Alternatifim Cafe

Dexter

Discussion started on Tv ve Diziler

azizk dexter'ın yayınlanacağını ve six feet under'dan tanıdığımız michael c. hall'ın başrolde oynadığını duyurmuştu. detaylı tanıtımına ise ancak sıra geldi. showtime'ın bu sene ki bombası olan dexter, gündüz adli tıpçı, geceleri ise seri katil olan dexter morgan'ın yaşamını konu alıyor. dizi jeff lindsay'in darkly dreaming dexter isimli romanından uyarlama. dizinin mükemmel de bir jeneriği mevcut.
pazar günleri yayınlanan dizinin bugün 5. bölümü yayınlanacak. bu zamana kadar dizi hakkında yapılan tüm eleştiriler iyi. öyle olması da o kadar normal ki. iyi hazırlanmış bir senaryo, bir katilin neredeyse içini bize gösteren türden bir görüntü yönetmenliği.. dexter'ın insanlıktan uzak kişiliği, insanlar ile iç içe yaşamaya kendini öylesine zorlarken, iç sesinin insan davranışlarını sorgulayışını dinliyoruz. karşımıza aslında görünürde dünyanın en normal, en sosyal, katil olabileceğina asla inanamayacağımız bir seri katil çıkıyor. kana olan tutkusu ise onu adli tıpta çalışmaya itiyor. böylece kendisi gibi diğer katillere de yakın oluyor ve onlara ulaşıp, onları öldürmesi kolay oluyor.

dexter'ın öldürme dürtüleri çocukluğuna dayanıyor. bir aile tarafından evlat edinilmiş olan dexter'ın asıl ailesi ile bir bilgimiz yok şimdilik, sadece bu katil ruhunu çocukluğunda evlat edinilmeden önce geçirdiği bir travmaya bağlı olduğu imasını izliyoruz. bir de kocaman yara izi var karnında henüz sebebi açıklanmamış (ben çocukluğunda olduğuna yordum). onu evlat edinen sıkı dedektif harry ilk anlardan itibaren bu çocuğun içinde bir şeylerin arızalı, eksik olduğunu anlıyor ve dexter'ın öldürme dürtülerini önce hayvanlara, sonra da hiç değilse yaşamayı hak etmeyen kötü insanlara kaymasını sağlıyor.
üvey kardeş debradexter'ın bir de üvey kardeşi debra (jennifer carpenter) var. onun dexter'ın katilliği ve babasının ona yardım edişine dair bir bilgisi yok. o polis memurluğundan dedektifliğe adım atmaya çalışan çekingen bir kız. dexter, onun ağabeyi olarak ona destek oluyor ve özellikle katiller ile ilgili davalarda büyük yardımlarda bulunuyor. ne de olsa o da bir katil. kardeşi ve dexter bir çok gerilimli sahneye neden olan 'dondurma kamyonu katili' davasında birlikte çalışıyorlar. ileride teşkilatın haberi olmadan dexter ve yeni seri katilin ilişkisi gitgide organik bir bağa dönüşecek.

dexter ile çalışan herkes onu çok seviyor. amiri maria (lauren vélez) ona biraz abayı yakmış. meslektaşları angel (david zayas) ve vince (c.s. lee) onun özel yetenekleri olduğunu düşünüyor. ancak bir kişi çavuş doakes (erik king) ondan hiç hoşlanmıyor. dexter, onun içindeki katil dürtülerini sezdiğini düşünüyor. böylesine normal görünümlü bir seri katilin bir de sevgilisi var ancak dexter'ın seks ile hiç ilgisi yok. bu nedenle kişiliklerinin (arıza bakımından) çok uyuştuğunu düşündüğü rita (julie benz) ile beraber. rita kocası tarafından tecavüze, şiddete maruz kalmış 2 çocuklu çok kırılgan bir kadın. ama dexter'ın rita ve çocukları yanında mükemmel bir baba figürüne bürünmesi tam izlemelik.

dexter ve sevgilisi rita
#1 - Temmuz 31 2007, 01:21:30
herkesin ağzında bir  fanilik dırıltısı
Sonunda tek bir şarkı tabutun gıcırtısı

