Alternatifim Cafe

Yahudilerden ve Hıristiyanlardan Dost Olur mu?

Discussion started on Dua, Âyet, Hadis

Lonelyboy

Günümüzde bazı insanlar yahudilerle ve hıristiyanlarla "bu onların tercihidir, ben karışamam, istediği dini seçebilir" vs. diyerek arkadaşlık etmekteler. İşte bu yaklaşımın yanlış olduğunu açıklayan ayet-i kerime:

" Ey iman edenler! Yahûd(îler) ile Nasara'yı (Hıristiyanları) dost tutmayınız. Onların bazıları bazılarının dostudur. Ve sizden her kim onları dost edinirse muhakkak o da onlardandır..." (Mâide Suresi, âyet 51)
#1 - Temmuz 26 2007, 21:11:08

bılmıorm bnm her dındn arkdsm wr soncta onn dını nıe karısıyım kı bnce olr_
#2 - Temmuz 27 2007, 14:23:19

Hattâ, hadis-i sahihle, âhirzamanda İsevîlerin hakikî dindarları ehl-i Kur'ân ile ittifak edip, müşterek düşmanları olan zındıkaya karşı dayanacakları gibi; şu zamanda dahi ehl-i diyanet ve ehl-i hakikat, değil yalnız dindaşı, meslektaşı, kardeşi olanlarla samimî ittifak etmek, belki Hıristiyanların hakikî dindar ruhanîleriyle dahi, medar-ı ihtilâf noktaları muvakkaten medar-ı münakaşa ve nizâ etmeyerek, müşterek düşmanları olan mütecaviz dinsizlere karşı ittifaka muhtaçtırlar. 

risale-i nur   lemalar 25.lema

#3 - Temmuz 27 2007, 16:10:48
Savrulurken raconun kırmızı pelerini o zarif öfkeye,
Zaman ki sana hasta oldu, incelikli haytasın,
Nüksederken raksını,mahallenin maşallahı, eyvallahı,
Güzellik be oğlum
Şimdilik, ölümüne kadar hayattasın.

_DaRkdreams_

Niye onlardan dostm olmasınki ? Hıristiyan olan birsürü arkadaşım var ve bna dinlerinin propagandasını yapmıyorlar...Ben gayet memnunum Hıristiyan arkadaşlarımdan...Bana zararları yok ve arkadaşlarımdan vazgeçecek değilim onlara değer veriyorum  ;)

Bu arada Yahudiler bende sevmem  (6) :4
#4 - Temmuz 27 2007, 16:25:56

beyza-nur

bence olunmaz fazla samimiyet ınsana zarar zaruret disininda sana samimi bir dost asla olmaz

hem bir hadis vardir kisi arkadasinin dini üzeredir diye buna dayanarak zarurek disinda muhatap olmak zararli

ben almanyada yetisen biri olarak hiristiyan ve yahudilerin arasinda bulunan okul ve is hayatimda  biri olarak tecrübeme dayanarak bu kaniya vardim ve asla ve asla sana dost olmaz dinimzde bunu en güzel sekilde izah ediyor...
#5 - Temmuz 27 2007, 16:28:10

Kuranda böyle bi ayet gectigini bilmiyorum sasirdim.. ama insan ayirmi yapmamakta dogru bildigim kadariyla "hepimiz kardesiz" diye biseymi vardi?!
#6 - Temmuz 27 2007, 16:28:20

Bu zamanda bu şartlarda ne Hristiyandan nede Yahudiden Dost olmaz...

