Alternatifim Cafe

Sol Elle Yemek Yemek

Discussion started on Merak Ettikleriniz

Peygamberinin sözleriyle dalga geçip,gülebilen  tek topluluk biziz heralde.
Solak arkadaşlarımız biraz uğraşırlarsa istekli olurlarsa eminim başaracaklardır en azından yemeği sağ ile yemeyi.

#26 - Aralık 14 2008, 20:06:00
lan yüzüme bakma malca konuşmuyorum arapça

yahu herkes bılıyorkı sol ele söz yüzügü bıle veya farklı yuzukler takılmaz yemekte halıyle yenmez ama kımseyede denmıyor yemessen cehennemlıksın, sadece bunun bir güzel ahlak oldugunu ifade edıyorlar ama bunu güzel bır ahlak olmayıpta sacmalık olarak nıteleyen ınsanlar elbettekı olacak. varsın olsun adam sol ellede yer sag elle, ama şunu dusunurum sol elı ıle aklı basında bırısı yemek yıyor bıraz kafasına takılmıyorsa o şahıs g.ötünü hıc yıkamıyordur yada sag elı ıle yıkıyordur heee bak gordunmu g.ötumu sagımla yıkıyorum ozaman solum temız ;) mantık bu degıl zaten g.ötumuzu solumuzla yıkıyoruz yemegımızı sag elımızle yersek daha adabına ve yedıgın nımete saygıda bulunursun anlamında, ve verılen örnek,şeytan sol elı ıle alır sol elı ıler yer vs. neyse herkes ıstedıgı gıbı yer g.ötunude yıkar sorun yok sorun sadece görüşlerle alay edercesıne konusmak.. 
#27 - Aralık 14 2008, 20:20:22
Kadınlar'a bayılıyorum harika varlıklardır,öyleki salak ve beyinsiz erkekleri ilk görüşte anlarlar,ama asla  zekisinden anlamazlar.

Sağla Yiyorum Ama Demekki Artık Solla Yiyeceğim. :ehem

Mükemmel Eren kardeşim devam.

Yahu arkadaşlar yukardaki arkadaşlarımız Hadislerle açıklamışlar durumu..Siz neyle dalga geçiyorsunuz ?
Peygamberiyle dalga geçen toplum mu oluyoruz şimdi ? Ben buna alışmak istemiyorum ya.
Türkiye'de bir Türk ve Müslüman olmak çok zor.Kendimi bir an dili dini sömürülmek istenen bir toplumun bireyi yerine koydum.
Müslüman mısın ? Elhamdülillah.olay bu değil.Sen dininle dalga geç,sonra müslüman.

Bırakın bunları ya,öyle bir dine sahibizki hoşgörümüz Kelime-i Şahadet getiren herkes Müslüman oluyor.
Zaten tarihtede bir çok örnek var,sıkışan Müslüman oluyor.Oh ne ala.
Bazı userler zorla Müslüman havası yaratıyor,zorla Müslüman olmayın kardeşim.Neye inanıyorsanız neye tapıyorsanız ona dua edin.En azından dininiz olur.
Kime anlatıyorum,gerçekten boş..Aynı tas aynı hamam olacağından sözlerim havada toz dumanına karışacak.Bende biliyorum.En azından içimi döktüm.Gerçekten şimdi rahatladım ..
#28 - Aralık 15 2008, 03:20:59
Bu içindeki; olmayan beyninin değil aşk'sızlıktan guruldayan midenin sesi.
Sana hayvan dediğimde hayvanlar alınmıyor da sendeki bu tavır neyin nesi ?!

Ne ilginçtir ki insan hayretler içine düşüyor.
Sol elle yemek yenmez..

"genellikle sol el ile taharet alınası ve sağ ele göre pis olduğu düşüncesi" hangi mantığa sığar ki?

Sol eli de tanrı yaratmadı mı?
Yoksa bu da bir sınama mı?
Ya tanrının işi gücü yok sol el sağ el mevzusu mu kaldı?

