Alternatifim Cafe

Kafirleri Dost Edinmeyin

Discussion started on Dua, Âyet, Hadis

NİSÂ/144
Ey imân etmiş olanlar! Mü'minleri bırakıp da kâfirleri dostlar edinmeyiniz. İster misiniz ki, Allah için aleyhinize bir apaçık hüccet edinesiniz.

TEVBE/23
Ey Mü'minler! Eğer küfrü imân üzerine tercih etmişler ise babalarınızı, kardeşlerinizi dost tutmayınız ve sizden onları kimler ki dost tutarsa işte zalim olanlar onlardır.

MÜMTEHINE/1
Ey iman etmiş olanlar: Benim düşmanımı, sizin de düşmanınızı dostlar edinmeyiniz, siz onlara bir muhabbet sebebi ile bazı haberler ulaştırıyorsunuz. Halbuki: Onlar size Hakk'tan gelen şeyi inkâr etmişlerdir. Rabbiniz Allah'a iman ettiğinizden dolayı Peygamberi de, sizi de yurdunuzdan çıkarıyorlardı. Eğer siz benim yolumda ve benim rızamı talep için cihada çıkmış oldu iseniz o kâfirleri dost tutmayınız onlara dostlukla sır veriyorsunuz ve Ben isem sizin gizlediğiniz şeyi de, açıkladığınız şeyi de pekiyi bilirim ve onu sizden her kim yaparsa artık yolun ortasından sapmış olur.

Dipnot: Okuduklarınız ayettir, Allah(c.c.) kelamıdır. Söyleyeceklerinize dikkat ediniz.
#1 - Eylül 25 2009, 10:22:42
« Son Düzenleme: Eylül 25 2009, 19:01:35 Gönderen: Gıldır Gıcıp »
Şefim sarı kula var mı?

Her fırsatta Allah Allah deyip, Allah'la aldatıp, dini istedikleri kullananlar var. Özellikle bir cemaat ve onun fikrinden gelen kadrolar. Ve imzamda onlara hitaben.
Bir de deist arkadaşım var.
O deist arkadaşımı o Allah'la aldatanlara tercih ederim.
#2 - Eylül 25 2009, 12:36:58
  :ask düş #

Her fırsatta Allah Allah deyip, Allah'la aldatıp, dini istedikleri kullananlar var. Özellikle bir cemaat ve onun fikrinden gelen kadrolar. Ve imzamda onlara hitaben.
Bir de deist arkadaşım var.
O deist arkadaşımı o Allah'la aldatanlara tercih ederim.
Dünyada hiç gerçek Müslüman yokmuş gibi konuştun. :icon
#3 - Eylül 25 2009, 15:01:53
Şefim sarı kula var mı?

Hepsini gördük.  ;)
#4 - Eylül 25 2009, 15:55:15

Hepsini gördük.  ;)
Ulan var ya sırf laf olsun diye konuşuyorsun ha. (6) Hepsini görmüş. adsahdfjjakdjalsd
#5 - Eylül 25 2009, 16:11:43
Şefim sarı kula var mı?

Suriye, Irak, Lübnan, Filistin, İran : pkk'ya destek verdi.
Filistin : Askerimizi arkadan vurdu.
İçimizdekileri de çok iyi biliyoruz.

Ha diğer Müslümanlar'ı bir tutmuyorum fakat bunlar Müslüman nüfusun büyük çoğunluğunu temsil ediyor.
#6 - Eylül 25 2009, 16:23:09

Bahsettiklerin ülke isimleri lan. (6) Banane ülkelerden, temsilcilerden vesairelerden. Ülkenin başbakanı, temsilcisi yamuk diye ülkedeki vatandaşlar da mı aynı? (6) Ve ayrıca bahsettiklerinin konuyla hiç alakası yok. Biz burada siyaset yapmıyoruz. Kur'an-ı Kerim'den bahsediyoruz.
#7 - Eylül 25 2009, 16:30:49
Şefim sarı kula var mı?

