Alternatifim Cafe

Calvincilik

Discussion started on Dinler Tarihi

Jean Calvin'in XVI. yy başlarında ortaya attığı görüşlere dayanarak kurulan bir Hırisiyan mezhebi. Bu dinsel inanç sistemi, ilk kez Cenevre'de, daha sonra Hollanda, İskoçya, Almanya ve Fransa'da kurulan yeni kiliselerde örgütlendi. Calvincilik, toplumsal kurumları; gelenekçi din anlayışına göre değil de, Hristiyanlığın başlangıcındaki özüne göre düzenlemeyi savundu. Bu amaçla bilimsel gelişmelere koşut bir eğitim-öğretim uygulamaya çalışarak yeni bir teknoloji oluşturdu.
#1 - Mayıs 30 2008, 11:54:35
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

Aslında Calvin gizli bir yahudiydi.Temel dini eğitimini hep hahamlardan almıştı,felsefe konusunda etkilendiği kişilerde ya yahudiydi ya da yahudi dönmesiydi...Zamanın Katolik Kilisesi ile birçok temel konuda çelişiyordu.Mesela kilise,yahudileri Hz İsa'nın katili olarak görürken ve onları lanetlerken Calvin yahudilerin seçilmiş ve üstün bir ırk olduğuna inanıyordu.Katolik kilisesinin yasakladığı faiz,tefecilik,zina vs.. gibi toplumun huzurunu bozan birçok fiili Calvin mübah olarak değerlendiriyordu...Protestanlığın çıkmasında ve yayılmasında Calvin gibi düşünenlerin payı korkunç derecede fazlaydı.Zaten Calvinciliğin yayıldığı yerelere baktığında hep kuzey avrupa ülkeleri göze çarpar çünkü ilk protestanlık buralarda doğmuştur...Calvinciliğin temelini de püritenler oluşturur ve bugün Abd'nin temel doktirini yani kayıtsız şartsız İsrail yanlısı olmasının temel sebeplerinden birisi de bu püriten etkisidir.
#2 - Aralık 27 2008, 03:25:47
Yaşamak rüyasında gerçeği görmek...

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.