Alternatifim Cafe

Gol KraL'ı Aleks

Discussion started on Fenerbahçe

Spor Toto Süper Lig'de Sivasspor'u 4-3 yenerek 18. kez şampiyon olan Fenerbahçe'de, takım kaptanı Alex de Souza da ''Gol Kralı'' unvanını aldı.

Sezon boyunca oynadığı 33 lig maçında 28 kez fileleri havalandıran Brezilyalı futbolcu, en yakın takipçisi 19 gollü Trabzonsporlu Burak Yılmaz'a 9 gol fark atarak, tacı taktı.

2006-2007 sezonundan sonra 2. kez ''Gol Kralı''' olan Alex, aynı zamanda Türkiye'de bu unvanı 2. kez yaşayan ilk yabancı futbolcu oldu.

-FENERBAHÇE, GALATASARAY'I GEÇTİ-
Şampiyonluk sayısını bu akşam 18'e çıkararak, Galatasaray'ı (17) geride bırakan Fenerbahçe, Alex de Souza'nın ''Gol Kralı'' olmasıyla, ezeli rakibini bu alanda da geçti.

Ligin en çok gol atan toplam 36 futbolcusu, 15 ayrı takımdan çıkarken, Fenerbahçe 15 kez bu unvana sahip futbolcuyu kadrosunda bulundurdu ve 14 kezle Galatasaray ile paylaştığı rekoru tek başına eline geçirdi.

Şampiyonluk yaşayan diğer takımlardan Beşiktaş, Trabzonspor ve Bursaspor ise 3'er kez ligin en çok gol atan futbolcusunu kadrosunda barındırdı.

Bunun yanı sıra Samsunspor, Eskişehirspor ve Ankaragücü 3'er, Adanaspor ve Kayserispor 2'şer, Ankara Demirspor, Göztepe, Altay, Sakaryaspor ve Konyaspor da 1'er kez ''Gol Kralı'' çıkardı.

-53 SEZONDA 36 KRAL-
Eski adıyla Birinci Futbol Ligi, son yıllardaki adıyla Süper Lig'de geride kalan 53 sezonda 31'i Türk, 5'i yabancı olmak üzere toplam 36 futbolcu ''Gol Kralı'' unvanını kazandı.

Galatasaraylı Metin Oktay, 6 kez ile en fazla ''Gol Kralı'' unvanını alan futbolcu olurken, Tanju Çolak ise Galatasaray formasıyla attığı 39 golle, bir sezonda en fazla gol atan futbolcu rekorunu halen elinde bulunduruyor.

Ligin ilk ''Gol Kralı'' Galatasaraylı Metin Oktay, son ''Gol Kralı'' ise Fenerbahçeli Alex de Souza oldu.

-METİN OKTAY'IN REKORU-
Lig tarihinde en fazla ''Gol Kralı'' olan futbolcu unvanı, Türk futbolunun efsane isimlerinden Metin Oktay'a ait.

Aynı zamanda ligin ilk ''Gol Kralı'' olan Metin Oktay, 1959, 1959-1960, 1960-1961, 1962-1963, 1964-1965 ve 1968-1969 sezonlarında toplam 6 kez ''Gol Kralı'' olarak, lig tarihine adını yazdırdı.

Metin Oktay'ı 5 kezle Tanju Çolak, 3'er kezle de Cemil Turan, Aykut Kocaman ve Hakan Şükür izliyor.

-TANJU ÇOLAK, TARİHE GEÇTİ-
Lig tarihinin geride kalan 53 sezonunda, ''Gol Kralları'' içinde en fazla golle bu unvanı yakalayan futbolcu Tanju Çolak oldu.

Çolak, 1987-1988 sezonunda Galatasaray formasıyla 39 gol atarak, Metin Oktay'a ait 38 gollük rekoru kırdı ve Türk futbol tarihine altın harflerle geçti.

Tanju Çolak ayrıca, 5 kez yakaladığı ''Gol Kralı'' unvanına 3 ayrı kulüpte ulaşarak, ayrı bir rekor kırdı.

Golcü futbolcu, 1985-1986 ve 1986-1987 sezonlarında Samsunspor, 1987-1988 ve 1990-1991 sezonlarında Galatasaray, 1992-1993 sezonunda da Fenerbahçe formasıyla ''Gol Kralı'' oldu.

-YABANCI ''KRALLAR''-
Lig tarihinde şimdiye dek yalnızca 5 yabancı futbolcu ''Gol Kralı'' unvanını yakalayabildi.

Galatasaray formasını giyen Boşnak Tarık Hosiç, 1983-1984 sezonunda 16 gol atarak, lig tarihinde en çok gol atan ilk yabancı futbolcu oldu.

Trabzonspor'un Gürcü futbolcusu Shota Arveladze, 1995-1996 sezonunda 25 gol atarak, ''Gol Kralı'' olan ikinci yabancı futbolcu olarak tarihe geçti.

Fenerbahçe'nin Brezilyalı futbolcusu Alex de Souza, 2006-2007 sezonunda tahta çıkarken, aynı zamanda sarı-lacivertli takımın ilk yabancı ''Gol Kralı'' unvanını aldı. Alex bu sezon da 28 golle tacı taktı ve iki ayrı sezonda ''Gol Kralı'' olan ilk yabancı unvanını aldı.

Galatasaray'ın Çek golcüsü Milan Baros 2008-2009 sezonunda 20 golle zirveye adını yazdırdı.

Kayserispor'un Portekizli futbolcusu Aziza Makukula ise 2009-2010 sezonunda 21 golle bu unvanı yakaladı.

Bu arada, ligin 53 sezonluk geçmişinde sadece 6 kez tahta çıkan yabancı ''Gol Kralları'', son 5 sezonun ise 4'ünde zirvede yer aldı.

BAŞBAKAN ERDOĞAN, KAPTAN ALEX'İ TELEFONLA ARAYARAK KUTLADI
Fenerbahçe'nin Spor Toto Süper Lig'de şampiyon olmasının ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, takım kaptanı Alex de Souza'yı telefonla arayarak tebrik ettiği bildirildi.

Alex, karşılaşma sonrası yayıncı kuruluşa yaptığı açıklamada, ''Sayın Başbakanımız beni aradı ve bu önemli başarıdan dolayı takımımızı tebrik etti. Bu başarı o kadar önemli ki... Ülkenin başındaki insan arıyorsa, tahmin edilenden de büyük bir başarı'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan'dan, telefon hattının zaman zaman kesilmesinden dolayı özür dileyen Alex, ''Kendisinden özür diliyorum, hat zaman zaman kesildi. Aradığı için teşekkür ederim. Başbakan ile kendim konuştum, fakat hızlı bir konuşma oldu, hatlarda da sorun vardı. Şunu duydum; beni, takımı, herkesi tebrik etti. Zaten bu mesajı almak benim için önemliydi'' ifadesini kullandı.
#1 - Mayıs 23 2011, 00:38:02
Hakkımda bilmen gerekeni ;  Hakkın olduğunda söylerim ...

El çükü ile gerdege girene damat degil godoş derler ... ; )

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.