Alternatifim Cafe

- Biz Osmanlıyız ! Ya Siz ?

Discussion started on Osmanlı Tarihi

- Biz Osmanlıyız ! Ya Siz ? 

Ne var kardeş bizde Çorumluyuz, Antepliyiz, Ardahanlıyız seslerini duyar gibiyim. Ancak bunu bir latife olarak kabul edip asıl konuya gelmek istiyorum. Bir çoğumuzun kökeni osmanlıya dayanmaktadır.

Kimilerimiz bununla gurur duymakta kimilerimiz ise Osmanlı gibi bir devletin kurucuları olan atalarından utanmaktadır. Hemen belirteyim ki ben Osmanlı gibi bir devletin kurucusu olan atalarımla ve onların kurmuş olduğu OSMANLI Devleti ile gurur duyanlardanım ve hayatımın sonunda kadar da gurur duymaya devam edeceğim. Evet gurur duyuyorum çünkü o bir kısım çevrenin beğenmediği OSMANLI şuan dünya üzerindeki bir çok devletin dahi varmak isteyipte varamadığı noktaya asırlarca önce varmış. Devletler için bir idol olmuş ve olmaya devam ediyor. Bugünün dev gücü olarak gösterilen ABD bile OSMANLI'yı taklit etmekten uzak durmuyor. Evet yanlış duymadınız ABD bile OSMANLI'yı taklit ediyor. Nasıl etmesin ki tarihinde İngilizce dışında farklı bir dille yaptığı tek anlaşma OSMANLI'larla ve Türkçe, nasıl yapmasın ki belki de tarihinde vergi verdiği tek devlet OSMANLI. Kendisine kendi dili ile antlaşma yaptıran, kendisinden vergi alan bir devletin bu güce nasıl ulaştığını merak edip taklit etmesinde ne yapsın. Taklit diyorum çünkü hala OSMANLI'nın bir zamanlar ulaştığı medeniyet seviyesine Amerika 21. yy. başlarında hala ulaşabilmiş değil. Şimdi belli bir kısım arkadaşlar buna karşı gelebilirler ancak bu karşı gelmeleri sanırım tarihlerini iyi bilmediklerinden veya İslam-Türk düşmanı insanların yazdıkları Osmanlı Tarihi kitaplarından tarihlerini öğrendiklerindendir. Yoksa OSMANLI tarihini kendi öz kaynaklarından okuyup öğrenmiş olsa. OSMANLI'yı belki benden daha fazla sevecek.

Osmanlıyı seviyorum çünkü ne kadar büyük bir devlet olduğunu ancak yeni öğreniyorum. Atalarımın kurduğu devleti daha yeni tanıyorum. Bunda sanırım sayın YAVUZ BAHADIROĞLU'nun etkisi büyüktür. Geçenlerde bir alışveriş merkezinde kitap reyonunda gezerkern sayın Yavuz Bahadıroğlu'nun BİZ OSMANLIYIZ kitabını gördüm ve hemen sayfalarını karıştırmaya başladım. Bir kaç başlığı görünce almaya karar verdim. Aldım okudum ve gerçekten tarihimizi bilmediğimize karar verdim. Bugünde dedim ki bu düşünceyi arkadaşlar ile paylaşayım belki benim gibi düşünen arkadaşlar çıkar ve bu konuda bilgi paylaşımında bulunuruz dedim. Bu blogu kurar iken ilk önce farklı bir amaç için kurmuştum ancak şimdi fikrimi değiştirdim ve fırsat buldukça sayın YAVUZ BAHADIROĞLU'nun kitabından hoşuma giden bölümleri aktarmaya karar verdim.

Umarım bu aktaracağımız tarihi bilgiler bizleri yeni den silkinip üzerimizdeki miskinliği ve tembelliği atarak güçlü bir devlet olma yönünde motive eder.

Yakında BİZ OSMANLIYIZ diyenlerin sesi sanırım daha da artacak..... SİZ OSMANLILARI bekliyorum arkadaşlar.....

