Alternatifim Cafe

''Yaprak Dökümü''

Discussion started on Tv ve Diziler

YAPRAK DÖKÜMÜ                                                                                                                                                       
Yapım : Ay Yapım
Yapımcı : Kerem Çatay
Yönetmen : Mesude Eraslan
Eser  :Reşat Nuri Güntekin

Senaryo : Ece Yörenç, Melek Gençoğlu

Oyuncular :Halil Ergün (Ali Rıza), Güven Hokna (Hayriye), Bennu Yıldırımlar (Fikret),  Caner Kurtaran (Şevket), Deniz Çakır (Ferhunde), Bedia Ener (Neyyir), Gökçe Bahadır (Leyla), Fahriye Evcen (Necla), Seda Demir (Sedef), Tolga Karel (Sansar- Oğuz), Efsun Karaali (Ayşe), Bülent Fil (Selim)

Reşat Nuri Güntekin’in  aynı adlı eserinden günümüze uyarlanan Yaprak Dökümü,  değerlerine bağlı bir ailenin sosyal ve ekonomik şartlara direniş öyküsünü ekrana taşıyor.

Bütün hayatını beş çocuğuna iyi fikirler ve temiz ahlak vermeye adayan Ali Rıza Bey,  bir haksızlığa göz yumması  istenince kaymakamlık görevinden istifa eder. Kızı Necla da İstanbul’da  üniversiteyi kazanınca, ailece İstanbul’a yerleşmeye karar verirler.
Aileden kalma eski evin tadilatı, Leyla’nın üniversiteye hazırlık kursu, Necla ve Ayşe’nin okul masrafları derken Ali Rıza Bey’in emekli ikramiyesi erimeye başlar. Ali Rıza Bey yeniden çalışmaya başlar. Yeni işinde de ilkelerinden ödün vermesi istenince yine istifa eder.

Şartlar artık daha zor olduğu için, Hayriye Hanım  bu kararını desteklemez ve evde huzursuzluklar başlar. Askerden dönen Şevket bir bankada çalışmaya başlayınca Ali Rıza Bey’in yükü hafifler. Ama Şevket gönlünü evli bir kadına kaptırınca işler değişir. Ferhunde kısa zamanda dizginleri ele alır. Evin bütün düzenini değiştirir.

Ferhunde’nin bitmek tükenmek bilmeyen istekleri, Leyla ve Necla’nın  hesapsız  harcamaları aileyi zor duruma düşürür.  Ali Rıza Bey dirense de karşı koyacak  gücü yoktur. Ekonomik gücüyle birlikte otoritesini de kaybetmiştir. Rüzgar sert esmekte,  ağacın yaprakları birer birer dökülmektedir.
Halil Ergün (Ali Rıza), Güven Hokna (Hayriye), Bennu Yıldırımlar (Fikret),  Caner Kurtaran (Şevket), Deniz Çakır (Ferhunde), Bedia Ener (Neyyir), Gökçe Bahadır (Leyla), Fahriye Evcen (Necla), Seda Demir (Sedef), Tolga Karel (Sansar- Oğuz), Efsun Karaali (Ayşe), Bülent Fil (Selim)[/left]                     
Reşat Nuri Güntekin’in  aynı adlı eserinden günümüze uyarlanan Yaprak Dökümü,  değerlerine bağlı bir ailenin sosyal ve ekonomik şartlara direniş öyküsünü ekrana taşıyor.

Bütün hayatını beş çocuğuna iyi fikirler ve temiz ahlak vermeye adayan Ali Rıza Bey,  bir haksızlığa göz yumması  istenince kaymakamlık görevinden istifa eder. Kızı Necla da İstanbul’da  üniversiteyi kazanınca, ailece İstanbul’a yerleşmeye karar verirler.
Aileden kalma eski evin tadilatı, Leyla’nın üniversiteye hazırlık kursu, Necla ve Ayşe’nin okul masrafları derken Ali Rıza Bey’in emekli ikramiyesi erimeye başlar. Ali Rıza Bey yeniden çalışmaya başlar. Yeni işinde de ilkelerinden ödün vermesi istenince yine istifa eder.

