Alternatifim Cafe

İnanç mı daha üstündür,mantık mı?

Discussion started on Felsefe

inancı tam olan bir insan için ikisi de birbirini bütünleyicidir. tabi inançtan kastım İslamiyete inanmak. İslamiyette mantığa aykırı hiçbir şey yoktur.
kesinlikle doğru
#176 - Temmuz 09 2008, 17:56:36
Bana ulaşmak isteyen olursa forum:
www.mmorpgonlineforum.tr.gg
web sitesi de:
www.superkalem.tr.gg

İnancın ne olduğunu öğrenmelisiniz önce. Ve neleri kapsadığını. Sonuçta sizde mantık inancına körü körüne bağlanmışsınız görüyorum ki. Ayrıca mantıksız inanç yoktur. Dinden bihaber olup da zırvalama chosenone. Tamamen saçmalıyorsun. Bilmeyenlerin de zihinlerini bulandırıyorsun.

Dinden bihaber olmak mı? Saçmalıyorsun. Müslüman bir ülkede doğdum, annem babam müslüman. Günde 5 defa ezan sesi duyuyorum, okul hayatım boyunca zorunlu islam dersi gördüm ve sen bana dinden bihabersin diyorsun.. Ve emin ol saçmalıyorsun. Dinden bihaber olanlar dine körü körüne bağlananlardır. Dinin, inancın ne olduğunu az çok kavrayan insanlar mantığın daha doğru bir hayat için gerekli olduğunu anlar..

Ayrıca islamda mantıksız hiçbir şey yok yazmış adamın teki. Tek bir örnek yetecektir sanırım o söze karşılık.. Bir erkek kadın saçı görünce tahrik oluyor aklına tuhaf şeyler geliyor da bir kadın erkek saçı görünce neden tahrik olmuyor da aklına tuhaf şeyler gelmiyor.. Eğer bir kıldan aklına bir insanın sex gelicekse o zaman sadece kadınlar değil erkekler de örtünsün.. Mantıksızlık dizboyu, kadın haklarına tecavüz dizboyu ancak hala islamda mantıksızlık yok deniyor.. Bir şeye körü körüne bağlanmak çok saçma be.
#177 - Temmuz 10 2008, 14:49:29
A child: What is democracy?
RTE: It must have sometihng to distribute coal when the election season comes..

night

İslam'da mantıksız hiçbir şey yoktur. Eğer bir şeyler mantıksız geliyorsa sorun İslam'da değil sizdedir. Mükemmel nizamı Yaratan Allah'ın mantıksız bir kural koymayacağını anlamaya o zekan yetmiyor mu? Sen Kainatın Yaratıcısı Allah'tan daha mantıklı mı düşünüyorsun? Ben İslam dinine körü körüne bağlanmadım, İslamiyet'e sırf inanmış olmak için inanmadım. Baktım ve gördüm, mantığımla karşılaştırdım ve bana hiçbir şeyi mantıksız gelmedi. Neden inanmayayım ki ben o zaman? Sence eksiklik bende mi? Yoksa sende mi? İyi düşün bakalım.
#178 - Temmuz 10 2008, 15:04:36

Arkadaşım bak şimdi Adem'le Havva ilk insan değiller mi? Bunlar cennetten kovuldu vs. yani Allahtan haberleri vardı değil mi? Biz onların çocukları olarak geçmiyor muyuz? Her müslüman anne baba çocuklarına islamı anlatmaz mı? Peki Adem ile Havva neden çocuklarına Allah'ı anlatmamışta, Allah başka başka peygamberler göndermek zorunda kalmış? Ha sorarım neden? Adem ile havva'nın b*k yemesine 10.000 yıl Allah'tan bihaber yaşayan insanların suçu neydi? Erkeklere çok eşliliğin serbestliği var islamda, ancak kadınlara yok.. Madem islam eşitlik dini neden kadınlara insan muamelesi yapılmıyor?!? Neden kadınlar kafasındaki kılları bile kapatmak zorunda iken erkeklerin karın bağının altı ile dizinin üstüne kadar olanki kapatması yeterli oluyor? Mantık bu mudur? Eşitlik diniyiz deyip eşit olmamak mı mantık?

