Alternatifim Cafe

George Clooney

Discussion started on Yabancı Sanatçılar

George Timothy Clooney (d. 6 Mayıs 1961 - Kentucky, ABD) ABD'li yönetmen, yapımcı ve aktör.

Birkaç yıl Northern Kentucky Üniversitesi'nde öğrenim gördükten sonra kuzeni Miguel Ferrer aracılığıyla aktörlüğe ilk adımını attı. Oscar ödülü sahibi olan Clooney aynı zamanda Milton Katselas'dan aktörlük eğitimi aldı. 1982 yılında Los Angeles'a taşındıktan sonra filmlerde ufak tefek roller almaya başladı. Asıl çıkışını E.R adlı televizyon dizisiyle gerçekleştiren aktör Oceans Eleven adlı sinema filminde baş rol aldıktan sonra yıldızı iyice parladı.

Hakkında Bilgiler

People Dergisi tarafından 1997 ve 2006 yıllarında yaşayan en seksi erkek seçidi.

1997 yılında en iyi giyinen televizyon yıldızı seçildi.

Batman'i oynayan 6. aktör

O Brother, Where Art Thou? filminin senaryosunu okumadan anlaşmasını yaptı.

İtalya'da, Como Gölü'nde kendisine ait bir villası var ve senenin birkaç ayını burada geçiriyor.

Max adında bir domuzu var.

Syriana filminin çekimlerinde geçirdiği bir kaza sonucu ameliyat oldu ve kısa süreli bir hafıza kaybı yaşadı.

Filmografi

Oyuncu Olarak
1985 Streethawk   
1985 - 1986 The Facts of Life George Burnett 
1987 Return to Horror High Oliver 
Grizzly II: The Predator   
Combat Academy Maj. Biff Woods 
Cinayet Dosyası (Murder, She Wrote) Kip Howard No Laughing Murder isimli bölümde
Altın Kızlar (The Golden Girls) Dedektif Bobby Hopkins To Catch a Neighbor isimli bölümde
1988 Return of the Killer Tomatoes Matt Stevens 
1988 - 1991 Roseanne Booker Brooks 11 bölüm
1990 Red Surf Remar 
1992 Unbecoming Age Mac 
1993 The Harvest Lip Syncing Transvestite 
1993 - 1994 Sisters Dedektif James Falconer 
1994 - 1999 ER Dr Doug Ross (106 bölüm boyunca dizide yer aldı.)
Ayrıca Drama dalında En İyi Aktör Emmy ve Golden Globe ödüllerine aday gösterildi.
1995 Friends Dr. Michael Mitchell The One with Two Parts, Part Two isimli bölümde
1996 Gün Batımından Şafağa (From Dusk Till Dawn) Seth Gecko 
Güzel Bir Gün (One Fine Day) Jack Taylor 
1997 Full-Tilt Boogie kendisi 
Barışçı (The Peacemaker) Thomas Devoe 
Batman ve Robin Batman/ Bruce Wayne 
South Park Sparky the Dog (seslendirme) Big Gay Al's Big Gay Boat Ride isimli bölümde
1998 İnce Kırmızı Hat (The Thin Red Line) Captain Bosche 
Aşk ve Para (Out of Sight) Jack Foley 
Waiting for Woody Kendisi 
1999 Üç Kral (Three Kings) Major Archie Gates 
The Book That Wrote Itself kendisi 
South Park: Bigger, Longer & Uncut Doctor Gouache (seslendirme) 
The Limey TV Interviewee 
2000 Kusursuz Fırtına (The Perfect Storm) Billy 'Skip' Tyne 
Fail Safe Col. Jack Grady 
Nerdesin Be Birader? (O Brother, Where Art Thou?) Ulysses Everett McGill En İyi Aktör- Müzikal ve ya Komedi dalında Golden Globe ödülü kazandı.
2001 Ocean's Eleven Danny Ocean 
Çılgın Çocuklar (Spy Kids) Devlin 
2002 Tehlikeli Aklın İtirafları (Confessions of a Dangerous Mind) CIA Ajanı Jim Byrd ayrıca bu filmin yönetmenliğini de yaptı.
Solaris Chris Kelvin 
Welcome to Collinwood Jerzy Producer
Starbuck Holger Meins   
2003 Dayanılmaz Zulüm (Intolerable Cruelty) Miles Massey 
Oyun Bitti Spy Kids 3 (3-D) (Spy Kids 3-D: Game Over) Devlin 
2004 Ocean's Twelve Danny Ocean 
2005 İyi Geceler ve İyi Şanslar (Good Night, and Good Luck.) Fred Friendly En İyi Yönetmen ve En İyi Orjinal Senaryo dallarında Akademi Ödülü adaylığı, En İyi Yönetmen ve En İyi Orjinal Senaryo ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dallarında BAFTA adaylığı, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo dallarında Altın Küre adaylığı
Syriana Bob Barnes ayrıca Yapımcı;
En İyi Yardımcı Aktör dalında Akademi Ödülü ve Altın Küre kazandı. BAFTA'ya aynı dalda aday gösterildi.
2006 İyi Alman (The Good German) Jake Geismar 
2007 Michael Clayton Michael Clayton ayrıca filmin yapımcılığını üstlendi.
Ocean's Thirteen Danny Ocean 
Leatherheads Jimmy 'Dodge' Connelly Aynı zamanda filmin yönetmeni ve yapımcısı.
2008 Burn After Reading   
White Jazz Dave "The Enforcer" Klein 

