Alternatifim Cafe

Calgona verilen paraya yazık...

Discussion started on Ekonomi Haberleri

eslem

Bilgi ve dikkatinize,
çamasir makinelerinde kireç koruyucu olarak kullanilan calgon"a, 1 yil içersinde verdigimiz toplam para ile korudugumuz rezistansi 4 defa yenisi ile
degistirebilecegimiz gerçegi beni reklamin insanlar üzerindeki etkileri konusunda daha çok düsünmeye sevk etti..

uzun zamandir calgon ile ilgili reklamlar nedeniyle ben de, bir çok tüketici gibi makinemin rezistansinda sorun yasamamak için calgon kullanan biriyim. bugüne
kadar, "calgon" marka kireç koruyucu kullanmasam ve makinem arizalansa, bana servis ücreti ile birlikte bir rezistans kaça mal olur" sorusunu, dogrusu,
kendime hiç sormadim.

gelin simdi bu soruyu kendimize soralim ve örnegin vestel marka (wmu800-1200) çamasir makinesi olan bir tüketicinin, hiç kireç koruyucusu kullanmadigini varsayarak, aile bütçesine ne kadar bir yük geleceginin hesabini birlikte yapalim:

(1) 1000 gr lik calgon( fiyati 8.250.000 tl) / ay
1 yillik calgon fiyati 99.000.000 tl.
rezistans+isçilik fiyati 21.000.000 tl
veya:
500 gr lik calgon( fiyati 4.850.000 tl) / ay
1 yillik calgon fiyati 58.200.000 tl
rezistans+isçilik fiyati 21.000.000 tl

harcanan para yaklasik 4 rezistansa bedel yukaridaki tabloya göre, ayda 1 kg.lik calgon kullanan bir aile, calgon'a bir yilda verdigi toplam para ile tam 4 defa rezistansini degistirebiliyor ve üstelik 15 milyon lira da arttiriyor.aylik tüketimi
500 gr. olan bir aile ise, bir yilda 58.200.000 tl. ödüyor ve bu para ile bir yil içerisinde rezistansini iki defa degistirebiliyor
ve bu sayede 16 milyon lira da tasarruf etmis oluyor. eger matematiksel bir yanlis yoksa, tasarruf saglayan calgon ile ilgili olarak yaptigim hesap ortada.
karar sizin...

(alıntıdır. pazarlama mail grubu)
#1 - Nisan 28 2006, 19:11:40

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.