Alternatifim Cafe

Yahudilerden ve Hıristiyanlardan Dost Olur mu?

Discussion started on Dua, Âyet, Hadis

Müslüman arkadaşlar! Ayetin tam manası tefsirinde yazılıdır. Hâlâ neyin inkarı peşindesiniz. En ince ayrıntısına kadar sebepleriyle açıklanmış. İnsanoğlunun aklı dini tek başına çözmeye yetseydi, Allahü Teâlâ 124.000 peygamber ve 4 kutsal kitap ile sahifeler göndermezdi yeryüzüne değil mi? Siz hangi aklınızla neyi çözme peşindesiniz. Sizin aklınız, mantığınız dini anlamaya yetseydi Allah neden Kur'an-ı Kerim'i indirsin yeryüzüne. E bakıyorum da şuncacık aklınızla Kur'an-ı Kerim'e kafa tutar olmuşsunuz. Peygamberinizi eleştirir olmuşsunuz. Ne iş? sorarım size! Kendinize gelin Allah aşkına, mantıklı olun birazcık.
#26 - Ağustos 03 2009, 23:52:18
Şefim sarı kula var mı?

Allah, koyun olma diye vermiş o aklı.Çözemeyecek olsan bile zorlayacaksın beynini.Konuya gelirsek, eğer Yahudiler,Hristiyanlar dost olunmayacak kadar kötü insanlarsa ve -kimilerine göre- cehennemliklerse, Allah onları ne diye yarattı?Niye Yahudi bi çocuk doğar doğmaz cehennemlik oluyor?Madem cehenneme gideceği kesin, Allah onu niye yaratıyo, bu dünya ahiret uğruna verilen bi sınav değil mi?O sınavda adını yazmayı unutmuş çocuk mu oluyor, yok sayılıyor sınavı.Okunmadan cehenneme.
 Yaradılanı severim yaradandan ötürü demiş Yunus Emre.Ayrım yapmamış.Boşa dememiş, vardır bi bildiği.
#27 - Ağustos 04 2009, 03:03:58
« Son Düzenleme: Ağustos 04 2009, 03:06:36 Gönderen: Argo »
Piyasadaki tek adam gibi adam, maymun Çarli'ydi...

Allah, koyun olma diye vermiş o aklı.Çözemeyecek olsan bile zorlayacaksın beynini.Konuya gelirsek, eğer Yahudiler,Hristiyanlar dost olunmayacak kadar kötü insanlarsa ve -kimilerine göre- cehennemliklerse, Allah onları ne diye yarattı?Niye Yahudi bi çocuk doğar doğmaz cehennemlik oluyor?Madem cehenneme gideceği kesin, Allah onu niye yaratıyo, bu dünya ahiret uğruna verilen bi sınav değil mi?O sınavda adını yazmayı unutmuş çocuk mu oluyor, yok sayılıyor sınavı.Okunmadan cehenneme.
 Yaradılanı severim yaradandan ötürü demiş Yunus Emre.Ayrım yapmamış.Boşa dememiş, vardır bi bildiği.
Önce öğren de gel bre. Tüm insanlar, mükellef olup kendilerine bir din seçene kadar Müslüman'dırlar! Koyunluk Sonsuz İlim'e teslim olmak değil, kafa tutmaktır!
#28 - Ağustos 04 2009, 03:09:10
Şefim sarı kula var mı?

Yapme bre pehlivan.Yahudi bir ailede doğan ve o dine göre yetiştirilmiş bir çocuk ile, Müslüman bir ailenin çocuğunun "doğru yol"u seçme olasılıkları arasındaki farkı görmemek elde mi.O çocuk öyle doğar, öyle büyütülür, öyle ölür.Çevrende gördüğün insanları bi düşün, hepsi Yahudu/Hristiyan olarak doğsaydı kaçı din değiştirerek Müslüman olurdu.
 Ben kafa tutmuyorum.Düşüncelerimi söylüyorum.Sen buna kafa tutmak diyosan, öyle olsun.
#29 - Ağustos 04 2009, 03:20:34
Piyasadaki tek adam gibi adam, maymun Çarli'ydi...

Allahü Teâlâ, insanlara hak dini bulabilecek zekayı ihsan etmeseydi, onları böyle bir imtihana tabi tutmazdı. Allah, bunları elbette düşünmüştür, bir zeki sizler değilsiniz. Kaldı ki, Müslüman ailelerden doğan Müslüman(!)'ları da görüyoruz.
 Sanmayın ki sizin bu söylediklerinizi biz düşünmedik, mantık süzgecimizden geçirmedik. Hepsini tek tek düşündük. Biz körü körüne bağlanmıyoruz. Hiç boşuna sanmayın!
#30 - Ağustos 04 2009, 03:24:53
Şefim sarı kula var mı?