Yha dizi biz de var ama bir türlü cesaret edip başlayamıyorum.. :deli Çok kötü sahneleri varmış..
#2 - Temmuz 31 2007, 14:15:01
(=

mutlaka izlemelisin çok güzel bi dizi o kadar da iğrenç değil hatta çok sevimli ve komik bi seri katil  :D
#3 - Temmuz 31 2007, 14:26:41

bitti ama =(
tekrarLarı çıkıyo
dün iLk defa izLedim ve çok beğendim...
#4 - Temmuz 10 2008, 20:26:24

İdolüm. :bite
Bayılıyorum ya.
Hem kendisine hem dizideki karakterine.
Bi insan böyle mi yakışır bir role. :bite
Ben büyüyünce Dexter olcam. :artis (6)
#5 - Ağustos 14 2008, 03:16:54
İçimde şefini kaybeden bir orkestranın hüznü var
dışımda Charlie Chaplin gülüşü.

lİlk beş bölümünü izleyip kendi içinde sıkıcı bir oyunculuğu çekimi kalitesi olduğunu düşündüğümden izlemeyi bıraktım.Tabi bunun yanı sıra dizideki debra (jennifer carpenter) rolünü canlandıran kadınada nedense negatif bulgular beslemekteninde katkısı var izlemediğimin.
#6 - Mart 20 2009, 23:11:06

[spoiler]annesinin elektrikli testereyle ölümünü izleyen birinden daha ne beklersin...
ki dexter iki kardeş... ikiside aynı sahnede bulunmuş... ikiside seri katil...[/spoiler]
ben bu yönden seri katil olmasını normal buluyorum...
tabi diziyi izleyince bazen harbiden dexter gibi iyi seri katiller var mı diye insan düşünüyor...
#7 - Mayıs 20 2009, 21:15:47
İmzanız kural dışı.

Bir katil ancak bu kadar seksi olabilir diye düşünüyorum. Ses tonu ve bakışları işi zaten bitiriyor. Bir ara diziye dalmış izlerken içimden 'tamam, al beni öldür' dediğimi hatırlarım. Öyle yani, ailecek olmasa da bireysel olarak severek izlediğim bir dizi. Güzel öldürüyor.
#8 - Ağustos 24 2009, 03:21:20
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

arsenik

Gecenin körüne kadar oturup izlemeyi beklediğim tek dizi. Aslında sonradan farkettim ki o bakışlar beni etkisi altına almış, tv başına bağlamış. Ah, o karının yerinde olmak vardır dedirtiyor.
#9 - Ağustos 25 2009, 12:42:57

"Harry's Code" olmasa coşacak herif.
Bayılıyorum o soğukkanlılık ve keskin zekaya.
Lakin nam-ı değer "İce Truck Killer" yani ağabeyine büyük ayıp etmiştir.
[spoiler]Eceli oldu.[/spoiler]
Dizideki kardeşi ile evlidir.

Ek olarak ; 3.sezon dizi müziği olan "The Pierces - Secret" şiddetle tavsiye edilir.

(:
#10 - Eylül 11 2009, 22:20:30
« Son Düzenleme: Eylül 11 2009, 22:21:59 Gönderen: Armoni »
Bat dünya bat.
Kör ol da, piyango bileti sat.

Ve beklediğimize değer bir bölümle döndü Dexter! Beklenenden erken bir göz kırpmaydı bu. Sezon prömiyeri 27 Eylül olan dizimiz, sürpriz yaparak internet aleminde boy gösterdi aniden.

O sebeple diziyi televizyondan takip eden fanların bu satırların ardından yazıyı okumamalarını, özet içerdiğini belirtmek isterim.

Yeni baba, yeni koca Dexter Morgan bu yeni sezon bölümünde adaptasyon süreci ve zorluklarını anlatarak giriş yaptı bir nevi.

Dex için bebek morgan'ın sürekli ilgi isteyen hali, yeni ailesinin beklentilerini karşılamak için elinden gelen herşeyi yapıp az biraz yorulan ve bu yorgunluğu gerek mesleki hayatına, gerekse sevimli katil haline pek iyi yansımadı diyebiliriz. Yorgunluğun Dex'e yaramadığı kesin.

Unutmadan buz kamyonlu katilimizin yerini doldurmaktan daha ilerilere götürecek yeni karakterimiz 3'lemeci katil, dexter'a yeni bir hava kazandırmış. Uzun soluklu bir takip olacağı kesin. Bunun dışında dexter'ın bir yarış içine gireceği beklenen bir durum gibi duruyor.