Görüyoruz ki : Her gelip geçendende dost olmaz.....
#7 - Temmuz 27 2007, 16:49:26
Hayat benim dürüstlüğümü hakedecek ne yaptı ?

beyza-nur

ancak şunu unutma onlar da insan ancak Allah'ın Rasulü'nü inkar ettiler ve cehennemden çıkamayacaklar onların yanına Allah'ın melekleri uğramaz, şeytanlarla beraberdir onlar. Cehenneme gideceklerle arkadaşlık yapmak mantıklı mı sence? bu insanlar sana ahiret için ne kazandırabilir. aksine çok şey kaybettirir...

biz kimseye bir şey demiyoruz, onları kötülemiyoruz, aşağılamıyoruz onlar yolunu çizmiş eyvallah diyoruz kendi yolumuza bakıyoruz, ikiye ayrılan yolda sn bi yöne o bi yöne giderse nasıl yan yana yürüyebilirsiniz, mantığa sığıyor mu?

Dost seciminden dikkatli olun!!!
bir rivayete göre Allah c.c Hz. Musaya (as) söyle vahyetti:
Ey imranin oglu !Uyanik ol :kendine gercek dost sec. eger yakin bir dost ve arkadas edindigin bir kimse , benim hosnut olacagim seylerde sana yardimci olmuyorsa , bil ki o senin icin bir düsmandir...hadis verecektim bunla karsilastim:)))

bir arkadas bir dost insana iyilige tesvik etmeli veya takvada yardimlasmali
simdi bana hiristiyan yahudide dost olur beni Allaha yaklastiracak salih amellere yöneltir bana hakki tavsiye eder demeyin cünkü öyle degil...

yahudiler ve hiristiyanlar Allaha yönelik ahirete yönelik bir amel pesinde olmadigi icin cogunlukla dünyaya meilli olduklari icin onlarla beraber oldukca insanin maneviyatina zarar verir ...
tamam onlarla konusmayin demiyoruz ayrimcilik yapin demiyoruz sirf onlarla dost olmaz icli disli olmak onlara benzeme ihtimaliniz büyüktür
ya o size uyucaktir veya siz ona ,dostluklarda öyle degilmidir...eger onu hakka davet ediyor hidayetine vesile oluyorsan ne mutlu sana...

düsünsene onlarla ne konulrda sohbet edersin(benim tanidigm ortamin konulari eglence, zina ask mesk basari kariyer ) islam sinirini bilmeyen insandan sana ne hayir gelir ...hic ahiretine yönelik sana bir tesvikte bulunuyorlarmi neyse...

selametle
#8 - Temmuz 27 2007, 22:25:13

düş #

Geçen Kur'an-ı Kerim'in mealini okurken gözüme takıldı..

" Din düşmanlarıyla dost olanın kalbi dinden uzaklaşır " diye bi ayet vardı..

Bir tane ateist arkadaşım var önceden din konusunda çok tartışırdık. Artık geçtik normal muhabbet ediyoruz ama o ayeti okuduktan sonra içime kurt düştü =/
#9 - Ağustos 01 2009, 19:53:44

onların icatlarını kullanmak ta onlardan olmak olmaz mı o zaman...
konuya gelince yahudilerle ve hristiyanlar müslümanlarla ne kadar dostmuş gibi görünsede arada hep bir soğukluk olduğu kesin...
ırak filistin bunlarn en bariz örnekleri...
#10 - Ağustos 01 2009, 23:12:21

buyur kardeşim güzel bir yazı buldum: http://www.kirkasirgazetesi.com/duyuru/haberdetay.asp?CatID=811&SubCatID=811&ProdID=811
Allah insanlara düşünsün diye vermiştir aklı.
#11 - Ağustos 02 2009, 13:29:55
  :ask düş #

Aynı Kur'an-ı Kerim'i ben de okudum ama ben orada ne yazılırsa dekoderden geçirmeden kendi benliğime işleyenlerden değilim. En azından bir insanı dinine, ırkına, diline göre ayırıp, o şekilde insanlığımı gösterecek değilim.

