Alternatifim Cafe

Hayat Yaşamaya Değer Mi?

Discussion started on Felsefe

tR!gonometR!k

inişleriyle yokuşlarıyla..

iyi günüyle kötü günüyle...

sevinciyle hüznüyle sizce hatay yaşamaya değer mi?

hayat bize
mutlu olma şansı
vermedi sevgili
biz kendimizden
başka herkesin
üzüntüsünü üzüntümüz,
acısını acımız yaptık
çünkü. Dünyanın öbür
ucunda hiç tanımadığımız
bir insanın göz yaşı bile
içimizi parçaladı. Kedilere
ağladık, kuşların yasını tuttuk...
Yüreğimizin zayıflığı kimi zaman hayat
karşısında bizi zayıf yaptı. Aslında
ne güzel şeydir insanın insana yanması sevgili...
Ne güzeldir bilmediğin birinin derdine
üzülebilmek ve çare aramak. Ben bütün
hayatımda hep üzüldüm, hep yandım.
Yaşamak ne güzeldir be sevgili...Sevinerek,
severek, sevilerek, düşünerek... Ve o
vazgeçilmez sancılarını duyarak hayatın...
YILMAZ GÜNEY
#1 - Şubat 11 2007, 12:08:38

...LaL...

İyi günün yanısıra kötü günü de görmeliyiz ki iyi günün değerini bilelim.
Ve bu hayata birşey verebildiğin sürece hayat yaşamaya değer.Dediği gibi.
Teşekkür ederim. :)
#2 - Şubat 17 2007, 00:54:45

dark

hayatta her duygu diğerinin karşılığıdır..

üzüntü-sevinç
ağlamak-gülmek
başarısızlık-başarı

vb. gibi..bizler hep olumsuzlukları görürsek bazen hayatın yaşamaya değmediği düşüncesin kapılıyoruz..ama aslında öyle bi düzen içerisindeyizki herşey tam dengede...
herşeyiyle artı yada eksi hayat yaşamaya değer..ve güzel..önemli olan yaşamayı bilelim..
#3 - Şubat 17 2007, 15:28:23

faitHleSs

Mutlu olmayı bildiğin sürece Hayat Yaşamaya Değer ..

Acıya kedere üzüntüye kötülüklere karşı koyabildiğin sürece Hayat Yaşamaya Değer .. 
#4 - Şubat 17 2007, 15:37:44
« Son Düzenleme: Şubat 17 2007, 15:38:47 Gönderen: FrozeN_SuN »

eslem

Dünya hayatı bir oyun ve eğlenceden başka bir şey değildir. Müttakî olanlar için ahiret yurdu muhakkak ki daha hayırlıdır. Hâla akıl erdiremiyor musunuz?

herşeyde olduğu gibi burda da kurana danışmak gerekir.Biliyoruz ki Allah dünyaya sinek kanadı kadar değer verseydi kafirler ondan bir yudum su içemezdi..Hayatı islamla anlamlı kılarsak ahiretin tarlası olarak görürsek o zaman birşeye değer diyebiliriz kendi görüşümce
#5 - Şubat 17 2007, 17:53:21

hayat bir armağandır
#6 - Eylül 17 2007, 22:56:51
Dünya biz insanlara anlatılan bir masal gibi küçük mutluluklarla kandrıyorlar bizi Ama Masallarla Sevgi Verilmez(Ş.F)
Ruhumuz yara almış sevgiden eser yok dünyanın köklerinde
Ama inanmasakta dinleyip kanıyoruz o masallara
Ve
Bir çocuk gibi mutlu sonları bekliyoruz ve mutlu son gelmeden uykuya dalıyoruz!!!!

fortune

değer katacak unsurlar varsa değer.yoksa değmez.
#7 - Eylül 17 2007, 23:43:35
« Son Düzenleme: Mayıs 26 2008, 22:45:23 Gönderen: fortune »

değer mı değmez mı buaralar karmaşık duygular içindeyım
#8 - Eylül 17 2007, 23:45:39
İmzanız kural dışı.

kısa bir öyküdür hayat uğruna upuzun acılar çektiğimiz,kısa bir türküdür bir kez daha söylemek için delirdiğimiz...