Tuna pek Müslüman arkadaşlarınla mutluluklar ben kafirlerle iyiyim.
#8 - Eylül 25 2009, 16:32:43

Ok by. (6)
#9 - Eylül 25 2009, 16:34:47
Şefim sarı kula var mı?

Kafirlerle göz teması kurmayın,dinden imandan olursunuz.Ben uyarayım da,gerisini bilmem artık.
#10 - Eylül 25 2009, 18:46:34
‎ "Bir adam tanıdım, kafasız bir kadına yaşamının yirmi yılını verdi. Her şeyi feda etti ona; dostlarını, emeğini, dürüstlüğünü bile.. Ama bir akşam, kadını hiç sevmemiş olduğunu anladı. Canı sıkılıyordu, hepsi bu. İnsanların çoğu gibi canı sıkılıyordu."

arsenik

Sanırım bu ayetler, kafirlere ayak uydurmasınlar diye inmiş. Ama imanı kuvvetli olan biri inanıyorum ki, değişmez onlarla. Neyse, sonuç olarak iman gücü bebeyim.
#11 - Eylül 25 2009, 18:52:20

Kafirlerle aynı havayı solumayına kadar gider bu.

Arkadaş olmakla ne zarar olacak? Uyma yaptıkları her şeye, yeter. Abartılmasın pls.
#12 - Eylül 25 2009, 18:57:32
Destiny is for losers.
It's just a stupid excuse to wait for things to happen instead of making them happen.
-B.

kuzeen

Ayetlerden kastedilenin aman etrafında görünce topukla demek olduğunu sanmıyorum.Ateist arkadaşlarım da var,Kürt arkadaşlarım da var, çeşit çeşit hepsinden var. Ne Kürt olanlara uyup PKK propagandası yaptım ki her Kürt bunu yapıyor diye bir şey yok zaten, ne de ateist olanlara uyup Allah'a karşı geldim. Dinine,imanına,diline,kültürüne bakıp insan seçmedim hayatımda. Farklılık varsa da birbirimize saygı gösterdik sustuk ve bu konulara girmedik saygımızdan ötürü.Ne onlar bana kendi düşüncelerini dayattı ne de ben onlara. Zaten bunu başarabildiğimiz için arkadaş kalabildik diye düşünüyorum.Kaldı ki ateist olan arkadaşlarım sadece Allah'a inanmadıklarını söylüyorlar ve bu kadarla kalıyor.Değişik ayinler, birilerini kışkırtmalar gibi bir durumları yok.Nasıl ki benim dinim,imanım kendimeyse onların da inançsızlığı öyle.Hepimiz kendi içimizde yaşıyoruz ne yaşıyorsak. Ben amazımı da kılarım, Kur'an'ı mı da okurum,elimden geldiğince her şeyi yapmaya çalışırım. Sanmıyorum ki Yüce Rabbim ateist arkadaşım var diye beni ve yaptıklarımı görmezden gelsin.Günahın ayrı sevabın ayrı yazılıyor nihayetinde böyleyse bile,nötrler birbirini gibi bir durum yok. O'nun adaletinden,hikmetinden sual olunmaz.Hiçbirimiz de bilemeyiz.Allah'la kul arasında kalır yani ne yapılıyor ne ediliyorsa. Bu ayetlerde de dediğim gibi sadece böyle insanların bulunabileceğini fakat onlara karşı dikkatli olmamız gerektiği,onlara uymamamız gerektiğinden bahsediliyor bence. Bu da senin iradene kalmış artık. Nihayetinde hepimiz inançlarımızla sınava tabii tutuluyoruz,doğru yol-yanlış yol ayrımını öğreniyoruz ve buna göre Allah katında yerimiz belirleniyor.Yine de dikkate alınası bir konu olmuş Tuna,tebrikler bizle paylaştığın için. Umarım herkes aynı özenle okur,bir şeyler katar kendine ve yolunu belirler.Allah'ım kimseyi O'nun yolundan ayırmasın inşaallah.
#13 - Eylül 25 2009, 19:11:38