#29 - Haziran 02 2010, 04:46:01
...Ben eskiden hep acıkırdım ,Alıp başımı ekmeklere giderdim...
Turgut Uyar

Fade

O kadar da zor değil yea. Bu arada ilk msjı okumamıştım :) Günah da değildir heralde, bilmiyorum ben.
#30 - Haziran 02 2010, 13:55:10
« Son Düzenleme: Haziran 12 2010, 11:34:55 Gönderen: Fade »

Nefes almak sünnetmiş arkadaşlar. Hadi bi koşu nefessiz kalın da gelin siz.
#31 - Haziran 12 2010, 02:02:23
Biz ol nesl-i kerîm-i dûde-i Osmaniyânız kim
Muhammerdir serâpâ mâyemiz hûn-ı hamiyetten

Any_one

Kekeke.-gülmek- her haksizliga tepkiliyiz!

sol ele haksızlık olur diyen bir bayaağn vardı burada ona gülmüştüm. .((((
#32 - Haziran 12 2010, 02:17:33
« Son Düzenleme: Haziran 24 2010, 19:09:15 Gönderen: Netoçka Nezvanova »

----
#33 - Temmuz 17 2010, 13:57:29
« Son Düzenleme: Temmuz 17 2010, 13:57:59 Gönderen: KüçüK_MoskoVa »
" Onların, ateşin üzerinde durduruldukları zaman: 
' Ne olurdu dünyaya döndürülseydik, Rabb'imizin âyetlerini yalanlamasaydık da müminlerden olsaydık '
dediklerini bir görsen..! "

Haydaa. Sizin hakikaten beyininizde düşünecek önemli şeyler kalmamış. Ben tamamen solağım. Sol gözüm daha iyi görür, solla yazarım, solla yerim, solla topa vururum,...., solcu devrimciyim vs. Hayatımda bir kere bile böyle saçma sapan bir şey için beynimi yormadım, yormam da.
...
Bu arada yarın öbür gin sol elim kazayla koparsa, burdaki dinciler falan nasıl zıplarlar "Allah'ın adaleti" diye hehehe

Edit:+18 İçerik Temizlenmiştir..Dini Konularda Pislik Yapmayın.
#34 - Ekim 13 2010, 08:46:18
« Son Düzenleme: Ekim 14 2010, 22:34:41 Gönderen: kuRRet-üL ayn »

Önemli olan solağın yanına oturmamak sofrada.

Üstün başın mercimek çorbası olur sonra. Kafan bile.

valla.
#35 - Ekim 14 2010, 18:29:56
Sen beni değil, benim üzerimden kendini seviyorsun.

Bende solağım, yemeği solla yiyorum ama bu bizim elimizde olan bir şey değil ..
#36 - Kasım 19 2011, 16:43:46
''denize düşmüşüm,yılan da ben olmuşum.
kurtuluş iksirlerini yanlış kazana dökmüşüm.
sen bişey yapmamışsın ki elmayı parlatıp,
ben ısırmışım yine ben,yine ben ölmüşüm..''

- Sol eli de Allah yarattı neden onunla yiyemezmişiz?
+ Köpeği de Allah yarattı neden onu yemiyorsun da gidip koyun, kuzu, inek eti yiyorsun?

- Arkanı temizledikten sonra elini iyice yıkarsan bir şey olmaz.
+ Öyleyse yarın git bir lazımlık al, hatta sıfır olsun hiç kullanılmamış. İyice yıka ve onunla çorba iç. Bakalım miden kaldırabilecek mi?

- O zaman keselim sol elimizi.
+ Sağır adam kulaklarını, Koku alma duyusunu yitiren burnunu, Konuşamayan dilini kestiriyor mu? Görmeyen insan gözlerini çıkartıyor mu? Bu mudur mantık?

Neyse, mesele şu ki eğer Müslüman değilseniz istediğiniz yerinizle yiyebilirsiniz. İsterseniz hiç kullanmayın ellerinizi kafanızı eğerek yumulun tabağa kime ne?

Müslüman olanlar için de Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v)'nın hadisleri, sünnetleri ve Allah(c.c.)'ın ayetleri önemlidir. Şayet gerçekten imanlı ise ahirette hesap verememekten korkuyorsa bunlara en iyi şekilde uymaya ve ne yapsam kârdır mantığı ile hareket etmeye gayret eder. Bizi kurtaracak olan önce kalbimizdeki iman, sonra Hz. Muhammed Mustafa(s.a.v.)'nın şefaati, sonra Allah(c.c.)'ın merhametidir. Bunları kazanmaya gayret etmeliyiz.

Selametle.
#37 - Aralık 07 2011, 22:28:08
"Dini ve namusu olanlar kazanamazlar, fakir kalmaya mahkûmdurlar. Böyle kimselerle memleketi zenginleştirmek mümkün değildir. Onun için önce din ve namus telâkkisini kaldırmalıyız. Partiyi, bunu kabul edenlerle kuvvetlendirmeli ve bunları çabuk zengin etmeliyiz. Bu suretle kalkınma kolay ve çabuk olur.."   Kamâl Atatürk

Müslüman olan için elbette önemli bir ayrıntı olabilir . Ama ben böyle bir şey yüzünden kimsenin cezalandırılıcağına inanmıyorum . Keza bence din inanmaktır . Senin için inandığın kadar vardır din .

