Alternatifim Cafe

Şems-i Tebrizi'den Ateistlere Ders

Discussion started on Dinî Hikâyeler

Bir gün Mevlana’ya felsefe ile meşgul olan bir grup insan geldi. İmani konularda soruları vardı. Mevlana, bu felsefecileri Şems-i Tebrizi’ye gönderdi.
Felsefeciler Şems’e geldiklerinde, O, talebelerine, bir kerpiç üzerine nasıl teyemmüm edileceğini gösteriyordu.
Gelenlerden biri, en çok takıldıkları üç soruyu, peş peşe sıralayıverdi:
1- Allah var dersiniz, ama görünmez, gösteremezsiniz; gösterin de inanalım!
2- Şeytanın ateşten yaratıldığını söylersiniz, sonrada Cehennem’de ateşle ceza verilecek, dersiniz. Ateşten yaratılmış şeytana, ateş acı verebilir mi?
3- Ahirette herkes hakkını alacak, yaptıklarının karşılığını görecek, diyorsunuz. Rahat bırakın şu insanları istediklerini yapsınlar…

Sorular biter bitmez Şems, elindeki kerpici, soruları soran felsefecinin kafasına vurdu.
Felsefeci hemen kadıya gitti ve Şems’ten şikayetçi oldu.
“Ben soru sordum, O bana kerpiçle vurdu!” dedi.
Şems-i Tebrizi de kendini savundu:
“O bana sordu, ben de cevabını verdim.”
Kadı bu işi açıklamasını isteyince de şu açıklamayı yaptı:
“Efendim, bu adam, ‘Bana Allah-u Teala’yı göster.’ dedi. Ben de elimdeki kerpici başına vurarak sorusunu açıkladım. Şimdi başının ağrıdığını söylüyor. Bana başının ağrısını gösterebilir mi?”
Adam şaşırdı ve,
“Ağrı gösterilir mi? Ancak hissedilir!” dedi.
Şems de taşı gediğine koydu:
“İşte, nasıl varolan ağrı gösterilmezse, Allah’da vardır, ama göze gösterilemez demek istedim!”
Şems savunmasına şöyle devam etti:
“Bu adamın ikinci sorusu, ateşten yaratılmış olan şeytanın ateşle nasıl cezalandırılacağı idi.Ben bunu açıklamak içinde başına topraktan yapılmış bir kerpiçle vurdum. Başı acıdı, ağrıdı. Oysa ki kerpicinde kendisi gibi asıl maddesi topraktır. Nasıl toprak toprağa acı veriyorsa, ateş de ateşten yaratılmış şeytana azap verecektir. Üçüncü sorusu da ‘Bırakın insanları, isteyen istediğini yapsın; niçin ahirette yapılanların karşılığı verilecek, diye korkutuyorsunuz?’ şeklindeydi. Ben de ona canımın istediğini yaptım. Ama bundan hoşlanmadı ve beni size şikayet etti.”
Felsefeciler bu açıklamalar karşısında ne söyleyeceklerini bilemediler ve çok mahcup oldular.
#1 - Mayıs 08 2006, 09:44:50
« Son Düzenleme: Mayıs 09 2006, 21:26:13 Gönderen: Yaseminim »

eslem

yasemin saolasın ders alınması gereken bi olay gerçekten

yalnız bişey dicem ya bu şemsi tebrizi değilmiydi ?? :alala benmi yanlış hatırlıyom
#2 - Mayıs 09 2006, 19:56:04
« Son Düzenleme: Mayıs 09 2006, 20:10:49 Gönderen: eslem »

yalnız bişey dicem ya bu şemsi tebrizi değilmiydi ?? :alala benmi yanlış hatırlıyom
Çok dikkatlisiniz bakıyorum da :4
Yazıda da tebrizi geçiyor sanırım başlık hatalı :)
Zaten isminin terzi olması yazıya gölge düşürür birazcık :)

Yazıya gelince bazı şeyleri anlamak, hissetmek için illa görmek gerekmez.
#3 - Mayıs 09 2006, 20:20:55
Bilgi Paylaştıkça Çoğalır
Sizin katkılarınızla büyüyoruz: //www.alternatifim.com

Forum Kullanımıyla İlgili Genel Yardım, Forum Kuralları, İmza Kuralları, Rütbeler, Sıkça Sorulan Sorular
Özel mesajla yardım etmiyorum, sorununuzu forumda belirtebilirsiniz.

Başlığı düzelttim sağol eslemcim  :kisss

Yazıya gelince bazı şeyleri anlamak, hissetmek için illa görmek gerekmez.

Katılmamak mümkün değil  :)
#4 - Mayıs 09 2006, 21:28:53

Fade

Bu adamın dobralığına,zekasına bayılıyorum, ayılamadım kaç gündür. :) Keşke şu devirde yaşasa...
#5 - Şubat 11 2010, 18:03:18

Zeitgeist

Subhanallah kardeş ibretlik bir paylaşım.
#6 - Ağustos 07 2010, 23:09:17

3. sorunun cevabını güzel vermiş, güzel.
#7 - Şubat 04 2011, 19:35:53
ஜ Buyum ben, sadece bu.
                                    ĢĬŻξM

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.