Alternatifim Cafe

Agresif yönlerimi keşfettim bir psikopatı oynayabilirim

Discussion started on Magazin

Anti-tiKKy

Recep İvedik'te canlandırdığı 'bellboy' tiplemesiyle şöhreti yakalayan Lemi Filizof, atv'nin yaz dizisi 'Kız Kaçıran'da rol alıyor. Genç oyuncu "Hep komedi türü projelerden teklif geldi. Artık psikopat bir karakteri canlandırmak istiyorum" diyor

Lemi Filizof oyunculuğa çocuk yaşta başlayanlardan ... 1998 yılında çıktığı yolda birçok dizide yer alan oyuncu Recep İvedik'te canlandırdığı 'bellboy' karakteriyle şöhretini katladı. Genelde komedi yapımlarında gördüğümüz ve şu sıralar 'Kız Kaçıran' dizisinde Talih'i oynayan Lemi Filozof "Çok agresif damarlar buldum içimde ve psikopat bir karakteri canlandırmak istiyorum" diyor.

Oyunculuğa nasıl başladınız?

Oyunculuğa 1998 yılında, 'Gurbetçiler' dizisinde çocuk oyuncu olarak başladım. Aslında çok da çocuk değildim. 15 yaşımdaydım. Hiç kamera ve set adabı bilmiyordum ama zamanla öğrendim. Hâlâ da öğrenimim devam ediyorum. Hep de öğrenmeye devam edeceğim sanırım.

SANAT FİLMİ ÇEKMEDİK Kİ...
Özellikle Recep İvedik'ten sonra şöhretinizin katlandığını söyleyebilir miyiz?
Kesinlikle öyle oldu. Projenin içinde olmak çok güzeldi. Bugüne kadar birçok projede yer almama rağmen, o iş geniş bir kitleyle tanışmamı sağladı.

Peki 'Recep İvedik'in bu kadar ilgi görüp Türk Sinema tarihinin en çok izlenen filmi olacağını tahmin etmiş miydiniz?
Hepimiz sete giderken bu filmin popüler bir film olacağını biliyorduk. Fakat bu boyutlarda rekorlar kıracağını ve medya içinde bu çapta tartışmalara neden olacağını ben şahsen düşünmemiştim. Biz Togan'la ve Şahan'la filmi çekerken çok eğlendik. İnsanlar izlerken 90 dakika boyunca eğlendi. Ama neden bu kadar eleştirildi hiçbir zaman anlayamadım. Yapılan eliştiriler bana gayet saçma geldi. Sanat filmi çekmedik ki! Ve gariptir ki sosyo-kültürel ve ekonomik yapısı çok farklı çevreler aynı filmde aynı hikâyeye kahkahalarla güldüler. Bu da toplumun ortak bir hareketiydi. Aslında ben izlemem deyip gizli gizli evde seyredenler de bir hayli çoktu.

Genelde komedi içerikli yapımlarda görüyoruz sizi. Bu sizin seçiminiz mi, yoksa teklifler mi bu şekilde?
Evet, hep böyle projeler geldi. Komedi yapmayı ya da parçası olmayı çok seviyorum. Çalışırken ben de eğleniyorum. Ama zaman içinde çok agresif damarlar buldum içimde. Hiç beklenmedik şekilde çok tuhaf ve psikopat bir karakteri canlandırmak istiyorum. Ben de kendimle çalışmalar içindeyim.

AMATÖR FOTOĞRAFÇIYIM
Fotoğrafa meraklıymışsınız sanırım, doğru mu?
Amatör olarak arada bir uğraşıyorum. İnsandan çok, doğayı çekmeyi seviyorum.

'Kız Kaçıran'dan bahsedelim biraz. Çekimler nasıl gidiyor? Set aralarında müzik eşliğinde dans edişinize şahit olduk. Hep böyle eğlenceli mi geçiyor zaman?
Kesinlikle hep çalgılı, hep güzeliz. Kendi aramızda çok eğleniyoruz. Bu da projenin sıcaklığının önemli bir sebebi. Ekrana da yansıyordur. Canlandırdığımız karakterler çok eğlenceli ve duygularını hiç saklamayan, içten, Trakya insanları.

Rolünüzden bahseder misiniz biraz?
Talih kıpır kıpır, aşık ve bu arada da köşeyi mutlaka dönmek isteyen dürüst bir genç. Yiğit'le (Barış Hayta) çok yakın iki dostlar. Aynur'a olan aşkı Talih için çok önemli. Annesi uzun zaman önce terk etmiş onları. Babasıyla hayat mücadelesindeler. Ama çoğu zaman yüzünden gülücük eksilmez.

Şarköy'de çekiliyor dizi. Denize girmeye fırsat bulabiliyor musunuz?

Çekimimin olmadığı saatlerde tatili de sıkıştırmaya çalışıyorum.

Şarköy'de hayat nasıl? Trakya insanı eğlencelidir diye genel bir intiba vardır, doğru mu?
Söylediğim gibi çok sıcak ve eğlenceli insanlar. Düğünlerini ve konvoylarını kesinlikle görmelisiniz.

EĞİTİM ALMAK İSTİYORUM
Oyunculuk alanında neyi hedefliyorsunuz? Hayalleriniz neler?
Belli bir dönem sonra yurtdışında eğitim almayı planlıyorum. Uzun zamandır bu işi yapmama rağmen eğitimini de almak istiyorum. Kendimi geliştirebilmek için buna ihtiyacım var. Komediye devam edeceğim ama aklımda hep alternatif dramatik karakterleri oynamak var.

Lemi Filozof neler yapar çekimler dışında?
Yazılarım ve senaryo denemelerimle yoğunluktan dolayı ilgilenemiyorum ama genelde geceleri yazmayı seviyorum. Amerikan arabalarıyla uğraşıyorum. Eski klasiklerle. Bir de yüzüyorum vakit bulabildikçe. Ama Şarköy'de olimpik bir havuz maalesef bulamadım. Eğer zaman yaratabilirsem kışa mutlaka devam edeceğim.

Bir sinema projesi var mı peki şu aralar?
Vardı, ama Mustafa Şevki Doğan'la bir dizi projesinde çalışmak daha büyük bir şanstı benim için. Bu yüzden 'Kız Kaçıran' dizisine başladım. Bakalım kısmet...

SOYADIMI BEN DE GARİPSİYORUM
Soyadınız çok ilginç geldi. Nereden geliyor, hikayesi nedir?
Biz köken olarak Selanik'liyiz. 'Filizof' soyadının, dedemin Selanik'teki bir düşünür büyüğünden geldiğini, dedem rahmetli olmadan önce öğrenme fırsatı yakalamıştım. Ben bile bazen kendi soyadımı garipsiyorum ama alıştım. Bu arada ben de düşünmeyi ve felsefeyi çok seviyorum.

Özel hayatınız nasıl gidiyor?
Her şey yolunda. Ailemi görmeyeli uzun zaman oldu. Çünkü İstanbul'a gidip gelmek bir günlük aralarda çok yorucu oluyor. Ve ertesi gün sette verimli olabilmek için zamanımı yolda geçirmek istemiyorum. Ama en kısa zamanda onları ziyaret etmek istiyorum.
#1 - Temmuz 17 2009, 22:58:05

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.