıyı dinleyebilmiş midir, bilmiyorum.

Zaman içinde bu şarkıyı Carlos Puebla'nın kendisinden başka Soledad Bravo, George Dalaras, Afro Cubanos All Stars, Oscar Chavez, Creacion, Chico Buarque, Biermann, Buena Vista Social Club ve Nathalie Cardone gibi şarkıcı ve gruplar da seslendirdi.

Carlos Puebla, kendi şarkısını söylemeden hemen önce
"La primera canción esta escrita cuando nuestro Comandante en Jefe leyó la carta de despedida del Che" der.
(Ne oldu? İspanyolcanız bu cümleyi çözmeye yetmedi mi yoksa? Çok hainim ben, çok!)

Nathalie Cardone tarafından seslendirilen versiyonda ise, şarkının sonunda bizzat Che Guevara'nın sesinden, 11 Aralık 1964'te Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada söylediği
"Esa hora irá creciendo cada día que pase, esa hora ya no parará más"
cümlesini duyarız.
(Yaa, İspanyolca bilmediğinize biraz hayıflandınız şu anda değil mi? )

Neyse, bugün şanslı gününüzdesiniz. Yazının sonunda gerekli çevirileri veriyorum
#1 - Mayıs 28 2006, 14:53:43
« Son Düzenleme: Ağustos 13 2006, 16:24:12 Gönderen: _TrAiToR_ »
imzanız kural dışı.

eslem

CHE...
hımmmm  :yah

:haydut :haydut
#2 - Mayıs 29 2006, 18:27:56
« Son Düzenleme: Mayıs 29 2006, 18:28:11 Gönderen: eslem »

Paylaşmış çocuk saolsun....Ama böyle gereksiz isimler yerine daha iyi kişileri koyabilirdin...

Şahsen bunu hiç sevmiyorumda... :öff

senin sevmediğin isanlar gereksiz demek değildr...........

bence çok güzel bir paylaşım.
#3 - Haziran 04 2006, 00:14:13
give me something to kill the pain
there is no tomorrow and no today
my soul is not for eternity
...and i know i will fade away in memories

bnm saygım hep sonsuzdr..ama sevmediğine gereksiz dien sendin..o yüzden dedim..
herkese göre değişir..  :cicek
#4 - Haziran 04 2006, 00:17:10
give me something to kill the pain
there is no tomorrow and no today
my soul is not for eternity
...and i know i will fade away in memories

Arkadaşlar birinin dini ALLAH KENDİ arasındadır anası-babası dışında kimseyi bağlamaz...Ayrıca bana göre cesur birisi...Bilgimiz olsun.Öğrenmek her zaman iyidir...Sevip sevmemk kişiseldir..Saygılı olduğunuz için çok teşekkürler...Çok seslilik harika bişey...
#5 - Haziran 04 2006, 12:28:23
imzanız kural dışı.

GÖKBÖRÜ

ben sağ görüşlü bir insan olmama rağmen ERNESTO CHE GUEVARA yı çok seviyorum.insanların görüşleri değil öncrlikle adam gibi adam insan gibi insan olması daha önemli bence.bana göre CHE bu vasıflara uyan hayatını bir dava ve ideal uğruna harcamış,göğsünü amerikan emperyalizminin kahpe kurşununa siper ederek canını vermiş bir latin halk kahramanıdır..
#6 - Haziran 25 2006, 18:36:11

Yeni!
paylaşımın güzel che için bi sayfa açılması çok hoş
idol olmasiyla birlikte  karsi oldugu onun icin savas verdigi materyalist ve emperyalist kitlelerin her bi sekilde resimlerini tshirtlerini  bilmemnelerini sataraktan para kazandiklarina ve arkadaşın tarif ettigi tipteki insanlarından bunlari alaraktan katkida bulunduklari icin muhtemelen mezarinda rahat diildir pöhhhhhhh:(((

hmm ayrıca şunu soylemekten kendimi alamıycam ya ekonomi bakanlıga getirilmesini çok alaycı bi dille aktarmışın ki ondan oncede chenın birsürü faalıyetı var ki bunun yuzunden hapiste bile yatıyor

Edit: Ard arda gönderdiğiniz msjlar birleştirilmiştir.Lütfen ard arda msj göndermeyelim düzenle butonundan düzenliyelim.
#7 - Haziran 29 2006, 04:49:49
« Son Düzenleme: Haziran 29 2006, 13:15:13 Gönderen: Yaseminim »

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.