Din öğretmenleri der ki ben bizzat yaşadım, dünya güneşe bir milim daha yakın olsaydı yanardık, bir milim daha uzak olsaydı yanardık. Bre yalancı herif, coğorafyadan bihaber herif. her yıl 21 martta dünya güneşe milyonlarca kilometre yakınlaşıyor, 21 ekimde de aynı oranda uzaklaşıyor.. Neden donmuyoruz neden yanmıyoruz?

Mantık bu mudur? Sorarım sana sorun bende midir sende mi?
#179 - Temmuz 10 2008, 15:14:40

night

Sende (: neden mi bak açıklayayım. Adem ile Havva'nın çocuklarına din eğitimi vermediğini nereden biliyorsun bir kere? Verdiler elbette. Hadi onlar vermedi diyelim ondan sonra gönderilen peygamberlerden sadece Hz. Muhammed (sav) mi din ile ilgili bilgi verdi? Dediğinden bu anlam çıkar. Gönderilen bütün peygamberlerin getirdikleri dinin temelinde İslam yatar isimleri takanlar sonradan o dinleri saptıran insanlardır. İstersen ilmihali açıp bakabilirsin. İnsanlar nefislerine ve şeytana uyarak Allah'tan uzaklaşmıştır. Sonuçta Son Peygamber'den sonra da görüldüğü gibi hâlâ dinsizler var.

Erkeklerde çok eşlilik var, kadınlarda yok bunun nedenini biraz kafa yorarsan mantığınla çözebilirsin. Bunu eşitsizlik olarak algılamak cahillik olur. Kadınlar yaratılışları itibari ile erkeklerden zayıf yaratılmıştır. Erkeklerle zaten bedenen eşit olmadıkları için her konuda da eşit olmaları mümkün değildir. İslam'da eşitlik birebir değil geneldir. Erkeğin başındaki yük ayrı, kadının başındaki yük ayrı olduğu için erkeklere farklı kurallar verilmiş, kadınlara farklı kurallar verilmiştir. Bunu anlaman için kadın olamayacağına göre yine iş mantığını kullanmaya kalıyor.

21 Aralık'ta dünya güneşe daha yakın olduğu halde neden daha soğuk peki. Madem güneşe yakınlaştıkça sıcaklığın artması gerekir neden soğuyor biliyor musun? Çünkü Dünya güneşe yaklaşırken onun çekim kuvvetinden etkilenip güneşe yapışmamak için hızını artırır ve bu hız artışı doğal olarak soğumaya neden olur. 21 Haziran'da en uzak olduğu halde yılın en sıcak günlerini yaşarız bu da dünyanın güneşten uzaklaşıp yörünge dışına savrulmaması için hızını yavaşlatmasından dolayı kaynaklanır. İşte buradan Allah'ın ne kadar mükemmel bir nizam yarattığını görüyoruz değil mi?
#180 - Temmuz 10 2008, 15:35:59

Arkadaşım bak ben yaratıcı olduğuna eminim.. Bu düzen tesadüf olarak oluşmadı elbette. Sana bir açıklama yapayım.. Bir çöl düşün, dümdüz bir alan, çölün ortasındasın, uçsuz bucaksız çölün etrafını göremiyorsun.. İşte o çöl, bu evren, o çöldeki toz taneleri de yıldız.. Bildiğin gibi her yıldızın etrafında gezegenler vardır, düyanın etrafında döndüğü yıldıza güneş adı verilmiştir.. İşte o uçsuz bucaksız çölde gördüğün bir toz parçasını güneş olarak hesap et, o toz parçasının etrafında dönen şeylerden bir tanesini dünya kabul et, ve bizler de o ufacık şeyin içinde yaşayan daha ufacık canlılarız.. Sorarım o kadar büyük bir düzeni yaratan kişi neden bizim yaptıklarımıza kafayı taksın? Neden bu kadar aciz canlılardan kendisine tapmamızı istesin? Neden onun için günde 5 defa eğilip kalkmamızı istesin? Buna mı ihtiyacı var? Egosunu mu tatmin etme derdinde? Hayır...