O zaman bu mantığa göre filistin'de ölenlere üzülüp, chicago'da her sene patlak veren fırtınada ölen insanlara ''Allah'ından buldu'' demeliyiz.
Bu mantığa göre 1.5 milyar müslüman dışında diğer tüm insanlığa lanet okumalıyız, onları çocuklarımıza da kötü olarak lanse etmeliyiz.
Bu mantığa göre hepsiyle yaptığımız ticareti kesip, Allah ne verdiyse onlarla geçinmeli, onları yemeliyiz.
Bu mantığa göre Yahudi ve Hıristiyan olan insanların sağlık ve bilim dalında yaptığı/geliştirdiği yeniliklerden faydalanmamalı, kalp krizi geçirsek bile by-pass olmak yerine sadece Allah'a dua etmeliyiz...

Aynı yaratıcıya tapmıyor muyuz biz? Hıristiyanlar ve Yahudiler'in tanrısı bizimkiyle aynı değil mi? Dualar aynı olana gitmiyor mu?

Onlar ne *** yerse yesin, zaten müslümanlığı seçmediler hakediyorlar, Allah hepsinin belasını versin. Tez vakitte geberir giderler de mümin mümin takılırız şu dünyada...
Bu mu yani? Hı, bu mu?
#12 - Ağustos 02 2009, 13:42:10
Gidişim biraz suskun ama ''Dönüşüm'' böcek olucak.

Gregor Samsa

Anti-tiKKy

Biz zaten hala yok bunun dni söyle, yok bu böyle yasıyor bilmem nerelerdeyiz. Hala bir üst kademeye atlayamadık. Bu devirde hala bunları tartısmamalıyız. Şuan dünyayı yönetenler de kim belli. Biz hala işin ıncıgını cıncıgını irdeleyelim zaten. İnternete girmemizi saglayanlar bile o senin konusmam dediğin insanlar. Yapılması gerekeni yapıp ondan sonra konusulmalıdır.
#13 - Ağustos 02 2009, 13:49:31

ayetten yola çıkarak kıyaslama yaptım.
bir tarafa hristiyan Gagavuz Türkleri'ni koydum diğer tarafa da Türkler'e en güzel yamukları yapan Müslüman kardeşlerimizi.
şimdi bana zararı ve İslamiyet'e zararı olmayan Gagvuz Türkleri'yle dost oluyorum diye Allah'a karşı mı gelmiş oluyorum?

ayrıca ne çabuk unuttunuz Habeşistan'daki hristiyan kralı. Peygamberimiz demedi mi, oraya gidin, size zulüm etmez diye?

+

tylers'a kesinlikle katılıyorum...
#14 - Ağustos 02 2009, 13:51:20

düş #

" Türk'ün Türk'ten başka dostu yok " denince
- Çok doğru yok hepsi bizim kuyumuzu kazmaya çalışıyor
diyenler neden " Müslümanın Müslümandan başka dostu yok " sözüne karşı çıkar anlamam.
#15 - Ağustos 02 2009, 14:09:51

Any_one

İkisi de karşı çıkılması gereken iğrenç düşüncelerdir. İnsanlar savaşlarda hayvan gibi birbirini öldürüyorsa işte sebep olan cümleler bunlardır. (veya bahane) Ne gereği var?
Sırf bir Yahudi'yle veya Hristiyan'la arkadaş oldu diye İslamiyet'e olan bağlılığı tehlikeye girecek olan adam zaten yeterince inanç sahibi değildir. Başka türlü de inancından cayar o. Böyle bi endişe çok saçma haliyle.. Diğer dinleri tanıyınca kalkıp onları seçeceksem demekki mantığım beni ona yönlendiriyordur. Ama ben sağlam bir inanca sahipsem zaten dinimden soğumam herkesi de dost edinebilirim, bu beni ne dinden çıkarmalı ne de günah hazneme eklenmeli..

evet, bu düşüncenin doğru olduğunu düşünüyorum, ve ona göre kuruyorum dostluklarımı. ama insan kendi inancının sağlam olduğunu anlayabilir mi sorusu da var. işte inancının sağlam olup olmadığını anlayamayan müslümanlara gönderilmiş olsa gerek bu ayet.
Ben öyle bir şey dediğimi hatırlamıyorum ama.
ayrıca evet, tuna böyle bir şey demedi. doğru anlayıp öyle yorum yapın :/
#16 - Ağustos 02 2009, 14:27:35

