Alternatifim Cafe

Yeni UNESCO Genel Direktörü

Discussion started on Köşe Yazıları

Yeni UNESCO Genel Direktörü

Ne yalan söyleyeyim; UNESCO’nun bu yılki İyiniyet Elçileri toplantısına giderken hafif bir burukluk içindeydim.
Çünkü yabancı ülkelerin beni aday göstermesine direnen ve Mısır adayını desteklemekte ısrar eden bizim iktidar yüzünden, genel direktörlük makamına Bulgar İrina *** gelmişti.

Yani Türkiye, dünyanın en büyük kültür, eğitim ve bilim kurulunun başkanı olma fırsatını kaçırmıştı.
Ben de o binaya genel direktör olarak girebilecekken, elçi sıfatıyla giriyordum.

Ama ne oldu biliyor musunuz?

İrina ***’yı tanıdıktan sonra bu düşüncelerimin ve burukluğumun hepsi silindi gitti, yerini sevince bıraktı.
Çünkü yeni genel direktörümüzün son derece zarif, kültürlü, sempatik, kültür konularına hakim bir hanım olduğunu gördüm.
UNESCO’yu çok iyi temsil edebilecek birisi oturmuştu oraya.
Buna çok ama çok sevindim.

Çünkü bundan önceki direktör Japon Matsuura’nın kültürle pek ilgisi yoktu ve onun döneminde bu önemli kuruluş, etkili çalışmalar yapamadı.

Oysa 14 yıl önce beni büyükelçi ve danışman yapan Federico Mayor döneminde kurum şahlanmıştı.

İrina hanımda da aynı potansiyeli gördüğüm için bu seçimi coşkuyla ve şükranla karşıladım.

Bu duygu yalnız bende değil, herbiri kendi alanında çok önemli olan diğer iyiniyet elçilerinde de oluştu.
İrina hanım, ilk toplantıda zekası, zarafeti, bilgisi, yabancı dil hakimiyeti ile çok göz doldurdu.
Aynı gün dünyaca ünlü Iraklı mimar Zaha Hadid’in UNESCO Barış Sanatçısı olarak atanmasının töreni yapıldı.
Bu ilginç hanımı başka bir yazıda anlatmalıyım. Hayranlık uyandırıcı, müthiş bir insan.

Akşam Seine nehri üzerinde seyreden bir teknede verilen gala yemeğinde İrina hanımla uzun sohbetler yaptık. Ona Bulgarca yayınlanmış kitabımı hediye ettim. Gerçekten şahane bir insan.

Bu nedenle Paris’ten bütün kırgınlıklarım silinmiş, içim, gönül verdiğim UNESCO için umutlarla dolu olarak ayrıldım.
Bu dönemde UNESCO’da Türkiye’yi, Gürcan Türkoğlu gibi kültürlü bir büyükelçinin temsil ediyor oluşu da büyük bir şans.

Zülfü Livaneli / Vatan
#1 - Temmuz 11 2010, 21:18:47
Gölgeye çarpan kan gibiyim

Aynaya diyorum bu yalan mı

Kendime diyorum: "Uyan artık"!

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.