Alternatifim Cafe

Yabancı öğrencilere sınavsız üniversite

Discussion started on Eğitim

Eğitimcilerin YÖS sınavı kaldırılırsa Türkiye, yabancı öğrenci akınına uğrar çağrısının ardından YÖK, Yabancı Öğrenci Sınavı'nı kaldırdı. Yabancı öğrencilerin önünde artık engel kalmadı.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı'nın (YÖS) kaldırılıp, üniversitelere yabancı öğrenci alma serbestinin tanındığını bildirdi. Prof. Dr. Özcan, Atatürk Üniversitesi'nde yeni üniversitelerin rektörleriyle yaptığı toplantıda, üniversitelere yabancı öğrenci alınmasıyla ilgili yeni düzenlemeye gidildiğini bildirdi. Üniversitelerin içe kapalı kalmaması için yaptıkları değişikliklerin çok büyük önem taşıdığını ifade eden Prof. Dr. Özcan, şunları kaydetti: 'Çok iyi bir haberim var. Değerlendirme Kurulu tarafından kabul edildi. Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı'nı kaldırılıp üniversitelere yabancı öğrenci alma için kriterleri geliştirme ve yabancı alma serbestisi tanındı. Bundan sonra üniversitelerimiz hangi kriterlerde öğrenci almak istediklerini kararlaştıracaklar ve o kriterlerde öğrenci alacaklardır. Bence devrim niteliğinde bir adım yüksek öğretim için. Bu değişiklikten sonra dışardan öğrenci seçebiliriz?.

TEKNOLOJİ FAKÜLTELERİ MECLİS'TE

Mesleki teknik eğitimin yapılandırılması konusunda yaptıkları çalışmaları da anlatan Prof. Dr. Özcan, 'Bu iki eksen meslek yüksek okullarının iyileştirilmesi ve teknoloji okullarının kurulması yönünde. Mesleki okullarla ilgili tasarımız Bakanlar Kurulu'nda, teknoloji fakülteleri de Meclis'te. Kanunlaşırsa dev bir adım atmış olacağız' diye konuştu.
#1 - Ocak 18 2010, 11:30:52
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

Bende YÖS'e girmeyi planliyordum 2 sene sonra..
Valla kalkarsa sinavsiz gecis hakki olursa daha bi süper olur (:
Cok cok tesekkür ederim Merve paylastigin icin..
#2 - Ocak 18 2010, 13:47:22
Benimsin ellere söyle bilinsin
Kader başkaysa silinsin
...

Aferin. Kendi öğrencinizden kan alın siz, yurtdışını sınavsız getirin başköşeye koyun. Geberin.  :))
#3 - Ocak 18 2010, 23:00:42
Biz ol nesl-i kerîm-i dûde-i Osmaniyânız kim
Muhammerdir serâpâ mâyemiz hûn-ı hamiyetten

Aferin. Kendi öğrencinizden kan alın siz, yurtdışını sınavsız getirin başköşeye koyun. Geberin.  :))

Hayatımda bu kadar samimiyetsiz isyan görmedim lan.
Ama ben de aynı şeyleri düşündüm zaten. Evet, evet.
#4 - Ocak 18 2010, 23:10:47

Zeitgeist

Onların bizden ne farkı var lan? Ne kadar saçma bir sistem. Gerçi, bu ülkedekilerden mantıklı bir şey beklemekte abes olurdu.
#5 - Ocak 18 2010, 23:22:59

O değil de bizim okula yabancı ülkeden gelen normalde gitmesi gereken sınıftan 1 sınıf aşağıda başlıyor ki konuları yüzeysel bildiği gerekçesiyle. E bu ne abi?
#6 - Ocak 18 2010, 23:38:44

Bu duruma tek sevinen benim galiba  :Ç

O değil de bizim okula yabancı ülkeden gelen normalde gitmesi gereken sınıftan 1 sınıf aşağıda başlıyor ki konuları yüzeysel bildiği gerekçesiyle. E bu ne abi?

Evet öyle düsündükleri icin zaten buranin lise mezunlugu yetmiyor anca yüksek okul mezunu olursan türkiyede lise mezunu sayilmis oluyorsun ve üniye gidebiliyorsun.. Ama Almanyaya görede Türkiyede Lise mezunu olmus biri Mezun sayilmiyor :S
Türkiyedekilerin öss ye calistigi gibi yurt disindakilerde yüksek okul mezunu olabilmek icin cok calisiyor
Bence bu sinav zaten gereksizdi ve duydugum kadariylada cokta kolaymis..
Ama yabancilar ürkmesin diye kaldirmalari iyi olmus .p
#7 - Ocak 19 2010, 03:19:00
Benimsin ellere söyle bilinsin
Kader başkaysa silinsin
...

Yös bir hayli zordu zaten. Sınavı kaldırmaları gerçekten çok faydalı olmuş. Hatta "Bence devrim niteliğinde bir adım yüksek öğretim için. "
Kendi öğrencilerine bu kadar zorluk çıkartırken yabancı uyruklu öğrencilere bu kadar kolaylık tanıyan başka bir ülke var mıdır acaba?
#8 - Ocak 19 2010, 03:28:19
Suskun bir tutkuyum ben.
Evde ocaksızım, savaşta kılıçsız.
Ve de hastayım kendi gücümden.

Bu duruma tek sevinen benim galiba  :Ç

Evet öyle düsündükleri icin zaten buranin lise mezunlugu yetmiyor anca yüksek okul mezunu olursan türkiyede lise mezunu sayilmis oluyorsun ve üniye gidebiliyorsun.. Ama Almanyaya görede Türkiyede Lise mezunu olmus biri Mezun sayilmiyor :S
Türkiyedekilerin öss ye calistigi gibi yurt disindakilerde yüksek okul mezunu olabilmek icin cok calisiyor
Bence bu sinav zaten gereksizdi ve duydugum kadariylada cokta kolaymis..
Ama yabancilar ürkmesin diye kaldirmalari iyi olmus .p

Almanya da kendine yediremiyordur. Madem Türkler bizimkileri kabul etmiyor biz de etmeyiz diyorlardır. (6) E ama siz orda lisede mesleki eğitim gördüğünüz için çok da anormal değil Türkler'i hemen kabul etmemeleri.
Gene de kıskanırım ben. Biz o üniversitelere girmek için ne kadar çalışıyoruz, siz hazıra konuyorsunuz, pisler :ehem Ama sen gel. Seni hiç kıskanmam. ODTÜ Tıp'a yerleştirelim seni kldfnkjsfnsldksf.
#9 - Ocak 19 2010, 14:23:13

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.