Alternatifim Cafe

Hayasızsın...

Discussion started on Dinî Hikâyeler

Bir Müslüman ile bir ateist tartışırlar, ateist, Allah'ı görmediği için inanmadığını söyler. Müslüman, örnekler verir ama bir türlü kabul ettiremez. Biraz zaman geçtikten sonra ateiste "Sen şerefs*z, namuss*z, hayasızsın" der. Ateist çok sinirlenir, hemen polis çağırır ve şikayette bulunur. Müslüman olan inkar etmez ve "Evet, söyledim." der. Mahkemeye çıkarılırlar ve ateist "Bu adam bana hakaret etti, şikayetçiyim" der. Hakim Müslüman'a sorar: "Hakaret ettin mi?" "Evet, ettim." der. "Ne dedin?" diye sorar. "Sen şerefs*z, namuss*z, hayasızsın dedim." der. Hakim şaşırır, neden böyle bir şey söylediğini sorar. O da, "Bana Allah'ı görmediği için O'na inanmadığını söyledi, ben de o zaman Sen şerefs*z, namuss*z, hayasızsın dedim. Çünkü şeref, namus ve haya da görünmez kavramlardır. Görmediği bir şeye inanmayan adam bunlara da inanmaz ve sahip olmaz" der. Ateist duydukları karşısında şaşkına döner ve der ki: "Şimdiye kadar bir çok kişiyle tartıştım, hatta çoğunun da ayağını kaydırdım ama ilk kez bana hakaret ederek beni mağlup eden kişi sensin." der ve iman eder.

(Gerçekten yaşanmış bir olaydır.)
#1 - Ocak 24 2009, 16:13:08
« Son Düzenleme: Ocak 24 2009, 16:13:46 Gönderen: Ispartan »
Şefim sarı kula var mı?

Alıntı
Çünkü şeref, namus ve haya da görünmez kavramlardır

Denilmiş. Böyle söylenilince allah ile bu kavramlar karşılaştırılmış oluyor. O zaman allah da bir "kavram" olmuş oluyor. Yani müslüman denilen şahıs tabiri caizse kendi dediğini doğrulayamıyor.
Ayrıca hikayenin bu kısmı zaten çok saçma. Çünkü biz bu kavramları göremeyiz belki ama -ki doğal olarak göremeyiz- hissederiz. He tabi burdan da şunu söyleyebilirim, allahada hisseden inanır , hissetmeyen inanmaz.
#2 - Şubat 17 2009, 19:32:52
Eskiden buralar hep hayat, yaşamdı.

Allah ile kavramlar karşılaştırılmıyor. Bahsedilen asıl şey görülmeyen bir şeye inanıp inanmamak. Yazının şekline değil, ana temasına bakınız.
#3 - Şubat 28 2009, 23:18:53
Şefim sarı kula var mı?

Karşılaştırılsın veya karşılaştırılmasın, sonuçta örnek verilen kavramları hissederiz. Zaten bundan dolayı varlığına inanırız ya. Ateist olan bir insan allahı hissetmiyor ki, inanmıyor. Benim dedikleriminde geneline bakılması gerek.
#4 - Mart 11 2009, 16:52:10
Eskiden buralar hep hayat, yaşamdı.

Zeitgeist

Bir ateist bu tür söylemlerle imana gelecek ha? Siz ne sanıyorsunuz ateistleri çok merak ediyorum. (6) O zaman, bir ateistin, böyle bir vukuat başına gelmeden evvel imana gelmesi gerekir. Nasıl mı? Şöyle, klasik bir diyalog ile.

- Ben görmediğime inanmam.
- Herkeste bir akıl, zeka vardır. Ama akıl, soyut bir kavramdır. Aklın olduğunu biliyorsun, soyut kavram olduğunu da biliyorsun, o zaman Allah vardır.
- Çok sarkastik bir şey söyledin, hemen imana geliyorum.

Şimdi, bu hikayedeki, ateist abimiz/ablamız, ömrü hayatı boyunca, kimseyle konuşmayan asosyal bir insanevladı olmalı. Zira, bir ateistin, kendisini ifşa ettikten sonra sorulan ilk soru az önce yukarıda yazdığımdır. Yani, başınızdan herhangi bir mahkeme mevzusu geçmeden önce, size bu soruyu soruyorlar. Mahkemelik olmanıza gerek yok illa. Umarım derdimi anlatabilmişimdir. Ha bir de, inançlarınızı, doğrularınızı kanıtlama amacı güdüyorsanız, kanıtlarınızın da, 'akılcı, mantıksal olması' gerekir. Sanırım beyyine konusunda, kendinizi geliştirmelisiniz.
#5 - Mart 11 2009, 17:47:50

