Alternatifim Cafe

"Aaaaa! Türkiye üç kutuplu olmuş! Hayret"

Discussion started on Köşe Yazıları

Ciddi ülkelerde “plagiarism“ yani intihal son derece önemli bir suçtur. Bir başkasının fikrini, kendi fikriymiş gibi sunan profesörler üniversiteden atılır, gözden düşerler.

Çünkü bu, ağır olduğu kadar yüz kızartıcı bir suçtur.

Ama cennet vatanımızda, her konuda olduğu gibi fikir alanındaki hırsızlıklar da hoşgörüyle karşılanır.

Saygıyla anılan rektörler, yazarlar, gazeteciler başkalarından aşırma yaparlar ve bu iddialar mahkeme kararıyla kanıtlansa bile, hiçbir şey olmamış gibi el etek öptürerek gezinirler.

Bu memlekette çıkıp “Cogito ergo sum!“ “Düşünüyorum o halde varım!“ bile diyebilir ve bu cümlenin size ait olduğunu iddia edebilirsiniz. Zavallı Descartes ölü olduğuna ve hep öyle kalacağına göre kimse sesini çıkarmaz.

Referandumdan sonra yazılıp çizilenlere, söyleşilere, TV konuşmalarına bakıyorum.

En önemli konu, üç kutuplu Türkiye.

Yani 1993 yılından beri ısrarla savunduğum, “Türkiye’de sanıldığı gibi sağ-sol kutuplaşması yok. Üç kutuplu bir Türkiye’ye gidiyoruz. Halk muhazakârlık-laik milliyetçilik ve Kürtçülük ekseninde üçe bölünüyor“ iddiası.

Baktım, ilaç için bir tek konuşmacı, bir tek köşe yazarı, “Yahu bu adam yıllardır kendini paralı*** bunları anlatıyordu!“ demiyor.

Duymamış olmalarına imkân yok. Çünkü bu analizi Sabah, Milliyet ve Vatan gazetelerinde yüzlerce kez yazdım. Televizyonlarda anlattım. TBMM kürsüsünde ve CHP Parti Meclisi’nde bu tehlikeye dikkat çektim.

Harvard’da, Princeton’da anlattım, anladılar, Türkiye’de anlamadılar.

Her zaman olduğu gibi “yüreklerin kulakları sağır“ kaldı.

Sakın yanlış anlamayın.

Bütün bunları “Aman bakın ben nasıl doğru görmüştüm!“ demek için yazmıyorum.

İnsan tahminde bulunur; yanılır da, haklı da çıkabilir.

Ama bakın fikre saygı eksikliği ülkeyi nerelere sürüklüyor.

Ordu başta olmak üzere stratejik kurumlar bize kulak verseydi ve Soğuk Savaş’ta yıkanmış beyinler, Türkiye’yi sadece sol-sağ ekseninde değerlendirmeseydi, daha doğru önlemler alabilirlerdi.

Türkiye’yi bugünkü bölünmüşlükten ve nefret ortamından kurtarabilirlerdi.

Kurtuluş yine mümkün.

Ülkeyi yerli yerine oturtmanın çok açık ve basit bir yolu var.

Zaten bu yazıyı da gelecek yazımdaki formülü dikkate almanız için yazıyorum.

Madem eski yazılarımdaki öngörüleri “tarihe dikkat“ notuyla internette dolaştırıyor ve bir çeşit siyasi Nostradamusluk sayıyorsunuz, madem “Üç Kutuplu Türkiye“ tezimiz doğrulandı, o zaman önereceğim kurtuluş çaresine de bugünden dikkat edin lütfen. 

Z.Livaneli
#1 - Eylül 25 2010, 16:38:56
Gölgeye çarpan kan gibiyim

Aynaya diyorum bu yalan mı

Kendime diyorum: "Uyan artık"!

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.