Şartlar artık daha zor olduğu için, Hayriye Hanım  bu kararını desteklemez ve evde huzursuzluklar başlar. Askerden dönen Şevket bir bankada çalışmaya başlayınca Ali Rıza Bey’in yükü hafifler. Ama Şevket gönlünü evli bir kadına kaptırınca işler değişir. Ferhunde kısa zamanda dizginleri ele alır. Evin bütün düzenini değiştirir.

Ferhunde’nin bitmek tükenmek bilmeyen istekleri, Leyla ve Necla’nın  hesapsız  harcamaları aileyi zor duruma düşürür.  Ali Rıza Bey dirense de karşı koyacak  gücü yoktur. Ekonomik gücüyle birlikte otoritesini de kaybetmiştir. Rüzgar sert esmekte,  ağacın yaprakları birer birer dökülmektedir.
#1 - Eylül 17 2006, 13:25:31
« Son Düzenleme: Eylül 17 2006, 13:28:58 Gönderen: dr_gamzeyildiz »
ASKERE UZANAN ELLER KIRILSIN!!!

Şahsen ben bu diziyi izledim ve çok beğendim,sizin de yorumlarınızı bekliyorum... :cicek
#2 - Eylül 17 2006, 13:29:53

bende izledim ve hoşuma gitti izlemenizi tavsiye ederim ;)
#3 - Eylül 17 2006, 14:28:48
Yalanlarla , iftiralarla dolu boş v€ anlamsız bir yaşam...Kalbi d€lik insanlar €trafımı sarıyor...Korkuyorum b€nd€ gerç€ğimi
yitiririm diy€...Halbu ki kayb€ttiğim ş€yl€ri üz€rin€ bin €kl€y€r€k hayatıma €kliyorum huzur v€rsin diye...

Olmuyor yin€ d€ olmuyor kahr€tsin...

bu konuyu daha önce ben açmıştım :D :D
#4 - Eylül 17 2006, 14:51:39
cem bey biz öyle çok telefonla konuşmak istiyoruz ki şöyle bi konuşsak da telefon kulağımıza yapışsa :Ç

benim çok hoşuma gitti güzel bi diziye benziyo :okey
#5 - Eylül 18 2006, 17:01:55
:ewet I'm MuSLıM DoN'T PaNıC :yaril

extraordinary_girl

Evet bende çok beğendim izlenesi dizilerden biri. :okey
#6 - Eylül 18 2006, 17:04:35

bende çok begendim güzel bi dizi
#7 - Eylül 21 2006, 21:51:22
alıştım karıştım ben sana
rüyanda görsen inanma

Güzel ama aynı saatte avrupa yakası var :alala
#8 - Eylül 27 2006, 18:37:59

Güzel ama aynı saatte avrupa yakası var :alala
ewt yaa, o biras kötü oldu.. artık ikisinden birini tekrarlarda izlemek zorunda kalcas...
#9 - Eylül 27 2006, 20:36:13
Kör kuyuların dibinde Yusuf'tum,
Kerbela çölünde Hüseyin.
Zindanlarda Cem Sultan,
Sehpalarda Pir Sultan.
Ve Madımak'ta otuzyedi can...

yaa güzell bi dizi ama ben kitabını okumuştumm o daha güzeldii..
#10 - Ekim 06 2006, 12:56:52
İMZA.

dizi de güzel ama arkadaşlar ben şehir tiyatrolarında izlemenizi tavsiye ediyorum... orda çok etkilenmiştim ben
#11 - Ekim 07 2006, 19:30:55
Dokunduğum en sıcak Ağustos akşamısın
Gezindiğim avare bir deniz kıyısı
En güzel mehtap sensin denize dost
Aradığım bulunmayan haykırdığım duyulmayan
Sen asla dün olmayan bir yaşanmamış an  Saçların rüzgarsa gözlerin nerede

güzel bi dizi filmini de izlemiştim kitabını da okudum...yaprak dökümü fanatiğiyim desem yeridir :)
#12 - Ekim 11 2006, 19:17:13

