Alternatifim Cafe

Türk Komedi Dizilerinin Hep Aynı Olan Senaryoları

Discussion started on Tv ve Diziler

farklı dönemlerde yayına giren komedi dizilerinde işlenen belli başlı klişe senaryolar var biliyorsunuz..Bazıları bazen cidden yeter artık dedirtiyor..Hep aynı şey,hep aynı konu,aynı karakterler..

-iki kişinin ladese girip bütün bölüm boyunca lades üzerine espri yapması.  :haydut

-yanlış anlama üstüne kurulu repliklerle bezenmiş bölümün sonunda herşeyin açıklığa kavuşması. :kus

-karı-kocadan birinin kendisini aldatılıyor sanması. diğer eşin saçma sapan bişeyleri gizliyor gibi yaparak karşıdakini iyice kıllandırması. seyircilerin bunalması  :pes

-durum geregi kadin kiligina giren bir ana karakter/yan karakter ve ona asik olan bir baska erkek klisesi vardir ki, muasir
medeniyet seviyesine ulasamama nedenlerinden biri olarak dikkate deger bir senaryo cibilliyetsizligidir. 

-dizide ana karakterlere göre daha az çekici birinin olması. ve bu karakterin dizideki güzel çıtırlardan birine platonik aşk beslemesi. her bölümde 'ulen şimdi açacam yüreğimi bu dilbere' demesi fakat (gülmece unsuru olarak) becerememesi. seyircilerin daha da bunalması.  (6)

-köyden gelen karakterle onun tersi görümünde olan şehirli diğer karakter ve bunların dizi içerisinde gösterilen benzer özellikleri yada zıtlıkları 

-karakterlerden birinin kılık değiştirip değişik atraksiyonlara girmesi, kılık değiştiren elemanı en aptal dizi seyircisinin bile gördüğü anda tanıması, ve fakat dizinin bütün oyuncularının tanımamakta ısrar etmesi.  :ohmygod

-ve gerçek bir klasik olarak tabiki "hafıza kaybı". :nohashas

-illaki bi çocuk kaçırılır ve çocuk kaçıranları bin pişman eder. işte yüzlerine tükürür, ellerini ısırır, çelme takarak düşürür felan :sizo

-bi de esas oğlan ve esas kız vardır. önceleri birbirlerinden nefret eder. genellikle ilk karşılaşma trafik kazası ile olur. sürekli bi yerlerde denk gelirler ve sürekli kavga eder, atışırlar. sonra da oğlan kızı kötü adamların elinden kurtarır ve o an birbirlerine aşık olduklarını anlarlar derken biz de bi güleriz ki sormayın.  :ohmygod

(alıntı)

#1 - Eylül 22 2006, 19:33:39
« Son Düzenleme: Eylül 22 2006, 21:48:09 Gönderen: california »
give me something to kill the pain
there is no tomorrow and no today
my soul is not for eternity
...and i know i will fade away in memories

Çok doğru  ;) Sağol cali ablacım.
#2 - Eylül 22 2006, 21:39:24

katılıyorum ya bide türk komedi dizilerinde hep küfür yada cinsellik ön plana olınıyo gıjık oluyorum :vur :vur
#3 - Eylül 22 2006, 21:44:33
:ewet I'm MuSLıM DoN'T PaNıC :yaril

katılıyorum ya bide türk komedi dizilerinde hep küfür yada cinsellik ön plana olınıyo gıjık oluyorum :vur :vur

orda anlatılmak istenen tam olarak o değildi ama neyse.

ece,saol canım.
#4 - Eylül 22 2006, 21:47:27

eslem

yazıya bütünen katılıyorum... :artis
hep aynı şeyler sıkıyo insanı artık :okey
eskiden insanlar mantıklı şeylere gülermiş espiri anlayışı da belaltıcı şempazeler sayesinde batmış durumda.. :vur
artık millet küfür duyunca kahkaha atıyo hatta hatta en acısı hemen hemen her cümle sonunda bi kahkaha sesi gelmesi tv den..
abi ben belki gülmicem niye zorluyon beni bırak allalaa  :haydut
#5 - Eylül 23 2006, 00:12:24

kılık değiştirme olayına bende uyuz olurum anlışılıyo işte :Ç
kahkaha efektleride sinir bozucu olabiliyo saçma yerlerde bi arkadaşım onlara sit com böcükleri derdi
#6 - Eylül 23 2006, 10:23:12
cem bey biz öyle çok telefonla konuşmak istiyoruz ki şöyle bi konuşsak da telefon kulağımıza yapışsa :Ç

Ya bu ayrı birşey ama söyleyeyim.Tamamen Türk yapımı kaç tane sitkom var ki zaten?  :Ç
Saysan belki bir-iki tane, en fazla üç...
#7 - Eylül 24 2006, 18:57:37

ya gerçekten hep aynı şeyler ben izlemekten sıkıldım onlar aynı şeyleri çekmekten sıkılmadılar
özellikle birinin kılık değiştirmesi ve kimsenin onu tanımamasına çok gıcık oluyorum   :ohmygod
#8 - Eylül 25 2006, 17:03:52
Suskun bir tutkuyum ben.
Evde ocaksızım, savaşta kılıçsız.
Ve de hastayım kendi gücümden.