hayat değerini bilenler için yaşamaya değer ....
#9 - Eylül 18 2007, 02:06:58
İnandığın gibi yaşamazsan, yaşadığın gibi inanmaya başlarsın...

efendisiz

Bir amaç uğrunda yaşıyorsan değer ... Asıl kişinin kendi kendine sorması gereken '' hayat yaşamaya değer mi ? '' değilde '' yaşamım hayata değer mi ? '' sorusudur ... Yani önemli olan yaşadığın değil nasıl yaşadığındır ... Ölüm döşeğinde arkasına baktığında ben şunu şunu yaptım diyebiliyorsa o insan yaşamıştır ...
#10 - Eylül 18 2007, 05:26:52

Bir amaç uğrunda yaşıyorsan değer ... Asıl kişinin kendi kendine sorması gereken '' hayat yaşamaya değer mi ? '' değilde '' yaşamım hayata değer mi ? '' sorusudur ... Yani önemli olan yaşadığın değil nasıl yaşadığındır ... Ölüm döşeğinde arkasına baktığında ben şunu şunu yaptım diyebiliyorsa o insan yaşamıştır ...

Konuyu görünce yazacaklarımı belirlemiştim, yorumları okurken sona doğru yaklaştım bir de ne göreyim, bu benim yazacağım cevap :p kısacası efendisiz e ziyadesiyle katılmaktayım efendim.
#11 - Eylül 22 2007, 13:02:03

değmez..
#12 - Eylül 22 2007, 14:59:11
dans cette classe il y a des imbeciles,
ce sont des imbeciles heureux,
ils sont heureux d'etre imbeciles...

Bizi yanlış yola yönlendiren soysuzlar, çok kere din perdesine bürünmüşler, saf ve temiz halkımızı hep şeriat sözleriyle aldata gelmişlerdir. Tarihimizi okuyunuz, dinleyiniz… görürsünüz ki milleti mahveden, tutsak eden, perişan eden fenalıklar hep din örtüsü altındaki küfür ve kötülükten gelmiştir. Mustafa Kemal Atatürk...

fortune

hem de hiç değmez
#13 - Eylül 23 2007, 13:47:00

ayyy varyaa tamda hayat ve yaşamla ilgili yazılar yaazıordum ama ben daha farklı şelerden bahsdiordum hayatmı yaşamı engeller yaşammı hayatı...
hayat denilen şey belli bir zaman diliminde önümüze konulmuş bir armağansa yaşamda o zaman diliminde uğraştığpımız şeylerdir...   eğer hayatı seviorsan yaşamayı yaşamını öyle güsel şeylerle olgularla davranış yada anılarla doldurman gerekirki gerçekten değsin... acısıyla tatlısıyla herşeyden bi tatman gerekirki yaşadım diebilesin... hayatta herşeyi kararında yapıp yaşarsan yaşatırsan geçmişine baktığında yaşadım ve değdi diebilmelisin....  ama yaşamak!!!  hayat çok değerli zamanlardan oluşur gelip gideceğimiz vakte kadar ve bu yüzden değerli.. değerli olan bişey yaşamaya değer ama yaşantı da yaşantı olacak...
#14 - Eylül 23 2007, 22:11:45
dünya derdi dünya malından ibaret sende bir malmışsın belliki seni dert edinmişim......

fortune

herkesin kokladığı coğrafyada mutlaka bir hayat tarzı,ve ona verdiği bir değer var.
VE burda hayatın değerli olup olmaması,birşeyler yapıp yapmamak değil konu olan.hayatın kendisi.
madem inançlısınız,eğer çok iyi birşey olsaydı bu hayat! insana ceza olarak verilir miydi?bu açıdan bakın lütfen.'hediye ettik' dendiğine rastlamadım hiçbir yerde.
'HAYAT YAŞAMAYA DEĞMEZ,HERAN VAZGEÇİLEBİLİR'
#15 - Eylül 23 2007, 23:05:02

bn böyle düşünmüyorum hayata karşı bu kaadar nankör olmak çok saçma hiç mi mutlu olmadın yani hayat yaşamaya değer çünkü armağandır fortuneciğim eğer şuan filistinde birileri öölürken sen nefes alıyorsan bilki şanslısın demktir
#16 - Eylül 23 2007, 23:40:01
Dünya biz insanlara anlatılan bir masal gibi küçük mutluluklarla kandrıyorlar bizi Ama Masallarla Sevgi Verilmez(Ş.F)
Ve
Bir çocuk gibi mutlu sonları bekliyoruz ve mutlu son gelmeden uykuya dalıyoruz!!!!

