Alternatifim Cafe

anneye bir mektup....

Discussion started on Aile, Çocuk Eğitimi ve Gençlik Sorunları

ANNEYE BİR MEKTUP

(ÇOCUĞUN RUH HALİ ÇOK GÜZEL YANSITILMIŞ)
“Anneciğim, hep sana seni ne kadar sevdiğimi, küçücük yüreğimdeki kocaman yerini anlatmak isterdim; ama başaramadım. Çünkü hiç anlamaya çalışmadın beni. Bir gün sana bahçeden çiçek topladım, bardağa koydum, sana getiriyordum ki, bardak birden bire elimden düştü, kırıldı. Çiçekle sana sevgimi anlatacaktım. Kırılan bardak için o kadar çok bağırdın ki bir daha kimseye çiçek vermemeye yemin ettim.
Anne, benim küçük yüreğimde herkesi sevecek kadar yer vardı. Ben herkesi çok seviyordum. Ama sen insanların hep kötü olduklarını, onlara güvenilmemesi gerektiğini söyledin. Ben de artık insanları sevmiyorum...
Anneciğim, bir türlü küçük kafam almıyor, bana başkasına vurmayı sen öğrettin. Ben doğduğumda vurmayı bilmiyordum ki, neden şimdi kardeşime vurmama kızıyorsun. Ben ona vurunca elime vuruyorsun.
Anne, babamı hiç sevmiyor musun? Hep beni onunla korkutuyorsun, onu sevmemi istemiyor musun?
Ben bir şeyi bağırmadan istersem vermiyorsun. Bağırarak istersem veriyorsun, o yüzden ben de hep bağırarak, ağlayarak istiyorum. Hem de dediğini yapmak için bağırmanı bekliyorum. Biliyor musun seni bağırtmak hoşuma gidiyor. O zaman benimle ilgilendiğini düşünüyorum.
Anne sana güzel bir haberim var: Artık yemeklerimi yiyeceğim. Bir an önce büyümek istiyorum. Neden mi? Seninle konuşurken yukarılara bakmaktan bıktım. Artık boynum ağrıyor. Eğer büyümem daha çok sürecekse, neden sen çömelerek benimle konuşmuyorsun? O zaman kendimi daha iyi hissedeceğim. Konuşurken gözlerini görmek istiyorum. Gözlerinin derinliğinde sevildiğimi anlamak istiyorum.
Anneciğim neden o çok sevdiğin arkadaşlarının çocuklarına kendi eşyalarını vermiyorsun? Onlara oyuncaklarımı vermekten hoşlanmıyorum. Oyuncakları bana mı, yoksa arkadaşlarının çocuklarına mı aldın? Onlar kırınca kızmıyorsun, ben kırınca “Sende hiç isaf yok mu?” diye, beni cezalandırıyorsun. Artık ona da çözüm buldum, kırınca saklayacak, başkaları kırmış gibi, misafirler gelince sana göstereceğim.
Anne beni neden dinlemiyorsun? Benim çizgi film kahramanlarım, kırılan oyuncağım, kaybolan kalemim neden seni ilgilendirmiyor? Senin beni dinlemeni, onların benim için ne kadar önemli olduğunu anlamanı istiyorum. Sadece büyüklere ait şeyler mi önemlidir?
Anne, evdeki eşyaları, sehpayı, kül tablasını, televizyonu kıskanıyorum, onları kırmak, yok etmek istiyorum. Onlar olmazsa beni daha çok seveceğini düşünüyorum. Hem de rahatça, onları kırma korkusu olmadan evin içinde koşup oynayabileceğim. Onları temizlemek için ayırdığın vakti bana ayırmıyorsun. Demek ki onları benden daha çok seviyorsun.
Anneciğim evde oynamaktan bıktım. Dışarılarda koşup oynamak, minik su birikintilerine ayaklarımı sokmak, dökerek pasta yemek, elimle makarna yemek, ayranı üstüme dökmek istiyorum.
Anne ben yaşamak istiyorum. ‘Yapma’ların, ‘etme’lerin olmadığı, sevginin çok olduğu, annelerin çocuklarını anladığı bir yer istiyorum. Çok büyük değil, yüreğim kadar bir yer istiyorum. O yeri bulmak için buradan gitmek istiyorum. Belki bir kuşun kanadında, belki bir çiçeğin yaprağında belki de bir balığın akvaryumunda...”
İdris BİLEN

