Alternatifim Cafe

'Kürdoloji' programı gelecek döneme hazır

Discussion started on Eğitim

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı kurulan "Türkiye'de Yaşayan Diller Enstitüsü"nün Kürtçe ile ilgili programına, 2010-2011 akademik yılının sonbahar döneminden itibaren yüksek lisans öğrencisi alınması hedefleniyor.

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Serdar Bedii Omay, "Kürtçe için çok talep geldiğini" bildirerek, "Kürdoloji yapmak isteyen çok" dedi.

Enstitünün Kürtçe ile ilgili programına bu yıldan itibaren yüksek lisans öğrencisi alınmaya başlanacağını kaydeden Omay, enstitüde Kürtçe'nin yanı sıra Süryanice ve Arapça ile ilgili bölümler de olacağını ifade etti.

Konuyla ilgili çalışmaların sürdüğünü belirten Omay, şu anda öğretim üyelerinin bulunması konusunda çalıştıklarını kaydetti.

Kontenjanların da henüz netlik kazanmadığını söyleyen Omay, kontenjanlar ile diğer konulardaki çalışmalarının YÖK'e sunulacağını, buna YÖK'ün onay vereceğini anlattı.

"Tezli yüksek lisans"

Enstitüde "tezli yüksek lisans" yapılacağını vurgulayan Omay, "(Tezsiz yüksek lisans) diye bir şeyi kabul etmem. Bu, abes bulduğum bir şey" dedi.

Kürtçe programa yüksek lisans öğrencisini 2010-2011 akademik yılının sonbahar döneminde almayı planladıklarını ifade eden Omay, "Bu sene Kürtçe muhakkak başlayacak. Süryanice bu sene başlar mı bilemiyoruz, başlayabilir, uğraşıyoruz" diye konuştu.

"Şaşırıyorum"

Kürtçe programında yüksek lisans için başvuru potansiyeline ilişkin soru üzerine Omay, "Kürtçe için çok talep var. Bütün dünyadan çok ciddi talep var inanamazsınız. Ben de şaşırıyorum. Avrupa'dan var, diğer yerlerden var. Sadece Kürtlerden değil, Hollandalılardan, İngilizlerden... Yabancı uyruklu çok. Bu, harika bir şey. Bekliyordum zaten" dedi.

Omay, ilerde de söz konusu dillerin doktora programlarının açılabileceğini kaydetti. Bakanlar Kurulu kararıyla, 12 Ekim 2009 tarihinde Mardin Artuklu Üniversitesi'ne bağlı "Türkiye'de Yaşayan Diller Enstitüsü" kurulmuştu.
#1 - Şubat 09 2010, 12:12:27
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

yeni tartışmalar yaratır ama yerinde olmuş yinede karar
#2 - Şubat 09 2010, 14:10:08
İmzanız kural dışı.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.