Alternatifim Cafe

Ferrari'ye hile cezası!

Discussion started on Motor Sporları

Almanya Grand Prix'sindeki telsiz mesajı, Ferrari'ye "hilebazlık" cezası getirdi!

Formula 1 2010 sezonunun 11. yarışı olan Almanya Hockenheim Grand Prix'sine Ferrari takımının telsiz mesajı damga vurdu.

Milliyet.com.tr'de yer alan habere göre; yarışın başlangıcında birincis sıradaki Red Bull sürücüsü Sebastian Vettel ve ikinci sıradaki Scuderia Ferrari'den takım arkadaşı Fernando Alonso'yu geride bırakarak birinci sıraya yükselen Ferrari'nin Brezilyalı sürücüsü Felipe Massa, yarışın büyük bir kısmını lider sürdürdü.

Pit-stopların ardından da liderliğini devam ettiren Massa'nın, 49. turda telsizine gelen mesajla yarışın kaderi değişti.

Massa'nın yarış mühendisi Rob Smedley telsizden sürücüsüne "Fernando senden daha hızlı. Bu mesajı anladığını doğrulayabilir misin?" dedi ve Brezilyalı sürücü 6. virajın çıkışında ayağını gazdan çekerek, Fernando Alonso'nun kendisini geçmesine izin verdi.
Bu olay, Formula 1 tarihinde Ferrari'nin ilk ihlali değil. Daha önce de, takım Michael Schumacher'e yarış kazandırmak için aynı emri Rubens Barichello'ya vermiş ve bu sebeple para cezasına çarptırılmıştı.

Ferrari yetkilileri durumun "takım emri" olmadığını iddia etseler de, telsiz mesajının ardından Massa'nın 6. virajda gaz pedalını bıraktığı araçtan gelen verilerden de açıkça görülüyor.

Yarış hakemleri, Ferrari'nin yarışmanın 39.1 numaralı kuralını (Yarış sonucuna etki edecek takım emirleri yasaktır) ve 151 numaralı (Herhangi bir hile girişimi ya da yarışmaya, motor sporlarına zarar verecek hareketleri yasaklayan) kuralı ihlal ettiğine hükmederek takıma 100 bin dolar (yaklaşık 150 bin lira) ceza vererek, Ferrari'yi Uluslararası Motor Sporları Konseyi'ne (WMSC) sevkettiler.

Takımın başındaki isim olan Stefano Domenicali, yarış hakemlerinin kararına itiraz etmeyeceklerini, Dünya Motorsporları Konseyi'nin gerçekleri doğru bir şekilde gözden geçireceğinden emin olduklarını söyledi.

Felipe Massa her ne kadar birinciliği takımdan gelen emirle değil de, kendi isteğiyle takım arkadaşına bıraktığını söylese de, 49. tura kadar lider giden ve Alonso'nun ataklarına başarıyla karşılık vererek pozisyonunu kaptırmayan sürücünün bunu "kendi isteğiyle" yapmış olması kimseye inandırıcı gelmiyor.

Yarışın orta bölümlerine doğru, bir kaç atak girişimi sonuçsuz kalan Alonso, telsizden takımla bağlantı kurup "Bu çok saçma" demişti.

Şimdi, daha önce de aynı "hile" girişimiyle ceza almış Ferrari takımının Dünya Motor Sporları Konseyi'nden alacağı ceza merak konusu.
#1 - Temmuz 29 2010, 16:20:48
Ölme diye nefesini dinledim.Sen aldın ben verdim,ben verdim sen aldım.
Yoksa uyuduğumu sanacaktın. Uyanma diye ben öldüm.
Ölmezsem uyanacaktın.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.