Sorarım neden bu din zırvalıkları firavun döneminden sonra geldi.. Tarihte kendisine tapılmasını isteyen en eski varlık Firavunlardır.. Firavunlar istiyordu halkının kendi için secde etmesini.. Bu din şeyleri neden Firavunlardan sonra geldi? Firavunlardan bir şeyler gören insanlar acaba onlara bakarak mı oluşturdu yoksa bu zırvalıkları?

Az biraz mantık ve merak lazım bunları görebilmek için aslında.. Sorgulamak lazım her şeyden önce.. Ancak doğru ya senin inancında sorgulamak yasak..
#181 - Temmuz 10 2008, 15:50:38

night

Senin inancın dediğin şeye sen de inanıyorsun yanlış mıyım?

Allahü Teala bizim ibadetimize muhtaç değil, biz muhtacız. Eğer bu ibadetler olmasaydı dünyada yaşayan herkes cennete giderdi. Bu ibadetlerin sebebi insanların iyisini kötüsünü birbirinden ayırmak içindir. Anlatacak çok şey var da ah bir anlasan. İnan aynı şeyleri defalarca anlatmaktan bıktım artık. İnanç sistemi Firavunla gelmedi, Hz. Adem ile geldi hatta inanç sistemi her zaman vardı sonradan da gelmedi. Çünkü Hz. Adem, Allahü Teala'yı bizzat görmüştü. Sonradan şeytan insanları kandırarak dinden ve Allah'tan uzaklaştırdı. Firavun gibi dinsizler çıktı sonra ortaya.
#182 - Temmuz 10 2008, 16:05:17

:ehem  inanç diyorum
#183 - Temmuz 17 2008, 22:02:58
Boğulmak değil korkum inan nefes alamamak
Rüyayı gerçek etmenin kolayı uyumak
Bir şeyi çok isteyip de hiçbir zaman alamamak
Hayat çocukken oynadığım kırık bir oyuncak

mantık düşünebilmeyi sağlar inanç ise düşünme sonucu oluşan bir duygu.. vs dir. burdan da maddeden düşüncenin ( beyinden-mantıktan düşünce) doğduğunu anlarız.
#184 - Temmuz 17 2008, 22:34:58

ne yazık ki inanç
inanç deyince tanrı, din vs. beliriveriyor ve akan sular duruyor bence
önyargılarımızı bir kırabilsek, mantığın gerekliliğini az da olsa kavrayabileceğiz ama...
#185 - Aralık 15 2008, 19:53:16

Zeitgeist

İnanç ve türü mefhumlar dogmatik olduğu için, tabiikide inanç, fekat bana göre yanlıştır bu. Mantıktır önemli olan. E insanlarımız işte, ne diyelim.
#186 - Aralık 15 2008, 19:58:30

inanç matıkLa işLer. Mantıqımızda onamadıqımız birşeye inanmak pek olağan değildir. Bana qöre birlikte işLer ve üstünLük yoktur arasında..
#187 - Ocak 27 2009, 19:13:39
Kim der ki ; Sago yaşamın minik bebeği ?
Bir yaz akşamında hayata attım göz bebeğimi, bebeğim öldü....

mantığımın el verdiği inanç teRcihimdR.
#188 - Ocak 27 2009, 19:29:04

modern zamanlarda ask dipdudududududu

İnanç...

Aksi olsa. hepimiz ateist olurduk.
#189 - Şubat 02 2009, 15:37:18
Friedrich Nietzsche.

