Alternatifim Cafe

Sabit disklerin babası!

Discussion started on Donanım

30 yıl öncesinin sabit diski ve kapasitesi...

PC'nizdeki sabit disklerin atası ile tanışın: İşte ilk depolama canavarı ve "inanılmaz" kapasitesi!

Bugün her bilgisayarın olmazsa olmaz bileşeni sabit disklerin olmadığı zamanları çoğumuz hatırlamıyoruz bile. İlk başlarda veri kaydetme yeteneğine sahip olmayan bilgisayarların çehresi 1956 yılında IBM 305 RAMAC ile değişti. Yaklaşık 1 ton ağırlığındaki bu bilgisayar, ilk kez 24 inçlik manyetik diskler üzerine veri kaydedebilme özelliği taşıyordu. Yakın zamana kadar sıklıkla kullanılan 5.25 inçlik sabit diskler ise bundan 14 yıl sonra, 1980 ilk olarak sahneye çıktı.

Günümüzdeki modern sabit disklerin ilk temsilcisi olan Seagate'in ST-506 adlı sabit diski tam(!) 5MB kapasiteye sahipti. O zamanlar yeni bir şirket olan Seagate bu çığır açan ürünü ile bilgisayar dünyasına damgasını vurmayı başardı. 1981 yılında kapasiteyi iki katına çıkartan Seagate 10 MB'lık yeni sabit disklerini piyasaya çıkartmıştı. 1998'e kadar sıklıkla kullanılan 5.25 inçlik sabit diskler, bu yıl yerlerini 3.5 inçlik olanlara bırakmaya başladılar.

Seagate'in 1980 yılındaki bu ürünü, bugün kullandığımız taşınabilir cihazların ufacık sabit disklerinin atası sayılıyor.
#1 - Mart 21 2010, 15:21:10
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

o zamana göre gerçekten inanılmaz.şimdi 2 Tb bile yetmiyor..
#2 - Mart 21 2010, 15:32:33
ben ne dersem o !!!

ama ne yazıkki seagate büyük bir gerilemek göstererek şu zamanlarda piyasada pek üst sıralarda değil. bence piyasadaki en iyi disk wester digital, hatda harici kırıldığı için :( şuan bi yenisini almak için kendimi yırtıyorum
#3 - Mart 26 2010, 00:44:27
5 10 kişiniz bir araya gelip para toplasanız sonisphere biletim çıkar uleeyn :(

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.