Yönetmen Olarak
2002 Tehlikeli Aklın İtirafları (Confessions of a Dangerous Mind)
2005 İyi Geceler ve İyi Şanslar (Good Night, and Good Luck)
Unscripted (HBO dizisi)
2007 Leatherheads

Yapımcı Olarak
2004 Hırsız (Criminal)
2005 Çıldırış (The Jacket)
#1 - Ekim 08 2007, 14:00:32
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

Ben George Clooney'i gerçekten çok seviyorum ve beğeniyorum gerçektende güzel filimler yapıyor hepsini izlemem mümkün değil ama tarihi yakın filimlerini izlemeye çalışıyorum oyunculuğuda gayet iyi bence ayrıca gerçekten benim fikrim tabi Hollywood'un en yakışıklı erkeği
#2 - Ekim 08 2007, 14:07:03
Dünya biz insanlara anlatılan bir masal gibi küçük mutluluklarla kandrıyorlar bizi Ama Masallarla Sevgi Verilmez(Ş.F)
Ruhumuz yara almış sevgiden eser yok dünyanın köklerinde
Ama inanmasakta dinleyip kanıyoruz o masallara
Ve
Bir çocuk gibi mutlu sonları bekliyoruz ve mutlu son gelmeden uykuya dalıyoruz!!!!

arsenik

Asalet akıyor.
#3 - Eylül 08 2010, 19:06:10

Perfect Circle

ER'da tanıdığım, sevdiğim, Catherine-zeta Jones'la pek bir yakıştırdığım yakışıklı er kişi. Abdullah Gül ile olan benzerliği inkar edilemez.
#4 - Eylül 08 2010, 19:15:18

Fade

Çok karizma çook. Pink "Sevgiliyiz" demişti, doğru muydu bilmiyorum fakat, bayağı bir şaşırmıştım. Tipleri birbirine yakıştıramadım. Gerçi diyeli ne kadar oldu onu da unuttum. :Ç
#5 - Eylül 08 2010, 21:28:51

Dünyanın en karizmatik erkeği. Bir o kadar başarılı da.
#6 - Aralık 14 2010, 13:24:30
Destiny is for losers.
It's just a stupid excuse to wait for things to happen instead of making them happen.
-B.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.