Ayetlerden kastedilenin aman etrafında görünce topukla demek olduğunu sanmıyorum.Ateist arkadaşlarım da var,Kürt arkadaşlarım da var, çeşit çeşit hepsinden var. Ne Kürt olanlara uyup PKK propagandası yaptım ki her Kürt bunu yapıyor diye bir şey yok zaten, ne de ateist olanlara uyup Allah'a karşı geldim. Dinine,imanına,diline,kültürüne bakıp insan seçmedim hayatımda. Farklılık varsa da birbirimize saygı gösterdik sustuk ve bu konulara girmedik saygımızdan ötürü.Ne onlar bana kendi düşüncelerini dayattı ne de ben onlara. Zaten bunu başarabildiğimiz için arkadaş kalabildik diye düşünüyorum.Kaldı ki ateist olan arkadaşlarım sadece Allah'a inanmadıklarını söylüyorlar ve bu kadarla kalıyor.Değişik ayinler, birilerini kışkırtmalar gibi bir durumları yok.Nasıl ki benim dinim,imanım kendimeyse onların da inançsızlığı öyle.Hepimiz kendi içimizde yaşıyoruz ne yaşıyorsak. Ben amazımı da kılarım, Kur'an'ı mı da okurum,elimden geldiğince her şeyi yapmaya çalışırım. Sanmıyorum ki Yüce Rabbim ateist arkadaşım var diye beni ve yaptıklarımı görmezden gelsin.Günahın ayrı sevabın ayrı yazılıyor nihayetinde böyleyse bile,nötrler birbirini gibi bir durum yok. O'nun adaletinden,hikmetinden sual olunmaz.Hiçbirimiz de bilemeyiz.Allah'la kul arasında kalır yani ne yapılıyor ne ediliyorsa. Bu ayetlerde de dediğim gibi sadece böyle insanların bulunabileceğini fakat onlara karşı dikkatli olmamız gerektiği,onlara uymamamız gerektiğinden bahsediliyor bence. Bu da senin iradene kalmış artık. Nihayetinde hepimiz inançlarımızla sınava tabii tutuluyoruz,doğru yol-yanlış yol ayrımını öğreniyoruz ve buna göre Allah katında yerimiz belirleniyor.Yine de dikkate alınası bir konu olmuş Tuna,tebrikler bizle paylaştığın için. Umarım herkes aynı özenle okur,bir şeyler katar kendine ve yolunu belirler.Allah'ım kimseyi O'nun yolundan ayırmasın inşaallah.
Amin.
 Haklısın. Ancak dünya üzerinde imanı zayıf belki milyonlarca insan olduğu için kafirlerle arkadaş olup sonra onların yaşam tarzına özenerek onlara katılan ve yoldan çıkan insanlar da var. Ayetler insanları en ufak bir kötülükten kurtarmak için en ince ayrıntısına kadar düşünülerek, zayıf veya güçlü imana sahip tüm insanlar için indirilmiştir. Her insan aynı derecede sorumludur. Ayetlerde kesinlikle hata ya da mantıksızlık yoktur. O kadar derin anlamlar taşır ki, tefsirlerine bakmadan biz ne dediğini anlayamayız. Ve saçma sapan yorumlarda bulunabiliriz, bazı arkadaşların yapmış olduğu gibi. İslamiyet'i, Allah(c.c.)'ı, Peygamber(s.a.v.)'i çok iyi bildiği halde ateist olanlar çok kurnaz insanlardır. Karşısındaki insanın aklını doğrudan çelmeye çalışmaz, kendi fikirlerini dayatmaz ancak bunu dolaylı yollardan yapar, çok iyi yapar hem de çünkü her insanın bir nefsi vardır ve nefis, insanın en büyük düşmanıdır. Nefsini okşayarak sizi kendisine çekecek, sizi zamanla zayıflatacaktır. Hiç farkında bile olmadan yavaş yavaş onların yoluna doğru saptıracaktır. Ki görüldüğü üzere ateistleri savunanlar var içimizde. Bir Mü'min ateistin neyini savunabilir ki? Bir Mü'min ile bir ateistin AHİRET YOLU'ndaki ortak noktası nedir? Bir ateist ahiret hayatınıza ne kazandırabilir? Faydası nedir? Boşa vakit öldürmek değil midir?
 Ayetler ahiretiniz için en hayırlısı olanları tavsiye eder. Dünyada alacağınız zevkleri arttırmanız için nefsinizin hoşnut olacağı tavsiyelerde bulunmaz.
#14 - Eylül 25 2009, 19:26:38
« Son Düzenleme: Eylül 25 2009, 19:29:21 Gönderen: Gıldır Gıcıp »
Şefim sarı kula var mı?