Söyleyebileceğimiz en doğru şey, sanırım bu bölümün ardından nefes kesen bir dördüncü sezonun bizleri beklediği. Bu bölümün sonu açıklanmaması gereken şekildeydi, o sebeple geçiyorum.

En sonuna bir promo ekledikten sonra, kaçıranlara izleyin diyerek, yeni bölümü gözlemeye şimdiden başlıyorum.

http://www.youtube.com/watch?v=ageR58yU6ro&feature=fvst

Alıntıdır.
22dakika.örg
#11 - Eylül 14 2009, 10:24:40
Bat dünya bat.
Kör ol da, piyango bileti sat.

Çok övüyorlar bu diziyi ama izleyemedim bir türlü.
#12 - Eylül 16 2009, 14:28:58
Destiny is for losers.
It's just a stupid excuse to wait for things to happen instead of making them happen.
-B.

Anti-tiKKy

'Dexter' 4. sezonuyla e2'de başlıyor

Amerika’da reyting rekorları kıran 'Dexter’ın 4. Sezon Bölümleri 4 Ocak’tan itibaren e2’de başlıyor.

Yeni sezonda karşımıza çıkacak Dexter Morgan sürprizlerle dolu. İlk olarak artık evli bir seri katil olan Dexter’ın üstlendiği kimliklere bir yenisi daha ekleniyor: “Baba Olmak”. Devamlı ilgi bekleyen bir eş, uykusuz geceler, fazla sıcak komşular bu sezonda Dexter’a her zamankinden daha zor anlar yaşatacak. Babalık, aile reisliği ile seri katillik arasında bocalayan Dexter, hayatının sınavını veriyor. Miami’nin kişisel adalet peşinde koşan en sevilen seri katili Dexter Morgan, Michael C. Hall’un başarılı performansıyla TV’nin en farklı ve dikkat çeken karakter portresini sunmaya devam ediyor.

YENİ SEZON, YENİ SORUMLULUKLAR
Televizyon tarihinin en gözde seri katili Dexter, bu sezonda evli ve bir çocuk babası olarak alışık olduğu düzeni bozmak zorunda kalıyor. Her sabah belli bir ritüel eşliğinde öldürmeye hazırlanan Dexter, artık o kadar da rahat değil, herşeye dikkat etmek zorunda. Yeni baba olan Dexter’ın hayatındaki değişiklikler dizinin akışını da etkiliyor.

EN İYİ FBI AJANI TEKRAR ARAMIZDA
İkinci sezonda bir fenomen haline gelen ajan Lundy, bu sezonda tekrar iş başında. Fakat Lundy bu sefer bir FBI ajanı olarak değil, yıllardır üzerinde çalıştığı ve bir türlü yakalayamadığı bir katil için emekliliğinin tadını çıkarmaktansa ajanlık yapmayı tercih eden sıradan vatandaş Lundy olarak karşımıza çıkıyor. Lundy’nin Miami’ye gelmesinden de en çok Debra etkilenecek gibi. İzleyeceğiz ve göreceğiz!

DEXTER’IN YENİ SEZON KAHRAMANI
30 yıldır gittiği her yerde üç kişiyi öldürüp yakalanmamış seri katil Dexter’ın 4. sezon da yeni kahramanı. Lundy’nin Trinity Killer (Üçlemeci Katil) adını verdiği katil, bu sefer cinayetlerine Miami’de başlıyor. Arthur Mitchell rolüyle, Üçlemeci Katili, İki Oscar adaylığı bulunan usta oyuncu John Lithgow canlandırıyor.