Her daim söylemişimdir.Gerçekten inandığını söyleyenler inandığı ilahi kavramı doğru düzgün çelişkisiz bir şekilde anlatabilme özelliklerini geliştirmiş olsalardı inanmayan kişilerle aralarında artı eksi kutup kalmayıp aynı yolda olabilirlerdi.Bu hikaye çok basit bir dille anlatılmış.İman kavramı çok derindir.Ki gerçek bir ateist bu sözlerle kendine gelemez.Benim karşı olduğum şu.Genelde islam dini yalan yanlış şeylerle reklam edilmekte çok zamandır.Fareye dönüşen kız Kuran-ı Kerim'i yakan kız gibi asılsız şeylerle insanları dinden uzaklaştırma ve çelişkili bir duruma düşürmektedir.
#6 - Mart 11 2009, 18:52:03

Motley

Çok saçmalamış,başka bir şekilde de anlatabilirdi. Ateistte müslüman olmak için kendisine şeref.siz na.muzsuz denmesini bekliyordu zaten . :S Somut şeylerle anlattı inanmadı,soyut şeylerle anlatması daha mantıksız Allah'ı bu söyledikleriyle eş tutuyor gibi olmuş ve gerçekten saçmalamış.
#7 - Mart 11 2009, 19:33:40

Evet, Allah'ın kime, ne zaman, nasıl hidayet vereceğini bilemeyiz. Tıpkı burada da görüldüğü gibi.
#8 - Mart 14 2009, 19:29:29
« Son Düzenleme: Mart 21 2009, 20:52:11 Gönderen: Mercey »
Şefim sarı kula var mı?

...der ve iman eder.
--

buraya iyi güldüm.
oracıkta hep beraber namaz mı kılmışlar, nolmuş? hakim, savcı, avukat... kıbleye dönüp gözyaşları eşliğinde tekbir getiriyolar. ''allaamm affet bizi. daha deminki paylaşım acayip ibretlikti. affet günahlarımızı..'' falan.

bu kadar basit değil yahu. güldürmeyin adamı. der ve iman eder, bu mudur? peki niye bu hikaye halen tüm insanlığı islam çatısı altında toplamadı?  ahh ahh.. sonrra niye dalga geçiyosunuz oluyo.
#9 - Ağustos 07 2010, 23:17:00
« Son Düzenleme: Ağustos 07 2010, 23:19:42 Gönderen: Tylers »
Gidişim biraz suskun ama ''Dönüşüm'' böcek olucak.

Gregor Samsa

Any_one

Her daim söylemişimdir.Gerçekten inandığını söyleyenler inandığı ilahi kavramı doğru düzgün çelişkisiz bir şekilde anlatabilme özelliklerini geliştirmiş olsalardı inanmayan kişilerle aralarında artı eksi kutup kalmayıp aynı yolda olabilirlerdi.Bu hikaye çok basit bir dille anlatılmış.İman kavramı çok derindir.Ki gerçek bir ateist bu sözlerle kendine gelemez.Benim karşı olduğum şu.Genelde islam dini yalan yanlış şeylerle reklam edilmekte çok zamandır.Fareye dönüşen kız Kuran-ı Kerim'i yakan kız gibi asılsız şeylerle insanları dinden uzaklaştırma ve çelişkili bir duruma düşürmektedir.

katılıyorum diyeyim bari de, yine dalga geçiyorum sanmasınlar. tee.
#10 - Ağustos 07 2010, 23:19:56
« Son Düzenleme: Ağustos 07 2010, 23:20:28 Gönderen: Netoçka Nezvanova »

Zeitgeist

Hayaları yokmuş beyler.
#11 - Ağustos 07 2010, 23:42:11

PosiTive

Ateistleri imana getirecek en ibretlik hikaye bu. Üstelik; ''gerçekten yaşanmış bir olaydır'' ibaresi de var. Sarsılarak kendinize gelin lütfen.

#12 - Ağustos 10 2010, 12:08:13

« Son Düzenleme: Ağustos 11 2010, 05:24:30 Gönderen: prot »

"ilk kez bana hakaret ederek beni mağlup eden kişi sensin."

komik la ama. (6)
#14 - Ağustos 11 2010, 11:47:14
Programmer: CS3-CS4

İlginç ve güzel...

DE!

sonu hiç olamamış bea! ''Der ve iman eder'' Kestirip atılmış gibi sankinim.
#15 - Şubat 04 2011, 19:24:37
ஜ Buyum ben, sadece bu.
                                    ĢĬŻξM

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.