Bahsi geçen ayetin tefsiri: Ömer Nasuhi Bilmen

"51. Bu mübarek ayetler, kafirlere karşı gösterilecek bir dostluğun kötü neticelerine ihtar buyurmaktadır. Şöyle ki: (Ey iman edenler) Eh ihlas emini Müslümanlar! (Yehudiler ile Hıristiyanları) Öyle birbirine düşman, ilahi bir dinden mahrum kimseleri (dost tutmayınız). Sizden hangi biriniz, onlardan hangi birini bir sadık, hayır ister dost telakki etmesin (onların bazıları bazılarının dostudur) Yehudi taifesi kendi milletine mensup olanların, Hıristiyan taifesi de kendi dindaşlarının dostudurlar, onlar kendilerinden olmayanlara karşı samimi bir dostlukta asla bulunmazlar. (Ve) Ey Müslümanlar! (sizden her kim onları dost edinirse) Onlara karşı samimi bir muhabbet ile bağlanırsa (muhakkak o da) o bağlanan da (onlardandır) çünkü aralarında bir fikir ve bir inanç birliği bulunmamış olsa öyle onlara bağlanılması mümkün olamaz. Binaenaleyh onlara öylece bağlanan kimseler, hakiki Müslüman değil, münafık şahıslar demektir."

Ayeti bu şekilde yorumlayamıyorsanız bence susmalısınız. :) İslam dini sizin bahsettiğiniz kadar basit bir din değil. ;)
#17 - Ağustos 02 2009, 14:41:35
« Son Düzenleme: Ağustos 02 2009, 14:46:38 Gönderen: Gıldır Gıcıp »
Şefim sarı kula var mı?

Anti-tiKKy

bence tartısılcak bişey kalmamıs bu konuda. isteyen istediğini yapacaktır. dost olacak olan olmaya devam edecektir, karsı gelenlerse devam edecekler bu ortada. herkes safını almış zaten. size kalmış tabi.
#18 - Ağustos 02 2009, 14:48:51

Dostta olur arkadaşta olur karıda olur kocada herşey olur böyle bi saçmalık varmı yahudiden hristiyandan hayır gelmez diye hepimiz insanız şurda güzelce yaşamak varken bu saçmalıklar niye kardeşim niye..
#19 - Ağustos 02 2009, 19:55:52

Anladığım kadarıyla onlarla yakın ilişki içinde olmayıp, arkadaşlık kurmamalıyız. Onlarla arkadaş olmamalıyız değil.  Zira Hz. Muhammed'in (s.a.v.) bile Yahudi arkadaşları varmış.
   Zaten dost olmamak gerekir, çünkü bizi kendi dinlerine çekebilirler.( Hristiyanlardan sözediyorum) Hristiyanlığın (bozulmuş halinde) temeli zaten misyonerlikten geçer. Bir Hristiyanın iyi bir Hristiyan olması için insanları kendi dinine çekmesi gerekir, ne kadar fazla çekerse o kadar iyi Hristiyandır. Ve siz eğer onlarla sıkı fıkı dost olursanız, ve inançlıysa arkadaşınız, sizi kendi dinine çekmeye çalışacaktır. Eğer onlarla dost olup bayramlarını birlikte kutlarsanız, birlikte Christmas ağacı süslerseniz farkında olmadan içten içe Hristiyanlığa çekilmiş olursunuz. Belli olmaz belki birgün Hz. Muhammed'in (s.a.v.) Allah'ın elçisi değil önceki din kitaplarını okuyup kendini peygamber ilan eden, kendi dinini kendi yaratan bir sahtekar olduğunu bile düşünebilirsiniz.
    Yoksa günlük ilişkilerde aranızda ilişki olmaması manasında bir durum söz konusu değildir. Bence sadece onlarla dost olmamalı, bizi kendilerine benzetip sindirmelerine izin vermemeliyiz.
   Aksi durum zaten İslam'ın felsefesine ters düşer.
#20 - Ağustos 02 2009, 22:26:06
kısmet