George bernard shaw.

zsem

İnanç
Bildiğine inanmayan çok. Yetemeyeceğine mantığının, inanmayan..vs..
#190 - Şubat 02 2009, 16:55:42

fortune

kesinlikle inanç olmadıgını biliyorum yalnızca diyeyim bastan.

inanç , boyun egmeyi emreder. üstün olan , üstünlük içerir ve sahip olana üstünlük kazandırır. inanç üstünlük kazandırmaz.

mantık bilgi ile eşanlamlıysa , mantık bir adım önde bence.

zorlama düşünme tarzıyla...!!

ben ama hala aralarında üstünlük - alçaklık karşılaştırmasının yapılamayacagını, hatta yapılmaması gerektigini düşünüyorum.

hem ayrı kavramlardır. hem üstünlük - alçaklıktan ziyade daha önce de dedigim gibi , öncelik - sonralık gibi bir birbirini izleme durumu sözkonu olabilir aralarında. burdan bakıldıgında BENCE mantık önden gider \ gitmeli. gene burdan bakıldıgında eger öncelik bir üstünlük kazandırırsa ona mantık üstündür diyebiliriz\m.

ayrıca, bildigine inanmayan vardır. peki , inandıgını bilmeyen sürülerce kalabalıklar yok mu?
#191 - Mart 03 2009, 00:49:24
« Son Düzenleme: Mart 03 2009, 00:52:37 Gönderen: fortune »

Mantık doğrultusunda gelişmiştir inanç birazda. Ne de olsa insanların bu evreni ve bizleri yaratanın olduğunu düşünmesi mantığını kullanmasıdır dimi ama. Diğer yandan bence inanç daha önemli..
Kalbi katı olandan hayır gelmez. =)
#192 - Temmuz 18 2009, 01:07:01
Hoşumuza giden bir bedenin içine
Hayalimizdeki insanı yerleştirir,
Adına da aşk deriz bu saçmalığın.

İnanç üstündür. Bir şeyi seçebilmen için önce ona inanman gerekir.
#193 - Temmuz 18 2009, 01:25:05
Şefim sarı kula var mı?

Mantık ve düşünce gücü olmadıktan sonra inançta olmaz. Mantığın ile inancını istediğin derecede güçlendirirsin. Bu durumda mantık inançtan daha üstün olur. Biri olmadan diğeri olmaz gibin.
#194 - Temmuz 18 2009, 13:44:55
Eskiden buralar hep hayat, yaşamdı.

Anti-tiKKy

Mantıgın inancı yönlendirdiği dogrudur ancak mantıgını cok geliştirdiğini düşünen kimi kimseler inancını özentiye dayalı olarak değiştirmişlerdir. B.rcok zeki adamın inandıgı veya inanmadıgına yönelmişlerdir. Evet, mantık inancı dogurur ancak u da inkar edilemez bir gercektir.
Diğer bir yandan ise mantıgı olmayan insan mantıgının iyi olduguna inanan insanlar tarafından sürüklenirler.Belki tartıstıgımız burda bu değil ancak inanç ve mantık dediğimizde bu konuyu konusmamak yanlıs olur.Mantıgın inancı yönlendirdigi burdan görülüyor.
#195 - Temmuz 18 2009, 23:37:38

Mantık.
#196 - Eylül 07 2009, 02:50:29
Rock you like a hurricane.

Mantıklı gelen şeye inanırım.
#198 - Eylül 07 2009, 23:33:12
İçimde şefini kaybeden bir orkestranın hüznü var
dışımda Charlie Chaplin gülüşü.

İnanç.
Çünkü inanç mantığı yönlendirir.
Yani mantığın inancın doğrultusunda haraket eder.
#199 - Eylül 08 2009, 00:43:47
« Son Düzenleme: Eylül 08 2009, 00:44:26 Gönderen: ρiяαηα »
 Aşktan yana kapıyorum kalbimi ,
Sevmek bana göre değil!
Kalbimi kilitliyorum sandığıma , mantığıma merhaba.. :artis
Elif'im :bite

bi seye mantikli oldugu icin inaniriz, mantik dogru demek degildir ama. inancimiz oldugu zaman onu degistirmek zordur ve bi cok seyi ona gore mantikli olup olmadigini degerlendiririz. devam etmem beni yormaz ama okumaniza da degmez, sonuc olarak inanc ustundur
#200 - Eylül 08 2009, 04:47:31
Sevmek keman çalmak gibidir, bilmeyen kötü sesler çıkarır.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.