Alternatifim Cafe

Padişahın Kızı (çözüldü)

Discussion started on Zeka Oyunları

Padişahın biri kızını evlendirmeye karar vermiş ve bir yarışma düzenlemiş. Yarışmanın birincisi olan, padişahın kızıyla evlenecekmiş. Düzenlenen yarışmayı fakir bir köylü kazanmış. Fakat kral kızını bu fakir köylüyle evlendirmek istememiş.
Kral, fakir köylüye demiş ki: "Yarın bütün halkın önünde iki zarf çekeceksin. Zarfların birinde evet, diğerinde de hayır yazılı kağıtlar var. Evet yazılı kağıdı çekersen kızımla evlenirsin, hayır yazılı kağıdı çekersen kızımla evlenemezsin." demiş.
Kral kızını fakir köylüyle evlendirmek istemediği için iki kağıda da "hayır" yazdırmış. Kralı sevmeyen saray görevlilerinden biri bu olayı gidip köylüye anlatmış. Bunun üzerine fakir köylü öyle bir plan kurmuş ki bu kura sonucunda padişahın kızıyla evlenmiş.

Acaba bu fakir köylünün planı nedir??
#1 - Mart 18 2006, 13:19:20
« Son Düzenleme: Mart 18 2006, 17:19:04 Gönderen: DjinN »
We all learn to make mistakes.

daniel7226

kralın verdıgı zarfı acmadan yemıs ve kralın elındekı zarfı actırarak ben evetı sactım gıbısıne getırmıs mı ?
#2 - Mart 18 2006, 13:25:52

ewt doğru  :oley
#3 - Mart 18 2006, 17:11:32
« Son Düzenleme: Mart 18 2006, 17:18:37 Gönderen: DjinN »
We all learn to make mistakes.

şey olamazmı köylü çekmiştir ve ordakilerden birine sende diğerini çek demiştir ve hayır yazınca ben eveti çektim demiştir ve padişahın kızıyla evlenmiştir
#4 - Şubat 27 2008, 13:00:34
incecikten bir kar yağar tozar elif elif diye
deli gönül abdal olmuş gezer elif elif diye
elifin uğuru nakışlı yavru balaban bakışlı
yavru çiçeği kokuşlu kokar elif elif diye

[shadow=red,left]vaayy be elin oğlu cin gibi (6)[/shadow]
#5 - Mart 04 2008, 18:07:49
doğumum mühim bi hadise olarak geçmedi kayıtlara ama ölümüm herkesin dilinde olacak...[/sub][/glow]

[shadow=red,left]vaayy be elin oğlu cin gibi (6)[/shadow]
:D:D walla
:D
#6 - Nisan 18 2008, 21:51:42
hERKes BiR yoLcUDuR yoLuNA KuRBaN oLDuğUm...

bence köylü zarfı krala çektirmiş hayır çkarsa kızla ewlenecek ewet çıkarsada ewlenmeyecektir hayır çıkıncada evlenmiş olur
#7 - Şubat 02 2010, 21:07:39

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.