#1 - Aralık 20 2006, 20:20:00
"Kücük seylere gereginden cok önem verenler, elinden büyük is gelmeyenlerdir."

hasret çhoq güsel bi mektup  :okey
bhu güsel paylajım için çhoq teşekkür ederim  :ask
#2 - Aralık 31 2006, 17:00:23
KaDeRiMdE bUdAmI WaRdI sEwDiİm ÇeWrİmDıJI  :D

hasret çhoq güsel bi mektup  :okey
bhu güsel paylajım için çhoq teşekkür ederim  :ask

rica ederim canım okuman yeterli.... :kisss
#3 - Ocak 07 2007, 12:12:29

_BoDdAh_

Alıntı
Anneciğim evde oynamaktan bıktım. Dışarılarda koşup oynamak, minik su birikintilerine ayaklarımı sokmak, dökerek pasta yemek, elimle makarna yemek, ayranı üstüme dökmek istiyorum.
Anne ben yaşamak istiyorum. ‘Yapma’ların, ‘etme’lerin olmadığı, sevginin çok olduğu, annelerin çocuklarını anladığı bir yer istiyorum. Çok büyük değil, yüreğim kadar bir yer istiyorum. O yeri bulmak için buradan gitmek istiyorum. Belki bir kuşun kanadında, belki bir çiçeğin yaprağında belki de bir balığın akvaryumunda...”
çok hrika olmuş ya yapmaların etmelerin olmadığı yüreğim kadar bi yer istiyorm...
 paylaştığın için saol HASRET  :cicek
#4 - Ocak 07 2007, 13:00:37

Ellerine sağlık kardeşim. Başta eşim olmak üzere karşılaştığım tüm annelere okutacağım. Ayrıca okulumda isteyen ve buna ihtiyacı olduğunu düşündüğüm  öğrencilerime de dağıtacağım...
#5 - Ocak 07 2007, 14:08:48
İNSAN EN GÜZEL KENDİNİ ANA DİLİNDE ANLATIR... KULLANMAK İSTEMİYORSAN BARİ KİRLETME... BİZİ FARKLI KILAN EN ÖNEMLİ ÖZELLİĞİMİZDİR DİLİMİZ...
... TÜRKÇE YAZ TÜRKÇE KONUŞ...

xX_NightmarE_Xx

çok gzüel bi mektup gerçekleri yansıtıyor... paylaşım için teşekkürler..
#6 - Ocak 16 2007, 16:55:20

arkadaşlar asıl ben hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum...
#7 - Ocak 18 2007, 22:35:52

HASRET GERÇEKTEN SÜPERSİN YAA :okey ;)
#8 - Mart 06 2007, 19:55:33
Ya Sev Ya Terket

Ne  MUTLU TÜRKÜM DİYENE ! 

teşekkürler arkadaşlar bu mektubu kopyalayıp bilinçsiz ailelere yollarsanız daha da mutlu olurum.
#9 - Haziran 22 2007, 22:13:19

tesekkürler HASRET cok güzelmiş...
#10 - Eylül 04 2007, 23:17:45
seni en sıcak ben öperdim...
kim bilir?
ama sen bilmiyorsun...
:( :( :(

rica ederim...
#11 - Eylül 15 2007, 17:59:42

güzel bir mektup paylaşımiçin teşekkürler
#12 - Eylül 15 2007, 18:07:31
gözℓєяιмє çιz∂ιм ѕєηι αçмαуα кσякυуσяυм вüуüмüуσяυм gözℓєяιη∂є gιттιкçє кüçüℓüуσяυм....

önemli değil canım.
#13 - Eylül 15 2007, 18:11:26

çoqq qüsel yha çocuk psikolojisi süper yansıtılmşı saol hasret ;)
#14 - Eylül 15 2007, 18:19:41

çoqq qüsel yha çocuk psikolojisi süper yansıtılmşı saol hasret ;)
önemli değil canım....
#15 - Eylül 17 2007, 11:49:24

çok güzel çok teşekkürler çocuğun ruh hali çok güzel yansıtılmış mektuba yayınlan arkadaşada yazana arkadaşada çok teşekkürler
#16 - Temmuz 16 2008, 12:19:17
Boğulmak değil korkum inan nefes alamamak
Rüyayı gerçek etmenin kolayı uyumak
Bir şeyi çok isteyip de hiçbir zaman alamamak
Hayat çocukken oynadığım kırık bir oyuncak

çok güzeL hasret saoL
#17 - Ocak 31 2009, 13:18:51
İmzanız kural dışı.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.