Tuna'cım cüppeli Hocacım

İyi hoş güzel yazmıssınız ne güzel. Kuran-ı kerimden alıntılar felan filan. dost olmaz sırdaş olmaz arkadaşlık kurulmaz diyorsunuz da İslam Dünyasının Son Peygamberi Peygamberimiz Hz Muhammed Bunu bilmiyormuydu ? Yahudinin Namazını Kıldırdı. Yanlış Okumuyorsun tuna Yahudinin cenaze Namazını kıldırdı.Hemde kendisi. Hatta Ölen Yahudinin yaptıklarından dolayı Hz Ömer Sevgili Peygambere;

ya Resullallah İzin ver, sana o münafığın kafasını getireyim. Peygamber buna karşı cıkmıs, Ölen Yahudinin oğlu Müslüman olduğundan Kendisi Babasının Kellesini getirmek istemiştir öyleki Bahsi geçen yahudi öldüğünde Hz.Peygamber Kendi gömleğini onun kefeni için vermiş.

Çelişki varmı yok mu tuna'cım cüppeli hocacım ? İmzan  Kötü ama neyse :D
#31 - Ağustos 06 2009, 12:54:36
“Burada her çeşit suale cevap verilir. Her müşkil halledilir. Ama hiç kimseye sual sorulmaz.”

Sen de iyi hoş güzel yazmışsın ama sadece yüzeysel yazmışsın hocam. Yani işin aslını da yazsan ya da işin aslını bilmiyorsan eğer böyle bir iddaada bulunmasan çok daha güzel olur. :D Çünkü her mü'min bilir ki, Peygamber Efendimiz Sallallahü Aleyhi Vesellem çelişkiye düşmeyecek kadar mükemmel bir insandır. :)

Ben burada aslında size dinî bilgi vermekten daha çok mantığınızı kullanmanıza yardımcı olmaya çalışıyorum. Ben alim filan değilim fetva vermek benim haddime değil.
#32 - Ağustos 06 2009, 15:18:55
Şefim sarı kula var mı?

Bırakın bu işleri ya.Yahudi ve Hıristiyan bir çok arkadaşım ve dostum var,hepsi de çok iyi insanlar.Hatta,tanıdığım çoğu Müslümandan bile daha iyiller.

Herneyse.Tartışmak istemiyorum. Bu sadece benim çevrem ve benim fikrim.Hadi bb.
#33 - Ağustos 06 2009, 15:31:55
‎ "Bir adam tanıdım, kafasız bir kadına yaşamının yirmi yılını verdi. Her şeyi feda etti ona; dostlarını, emeğini, dürüstlüğünü bile.. Ama bir akşam, kadını hiç sevmemiş olduğunu anladı. Canı sıkılıyordu, hepsi bu. İnsanların çoğu gibi canı sıkılıyordu."

Biz de zaten Yahudi ve Hıristiyanlar öcüler, canavarlar, sizi yerler, sizi ham yaparlar demiyoruz. Biz işin dinî boyutundan bahsediyoruz. İnsanların kalplerini kaydırdıklarından bahsediyoruz. Ki bunun canlı örnekleri bile bu konuda mevcut.

Bahsi geçen ayetin tefsiri: Ömer Nasuhi Bilmen

"51. Bu mübarek ayetler, kafirlere karşı gösterilecek bir dostluğun kötü neticelerine ihtar buyurmaktadır. Şöyle ki: (Ey iman edenler) Eh ihlas emini Müslümanlar! (Yehudiler ile Hıristiyanları) Öyle birbirine düşman, ilahi bir dinden mahrum kimseleri (dost tutmayınız). Sizden hangi biriniz, onlardan hangi birini bir sadık, hayır ister dost telakki etmesin (onların bazıları bazılarının dostudur) Yehudi taifesi kendi milletine mensup olanların, Hıristiyan taifesi de kendi dindaşlarının dostudurlar, onlar kendilerinden olmayanlara karşı samimi bir dostlukta asla bulunmazlar. (Ve) Ey Müslümanlar! (sizden her kim onları dost edinirse) Onlara karşı samimi bir muhabbet ile bağlanırsa (muhakkak o da) o bağlanan da (onlardandır) çünkü aralarında bir fikir ve bir inanç birliği bulunmamış olsa öyle onlara bağlanılması mümkün olamaz. Binaenaleyh onlara öylece bağlanan kimseler, hakiki Müslüman değil, münafık şahıslar demektir."
Bunu 100 kere okuyun, anlamazsanız bir 100 kere daha okuyun. Üzerine basa basa defalarca söyledim, söylüyorum: Bu işler sandığınız kadar BASİT DEĞİL !!!
#34 - Ağustos 06 2009, 15:47:32
Şefim sarı kula var mı?