fortune

bn böyle düşünmüyorum hayata karşı bu kaadar nankör olmak çok saçma hiç mi mutlu olmadın yani hayat yaşamaya değer çünkü armağandır fortuneciğim eğer şuan filistinde birileri öölürken sen nefes alıyorsan bilki şanslısın demktir

işte belki de o yüzden değmez Prettyangel'cığım.''armağan'' olduğunu kanıtla bana elini öpcem.'O' insanlara da mı armağan????nasıl bir 'ARMAĞAN' bu?
ve 'Nankörlük' olarak görmene şaşmadım doğrusu düşüncelerimi.çünkü,ancak bu kadar yazılabiliyor.
#17 - Eylül 23 2007, 23:46:09

o zmn birşeyler yapmak lazım oradaki insanlar için hayat yaşamaya değmez dersen ne olcak hep karamsarlık olucak yapma lütfen sana verieln armağan diye nitelendirdiğim hayatı kullan ve birşeyler yap ufakta olsa (bn alimden geldiğince birşeyler yapmaya çalışıyorum ufakta olsa)
#18 - Eylül 23 2007, 23:51:13
Ve

fortune

o zmn birşeyler yapmak lazım oradaki insanlar için hayat yaşamaya değmez dersen ne olcak hep karamsarlık olucak yapma lütfen sana verieln armağan diye nitelendirdiğim hayatı kullan ve birşeyler yap ufakta olsa (bn alimden geldiğince birşeyler yapmaya çalışıyorum ufakta olsa)

ne?
#19 - Eylül 23 2007, 23:52:25

ne gzl soru daha açık anlatıyım

oradaki insanların haline üzülüp onlara armağan değil bende armağan olarak kabul etmiceğim deme diyorum birşeyler yap onlar ölüyor ama sen yaşıyorsun daha fazla ölmemeleri için birşeyler yapmak zorundayız(sen yap diyorum ama  toplumu kasdediyorum) bunu söylüyorum ama sanırım anlatamıyorum
#20 - Eylül 23 2007, 23:56:09
Ve

fortune

ne gzl soru daha açık anlatıyım

oradaki insanların haline üzülüp onlara armağan değil bende armağan olarak kabul etmiceğim deme diyorum birşeyler yap onlar ölüyor ama sen yaşıyorsun daha fazla ölmemeleri için birşeyler yapmak zorundayız(sen yap diyorum ama  toplumu kasdediyorum) bunu söylüyorum ama sanırım anlatamıyorum

gayet iyi ve net anladığımı sanıyorum, en azından şimdi.
Dinledin mi?'''''''''''''''''''oturmuş gökyüzünde,konuşuyor krallar.''''''''''''''''''''''''''''''''
İyi ki denizin derin maviliklerinde değil henüz.
#21 - Eylül 24 2007, 00:01:40

İnan bu hayat yaşamaya deger degmese de bil ki sana bu hayatta ihtiyac vardır yaşamaya deger evet.
#22 - Mayıs 25 2008, 00:15:29
Allah'ın BİLDİĞİNİ VARSIN KULLARIDA BILSIN....

sürmeli çocuk

her şeye rağmen hayat yaşamaya değer
#23 - Mayıs 25 2008, 19:05:25

Ne kdr üzülsende bir bebeğin parmağını tutması bile hayatın değerini anlatablr

Hayat yaşamaya kesinlikle değer :öff
#24 - Ağustos 14 2008, 15:21:56
Don't look so blue'

Any_one

=bütün bu acıları çekmeye değer mi? yaşamanın nedenini anladıktan sonra elbet değer.
#25 - Eylül 08 2008, 02:51:13

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.