Alternatifim Cafe

İnsan Hayalinin Sınırı Var mıdır?

Discussion started on Felsefe

yoktur tabiii...  anlatsana bambaşka bir renk demeyle değil benim gibi düşünmeyle sen zaten o rengi görürsünkii....  yeterki sınırlandırma kendini... bişeyleri kendine şart koşma olmıcak die bişe yok ozaman
#51 - Eylül 15 2007, 18:30:36
dünya derdi dünya malından ibaret sende bir malmışsın belliki seni dert edinmişim......

İnsan hayalinin sınırı vardır.Olmak zorundadır.
#52 - Eylül 16 2007, 04:33:45

fortune

zorunluluklarla yaşayanlar zaten hayal bile kuramazlar.
'hayal etmek' bir yerde hatta belki tam anlamıyla zorunlulukların ötelerine gidebilmektir.
#53 - Eylül 16 2007, 16:02:48

'hayal etmek' bir yerde hatta belki tam anlamıyla zorunlulukların ötelerine gidebilmektir.

Sen hergün cinsiyet değiştirdiğini hayal et bakalım :)
#54 - Eylül 16 2007, 19:05:12

İnsan hayalinin sınırı var mıdır?
Hayalin sınırıda hayali ise, hayali sınır nereye kadardır?
Hayaline sınır koyamazsın, sadece hayalin mantığı vardır. Mesela:

1) Boş hayal: Çıplak ayakla 500 km hız yapmak boş bir hayaldir.
2) Hayal: Çıplak ayakla dünyanın en hızlı koşan adamı olmayı hayal etmek normal bir hayaldir.
3) Büyük hayal: Çıplak ayakla dünyanın en hızlı koşan adamı olup, yarışlardan kazanacağın parayla okul, hastane gibi kurumlar kurmak, büyük hayaldir.
4) Akıllara zarar hayal: Çıplak ayakla dudak uçuklatacak kadar iyi koşarak girdiği yarışlarda kazandığı paralarla entersan hamleler yaparak büyük paralar kazanıp, bir süre sonra dünyanın en zengin insanları arasına girip, dünyada çok büyük işler yapmak (mesela burs vererek dünyaya binlerce doktor kazandırmak, binlerce işsizlere işler sağlamak vs.) gibi hayaller akıllara zarar hayallerdir.
 daha güçlü hayaller kurmak mümkün elbette.

EĞER BİRGÜN GÜNEŞİ YEDİĞİNİ HAYAL EDERKEN DİLİN YANARSA SENİN YAPAMAYACAĞIN HİÇBİRŞEY KALMAMIŞ DEMEKTİR. TEBRİK EDERİM O ZAMAN SENİ, SENDE BENDENSİN:) ŞİMDİ SAVAŞLARI DURDURMAK ÜZERE SENİ YANIMDA GÖRMEK İSTİYORUM:)

#55 - Eylül 17 2007, 00:32:17
AŞIRI HIZ DEĞİL, DİKKATSİZLİK KAZA YAPTIRIR...

fortune

insan hayalinin sınırı yoktur.
basit bir delil:
''... savaşları durdurmak....''' istemek.
büyük amaç ve güzel hayal,ama sınır tanımıyor işte senin de hayalin..tebrikler vti_1.6 arkadaşım.
#56 - Eylül 17 2007, 00:59:28

Sınırı yoktur.Hayalinde herşeyi yapabilir.Ama onu benimseyip gerçeğe dönüştürse mükemmel olur.
#57 - Eylül 17 2007, 11:40:00

fortune

hayallerin gerçeğe dönüştürülebilme,dönüştürülememe konusunu tartıştığımızı sanmıyorum.zaten hayal adı üstünde hayaldir.planlar,tasarılar vs. gerçeğe dönüştürülmek için yapılır.tabi bazı hayallerde istisna olarak.ve mutlaka doğru hayaller gerçeğe dönüşse mükemmel olacaktır.
VE, Güneşi yemek gibi hayalleri olanların asla bu tür hayallerini gerçekleştirememeleri dileğiyle.
#58 - Eylül 17 2007, 13:16:58

sınır olmasa hayalde olmazdı sanırım  :S
#60 - Eylül 17 2007, 13:34:02

fortune

#62 - Eylül 17 2007, 13:57:37

HAYAL BAŞKAAAAA,   SINIR NEREEEE?
#63 - Eylül 17 2007, 16:34:42
AŞIRI HIZ DEĞİL, DİKKATSİZLİK KAZA YAPTIRIR...

fortune

HAYAL BAŞKAAAAA,   SINIR NEREEEE?
güzel yorum sağol

ben de katıldım züpper açıklamış dostum.
ya!!!! NEREEEEEE?????