Anladığım kadarıyla onlarla yakın ilişki içinde olmayıp, arkadaşlık kurmamalıyız. Onlarla arkadaş olmamalıyız değil.  Zira Hz. Muhammed'in (s.a.v.) bile Yahudi arkadaşları varmış.
   Zaten dost olmamak gerekir, çünkü bizi kendi dinlerine çekebilirler.( Hristiyanlardan sözediyorum) Hristiyanlığın (bozulmuş halinde) temeli zaten misyonerlikten geçer. Bir Hristiyanın iyi bir Hristiyan olması için insanları kendi dinine çekmesi gerekir, ne kadar fazla çekerse o kadar iyi Hristiyandır. Ve siz eğer onlarla sıkı fıkı dost olursanız, ve inançlıysa arkadaşınız, sizi kendi dinine çekmeye çalışacaktır. Eğer onlarla dost olup bayramlarını birlikte kutlarsanız, birlikte Christmas ağacı süslerseniz farkında olmadan içten içe Hristiyanlığa çekilmiş olursunuz. Belli olmaz belki birgün Hz. Muhammed'in (s.a.v.) Allah'ın elçisi değil önceki din kitaplarını okuyup kendini peygamber ilan eden, kendi dinini kendi yaratan bir sahtekar olduğunu bile düşünebilirsiniz.
    Yoksa günlük ilişkilerde aranızda ilişki olmaması manasında bir durum söz konusu değildir. Bence sadece onlarla dost olmamalı, bizi kendilerine benzetip sindirmelerine izin vermemeliyiz.
   Aksi durum zaten İslam'ın felsefesine ters düşer.
Seni alnından öpmek istiyorum kardeşim. :)
#21 - Ağustos 02 2009, 23:01:38
Şefim sarı kula var mı?

birinci hicret başarıyla gerçekleşti. necaşi gayet iyi davrandı ilk Müslümanlar'a, tekrar geri döndüler.
yine zulümler artınca Hz. Muhammed(s.a.v.) ikinci habeşistan hicret çağrısında bulunuyor.
şimdi;
necaşi halen hristiyan,
Hz. Muhammed(s.a.v.) necaşiyi dost olarak görmediyse niçin 100 kadar Müslüman'ı tekrardan hicrete gönderiyor.
dost olarak görmediğim kişiye hiç birşey emanet etmem.

konuya girdiğimden bu örneği verdim ve halen açıklaması yok.

dışardan biri konuya baksa (ateist, hristiyan, vb.) İslam dinine bak, iki yüzlüymüş der.
#22 - Ağustos 03 2009, 14:35:56

Any_one

kuranda bazı genellemeler vardır bildiğim kadarıyla. genel olarak söylenir, uygulanılması istenir ama herkes tarafından değil. bilmiyorum önceden açıklanıldı mı ama ben senin verdiğin örnek hakkında Hz. Muhammed'in, hristiyan olsa da o insanın 100 kadar Müslüman'ı emanet edilebilecek biri olduğunu önceden bilmesi ya da anlaması gerektiğini düşünüyorum. bana öyle bir insanmış gibi geliyor peygamberimiz.
#23 - Ağustos 03 2009, 14:47:28
« Son Düzenleme: Ağustos 03 2009, 14:47:52 Gönderen: Darque Ash »

Adam olan herkesten dost olur.
Bence bunu dini ve dili yoktur.
#24 - Ağustos 03 2009, 16:47:52

Olur. Yahudi,Hristiyan,Ateist,Deist arkadaşlarım var. Hiçbi zarar görmedim onlardan.
Zaten arkadaşlık için din bir engel olmamalı.
#25 - Ağustos 03 2009, 20:02:24
Menino quem te fez?
Quem te deu tanta guarida,
Quem te mostrou a beleza
De dançar dentro da briga?

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.