Alternatifim Cafe

Saç Açık Namaz Kılınabilir Mi?

Discussion started on Merak Ettikleriniz

Evde yalnızken günlük ve temiz olan giysilerimizle namaz kılabilir miyiz?
#1 - Ağustos 25 2011, 05:18:25

Setrü'l Avret: Örtülmesi gereken yerlerin kapatılması demektir. Erkeklerde diz kapağı ile göbek arası, kadınlarda ise el, yüz ve ayak dışındaki her yerin örtülmesi gerekir. namazın bir rüknünü eda edecek kadar bir zaman içinde örtülmesi gereken bir organın dörtte biri açılırsa namaz bozulur.

namazın farzlarından örtünmek, baş açık kılınmaz.
#2 - Ağustos 25 2011, 08:24:34
Sevdiğim
Önce kemir bu tel örgüleri gövdemden
Geç derimin altındaki tehlikeleri
Yürek kızgın bir kuma devrilmeden
Yokla beni
abdurrahmancahitzarifoğlu

Evde yalnızken günlük ve temiz olan giysilerimizle namaz kılabilir miyiz?
benim günlük kıyafet tercihim rahat ve kullanım kolaylığından mütevellit şort ve t-shirt oluyor genelde. şortum temiz olmasına rağmen namaz kılmak için pantolon giyiyorum çünkü kade-i ahire de diz kapağımın üzerine çıkabiliyor şortum ve sakıncalı bir durum. o yüzden temiz ve gündelik olması tek başına yeterli değil kıyafetin namaz kılmaya uygun olması için.
#3 - Ağustos 28 2011, 04:20:38
soran olursa ultraslan yaptı dersiniz...

Hz. Aişe (r.anha) validemizin rivayetine göre Resûlullah (s.a.v.) Efendimiz:
“ALLAH ergenlik çağına ulaşan kadının başörtüsüz olarak kıldığı namazını kabul etmez.” Buyurmuştur.  (Ebû Dâvud, Salat:85, No:641, 1/229; Tirmizi, Salat:160, No:377, 1/388; İbn-i Mâce, Tahâret:132, No:655, 1/215;)

Erkekler ise takke ile kılmalı.
Peygamber efendimiz başı açık kılmazdı. Sarıkla kılmanın önemini bildirerek buyuruyor ki:
"Sarıkla kılınan namaz, sarıksız kılınan yetmiş rekat namazdan efdaldir." [Ebu Nuaym]
#4 - Ağustos 29 2011, 06:19:35
"Başına siyah bir örtü iniyor usulca.Setr.Ucu,ardınca sürünürken,üzerinde adım attığı taşlar inliyor.Hayret! O kadar mı ağırmıştı? O kadar mı yaralanmıştı? O bilmiyor.Taşlar biliyor."

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.