Alternatifim Cafe

Donie Darko

Discussion started on Sinema

PosiTive

Yönetmen Richard Kelly
Senaryo Richard Kelly
Oyuncular Jake Gyllenhaal, Holmes Osborne, Maggie Gyllenhaal, Daveigh Chase, Mary McDonnell
Filmin Türü  Fantastik, Drama 
Orijinal Adı Donnie Darko
Yapım Yılı 2001
Yapım Ülkesi ABD
Orijinal Dili İngilizce
Filmin Süresi 113 dakika
Resmi Sitesi http://www.donniedarko.com/   
Vizyon Tarihi  13.06.2003

Film'in Konusu
Donnie, sorunlu bir ergenlik geçiren, buna karşın güçlü bir karaktere sahip, görünürde sıradan bir Amerikan gencidir. Ancak iç dünyası, tahmin edilenden daha karmaşıktır. Uzun süredir şizofreni tedavisi görmekte olan Donnie, bir yandan hastalıkla savaşırken, öte yandan okullarına yeni gelen güzel Gretchen’la duygusal bir yakınlaşma yaşar. Donnie’nin gündüzleri normal seyirde ilerleyen hayatı geceleri sekteye uğrar. Onun geceleri de gündüzleri kadar renklidir, çünkü Donnie bir uyurgezerdir ve geceleri gizemli bir gücün rehberliğinde, kendi kontrolü dışında şeyler yapar. Geleceği gören ve kendisini tehdit eden bu güç, her geçen an Donnie’yi daha çok ele geçirir. O, artık zamanda yolculuğun mümkün olduğu, çevresindeki insanlardan kanalların yayıldığı paralel bir evrene adım atmıştır. Sona yaklaşıldığında, zaman ve gerçeklik yitmiş, Donnie daha önce varlığından haberdar bile olmadığı bir boyutla karşı karşıya kalmıştır

Gerçekten sağlam bir kurguya sahip..İlginç bir film(: herkese tavsiye ederim..Bi kaç defa izlenecek türden...
Ayrıca müzikler de çok güzel.......
tears for fears'in mad world'ünün bir coverı, head over heels'in fears yorumu, echo and the bunnymen'in the killing moon'u, the church'ün under the milky way'i, duran duran'ın notorious'u...
#1 - Nisan 06 2007, 17:06:52

ya posicim inanamıyorum hangi film hakkında arkadaslarla konusma yapsak ve o filmi arıyor olak herhangi birimiz,sen onun konusunu açıyorsun önce sil baştan şimdi bu  (6)
film hakkında bilgim yoktu,tek bildiğim her gitiğimiz yerde donie darko var mı diye soran arkadaslar vardı  :Ç şu anda bilgi sahibi de oldum çok tesekkür ederiz  ;)
#2 - Nisan 09 2007, 17:58:03
give me something to kill the pain
there is no tomorrow and no today
my soul is not for eternity
...and i know i will fade away in memories

PosiTive

ya posicim inanamıyorum hangi film hakkında arkadaslarla konusma yapsak ve o filmi arıyor olak herhangi birimiz,sen onun konusunu açıyorsun önce sil baştan şimdi bu  (6)
film hakkında bilgim yoktu,tek bildiğim her gitiğimiz yerde donie darko var mı diye soran arkadaslar vardı  :Ç şu anda bilgi sahibi de oldum çok tesekkür ederiz  ;)
(: rica edrim caLim.. işinize yaramasına sevindim ;)
#3 - Nisan 09 2007, 18:22:11

film güzele benziyo
#4 - Nisan 10 2007, 17:09:25
Hayatım Kural Dışı Olmuş.Kendimin Kuralıyım ߣN ...

£я§@N_05

PosiTive

film güzele benziyo
aaa öyle dışardan bakmakla olmaz..
izle derm ben,şahsen,bizzat,kendim :dondurma
#5 - Mayıs 07 2007, 16:56:35

miccheck

İZledim, gayette güzeldi :Ç Zaten zaman-mekan kavramlarıyla ilglili filmler her daim ilgimi çekmiştir.. Donnie Darko da bu tür filmler listemde üst yelerde yer alan bir filmdir. :Ç Evet :Ç
#6 - Ağustos 14 2007, 13:59:23

PosiTive

haydi bakalım..konuyu hortlatıyorum :dondurma
#7 - Ağustos 29 2007, 18:26:16

spectrum

Şahsım adına tek artısı "mad world" parçası oldu desem çok kızmassınız heralde.. di mi?
#8 - Ağustos 29 2007, 18:31:18

PosiTive

Şahsım adına tek artısı "mad world" parçası oldu desem çok kızmassınız heralde.. di mi?
ehah..yok efenim ne haddime.
mad world bile yeterli bi artı kanımca (:
#9 - Ağustos 29 2007, 18:32:38

Yasmin insanı ile bu akşam 3. defa izleyeceğimiz film. Küçük bütçeyle çekilmiş, lakin izlenesi bir film.
Film içeriğinde yer alan diyaloglar, tespitler inanılmaz güzel... Ve darbeyi en sona saklamış bir film, mad world parçası çalındığından itibaren çok pis vuruyor insanın yüzüne yüzüne, hüzünleniliyor istemeden.