{alıntı}
#1 - Ocak 03 2007, 01:09:46

_BoDdAh_

semeni arkadaşım çok ii bi yazı yazmışsın  :kisss
ben başlığı falan okuyunca hemen ciddi bi şekilde osmanlı kanı taşıdığımızı söliceksin sandım nitekim yanıldım çünkü snde biliosun ki tamamen padişahlar devşirmeydiler anneleri fln yugoslav sırp vs.. idi ama konu bu deil zaten..
fakat güzel bi noktaya değinmişsin evet şuan dünyayı elinde bulundrn her karar ondan çıkan abd bile osmanlının yaptılarını örnek alıyor ki nasıl almasın şu an abd nası en parlak dönemindeyse o zamanlarda osmanlı 3 kıtaya birden yayılarak dünyanın en güçlü en iyi devletiydi. padişahlar o denli zekilerdi ki astronomiden tutun matematiğe kadar bilimle ilgileniyorlardı..bi çok yeniliği avrupa osmanlı sayesinde gördü, amerikanın keşfi coğrafi keşifler bile sırf bütün yollar osmanlıda olduu için yapılmadı mı zaten.. bütün bunlara sebep de osmanlı değil mi..

ve gerçekten
evet BİZ DE OSMANLIYIZ....
#2 - Ocak 03 2007, 01:24:59
« Son Düzenleme: Ocak 03 2007, 01:35:35 Gönderen: ..boddαh.. »

çok sağol  ..boddαh.. söylediklerine aynen bende katılıyorum bunlar gerçekten de inkar edilemez şeyler.
#3 - Ocak 03 2007, 01:33:50

semeni arkadaşım çok ii bi yazı yazmışsın  :kisss
ben başlığı falan okuyunca hemen ciddi bi şekilde osmanlı kanı taşıdığımızı söliceksin sandım nitekim yanıldım çünkü snde biliosun ki tamamen padişahlar devşirmeydiler anneleri fln yugoslav sırp vs.. idi ama konu bu deil zaten..
fakat güzel bi noktaya değinmişsin evet şuan dünyayı elinde bulundrn her karar ondan çıkan abd bile osmanlının yaptılarını örnek alıyor ki nasıl almasın şu an abd nası en parlak dönemindeyse o zamanlarda osmanlı 3 kıtaya birden yayılarak dünyanın en güçlü en iyi devletiydi. padişahlar o denli zekilerdi ki astronomiden tutun matematiğe kadar bilimle ilgileniyorlardı..bi çok yeniliği avrupa osmanlı sayesinde gördü, amerikanın keşfi coğrafi keşifler bile sırf bütün yollar osmanlıda olduu için yapılmadı mı zaten.. bütün bunlara sebep de osmanlı değil mi..

ve gerçekten

ve avrupa nın gelişmesini sağlayan reformda kanuni nin verdiği destek ve bunun sonucu avrupa nın gelişmesi
derebeyliklerin yıkılması vs
hepsi osmanlı sayesinde zaten kendi soyundan utanan insanları anlayamıyorum

ve gerçekten

çok saol böyle bir konu açtığın için

#4 - Ocak 03 2007, 02:43:08
Suskun bir tutkuyum ben.
Evde ocaksızım, savaşta kılıçsız.
Ve de hastayım kendi gücümden.

doğruları ve gerçekleri görebilen birinin daha olması beni mutu etti sağol :)
#5 - Ocak 03 2007, 12:06:09

SONSUZ TEŞEKKÜRLERİMLE

"BİZ OSMANLIYIZ"
#6 - Nisan 02 2008, 20:25:13
"Biz sizden Kıbrıs Krallığı'nı alarak kolunuzu kestik. Siz ise donanmamızı yenmekle bizim sakalımızı tıraş ettiniz. Kesilen kol yerine gelmez ama tıraş edilen sakal daha gür biter."
                                             SOKULLU MEHMET PAŞA

Ben Osmanlıyım...!!!
Kökenimi asla reddetmem
Tarihimin her zerresiyle gurur duyarım , her padişahıma bana böyle bir tarih bıraktığı için teşekkür ederim
Derim ki iyi ki Fatih gibi bir Sultanım var
Ben Osmanlıyım 3 kıtaya hükmeden , ilimde , irfanda yol gösteren bir toprağın torunuyum
Ve herkesin Osmanlı İmparatorluğuna saygı duyması özünü benimsemesini beklerim çünkü manyetikalanında dediği gibi Osmanlı'yı yüz karası olarak görenler var...
#7 - Haziran 05 2008, 02:31:17
 Aşktan yana kapıyorum kalbimi ,
Sevmek bana göre değil!
Kalbimi kilitliyorum sandığıma , mantığıma merhaba.. :artis
Elif'im :bite

Ben Osmanlıyım...!!!
Kökenimi asla reddetmem
Tarihimin her zerresiyle gurur duyarım , her padişahıma bana böyle bir tarih bıraktığı için teşekkür ederim
Derim ki iyi ki Fatih gibi bir Sultanım var
Ben Osmanlıyım 3 kıtaya hükmeden , ilimde , irfanda yol gösteren bir toprağın torunuyum
Ve herkesin Osmanlı İmparatorluğuna saygı duyması özünü benimsemesini beklerim çünkü manyetikalanında dediği gibi Osmanlı'yı yüz karası olarak görenler var...