ah o kahkaha efektleri..sanane kardeşim nerde gülmem gerektiğinden..arkaya da koymuslarkahkayayı..sadece türk dizilerinde de değil..anti-kahkaha efektleri  :D
#9 - Eylül 25 2006, 17:35:22

kelis

kılık değiştirme olayına bende uyuz olurum anlışılıyo işte :Ç
kahkaha efektleride sinir bozucu olabiliyo saçma yerlerde bi arkadaşım onlara sit com böcükleri derdi
aynen bende uyus oluyorum.en aptal insan bile anlar kılık deiştirdiğini en saçmasıda bir erkek nasıl başka bir erkeğe aşık olabiliyor iç güdü denen bişe var yane
#10 - Eylül 28 2006, 16:46:03

yanlış anlama üstüne kurulu repliklerle bezenmiş bölümün sonunda herşeyin açıklığa kavuşması. kioptum kioptum
klasik türk filmi  kioptum kioptum
saoL payLaşım için  :okey
#11 - Eylül 28 2006, 16:50:40

Beni bütünde aramayın artık ...
Satırların sözcüklerin arasına sakladım kendimi ...
Kimse bulamasın, daha fazla silemesin diye çabalarım ...

Buket''im :bite

evet türk filmi tadı da verio bazıları  :nohashas
önemli değil  :4
#12 - Eylül 28 2006, 17:56:53

-yanlış anlama üstüne kurulu repliklerle bezenmiş bölümün sonunda herşeyin açıklığa kavuşması.

-karı-kocadan birinin kendisini aldatılıyor sanması. diğer eşin saçma sapan bişeyleri gizliyor gibi yaparak karşıdakini iyice kıllandırması. seyircilerin bunalması 

bu tip şeylere çoğu filmde rastlanıyor :Ç hep aynı şeyler harbiden sıkıyor :)
paylaşım çok güzel saol calim :yeah
#13 - Eylül 29 2006, 19:38:31

o senin güzelliğin dilam  :artis  :D
#14 - Eylül 29 2006, 19:39:50

değişen bir şey yok. senaryo aynı replikler farklı. bu arada cali nerelerdesin...
#15 - Mart 07 2010, 14:13:33

- sürekli ''para para para'' diye ortalarda dolanan çulsuzun en sonunda ikramiyeden para kazanması fakat bunu harcayamadan o parayı mutlaka kaybetmesi.

- hamile kalınca kocasının çok iyi davrandığını öğrenen kadının bir süreliğine hamile rolü yapması. sonra o oyunun açığa çıkması falan.

- evin taş kızının arkadaş ısrarıyla tv reklamında oynaması veya bir dergiye bikinili halde kapak güzeli olması. sonra bunu babasının öğrenmesi.
--

bunlar da benden ossun.
#16 - Mart 08 2010, 14:47:32
Gidişim biraz suskun ama ''Dönüşüm'' böcek olucak.

Gregor Samsa

meğer zamanında ne çok başlık açmısım ohoo çıkmazdım buralardan.görünce aa bunu da mı ben açmısım diyorum.ama kenzei nerdesin demiş ya,duygulandım vallahi.merak edilmek güzel bir şey.keşke bu yazıyı bir zaman önce Belçikadayken,bi basımayken elalemin ülkesinde okusaydım,manevi destek olurdu yahu. :) californica is back  (6)

-diyete giren kadın olayı üzerinden bir bölüm yürütmek
-kadının adamın burunundan getirmesine rağmen adamın kadından ayrılmaması neden çünkü ayrılırsa dizi olmaz.
#17 - Mart 14 2010, 00:33:11

Şey var bir de, sinir olurum ben ona; trafik kazası geçirir bir ağır abi, sonra acil kan lazım olur. Ne hikmetse oradan da aynı kana sahip bir eşcinsel geçer, verir kanını. Sonra bunu öğrenen ağır abimiz, isyankar abi moduna geçer. Siniri yatışınca büyükçe bir yumuşamayla geçirir o günkü bölümü sonuna kadar. Bla bla bla.
#18 - Mart 15 2010, 11:55:42
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

Yahşi Cazibe buna çok güzel bir örnek. Ha bir de Geniş Aile var. Sonracığma, Avrupa Yakası'nı da unutmamak lazım.
#19 - Şubat 08 2011, 19:38:27
ஜ Buyum ben, sadece bu.
                                    ĢĬŻξM

Yahşi Cazibe buna çok güzel bir örnek. Ha bir de Geniş Aile var. Sonracığma, Avrupa Yakası'nı da unutmamak lazım.

Bence Avrupa Yakası buna pek girmiyor. Bir bölümünün bir diğerine benzediğine pek şahit olamdım. Ama mesela Briol Güven dizileri..Aynı konuyu iki ayrı dizisinde,aynı konuyu bir dizisinde 2 ay arayla bile işlior adam :D
#20 - Şubat 13 2011, 11:56:24

Bence Avrupa Yakası buna pek girmiyor. Bir bölümünün bir diğerine benzediğine pek şahit olamdım. Ama mesela Briol Güven dizileri..Aynı konuyu iki ayrı dizisinde,aynı konuyu bir dizisinde 2 ay arayla bile işlior adam :D
Aslında doğru. Sonuçta Avrupa Yakası'nın senaryosu emin ellerdeydi, Gülse Birsel'deydi. Ama kötü bölümler yoktu değil. Vardır elbet bir kaç adet. Birol Güven konusunda da sana tam destek, haklısın.  :D
#21 - Şubat 13 2011, 13:33:02
ஜ Buyum ben, sadece bu.
                                    ĢĬŻξM

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.