DEXTER/ KİM KİMDİR?
• Michael C. Hall .................................. Dexter Morgan
• Julie Benz........................................... Rita Bennett
• Jennifer Carpenter ............................. Debra Morgan
• Desmond Harrington ......................... Joey Quinn
• C.S. Lee............................................. Vince Masuka
• Lauren Vélez ...................................... Maria LaGuerta
• David Zayas ....................................... Angel Batista
• James Remar...................................... Harry Morgan
• Special Guest Star John Lithgow .......... Arthur Mitchell (Üçlemeci Katil)
• (Konuk Oyuncu) Keith Carradine.......... Özel Ajan Frank Lundy

'Dexter' 4. sezonuyla 4 Ocak'ta e2'de başlıyor.
#13 - Aralık 18 2009, 19:19:18

Neydi o şey heh 'The Pierces - Secret' şarkısına hayran olmama sebebiyet veren dizidir.
#14 - Aralık 24 2009, 15:11:55

Yok öyle bi Dünya.!  

arsenik

Merakla bekliyorum. Aşkla bekliyorum. :w
#15 - Aralık 24 2009, 15:15:46

Michael C. Hall kansere yakalanmış diyorlardı 8-)
#16 - Şubat 28 2010, 21:54:25
robotları döven kadının dramı.

Evet, öyle.
#17 - Mart 08 2010, 19:29:26
Destiny is for losers.
It's just a stupid excuse to wait for things to happen instead of making them happen.
-B.

arsenik

Wtf? Yeni duydum.
Sezon finalini kaçırmamı sağlayan Ezel dizisine burdan lanetlerimi yolluyorum. Ne diye aynı gündesiniz ki, her pazartesi evde kumanda savaşı çıkıyor sayenizde. Ergen düşüncelerim evi sarıyör, isyancı böğürüşlerim arasında odama gidiyorum.
#18 - Mart 23 2010, 01:17:40

Dionysus.

Dexter'ıda bitirdik dün.harika bir sondu.
[spoiler]Üçlemeci öldü.Rita öldü.boru değil olm. [/spoiler]
#19 - Mart 23 2010, 14:24:11

arsenik

Sonunda izledim yaa.  Sonunda zırlayabilirdim ama nedense zırlamadım bu sefer.
Not: Tabii Furkanla uğraşırken çoğu yerini kaçırdım. Ben, 'şu yakışıklı' Furkan, 'bu güzel lan deliği var işte' derken krize girdiğim noktalar oldu. Sonuçta o finali gördüm, mesudum.
#20 - Mart 27 2010, 03:46:14

Zeitgeist

E2'de denk geldim. Yapacak başka bir şeyim olmadığı için izlemek zorunda kaldım, iyi ki de izlemişim. Bütün sezonlarını hatim edeceğim tez vakitte. 4 sezon olduğunu görünce yuh demiştim, ama neyseki bu üzüntüm kısa sürdü. House'daki gibi tek sezonda 21-22 bölüm yokmuş.  (6)
#21 - Haziran 23 2010, 21:34:37
« Son Düzenleme: Haziran 23 2010, 21:36:54 Gönderen: Fıstıkçı Şahap »

geçen birinci sezonu bitirdim
daha yeni!
dedim, irem allah belanı...
böyle dizi daha önceden izlenmez mi..?
pek beğenmekteyim
hele o dexter' ın kendi kendine konuşmaları çok hoş
#22 - Haziran 26 2010, 16:02:11

Zeitgeist

Dexter delirdi. (6)
#23 - Eylül 27 2010, 16:52:49

Zeitgeist

Lumen zaten konuk oyuncu. Sezon sonunda ya ölür ya da gider. Umarım ölür. (6) Çok sinir bozucu çünkü. :D
#24 - Kasım 16 2010, 12:26:35

Zeitgeist

Lumen'i öldürsün şu Jordan Chaseç Dexter da karım da karım karım da karım diye geziyordu 2 dk da unuttu. Ölsün.
#25 - Aralık 01 2010, 19:54:56

Zeitgeist

5. sezon gtümden terler akıttıı. Hele şu sezon finalinden o kadar umutluyum ki anlatamam. Jordan Chase ve Lumen ölsün istiyorum.
#26 - Aralık 10 2010, 15:54:40

Zeitgeist

Ve sezon finali raflardaki yerini almaya başladı. :p
#27 - Aralık 13 2010, 12:07:24

Zeitgeist

O ne biçim sezon finaliydi yahu! Dexter'a hiç yakışmayacak cinsten. Bi önceki sezonun finaline bak, bir de buna. Sinirlendim.
#28 - Aralık 13 2010, 18:01:05

Zeitgeist

[spoiler]Yardımı aldı, işi bitti, gitti.[/spoiler] :D
#29 - Aralık 13 2010, 19:34:09
« Son Düzenleme: Aralık 13 2010, 19:34:26 Gönderen: Fıstıkçı Şahap »

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.