Alternatifim Cafe

The White Stripes

Discussion started on Fan Club & Birlikler

Amerikalı rock ikilisi The White Stripes, Detroit’li Jack White (gitar, vokal, piyano) ve Meg White (davul) tarafından 1997 yılında kuruldu. Kendilerine White Stripes adını vermelerinin sebebi ise Meg’in çizgli nane şekerlerini çok sevmesi... Grup üyeleri her ne kadar kardeş olduklarını iddia etseler de medyada ikilinin boşanmış bir çift olduğu ve evlilik cüzdanlarının bulunduğuyla ilgili dedikodular mevcut. Ancak grubun sitesinde bu haber, Jack’in model Karen Elson’la evliliğinin ilk olduğu haberiyle beraber yalanlanmış oluyor.

1997 yılı itibariyle bir çok bağımsız plak şirketiyle çalışmaya başlayan White Stripes, ilk single’ı “Let's Shake Hands”i 1997 yılında yayınladı. Grubun müzik anlayışı, saf rock’n roll yapmaktı. İlk çalışmaları ise, garage rock ve punk karışımıydı.

White Stripes, kendi adını taşıyan ilk albümünü 1999 yılında yayınladı. 1999 ve 2000 yıllarında Pavement and Sleater-Kinney adlı grupların turnelerinde sahne alarak Amerika’da tanınmaya başlanan grup, 2000 yılında “De Stijl” albümünü piyasaya çıkardı ve sonra dünya turnesine çıkarak Japonya ile Avusturalya’da büyük bir ilgi gördü.

Grubun tüm dünyada tanınması ise 2001 yılında çıkardıkları “White Blood Cells” albümü ile oldu. Albümden çıkan ilk single “Fell In Love With A Girl” olurken, parçaya çekilen video klibin yönetmenlik koltuğunda Michel Gondry bulundu. Bu single ve video klip ile MTV Video Ödülleri’ne dört ayrı kategoride aday gösterilen grup, bu adaylıkların üçünü kazandı.

2003 yılında “Elephant” adlı albümü piyasaya süren White Stripes, bu albümle ticari olarak oldukça iyi bir başarı yakaladı. Albüm, İngiltere listelerinde 1 numara olurken, Amerika’da da ilk 10’a girmeyi başardı. Albümde yer alan “Seven Nation Army” adlı parça ile 2004 yılında Grammy kazanan grup, “Hardest Button To Button” ve “I Just Don’t Know What To Do With Myself” gibi parçalarla da başarı kazandı. 2003 yılında yönetmen Jim Jarmusch’un ikiliyi ‘üçlü’ diyaloglara dayalı filmi “Coffee And Cigarettes”de oynatmasıyla çift, aynı sene Rolling Stone dergisinin kapağında yer aldı.

2005 yılında 5. albüm“Get Behind Me Satan”ı piyasaya süren White Stripes, bu albümde yer alan “Blue Orchid” ve “My Doorbell” gibi single’larla ses getirmeyi başardı. Ancak albüm, “Elephant”ın ticari başarısına erişemedi.

Konserlerindeki performanslarında minimalist yapılarını iyice ortaya koyan White Stripes için vokal, gitar ve bateri ya da vokal, piano ve bateri grubun müziğinin belkemiği. Ayrıca kıyafetleri ve renk seçimleriyle de ayrışan ikili, her zaman kırmızı, beyaz ve siyah renklerini tercih ediyor.

“Get Behind Me Satan” albümü ile 2006 Grammy’lerinden “En İyi Alternatif Müzik Albümü” ödülüne layık görülen White Stripes, 2005 sonunda “Walkin With A Ghost” adlı EP’yi hayranlarına sundu. EP içerisinde, EP ile aynı ismi taşıyan yeni bir şarkıyı hayata geçiren ikili, ayrıca albüm içerisine dört tane de canlı performans şarkısı ekledi.

2006 senesinde Jack White, ‘The Raconteurs’ adlı yan projesiyle birlikte “Broken Boy Soldiers” adlı albüme imza atarken, White Stripes aynı sene internet sitesinden “Aluminium” adlı kayıdı hayranlarına sundu. Avant-garde bir orkestra ile kaydedilen albüm, hayranların yoğun isteği üzerine az da olsa piyasaya sürüldü.

WS sevenler;
¦ maLikane cAdiSi ¦
^^NighTMaRe^^

#1 - Aralık 23 2007, 18:10:04
« Son Düzenleme: Aralık 23 2007, 18:21:28 Gönderen: ¦ maLikane cAdiSi ¦ »
Bir bardak su içsem...
Geçer mi hiç'kırığım ?

canozgur_91

İlk üye ben olucam. (6)
#2 - Aralık 23 2007, 18:12:05

İlk üye ben olucam. (6)
Ol bebeğim yabtım bilem :artis
#3 - Aralık 23 2007, 18:21:07
Bir bardak su içsem...
Geçer mi hiç'kırığım ?

canozgur_91

İlk üye ben olucam. (6)
Ol bebeğim yabtım bilem :artis
Teşekkür ettim meleğim. :artis

En kısa zamanda paylaşım yapacağım. (6)
#4 - Aralık 23 2007, 18:25:45

#5 - Aralık 23 2007, 18:26:43
Bir bardak su içsem...
Geçer mi hiç'kırığım ?

The White Stripes Dağılıyor Mu?

Jack White, verdiği bir röportajda The White Stripes'ın dağılabileceği sinyallerini verdi.

Los Angeles Times'a verdiği röportajda bir daha turneye çıkıp çıkmamanın şiddetli bir bunalım döneminden geçen Meg White'a bağlı olduğunu belirten Jack White, şunları söyledi: "Grup dağılıyor mu bilmiyorum. Bu tamamen Meg'e bağlı. Beatles da konser vermeyi bir anda bırakmıştı fakat grup olarak bir şeyler üretmeye devam etmişti. Belki de böyle bir yol çizeriz. Bilemiyorum; ama eğer bir daha konser vermezsek bu pek de umrumda olmaz. Bir şeyin bitiyor olması, başka bir şeyin başlamayacağı anlamına gelmez. Yaratıcılığınızı farklı alanlarda iyi kullanmakla yoluna girer her şey. Eğer bazı şeylerin yanlış gittiğini düşünüyorsanız dikkatinizi başka bir alana verirsiniz ya da o olaya farklı bir açıdan bakarsınız. Bence Meg de tamamen bunu yapıyor şu an."

ölürüm beeen..! :ühü
#6 - Aralık 25 2007, 19:11:08
Bir bardak su içsem...
Geçer mi hiç'kırığım ?

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.