kuzeen

Amin.
 Haklısın. Ancak dünya üzerinde imanı zayıf belki milyonlarca insan olduğu için kafirlerle arkadaş olup sonra onların yaşam tarzına özenerek onlara katılan ve yoldan çıkan insanlar da var. Ayetler insanları en ufak bir kötülükten kurtarmak için en ince ayrıntısına kadar düşünülerek, zayıf veya güçlü imana sahip tüm insanlar için indirilmiştir. Her insan aynı derecede sorumludur. Ayetlerde kesinlikle hata ya da mantıksızlık yoktur. O kadar derin anlamlar taşır ki, tefsirlerine bakmadan biz ne dediğini anlayamayız. Ve saçma sapan yorumlarda bulunabiliriz, bazı arkadaşların yapmış olduğu gibi. İslamiyet'i, Allah(c.c.)'ı, Peygamber(s.a.v.)'i çok iyi bildiği halde ateist olanlar çok kurnaz insanlardır. Karşısındaki insanın aklını doğrudan çelmeye çalışmaz, kendi fikirlerini dayatmaz ancak bunu dolaylı yollardan yapar, çok iyi yapar hem de çünkü her insanın bir nefsi vardır ve nefis, insanın en büyük düşmanıdır. Nefsini okşayarak sizi kendisine çekecek, sizi zamanla zayıflatacaktır. Hiç farkında bile olmadan yavaş yavaş onların yoluna doğru saptıracaktır. Ki görüldüğü üzere ateistleri savunanlar var içimizde. Bir Mü'min ateistin neyini savunabilir ki? Bir Mü'min ile bir ateistin AHİRET YOLU'ndaki ortak noktası nedir? Bir ateist ahiret hayatınıza ne kazandırabilir? Faydası nedir? Boşa vakit öldürmek değil midir?
 Ayetler ahiretiniz için en hayırlısı olanları tavsiye eder. Dünyada alacağınız zevkleri arttırmanız için nefsinizin hoşnut olacağı tavsiyelerde bulunmaz.

Tabiki haklısın imanı zayıf insanlar konusunda ama dedim ya bu tamamen senin iradene kalmış bir şey. Ki bence zaten o insana uyuyorsan,onunla kendini,imanını kaybediyorsan aslında bu ondan çok senden kaynaklıdır ve senin yanlışındır.Yoksa hayatına aldığın anda ne o mü'min birine dönüşür,ne de sen ateist olursun yani.Sınırı koymak lazım.Senin düşüncelerini,inancını,tavrını bilecek ki mesafesini koruyabilsin bu konuda. Ki diyorum ya mesafesini aşacak adam da hayatımda olmaz zaten.ama gerçekten haklı olduğun noktalar da var tabiki.Mesela ben de ahiret hayatına ne kazandırabilir diye düşünüyorum.Ama bu demek değil ki benden bir şeyler de alıp götürür.Yine irade meselesi yani.O nedenle mühim olan bu insanı iyice tanımak ve art niyeti varsa yolunu açık etmek bence.Düşüncelisin de ayrıca,teşekkürler tekrar tekrar.Herkes değinemez böyle hassas konulara.Israrla konu için tebrik ediyorum seni. =) Yine de çok katı olmamanı dilerim atesit olan insanlara karşı..Çok önyargıyla yaklaşma yani.Tabi ki iyisi de var kötüsü de var.Bu mantıkla İslamiyet'i de herkes hakkını vererek yaşamıyor tabi.Bizim de içimizde iyi olanlar olduğu gibi kötüleri de var.Herkesin imanı kendine yani özet olarak.=)
#15 - Eylül 25 2009, 19:53:11

