Alternatifim Cafe

FIFA'dan penaltı devrimi!

Discussion started on Dünya Futbolu

FIFA, penaltı vuruşuyla ilgili devrim niteliğinde bir karar aldı. Kaleciyi yatırdıktan sonra topu diğer köşeye bırakan futbolcular sarı kart görürken, atış gol olursa tekrarlanacak, olmazsa tekrarlanmayacak.

FIFA, futbolda önemli kural değişikliklerine gitti. Buna göre yeni sezonda penaltı atışı kullanan futbolcu, topa vurur gibi yapar ve vurmazsa, daha sonra atış gol olsa da geçerli sayılmayacak. Hakem, vuruşu yapan futbolcuya sarı kart gösterecek ve penaltı atışı tekrarlanacak. FIFA'nın Dünya Kupası öncesi yaptığı değişikliğe göre, penaltı atışı sırasında kaleciyi bu şekilde aldatmaya çalışan futbolcunun vuruşunda top auta giderse, hakem aut kararı verecek ama futbolcuya yine sarı kart gösterecek.

MHK de uyardı

Penaltı atışını kullanan futbolcunun duraklaması ve kaleciyi bir köşeye yatırdıktan sonra topu filelere yollamasının centilmenliğe aykırı bir davranış olduğu görüşüne varan FIFA, ulusal federasyonlara gönderdiği yazıda bu kuralın yeni sezonda tüm liglerde uygulanmasını istedi.

'Paradinha' deniliyor

Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu da dün bir yazı ile tüm hakemlere konu ile ilgili bilgi verdi. Özellikle İspanya, Portekiz ve Güney Amerika uyruklu futbolcuların çok sık uyguladığı bu tür penaltı vuruşu, Portekizce'de 'paradinha (aldatma)' kelimesinden üretilerek dünya futbol literatürüne 'paradinha penaltısı' olarak geçmişti.

3 değişiklik daha

FIFA ayrıca futbol sahalarında üç kural değişikliğine daha gitti.

1. Hakem, aynı takımdan oyuncular çarpışır ve tedaviye ihtiyaçları olursa, bu oyuncuların tedavisinin saha içinde yapılmasına izin verir (Eski kuralda ise oyuncuların dışarı çıkartılması gerekiyordu).
2. Dördüncü hakem, oyun kurallarına uygun olarak hakeme maçın kontrolünde yardım eder (Daha önceki kuralda bu kadar bağlayıcı bir hüküm yoktu).
3. Bir futbol sahasında kale direkleri ve üst direk tahta, metal veya onaylanmış malzemeden yapılmalıdır. Şekilleri kare, dikdörtgen, yuvarlak veya elips olmalıdır (Eski kuralda bu kadar kesin hüküm yoktu).

FIFA'NIN YAPTIĞI KURAL DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN NE DEDİLER?

Dimitar Ivankov: "Fantezi de lazım. Topa koşarak gelip durmak ve kaleci ile topu ayrı köşelere yollamak hem tribünleri, hem de oynayanları heyecanlandırıyor. Penaltı atarken biraz da fantezi yapılmalı."

Rıza Çalımbay: "Serbest olmalı. Futbolcu, penaltı atışı kullanırken kesinlikle özgür olmalı. Bir oyuncu saha içinde nasıl serbest ise, penaltı atışında da rahat olması gerek. Sınırlama yanlış."

Cenk İşler: "Bu kural değişir. Bana kalırsa FIFA yakın gelecekte bu kuralı değiştirir. Penaltının atış tarzına da karışılmamalı. Futbolcu istediği vuruşu yapmakta serbest olmalı."

İbrahim Toraman: "Estetik kalmaz. Futbolun görsel bir şölen olduğunu düşünen FIFA, neden böyle bir uygulama getirdi anlamadım? Bence golün estetiği olmalı. Oyuncu kısıtlanmamalı."

Yusuf Şimşek: "Özgür olmalıyız. Futbolcuyu giderek robotlaştırıyorlar. Penaltı atışı sırasında kaleciler nasıl özgürse, atanlar da özgür olmalı. Futbolcu ister durarak, isterse koşarak atar."

Gökhan Güleç: "Keyfi kaçırır. FIFA'nın bu kararı çok ağır. Forvette görev yapıyorum, istersem kafa istersem ayak ile gol atıyorum. Penaltı kullanan kişi de tribünlerin keyif alacağı vuruşu yapmak ister."
#1 - Ağustos 04 2010, 10:31:31
Ölme diye nefesini dinledim.Sen aldın ben verdim,ben verdim sen aldım.
Yoksa uyuduğumu sanacaktın. Uyanma diye ben öldüm.
Ölmezsem uyanacaktın.

Futbolu bu kadar katı kurallar dahilinde oynamak yersiz.
#2 - Ağustos 04 2010, 23:02:04

bu kural çıkmadan önce de maç penaltılara kaldığı zaman aynı kural geçerli diye biliyorum. kaleciyi aldatarak gol atınca iptal ediliyordu penaltı. lakin maç esnasında öyle bi kural yoktu, her tür serbestti. penaltıya bile kısıtlama getirilmesi gerçekten saçma. zaten turnuvalar geriye yaslanarak kazanılıyor(aynı geçen sene inter'in yaptığı gibi) ve bu sayede gol olmuyor. iyice insanları futboldan soğutacaklar. bu kadar kısıtlama yersiz.
#3 - Ağustos 06 2010, 03:32:59
« Son Düzenleme: Ağustos 06 2010, 03:34:03 Gönderen: Tylers »
Gidişim biraz suskun ama ''Dönüşüm'' böcek olucak.

Gregor Samsa

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.