#8 - Temmuz 01 2008, 11:01:26
lan yüzüme bakma malca konuşmuyorum arapça

Ben tarihine düşkün ve aynı zamanda milliyetçi bir aileden geliyorum.Annem ve babam, ben doğduğumdan beri bana hep Türk'lüğü aşılamış, ve bir Osmanlı olduğumu öğretmişlerdir.Artık bu benim kanıma işlemiş;beni öldürseler dahi değişmez bu...Bana öğretildiği gibi bende ilerde çocuklarıma,hatta Allah uzun ömür verirse torunlarıma da öğreteceğim. ÇÜNKÜ BEN BİR OSMANLI TORUNUYUM!!

Soyunu sopunu unutmuş şu yeni nesil de keşke BATI özentiliğini bıraksa da tarihimizi en azından bir kere araştırsa kanına işleyecek ve gerçek bir TÜrk gibi olacaklar...

Biraz siyasete girecek kusura bakmayın ama şu AB resmen kendi tarihimizi,Türklüğümüzü bize unutturup,pasifleştirip, etkisiz hale getirerek ortadan kaldırmayı planlıyor.BU YÜZDEN YENİ NESLİN UYANMASI,BİR OSMANLI OLDUĞUNU HATIRLAMASI VE KENDİ TARİHİNE,ÖRFÜNE,ADETİNE,NAMUSUNA (Zaten tüm bunlar namustur) SAHİP ÇIKMASI GEREKİYOR...

#9 - Temmuz 17 2008, 12:34:32
Menino quem te fez?
Quem te deu tanta guarida,
Quem te mostrou a beleza
De dançar dentro da briga?

evet bu tanı çok doğru çok büyük bir asimile çalışmasının yanı sıra yozlaşma aşılanıyor.
#10 - Temmuz 17 2008, 14:13:27

evet bu tanı çok doğru çok büyük bir asimile çalışmasının yanı sıra yozlaşma aşılanıyor.

tabi bu uç fikirli insanların doğmasına sebebiyet veriyor ama hiç bir şeyin uç düşünülmesi iyi değildir.
#11 - Temmuz 17 2008, 21:59:23

Biz Osmanlıyız ya siz?
#12 - Ağustos 08 2008, 23:42:28
Boğulmak değil korkum inan nefes alamamak
Rüyayı gerçek etmenin kolayı uyumak
Bir şeyi çok isteyip de hiçbir zaman alamamak
Hayat çocukken oynadığım kırık bir oyuncak

Biz Osmanlı'nın torunları, Mustafa K. Atatürk'ün çocuklarıyız kim bundan utanabilir ki !!
#13 - Ağustos 20 2009, 17:02:24

On the day that you were born
The angels got together
They decided to create a dream come true
So they sprinkled moon dust in your hair
And put a starlight in your eyes so blue

Aslında Osmanlı yıkıldı veya Osmanlı çöktü gibi ifadeler yanlıştır.Rejimler değişebilir,ülkelerin isimleri,yapıları değişebilir ama bir milletin özü bir anda değişmez kesinlikle.Bizler kendimizi Osmanlı'dan nasıl soyutlayabiliriz ki?Kendimizi bile bir şekilde inandırmış olsak,dünya buna inanmaz zaten :) Böyle olmamış olsaydı,cumhuriyetten önceki ermeni sorunu bugün hala devam edermiydi hiç...?Dünya bile biliyor bizim Osmanlı torunu olduğumuzu,biz mi bilmeyeceğiz...?
#14 - Eylül 05 2009, 21:20:32
Yaşamak rüyasında gerçeği görmek...

Ben sadece Osmanlı değilim.
Ben ilk önce Hun'um, Göktürk'üm, Selçuklu'yum; Osmanlı'ya gelene kadar. Osmanlı'dan sonra da Atatürk'ün Genci'yim...
#15 - Eylül 07 2009, 15:59:01
  :ask düş #

Konuyla ilgili bir yorum yapmaktansa büyük bir tarihçiden bir alıntı yapayım.