Tamam işte benim anlaşılamadığım nokta şu. Sanılıyor ki, ateistlere yan gözle bakın. Her an tetikte olun, yanınızdan geçerken çelme takın. Arkasını döndüğünde ensesine şaplak vurun, düşman olun falan diyorum. Hayır. Dediğin gibi arada sınır olacak. Yani dost olmayacaksın. Dost ile arada hiç sınır olur mu? Dost dediğin kardeş gibidir. Her türlü yanındadır. Ahirette de yanındadır, dünyada da. O yüzden diyoruz ki Mü'min ile ateist dost olamaz. Sadece dost olamaz yani. Ayette de bunu diyor. Düşman olun demiyor. Dost olmayın diyor. Onlara sırlarınızı açıklamayın diyor. Tebliğ etmeyen ve mü'min kardeşinin derdiyle dertlenmeyen gerçek mü'min sayılmazmış. Şuan konu ile alakalı tüm ayrıntılar aklıma gelmiyor. Varsa takıldığınız nokta sorunuz.
#16 - Eylül 25 2009, 20:05:59
Şefim sarı kula var mı?

kuzeen

Bence hepimiz gayet iyi aydınlandık. Herkes kendi yolundan diğerine saygı duyarak ilerledikçe sorun yok.Hepimiz bunda hemfikir gözüküyoruz.Yanlış anlama ayrıca sana düşman gör dedin demiyorum.Öyle anlaşılmak istemem,anlaşıldıysam da özür dilemek isterim.Sınırı belirlemek,nefsine hakim olmakta mesele.Bunu da başarabildikten sonra isterlerse dünyadaki herkes ateist olsun,bir tane sana galip gelemezler sendeki sağlam bir imanla.
Düşüncelerimi dikkate aldığın ve yanıtladığın için de teşekkürler. (Bilmiyorum kaçıncı kez. =) )
#17 - Eylül 25 2009, 20:10:50

Evet haklısın. Kişinin imanı çok sağlam ise onu Allah'ın izniyle -Allah isterse her şey olabilir tabi- hiç kimse yolundan çıkaramaz ancak bu demek değildir ki o kişi ateistlerle arkadaşlık kurup muhabbet edebilir. Benim anlatmaya çalıştığım mesele bu. Yani imanı en zayıf bir insan ateistlerden ne kadar uzak durması gerekiyorsa, imanı en kuvvetli insanın da o kadar uzak durması gerekiyor. Bu ayetler hepimize iniyor. Ayrıca bizim imanımız ne kadar kuvvetli olursa olsun, şeytan var, nefis var bir de bunların yanı sıra. =) Belki sen de bu konuda aynı şeyi söylemiş olabilirsin, belki ben seni yanlış anlamış olabilirim kusura bakma. =) Herkes kendi yoluna gitmeli. Zaten birbirinden çok uzak iki ayrı yolda nasıl yanyana yürüyebilirsin ki? =)
#18 - Eylül 25 2009, 20:19:38
Şefim sarı kula var mı?

Olm keselim hepsini olsun bitsin yeeaaa ;) Aleviler bile yaşamasın. 2, 3 ve 4. madımak olayını çıkartalım. Gördüğümüz ermeniyi köşeye sıkıştıralım. aaa, ama pardon. bu zinaya girer. köşeye sıkıştırmadan takalım bıçağı kaçalım o zaman. Aksi halde hep yolumuzdan saptırırlar bizi.