Hepimiz için öyle hatta . Herşey için öyle hatta . Neye inanıyorsan senin için hayat odur :)
#38 - Aralık 08 2011, 20:43:38
‘Olgunlaşmamış insanın özelliği, bir dava uğruna soylu bir biçimde ölmek istemesidir; olgun insanın özelliği ise, bir dava uğruna gösterişsiz bir biçimde yaşamak istemesidir’

J.D. Salinger

Hayat odur,ya diğer dünya..
Kimi sadece Allah'a inanır,kimi hiçbir şeye inanmaz,kimi benim dedem maymundu der..
Hepsi dini mi simgeler.?
Hayır.Bir tek doğru vardır.Haramlar,helaller,farzlar,vacipler bellidir..Her yanlışın cezası mutlaka vardır.
#39 - Aralık 08 2011, 20:53:02
"Başına siyah bir örtü iniyor usulca.Setr.Ucu,ardınca sürünürken,üzerinde adım attığı taşlar inliyor.Hayret! O kadar mı ağırmıştı? O kadar mı yaralanmıştı? O bilmiyor.Taşlar biliyor."

Haklısın ama mesela ben sol tarafımdan hafif bir felç geçirdim ve ara sol elim hareket etsin diye sol elle yemek yedim. Her işimi sol elle yapmaya çalıştım. Zorunluluklar kuralları ihlal ettiriyor bazen.
#40 - Aralık 08 2011, 21:43:44

İslam kolaylık dinidir zaten..Senin sağlık için sol elle yemek yemende bir sakınca olmaz..(Allahul alem )
Domuzun haram kılındığı ayetin ardından ancak zorunlu olduğu hallerde yenilebilir diye bir lütuf da sunulmuştur bizlere..Herşeyde bu böyledir..
#41 - Aralık 08 2011, 23:35:18
« Son Düzenleme: Şubat 05 2012, 00:56:19 Gönderen: kuRRet-üL ayn »
"Başına siyah bir örtü iniyor usulca.Setr.Ucu,ardınca sürünürken,üzerinde adım attığı taşlar inliyor.Hayret! O kadar mı ağırmıştı? O kadar mı yaralanmıştı? O bilmiyor.Taşlar biliyor."

Müslüman olan için elbette önemli bir ayrıntı olabilir . Ama ben böyle bir şey yüzünden kimsenin cezalandırılıcağına inanmıyorum . Keza bence din inanmaktır . Senin için inandığın kadar vardır din .

Hepimiz için öyle hatta . Herşey için öyle hatta . Neye inanıyorsan senin için hayat odur :)

Tekrar oku burayı.

Müslüman olanlar için de Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v)'nın hadisleri, sünnetleri ve Allah(c.c.)'ın ayetleri önemlidir. Şayet gerçekten imanlı ise ahirette hesap verememekten korkuyorsa bunlara en iyi şekilde uymaya ve ne yapsam kârdır mantığı ile hareket etmeye gayret eder. Bizi kurtaracak olan önce kalbimizdeki iman, sonra Hz. Muhammed Mustafa(s.a.v.)'nın şefaati, sonra Allah(c.c.)'ın merhametidir. Bunları kazanmaya gayret etmeliyiz.
Keşke işlediğimiz tek günah, sol elle yemek yemek olsa idi...
#42 - Aralık 09 2011, 03:31:56
"Dini ve namusu olanlar kazanamazlar, fakir kalmaya mahkûmdurlar. Böyle kimselerle memleketi zenginleştirmek mümkün değildir. Onun için önce din ve namus telâkkisini kaldırmalıyız. Partiyi, bunu kabul edenlerle kuvvetlendirmeli ve bunları çabuk zengin etmeliyiz. Bu suretle kalkınma kolay ve çabuk olur.."   Kamâl Atatürk

etc. İslam dini hoşgörü dinidir . Ben bunu bilirim . Ve herşeyde niyetin önemli olduğuna inanıyorum . Birde birşeyi yaparken Allah korkusu değil de Allah sevgisi ile yapıyosan daha anlamlıdır gibi geliyo bana ... Sevdiğin kadar inanıyosun çünkü ... Sünnetleri yapmak elbette sevaptır , ama yapmamak günah değil .

Dinimizde zararlı olan şey günah . Olay sağ sol davası değil ki .) Yani taharetini sağ elle yapan biri sol elle yemek yemeli bence .

