Alternatifim Cafe

Kafirleri Dost Edinmeyin

Discussion started on Dua, Âyet, Hadis

Ordan baya gerizekalı gibi duruyorum herhalde. hani İlke'nin uyarısından sonra defalarca aynı şeyden bahsedilmiş de, o yüzden dedim.
Okuduğum ayette düşman belleyin demediğini gayet iyi anladım ben, merak etmeyin. Lakin okuduğunu aktaramamanızdan kaynaklı sinir besliyorum haliyle. Tabi sadece bu konuda değil, bundan önce ve buna benzer bir çok konuda aynı yerde diretiyorsunuz. Dost edinmeyin yazmasına rağmen, ''olsun siz yine de hiç konuşmayın ki daha fazla sevaba girelim'' ya da ''olsun biz hiç yanaşmayalım ki imanımızda zayıflık görülmesin, nefsimiz bizi kontrolüne almasın.'' Bu ayetin üzerinden ateist, deist ya da agnostik bireylerden tamamen uzak olmayı çeşitli yollarla yedirmeye çalışıyosunuz, olmuyor.

Neden böyle aşırı bir tepki vererek girdim peki? aklınızdaki soruyu okuyorum.
Ben ne kadar bu ayetteki dost edinmeyin ibaresini kabul etmiş görünürsem, sizler de o kadar açık kapı arayacaksınız. Çok belli çünkü, biliyorum. Bakın tuna başta olmak üzere konuştuk bunu, dikte etmeyin diyorum. Yani sizin bu ayette böyle diyor demenizle kimse kendine çeki düzen vermez. en azından ben böyle yönlendirilmekten nfret ederim anlıyo musunuz? tamam, ayeti koyun ve susun. yorum niye? niye aslında böyle demiş ama siz yine de böyle yapın gibi eklemelerde bulunuluyor? tefsirini siz mi yapıyorsunuz yoksa? o kadar profesyonelseniz bu konuda cidden saygı duyucam çünkü.

Benim ne agnostisizmi, ne deizmi ne de ateizmi mantıklı bulduğum falan da yok ki konumuz da bu değil. sadece artık bu tür akımların içinde at koşturanlara sesimi çıkartmıyor, dilediği gibi yaşamalarına düşüncelerimle dahi karışmıyorum. hani benim ilişki kurmama da dil uzatılmasında hoşlanmıyorum. ayetlere saygım olmadığından değil, haşa. ama ben kendimi biliyorum, farkındayım ve eminim çoğu şov yapandan daha fazla imana sahibimdir. Hiçbir insana görüşünden, düşüncesinden dolayı uzak kalamam ben. sanki o çok farklıymış gibi mesafe koyamam. mantığım dışı. ha siz koyarsınız bilemem ama koy diye baskı uygularsanız atlarım böyle.

Neyse yeter. umarım anlatabilmişimdir derdimi.
Çiğuuuvvv..
#26 - Eylül 26 2009, 01:09:27
Gidişim biraz suskun ama ''Dönüşüm'' böcek olucak.

Gregor Samsa

aklıma takılan bişey kimsenin cevap vermesine gerek yok bulunduğumuz zamanda kafirlerle müslümanlar apaçık bi şekilde birbirinden ayrılabiliniyor mu  ??? yaşayış davranış yeme içme vs vs.....   yine ben bu düşünceden yola çıkarak ayetlerin derinliğine düşünülmesi yorumlanması gerektiğini düşünüyorum , zaten kur an daki çoğu ayet ve surelerin batınına bakmak gerek çünkü meali eline alıp okuyupta hiçbişey anlamayan bunun için çoktur  , bunun için tefsirler vardır.....

müslümanlığı tam olarak yaşayan veya yaşamak isteyen insan zaten her ortamda bilinçlidir derim ben.....
#27 - Eylül 26 2009, 09:15:17
Savrulurken raconun kırmızı pelerini o zarif öfkeye,
Zaman ki sana hasta oldu, incelikli haytasın,
Nüksederken raksını,mahallenin maşallahı, eyvallahı,
Güzellik be oğlum
Şimdilik, ölümüne kadar hayattasın.

Gökbige

Şahsen baskı yaptığım falan yok, uyarmak Müslüman'a vazifedir. O kadar yani. Kimseye burada zannetmiyorum Allah tarafından ilim verildiğini, ayetlerin tefsirini hepimiz okuyoruz elbet, kafamızdan tefsir uydurmuyoruz. Her koyun kendi bacağından asılır der, giderim. Aynı şeyi yüz kere söylemeye gerek yok; anlayan, bir kerede anlar.
#28 - Eylül 26 2009, 17:11:38

Ulan çok şey vardı aslında söyliyeceğim ama neyse,susucam yine.
#29 - Eylül 26 2009, 22:11:10
Zifir.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.