- bunlar ateist ya, her *** yiyolardır.
 - mesela abi?
 - düşün lan işte. inanmıyon, etmiyon naparsın?
 - seks seks seks sevişmek seksss mememememeememegötüememgöt...
 - tamam lan sakin ol.. heh işte, aynen öyle ;) ateist kız düşün o zaman.
 - ee vurdurtmadığı yoktur şimdi?
 - kesin ya, kesin diyorum bak!
 - goduğum imansızları...
 - şerefsizler..

Hadi ben dışarı çıkıyorum görüşürüz sonra :)
#19 - Eylül 25 2009, 20:41:34
Gidişim biraz suskun ama ''Dönüşüm'' böcek olucak.

Gregor Samsa

Can, biz ne diyoruz sen ne diyorsun?! Önce bir oku! Allah rızası için OKU! Ve ciddi ol!
#20 - Eylül 25 2009, 20:45:14
Şefim sarı kula var mı?

Okuyorum, okuduğum için bu tepkiyi veriyorum.
Sen de tek bi pencereden bakmayı bırak artık.

Ya bi erafına bak tuna, bak bi siteye, çevrene... Neden bu konularda sadece seni cephe alıyor herkes? Niye seninle birlikte aynı görüşü savunan yok da, karşı tarafta farklı görüş savunan onlarca kişi var hiç düşündün mü? 1 değil 2 değil 3 değil... abi sen herkesle zıtsın bu konularda. herkes farklı düşünüyo, objektif bakmaya çalışıyor artık. sanarsın tek inanan sen, gerisi kafir. yoköööyyle bişi! azcık başını iki elinin arasına al ve düşün artık. neden sitenin %99.86'sı bu konuda seninle aynı fikri bir türlü paylaşmıyor? analiz et, bişeyler yap. olmaz böyle.
hadi gittim.

#21 - Eylül 25 2009, 20:50:44

Gregor Samsa

Any_one

bi anlayamadınız fakat şu kafirleri dost edinmeyinin kafirleri düşman bilin demek olmadığını. Can, anlattıklarından Tunanın kafirleri düşman bilin demek istediğini anladığın anlaşılıyor, başka bir şey değil.
düzelt; başka bir şey değil ne demek lan? cık cıkcık. saçmalamaya başladım. neyse şunu diyeyim; iki ucu böklü deynek, he ya deynek.
#22 - Eylül 25 2009, 20:56:03
« Son Düzenleme: Eylül 25 2009, 21:04:12 Gönderen: Netoçka Nezvanova »

Okuyorum, okuduğum için bu tepkiyi veriyorum.
Sen de tek bi pencereden bakmayı bırak artık.

Ya bi erafına bak tuna, bak bi siteye, çevrene... Neden bu konularda sadece seni cephe alıyor herkes? Niye seninle birlikte aynı görüşü savunan yok da, karşı tarafta farklı görüş savunan onlarca kişi var hiç düşündün mü? 1 değil 2 değil 3 değil... abi sen herkesle zıtsın bu konularda. herkes farklı düşünüyo, objektif bakmaya çalışıyor artık. sanarsın tek inanan sen, gerisi kafir. yoköööyyle bişi! azcık başını iki elinin arasına al ve düşün artık. neden sitenin %99.86'sı bu konuda seninle aynı fikri bir türlü paylaşmıyor? analiz et, bişeyler yap. olmaz böyle.
hadi gittim.

Kimin tek pencereden baktığını Allah biliyor Can. Belli de oluyor aslında kimin tek pencereden baktığı. Bu sitede benimle aynı fikri paylaşan bir çok kişi var emin ol buna. Tek pencereden bakan bir insan benim yukarıda yazdıklarımın bir cümlesini bile yazamaz. Sen ve senin gibi düşünenler ancak böyle laf atar ve çekip gider. Forumda kimse sizinle uğraşmak istemiyor. Bir ben enayiyim sanırım sizinle uğraşıyorum. Hayırlısı ne diyelim. Allah sonumuzu hayır etsin. Ve bilmem farkettin mi? Bana karşı cevap yazanların da yarısından çoğu ateist, agnostik cart curt. Ve aynı taraftasınız. Bilmem farkettin mi?