Kürretil ayn yıllarca sizin gibi yaklaşanlar yüzünden insanlar dini ezberledi . Yaşamadı . belki uyguladı ama ezberden ... Hiç bir şey kesin değildir . İslamı Kalıplara koymak sizin için birşeyleri kolaylaştırmış olabilir . Ama ben düşünerek yaşamayı tercih ediyorum . İçinde iyi niyet barındırdıktan sonra hiç bir hamleme kötü diyemezsiniz ...

#43 - Aralık 09 2011, 23:19:36
‘Olgunlaşmamış insanın özelliği, bir dava uğruna soylu bir biçimde ölmek istemesidir; olgun insanın özelliği ise, bir dava uğruna gösterişsiz bir biçimde yaşamak istemesidir’

J.D. Salinger

Burada mesele şeytana benzememektir. Siz bilirsiniz..
#44 - Aralık 09 2011, 23:35:46

Peygamber Efendimiz (salatu selam)'in yahudilere benzememek adına bir çok hadisi varken neden şeytana benzemeyi seçelim..
"Ameller niyetlere göredir" hadisi şerifinde anlatılmak istenen farklıdır.Örneğin siz bir dernekle muhtaçlara yardım gönderiyorsunuz ancak dernek bu yardımı ulaştırmıyorsa siz o yardımı yapmış gibi olursunuz..(Allahul alem)..
İslam dininde kanunlar vardır.."Bence" ile İslam yaşanmaz.Kur'an da yazılanların uygulanması mecburidir.Sünnetlerin uygulanması sevaptır.Ancak işin bir de kabul etme yönü vardır..
Ben benim pantolon giymemin haram olduğunu kabul etmem,yasağı inkar ederim küfürbaz olurum.Ancak haram olduğunu bilirim ama "ben giymek istiyorum Allah affetsin" derim günahkar olurum..
.
Bencelerle yaşamktan kaçınıp,biliyorum ama uygulamıyorum desek daha doğru olur.
#45 - Aralık 10 2011, 00:05:03

Ya işte olayın ilginç yönü bu ? Ben size göre nasıl günahkar olabilirim . Ben ancak Allah katında yargılanabilirim . Kimin haddine ki bir diğerine böyle bir ithamda bulunmak ?
#46 - Aralık 10 2011, 09:05:35

J.D. Salinger

Ben bana göre günahkar olursun demedim.Ezber konuşmadım..
Haramlara helallere farzlara uymazsan cezalandırırım diyor Allahu teala..
Uymayıp,bence deyip,tevbe de etmeyip yapanlarla aynı kefeye koyulmayı beklemek abes olur..
Kitabı açıp okumak serbest olan bir sınavdayız ama hala işin bence kısmındayız.
#47 - Aralık 10 2011, 12:47:41

Arkadaşım biz burada din alimliği yapmıyoruz estağfirullah. Kimsenin dinini de yargılamıyoruz haşa. Ortada bir kırmızı ışık var, kırmızı ışıkta geçtiğini görüyoruz ve söylüyoruz hepsi bu. Kırmızı ışıkta geçip de bence o yeşildi diyebilir misin? Ya da sarı yanmıştı gibi bir bahanen var mı? Varsa ne âlâ, Allah(c.c.) affetsin bize laf düşmez elbet. Her şey açık açık anlatılıyorken ve ne yaptığın da açıkça ortadayken "bence" demek ne kadar doğru? Buna göre sen İslam'ı kendi kafana göre yorumlamış olmuyor musun?
#48 - Aralık 11 2011, 00:43:22

YANLIŞ KONUŞMAYALIM İNŞALLAH .. NE DENİRSE O, BİZDE.. ŞEYTAN YERMİŞ SOLUYLA BUYURULUYOR. ÜSTELEMEYE GEREK YOK. İBLİSİN YAPTIĞINI DEĞİL MELEKLERİ ÖRNEK ALMAMIZ LAZIM,EFENDİMİZİ..SAV
#49 - Nisan 07 2012, 17:20:50
« Son Düzenleme: Nisan 07 2012, 17:22:08 Gönderen: zuzububu »

Analdan seks yapmayın diye düşünen yaratıcı elbet bunu da düşünecektir, siz o küçücük beyninizle buna akıl sır erdirebileceğinizi mi sanıyordunuz? Ve şüphesiz ki yüce yaratıcı solakları öyle yaratmış ki bu onlara bir sınav olsun, bakalım ne kadar istekliler yüce yaradan için iman etmeye. Çogzel açıkladım bence, konuyu kitleyebilirsiniz.

#50 - Nisan 08 2012, 00:00:19

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.