#65 - Eylül 17 2007, 20:12:36

_DaRkdreams_

Vardır veya yoktur
Neyimize yarayacak bu :dondurma
#66 - Eylül 17 2007, 20:21:16

Vardır veya yoktur
Neyimize yarayacak bu :dondurma

Felsefe biliminde seninde tuzun olacak.
#67 - Eylül 17 2007, 21:47:33

biliminde demek abartı olur.

bu soruya bir ışık tutuyor diyelim
#68 - Eylül 17 2007, 22:15:55

Neden abartı olsun ki.?

Nietzsche herşey hiçtir dedi felsefe adamı oldu.
#69 - Eylül 17 2007, 22:58:08

fortune

Neden abartı olsun ki.?

Nietzsche herşey hiçtir dedi felsefe adamı oldu.

bir şey diyerek bilmem ne adamı olunmaz.dediğini anlatabiliyorsan ve yaşayıp yaşatabiliyorsan belki öncelikle.
#70 - Eylül 18 2007, 01:27:25

insan hayal ettği müddetçe yaşar demiş şair ancak şu bir gerçek ki hayal etmeyi unuttk artık ..kurulu bir dünyada yaşıyoruz ve öyle ki hayallrimiz bile sınırlarını aşamıyorr... keşke sınırsız hayaller kurabilsek yada atsak kendimizi ulutların içine kormadan ve cesurca... hayaller sınırlanmaz.. zaten düşünceler sorgulanıyorken o bari sınırsız kalsın....
#71 - Eylül 18 2007, 02:26:55
İnandığın gibi yaşamazsan, yaşadığın gibi inanmaya başlarsın...

fortune

unuttuk mu?unutturulduk mu?yani tabi,birileri hayal ediveriyor bizim yerimize..düşünüveriyor...hatta belki yakında yaşayıvercekler de...
ama en azından ben BEN olarak kendi adıma söylüyorum,
insan hayalinin sınırı yoktur,çizilemez.
#72 - Eylül 18 2007, 02:32:33

Herşey istemekle alakalı diye düşünüyorum.

İstediğiniz takdirde herşeyi başarabilir ve hayallerinizi uçsuz bucaksız hale getirebilirsiniz.

Biraz da çekim yasasını kullanarak hayatınıza sokabilir ve hayal gücünüzü genişletebilirsiniz.

Fakat hayalin sınırı elbette vardır.

Bu da kişiyle alakalıdır.İstedikleriyle...

Ne kadar istediğine bağlı ve ne istediğine bağlı olarak hayal sınırlı ya da sınırsızdır.

Gerçekleşen her hayal bir başka hayali istetir.

Herşeyi bi anda istemek zordur.Hatta bunu yapamayız çoğu zaman.

Ama aralarından en çok istediğimiz biri mutlaka vardır.

En ulaşılmazı da o gözükür.Hayalin sınırı da o ulaşılmazlıktır.

Ulaştığınızda başka hayller kurarsınız ve böylece sınırsızlaşır.

Gerçek oldukça hayal gücü genişler.Fakat kurulan hayal anlıkken sınırsız gibi görünen sınırlı isteklerdir.
#73 - Eylül 18 2007, 02:50:19

Beni bütünde aramayın artık ...
Satırların sözcüklerin arasına sakladım kendimi ...
Kimse bulamasın, daha fazla silemesin diye çabalarım ...

Buket''im :bite

efendisiz

Herşeyin olduğu gibi hayalgücünün de sınırı olduğuna inanıyorum ... Hayalgücünün bittiği yerde sınırlar başlıyor demektir ...
   İnsan hayal gücünü çalıştırırken zekasını kullanır ve insan zekası sınırlıdır .. Zeka sınırı zorlandığında hayalgücüde sınırlanmış olur ...
#74 - Eylül 18 2007, 05:19:53

Sen hergün cinsiyet değiştirdiğini hayal et bakalım :)

ama sonuçta hayal kurmaktan bahsedioruz  gerçekleşmesi olası olan kurgulardan değil..
ve ne yalan söyleyeyim hergün cinsiyet değiştirmek çokda süper olurdu...  bi gün karımın yanına gider diğer gün kocamla tartışırdım:D:D:D:D kötü de bi hayal değil bnece olağan üstü bişe zorlukları olabilirdi ama gerçekleşmeyeceği için sorun yok... çünkü hayallerim gerçekleşmek zorunda değil... bu yüzden sınırı da yokutr olmasını istediğin hayaller senin yaşam amacın gayen olarak nitelendirilir... HAYAL BAMBAŞKA BİŞE..
#75 - Eylül 22 2007, 16:51:13
dünya derdi dünya malından ibaret sende bir malmışsın belliki seni dert edinmişim......

Üye:

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.