Bunu bize basit değil Daha çok basit gösteren kişi  okumasını biliyoruz ama sen okumuyorsun. İşine geleni Okuyacağına al ve oku.

Peygamberimizin Cenaze Namazını Kıldırması
Abdullah bin Übeyy, münâfıkların reisi iken, oğlu Abdullah son derece samimi ve müttaki bir Müslümandı. Bu, “Ölüden, diriyi, diriden ölüyü çıkaran” Cenâb-ı Hakkın kudret ve hikmetinin bir tecellisi idi. Baba münafıkların reisi, oğul mücahid bir Müslüman.
Babası vefât ettikten sonra, oğlu Abdullah babasının vasiyeti üzerine Hz. Resûlullahın huzuruna çıkarak, “Yâ Resûlallah! Gömleğini bana versen de, babamı onunla kefenlesem” dedi. Sonra da, “Yâ Resûlallah! Onun namazını kılıp istiğfarda bulunsanız”804 diye ricada bulundu.
Gariptir ki, hayatı boyunca İslâmiyet aleyhinde plânların tasavvuru ve tahakkuku ile meşgul olan bu adamın kefenlenmesi için Resûl-i Ekrem Efendimiz sırtından gömleğini çıkarıp Hz. Abdullah’a verdi ve “Cenaze hazırlanınca bana haber veriniz, namazını kılayım”805 buyurdu.

Hz. Ömer’in İkâzı
Cenaze hazırlanmıştı. Peygamber Efendimiz namazı kılmaya kalkarken Hz. Ömer, arkasından ridasına yapıştı, “Yâ Resûlallah! Allah sizi münâfıklar üzerine namaz kılmaktan nehyetmedi mi?”806 dedi.
Peygamber Efendimiz gülümseyerek şöyle dedi:
“Ben, istiğfar etmek veya etmemekte serbest bırakılmışım. Ben de tercihimi yaptım. Allah Taâlâ, ‘Onlar adına ister af dile, ister dileme. Onlar için yetmiş kere mağfiret dilesen yine Allah onları bağışlayacak değildir…’ (Tevbe Sûresi, 80) buyurmuştur.”807
Daha sonra Resûlallah (a.s.m.), Abdullah bin Übeyy’in cenaze namazını kıldı ve kabri başına kadar da gitti.808

İradem benliğim özgürdür. İstediğim ile dostluk kurar geçinirim. Kuran-ı Kerimin hükmü olması yönünde ve senin net bir dille dediğin gibi kesin ise  bu dostluk benim katımda olur. olmaz diyene de saygı duyarım.
#35 - Ağustos 06 2009, 16:45:42
“Burada her çeşit suale cevap verilir. Her müşkil halledilir. Ama hiç kimseye sual sorulmaz.”

Yeni!
 Yazdığın yazıyı bir de anlasaymışsın çok da güzel olurmuş hocam. :) Peygamber Efendimiz Sallallahü Aleyhi Vesellem'i kendinizle kıyaslamayınız ayrıca. :) Ah, ah. Ben kime, ne anlatıyorum ki acaba?

Benim buradan anladığım, Peygamber Efendimiz Sallallahü Aleyhi Vesellem'in, kabul olmayacağını bile bile, sırf bir Müslümanın kalbi kırılmasın diye bir münafığın cenaze namazını kılabilecek kadar mükemmel bir insan olduğudur.
 Her mü'min bunu böyle anlar. Anlamayan Peygamberini tanımıyor demektir. Ya da O'na tabiî değildir. Peygamberini tanımayan mü'minlerin olması ne kadar da kötü. Tabi bahsi geçen kişiler gerçekten mü'min iseler.Aksi takdirde ayette geçtiği gibi o kişiler münafık da olabilirler. Ya da müşrik, yahudi, hıristiyan..
 Ayrıca mü'min görmek istediğini değil, görülmesi gerekeni görendir.

Peki ya sen ne anladın buradan hocam?
#36 - Ağustos 06 2009, 17:30:28
« Son Düzenleme: Ağustos 07 2009, 18:54:24 Gönderen: Gıldır Gıcıp »
Şefim sarı kula var mı?

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.