-Neden o aptal tavşan kostümünü giyiyorsun?
+Neden o aptal insan kostümünü giyiyorsun?

-Adın ne senin?
+Donnie darko...
-Donnie darko, bir kahraman ismi gibi
-Öyle olmadığımı düşündüren şey ne?

gibi repliklere sahip bir film.

İzleyin, izlettirin kısaca.
#10 - Kasım 24 2007, 17:23:06
Viking's

bana göre 'zamanda yolculuğu' en iyi şekilde ele alan filmlerden biridir  (geleceğe dönüş, 13.kat..vs) the killing moon şarkısı da dinlemeyenlere tavsiye olnur =)
#11 - Kasım 24 2007, 20:05:35
" Şarlatan^ın_Kalbindeki_KayıP "

Yok kızmam elbet hatta bunla kalmam katılırımda.
#12 - Aralık 04 2007, 09:44:43

PosiTive

smurfs are asexual.
they don't even have.reproductive organs under
those little white pants.
that's what's so illogical, you know,
about being a smurf.what's the point
of living if you don't have a dick?

:dondurma şirinler sorunsalını da irdelemişlerdi filmde görüldüğü üzere.
p.s offical sitesini gördünüz mü bilmem fekat bulmacayı çözücem diye anam ağladı.
http://www.donniedarkofilm.com/
#13 - Aralık 04 2007, 11:53:52

yEsin sEni nuRi aLço,oL biR dOnie dArkO :P
#14 - Aralık 04 2007, 12:03:01
Bu teknik dilimde mürekkep kadar koyu.
Kayıp bir ortam doğru,uzan yatağıma ve soyun . . .  : Şş

t-mac

Yok kızmam elbet hatta bunla kalmam katılırımda.

+

Şirinlerin cinsel hayatı yoktur.

Çoğu bayık Amerikan filmlerinden sıyrılmış fakat ilk izleyişte insan kendini e.zik hissediyor. Çünkü anlaşılması için biraz kasılması lazım. Bugün daha bi azimle ve gayretle kasacağım kendimi yeniden. Haydi yaa Allaah.
#15 - Aralık 21 2007, 18:48:37
« Son Düzenleme: Aralık 21 2007, 19:08:59 Gönderen: Belediye Çukuru »

Bay Cingılbört

Hayatımda bunun kadar overrated bir film izlediğimi hatırlamıyorum.
#16 - Aralık 01 2008, 19:45:41

Zeitgeist

Bu filmi ta kaç sene önce teyzemlerdeyken izlemiştim, vcdden. O kadar çok övülüyordu ki, bu filmi teyzemin raflarında görünce şaşırmıştım. "Vayy teyzeme bak hele" demiştim.

Sonra film bitti. ÖF BU NE YA BUNU MU ÖVÜYORLAR? dedim. İzlediğim birçok filmin tırnağı bile olamaz. "Piyasa"nın kralı.
#17 - Aralık 13 2010, 22:17:44

Tam böyle izlerken, herşeyi kavramaya çalışırken filmin bitmesi sinir bozucu. Böyle filmleri sevmiyorum arkadaşım yahu. Ayrıca, Donnie! tam bir ergensin ameke. Bir kıza bile yaklaşamıyor ahmetin öküzü.
#18 - Aralık 21 2010, 13:19:52
Eskiden buralar hep hayat, yaşamdı.

Hayatımın filmi diyebileceğim birkaç filmden birisi.
Kötü diyen veya beğenmeyen intihar etsin,aksini kabul etmiyorum.  :))
#19 - Aralık 21 2010, 16:07:04

Zeitgeist

Olum sen hayatında film izlememişsin o zaman. :D
#20 - Aralık 21 2010, 16:10:14

arsenik

Bunda da ağlamıştım ben. :w
#21 - Aralık 21 2010, 18:05:59

Bunda da ağlamıştım ben. :w
Bende. :Ç
Olum sen hayatında film izlememişsin o zaman. :D
Sus git ***
#22 - Aralık 21 2010, 19:51:52

#23 - Eylül 04 2011, 08:15:40
Gidişim biraz suskun ama ''Dönüşüm'' böcek olucak.

Gregor Samsa

hayatımda izlediğim en baba filmlerdendir. duygulandım şu an ağlayarak yazıyorum bu iletiyi.
#24 - Eylül 13 2011, 15:49:46
i go to grave before be a b.tch nigga. Lykomedo's Awesome Blog ve lazım olursa diye about me

YokOno

Filmin adı yanlış yazılmış: Donnie Darko.
#25 - Ağustos 13 2012, 02:46:49

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.