Sadece okuyorsun. Hiçbir şey anlamıyorsun!
#23 - Eylül 25 2009, 20:56:26
« Son Düzenleme: Eylül 25 2009, 21:01:40 Gönderen: Gıldır Gıcıp »
Şefim sarı kula var mı?

Gökbige

Ya bu din, tartışmaya açık bir konu değil bu. İndirilen ayetler o zamanda indirildi ve geleceğe yönelik ayetler birçoğu. İnsan bir anda şeytana uyup gaflete düşemez mi? Allah bunun yaşanabileceğini bildiği için uyarıyor bu kadar basit. Büyütmüş de büyütmüşsünüz ya. Herkes yaptığından yargılanacak burda kafanıza hiçbir şey sokamazsınız ne kadar konuşsanız da. Bir de bu ateist falan filan muhabbeti iyice can sıkıcı olmaya başladı artık. Herkesin dini kendine. Allah ayetleri indirip sözünü söylemiş mi? Evet. Bu indirilen ayetin amacı da Müslümanları bir arada tutmaya çalışmak, Allah'ın dinini yaşatmaktır. Kimsenin demokrasisi baltalanmıyor böyle olunca herkes kendi aleminde takılır. Allah sevdiği kullarını bir arada tutarak kendine yakınlaştırmak istemiş hepsi bu. Uyun uymayın size kalmış ama konu ayetse dil uzatmayın yeter.

Edit: Kimsenin ateistleri veya kafirleri Müslüman değil diye namussuz ilan ettiği de yok. Müslüman olan onu yapmaz. Müslümanlık, İslam namusa şerefe dil uzatan bir din değil. Bunu siz de biliyorsunuz.

Edit 2: Müslüman olmak başka Müslüman bir ülkeye saldırmak değildir. Gerçekten iman etmek o yapılan saldırı olayı değildir. O günahtır, yasaktır da zaten.

Zaman aşımına uğramış edit: Ayette dost edinmeyin diyor. Şimdi bunu da farklı algılamayın rica ediyorum. Konuşmayın, dine yönelymeye çalışmayın, uyarmayın değil; dost edinmeyin diyor. Dost nedir, çok muhabbette bulunulandır. Yoksa dine meyleden biriyle konuşmakta zarar değil, fayda vardır. Ama bahsedilenler, kalpleri mühürlenmiş olan kafirler.
#24 - Eylül 25 2009, 23:20:45
« Son Düzenleme: Eylül 25 2009, 23:49:12 Gönderen: Jelli Boon »

Dil-Nişîn

Bir konu ancak bu kadar saptırılabilir. Bu ayetler sadece insanların bir anlık gaflete düşüp yanlış yapabileceğinden ve bu yüzden dikkatli olması gerektiğinden bahsediyor, onları düşman bellememiz gerektiğinden değil. Ki zaten dinine gerçekten bağlı olan birisi onların aklını karıştırmasına izin vermez, hatta bunu denemeye kalkan kişilerden uzak durur. Benimde ateist arkadaşlarım var ama bu konulara pek girmeyiz. Herkesin inancı kendine sonuçta. İnsanın dinine, kendine olan güveninden ve karşılıklı duyulan saygıdan sonra bir sorun olacağını sanmıyorum.
#25 - Eylül 25 2009, 23:46:44
« Son Düzenleme: Eylül 25 2009, 23:50:46 Gönderen: Dil-Nişîn »

Ordan baya gerizekalı gibi duruyorum herhalde. hani İlke'nin uyarısından sonra defalarca aynı şeyden bahsedilmiş de, o yüzden dedim.
Okuduğum ayette düşman belleyin demediğini gayet iyi anladım ben, merak etmeyin. Lakin okuduğunu aktaramamanızdan kaynaklı sinir besliyorum haliyle. Tabi sadece bu konuda değil, bundan önce ve buna benzer bir çok konuda aynı yerde diretiyorsunuz. Dost edinmeyin yazmasına rağmen, ''olsun siz yine de hiç konuşmayın ki daha fazla sevaba girelim'' ya da ''olsun biz hiç yanaşmayalım ki imanımızda zayıflık görülmesin, nefsimiz bizi kontrolüne almasın.'' Bu ayetin üzerinden ateist, deist ya da agnostik bireylerden tamamen uzak olmayı çeşitli yollarla yedirmeye çalışıyosunuz, olmuyor.

