Alternatifim Cafe

Dünya Basketbol Şampiyonası'na Vuvuzela yasağı!

Discussion started on Basketbol

Kayseri İl Sağlık Kurulu, Dünya Basketbol Şampiyonası (A) Grubu maçlarının oynanacağı Kadir Has Spor Salonu'na, sağırlığa neden olabileceği gerekçesiyle vuvuzela, davul gibi vurmalı ve üflemeli müzik aletlerinin alınmayacağını bildirdi.

İl Sağlık Müdürü Dr. Kadir Çetinkara, yaptığı açıklamada, maçlar sırasında gürültü kirliliği yaşanmaması için İl Sağlık Kurulu tarafından bazı tedbirler alındığını belirterek şu bilgileri verdi:

"Dünyada meslek hastalıkları arasında en yaygın olanı, gürültü nedenli işitme kayıplarıdır. Gürültü sadece işyeri zararlısı değil, aynı zamanda en önemli çevresel patolojik etkendir.

Sesin iki temel belirleyicisi frekans ve desibel olarak ölçülmektedir. Kulağımız 0-140 desibel seslere algıllar. Bu değerlendirmeye göre de 30-65 desibel arasındaki gürültü, kişilerde huzursuzluk, uykusuzluk, sinirlilik, konsantrasyon bozukluğu gibi etkiler yaratır. 65-95 desibel arasındaki gürültü ise kişilerde, ani adrenalin deşarjı oluşturarak kalp atış hızını, solunum sayısını ve kan basıncını artırır. 90-120 desibel arası gürültülerde insanların çalışma etkinliğinde azalma, düşünmeyi engelleme, sözcük öğrenme çalışmasını azaltma, öğrenme yaşantılarının olumsuz etkilenmesi gibi etkiler ortaya çıkar. 120-140 desibel arası gürültü ise işitme duyusu ve yollarında zararlar ile dengenin bozulmasına yol açmaktadır. 140 desibelin üstündeki gürültü ise beyin tahribatları, geri dönüşümü olmayan işitme kayıplarına neden olmaktadır."

Dr. Kadir Çetinkara, bu değerler dikkate alındığında özellikle spor salonlarında oluşacak gürültünün sporcu, taraftar, teknik heyet ve maç görevlileri üzerinde neler yapabileceğinin daha iyi anlaşılabileceğini dile getirdi.

Çetinkara, yapılan bir araştırmada vuvuzelanın çıkardığı gürültünün 135 desibele kadar ulaştığına dikkati çekti.
#1 - Temmuz 29 2010, 16:16:02
Ölme diye nefesini dinledim.Sen aldın ben verdim,ben verdim sen aldım.
Yoksa uyuduğumu sanacaktın. Uyanma diye ben öldüm.
Ölmezsem uyanacaktın.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.