"Tarih ve şuur olarak değişmemiz lâzımdır.Bizim battığımız, çürüdüğümüz, çöktüğümüz falan yoktur.Senelerce bu memlekette hem sağda hem solda insanlara tarihte bu öğretiliyor.Batmak; bunun kadar mânâsız, bunun kadar gerçekle teması olmayan, indî bir yorum, üstelik de tahripkâr bir yorum yoktur...Hiçbir şekilde battığımız falan yoktur.Biz diriyiz.Daima değişiyoruz, daima değişen dünya şartlarına kendimizi uydurmaya çalışıyoruz ve daima öncü olmak içinde kavga ediyoruz" der İlber Ortaylı.
#16 - Ocak 15 2010, 17:03:49
« Son Düzenleme: Şubat 16 2010, 21:37:42 Gönderen: Armoni »
Bat dünya bat.
Kör ol da, piyango bileti sat.

BİZ DE OSMANLIYIZ...
#17 - Ocak 15 2010, 19:42:39
Yüzü dost,özü düşmandan usandım.Dili mümin,kalbi şeytandan usandım. Dostum herkesin kahrı çekilirde ben davasız müslümandan usandım..

Ben de bir Osmanlı Torunu'yum. Kamâl ve onun gibileri her ne kadar Osmanlı'ya ait her şeyi silmeye ve Osmanlı ile olan tüm bağlarımızı koparmaya çalışmış olsa da çok şükür ki özümü kaybetmedim ve özümden kopmadım. Yüzde Yüz Osmanlı Torunu olma yolunda ilerliyorum. Allah(c.c.) bu yolda bizleri muvaffak eylesin inşaAllah. Amin..
#18 - Ocak 08 2012, 17:48:25
"Dini ve namusu olanlar kazanamazlar, fakir kalmaya mahkûmdurlar. Böyle kimselerle memleketi zenginleştirmek mümkün değildir. Onun için önce din ve namus telâkkisini kaldırmalıyız. Partiyi, bunu kabul edenlerle kuvvetlendirmeli ve bunları çabuk zengin etmeliyiz. Bu suretle kalkınma kolay ve çabuk olur.."   Kamâl Atatürk

Gençler böyle şeylere takılmayın ya. Ne önemi var ki .

Etc. osmanlı yüzüğünde vardır kesin senin
#19 - Ocak 08 2012, 17:56:27
‘Olgunlaşmamış insanın özelliği, bir dava uğruna soylu bir biçimde ölmek istemesidir; olgun insanın özelliği ise, bir dava uğruna gösterişsiz bir biçimde yaşamak istemesidir’

J.D. Salinger

Bir ağacın köklerini kesersen ağaç ayakta ne kadar durabilir? Bir ağaç için kökleri ne kadar önemliyse bizim için de Osmanlı o kadar önemlidir.

Şu yüzüğü almayı düşünüyorum:

#20 - Ocak 08 2012, 18:05:09
"Dini ve namusu olanlar kazanamazlar, fakir kalmaya mahkûmdurlar. Böyle kimselerle memleketi zenginleştirmek mümkün değildir. Onun için önce din ve namus telâkkisini kaldırmalıyız. Partiyi, bunu kabul edenlerle kuvvetlendirmeli ve bunları çabuk zengin etmeliyiz. Bu suretle kalkınma kolay ve çabuk olur.."   Kamâl Atatürk

İğrençmiş yüzük . hiç sevemedim şunları yaa :/ neyse osmanlıyı sil diyen yok , orda burda bunu söylemeye ne gerek var diyorum ;p
#21 - Ocak 08 2012, 18:14:46
« Son Düzenleme: Ocak 08 2012, 18:15:22 Gönderen: epica »
‘Olgunlaşmamış insanın özelliği, bir dava uğruna soylu bir biçimde ölmek istemesidir; olgun insanın özelliği ise, bir dava uğruna gösterişsiz bir biçimde yaşamak istemesidir’

J.D. Salinger

Osmanlı'yı silmeye kalktılar diyorum, sen sil dedin demiyorum. Biz susarsak silerler..
#22 - Ocak 08 2012, 18:33:29

Yok be hiç sanmıyorum . En azından bu konu da senin bi etkin yok ;p
#23 - Ocak 08 2012, 18:39:22

J.D. Salinger

İyi bakalım öyle olsun.
#24 - Ocak 08 2012, 18:44:50

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.