Neden böyle aşırı bir tepki vererek girdim peki? aklınızdaki soruyu okuyorum.
Ben ne kadar bu ayetteki dost edinmeyin ibaresini kabul etmiş görünürsem, sizler de o kadar açık kapı arayacaksınız. Çok belli çünkü, biliyorum. Bakın tuna başta olmak üzere konuştuk bunu, dikte etmeyin diyorum. Yani sizin bu ayette böyle diyor demenizle kimse kendine çeki düzen vermez. en azından ben böyle yönlendirilmekten nfret ederim anlıyo musunuz? tamam, ayeti koyun ve susun. yorum niye? niye aslında böyle demiş ama siz yine de böyle yapın gibi eklemelerde bulunuluyor? tefsirini siz mi yapıyorsunuz yoksa? o kadar profesyonelseniz bu konuda cidden saygı duyucam çünkü.

Benim ne agnostisizmi, ne deizmi ne de ateizmi mantıklı bulduğum falan da yok ki konumuz da bu değil. sadece artık bu tür akımların içinde at koşturanlara sesimi çıkartmıyor, dilediği gibi yaşamalarına düşüncelerimle dahi karışmıyorum. hani benim ilişki kurmama da dil uzatılmasında hoşlanmıyorum. ayetlere saygım olmadığından değil, haşa. ama ben kendimi biliyorum, farkındayım ve eminim çoğu şov yapandan daha fazla imana sahibimdir. Hiçbir insana görüşünden, düşüncesinden dolayı uzak kalamam ben. sanki o çok farklıymış gibi mesafe koyamam. mantığım dışı. ha siz koyarsınız bilemem ama koy diye baskı uygularsanız atlarım böyle.

Neyse yeter. umarım anlatabilmişimdir derdimi.
Çiğuuuvvv..
#26 - Eylül 26 2009, 01:09:27

Gregor Samsa

aklıma takılan bişey kimsenin cevap vermesine gerek yok bulunduğumuz zamanda kafirlerle müslümanlar apaçık bi şekilde birbirinden ayrılabiliniyor mu  ??? yaşayış davranış yeme içme vs vs.....   yine ben bu düşünceden yola çıkarak ayetlerin derinliğine düşünülmesi yorumlanması gerektiğini düşünüyorum , zaten kur an daki çoğu ayet ve surelerin batınına bakmak gerek çünkü meali eline alıp okuyupta hiçbişey anlamayan bunun için çoktur  , bunun için tefsirler vardır.....

müslümanlığı tam olarak yaşayan veya yaşamak isteyen insan zaten her ortamda bilinçlidir derim ben.....
#27 - Eylül 26 2009, 09:15:17
Savrulurken raconun kırmızı pelerini o zarif öfkeye,
Zaman ki sana hasta oldu, incelikli haytasın,
Nüksederken raksını,mahallenin maşallahı, eyvallahı,
Güzellik be oğlum
Şimdilik, ölümüne kadar hayattasın.

Gökbige

Şahsen baskı yaptığım falan yok, uyarmak Müslüman'a vazifedir. O kadar yani. Kimseye burada zannetmiyorum Allah tarafından ilim verildiğini, ayetlerin tefsirini hepimiz okuyoruz elbet, kafamızdan tefsir uydurmuyoruz. Her koyun kendi bacağından asılır der, giderim. Aynı şeyi yüz kere söylemeye gerek yok; anlayan, bir kerede anlar.
#28 - Eylül 26 2009, 17:11:38

Ulan çok şey vardı aslında söyliyeceğim ama neyse,susucam yine.
#29 - Eylül 26 2009, 22:11:10
Zifir.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.