süper dizi ama annelerinin sürekli ağlamaklı hali içime dokunuor yaaa X( :ühü ne zaman gülcek bu kadıncağızın yüzü X(
#13 - Ekim 13 2006, 18:49:40
The Return of the Fellowship of the Ring to the Two Towers

güzel bi dizi filmini de izlemiştim kitabını da okudum...yaprak dökümü fanatiğiyim desem yeridir :)

ewet gerçekten kaliteli eğer diziler böle alıntı falan yapılacaksa bu kalitede olmalı diye düşünüyorum

günümüz aşk dizileri gibi eski türk filmlerindan alınma değil! :ban
#14 - Ekim 14 2006, 15:22:01
Sometimes in life you feel the fight is over,
And it seems as though the writings on the wall,
Superstar you finally made it,
But once your picture becomes tainted,
It`s what they call,  The rise and fall

bende cok sewiyom bu diziyi çarşamba akşamımı bu diziye ayırıyom
#15 - Ekim 17 2006, 16:13:44
İmza kural dışı.

Bu akşam Yaprak dökümünün yeni bölümü var yaşasınn!!! :cicek
#16 - Ekim 18 2006, 16:00:24

çok hoş bir yapım, izlerken vaktin nasıl geçtiğini anlamıyorum
#17 - Ekim 30 2006, 15:16:52

ben izleye izleye hayranı oldum

vallaha çok güzel ya

((Moderatör EciSh-büCüSh:Ard arda mesaj göndermeyiniz.Ekleyeceğiniz bir şey varsa mesajınızı değiştirerek ekleyiniz...))
#18 - Ekim 31 2006, 13:10:05
« Son Düzenleme: Şubat 03 2007, 19:51:23 Gönderen: EciSh-büCüSh »

bencede çok güzel bi dizi
#19 - Şubat 02 2007, 11:54:29
« Son Düzenleme: Şubat 02 2007, 11:55:07 Gönderen: smurfette »

ben izledim birz diziyi ewt güzel bi dizi ama bence kitabı daha güzeldi ve bence dizi kitapla karşılaştırılamaz bile
#20 - Şubat 07 2007, 10:42:21
Sabrı öğütler zaman
Oysa odur durmyan
Ben beklerim de
Zaman beklemez ki beni

ben izledim birz diziyi ewt güzel bi dizi ama bence kitabı daha güzeldi ve bence dizi kitapla karşılaştırılamaz bile

Ben de bugün o kitabi okumaya basladim, bitmesine az kaldi...

Haklisin cok güzel bir kitap, ama bence dizi de cok hos yapilmis... Ali Riza Bey'in önem verdigi tüm degerler kitapta da güzel yansitilmis dizide de... Tabi bazi seyler degistirilmis olsa da kitabin odak noktasi dizide degismemis, önemli olan da bu bence... :okey

Ben sahsen herkese hem kitabi okumasini hem de diziyi izlemesini tavsiye ederim :okey Ikisi de asil önemli olan duygulari, degerleri hatirlatiyor ögrenip de unutmus olanlara, ögretiyor daha maalesef hic ögrenmemis olanlara...
#21 - Şubat 23 2007, 20:40:25
« Son Düzenleme: Şubat 24 2007, 20:36:45 Gönderen: Yildiz »
Alıntı yapılan: Wiiliam Shakespeare
love all
trust a few
do wrong to none

bnce de kitabıyla kıyaslanamaz çünkü kitapta insana daha doğru geliyo burda biraz da izlenmesi için değişiklikler yapılıo
#22 - Mart 04 2007, 23:23:52
[img]http://www.mediabistro.com/agencyspy/original/gossip_girl.JPG[img/]

Kitaptan baya uzaklaştı gibi ya.. :alala
#23 - Mart 06 2007, 09:32:20

barbie9138

günümüz şartlarına uyarlayınca biraz uzaklaşmak zorunda kalıyor. e tabiikide kitap daha güzel.
#24 - Mart 10 2007, 22:17:35

ÇOK ÖNEMLİ MESAJLAR VERİYOR BU DİZİ  ;)
#25 - Mart 11 2007, 19:22:16
Ya Sev Ya Terket

Ne  MUTLU TÜRKÜM DİYENE ! 

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.