Alternatifim Cafe

The Man From Earth

Discussion started on Sinema

2007 amerikan yapımı olup da “aksiyon” içermeyen bir filmden bahsetmek istiyorum. Oyuncuları genellikle amerikan dizilerinde gördüğümüz karakterler. Baş rol oyuncusu John Oldman - David Lee Smith‘ı da CSI Miami‘ den tanıyoruz. Oldukça tesadüf eseri gecenin bir vaktinde izledim filmi ve yazmaya değer buldum. Şu anki IMDB notu 8.5/10. Yani oldukça başarılı.

Son yıllarda amerikan filmlerine çok sıcak bakmadığımı dünya alem biliyor. Çünkü yedikleri yemek porsiyonları gibi filmleri de şişiriyorlar. Özüne indiğinizde 3-5 şatafattan başka birşey kalmıyor geriye. Fakat bu film (the man from earth) biraz değişik. Filmi önereceğimden dolayı izleme keyfini kaçıracak detaylara yer vermeyeceğim.

Öncelikle film aksiyondan uzak ve neredeyse bir oturma odasının içindeki dialoglardan oluşuyor. Hoş silahlı bir sahne olsa da ona aksiyon diyemeyiz. 10 yılını ayırdığı akademiden istifa eden bir öğretim üyesi olan John’u uğurlamaya gelen arkadaşlarının arasında bir dizi tartışma başlar. Arkadaşları John’un neden böyle aniden istifa ettiğini ve nereye gideceği konusundaki sessizliğine anlam verememektedir. John da neden gitmesi gerektiğini biraz geçmişe dönerek(!) anlatmaya başlar. İlk başta oyun ve hikayevari giden hayat hikayesi acaba gerçek mi yoksa bir uydurma mıydı? İşte film boyunca buna cevap arıyorsunuz. Ayrıca ortamdaki kişiler profesör ve uzmanlardan oluşan bir ekip olduğundan tartışma ilginç bir hal alıyor. Zaman zaman sert atışmalar da oluyor.

Film böyle bir havada gidiyor… Eğer bana bunun nesi ilginç ve izlemeye değer diyorsanız ilk paragraftaki ünleme dikkat edin. Çünkü John 10.000 yaşına gelirken neleri yaşadığını anlatıyor… Gerisini izleyin ve son dakikaya kadar cevabı merakta kalın…

iyi seyirler…

(alıntıdır)

Son zamanlarda izlediğim en orjinal filmlerden kendisi, hakkında ne söylesem spoilera girecek.. O yüzden izleyin, izlettirin, düşük bütçe ile nasıl film çekiliyormuş görün diyeyim. Hatta Atilla Dorsay ağzı ile "keyifli birbuçuk saat geçirten bir film" diyerek sonlandırayım mesajı..
#1 - Ocak 22 2008, 21:45:35

Punk- O -Rama

2-3 haftadır film izlemiyordum tatilde olmam sebebiyle.Sanki o 2-3 haftanın intikamı gibiymiş gibi birden bu kadar güzel bir film seyretmek beni dumur etti.Film zaten baştan sonra dumur edici,filmlerde çabuk sıkılan bir bünyem oluyor,bilhassa konu ilgi çekici-marjinal- değilse.Düşük bütçeyle,adı duyulmamış oyuncularla,tek bir sahnede,aksiyonsuz efektsiz mükemmel bir film yapılıyormuş demek.Konu itibariyle marjinallik fışkırıyor zaten.14.000 yıldır yaşadığını söyleyen bir adam var,çevresinde antropolog,arkeolog,din bilimci,psikolog duruyor.Polis misali,ışık altında sorularını soruyorlar,o anda bende soru sormak istedim,o derece kendimi kaptırmışım.Adam İsa olduğunu itiraf ettiğinde "OHAAAAA!" şeklinde garip,öküz gibi sesler çıkardım.10 dk boyunca ağzım kapanmadı.Velhasıl kelam diyoruzki,izlemezseniz ahirette cayır cayır yanacaksınız.

Teşekkür mesajı,

SAYIN REXİNO YANİ MERT İSİMLİ İNSANI,BANA BU FİLMİ ÖNERDİĞİN İÇİN MÜTEŞEKKİRİM DİN KARDEŞİM.  (6)

O kadar gaza gelmişimki Caps Lock açık yazdım görüyorsunuz.
#2 - Temmuz 20 2008, 22:33:06
« Son Düzenleme: Temmuz 20 2008, 22:33:58 Gönderen: Gebere Jackson »

İzlediğim en iyi filmlerden biriydi, hatta ilk 5'e sokarım o derece :f
#3 - Ocak 04 2010, 17:30:10

derjavin

İzlediğim en sıkıcı filmlerden biriydi. Tek bir mekân, sınırlı sayıda karakterler, sıkıcı diyaloglar... Bitince nasılda sevinmiştim ama, görülmeye değerdi.
#4 - Şubat 22 2011, 19:50:12

Benim de izlediğim en iyi filmlerden biriydi. Hatta şöyle koca koca yapım şirketleri alsa da şöyle çok yağlı bir şekilde görsel efektlerle falan cılkını çıkartsalar şunun. Bütün dönemleri çekip şöyle 6-7 filmlik bir seri yapsalar.
#5 - Şubat 22 2011, 20:07:02

Benim de izlediğim en iyi filmlerden biriydi; ama pratik zekalı bir insan yavrusu olmadığım için sonunu tahmin edemedim. Filmi izlerken sonunda ne olacağını bilen arkadaşlarımı da hiç sevmiyorum ayrıca, boyları devrilsin.
#6 - Şubat 22 2011, 23:06:47

tek bir mekan, sınırlı sayıda karakterler ve yabancılık çektirmeyen diyaloglar. hayatın tatlı bir özeti gibi bir şey olmuş. kimler için uğraşıp kimlerle uğraşmamamız gerektiğini de hatırlatıyor ayrıca. tabii her seviyeden insan izlemesin, filmdeki karakterlerden biri olur çıkar sonra.
#7 - Şubat 22 2011, 23:30:02

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.