Alternatifim Cafe

Manga

Discussion started on Yerli Sanatçılar - Gruplar

maNga'nın albüm macerası 2002 yılının Ocak ayında Ferman'ın telefonla tüm grup arkadaşlarını arayıp “Toplanıp konuşalım bir yarışma varmış ” demesiyle başladı. Bu telefon konuşmasının onları albüm sahibi yapacağına ihtimal vermedikleri gibi uzun yıllar müzikle ilgili hayalini kurdukları şeylerin gerçekleşeceğini birisi söyleseydi; tahminen; imkansız olduğunu düşüneceklerdi...
maNga ilk olarak Yamyam'ın barlarda “cover” parçaları yorumlayıp eğlendikleri gruptan istediği müziği yapamamasından dolayı yolunu ayırması ile 2001 sonlarına doğru şekillenmeye başladı.O'nun en büyük hayali kendi parçalarını çalmaktı, ve belki de bu olay onun hayatında yeni bir başlangıca sebep olacaktı. Artık yeni grubunun yapısını kafasında oturtmuştu. Yepyeni bir oluşumun parçası olmalıydı ki; fark yaratarak hayallerine koşabilsin. Rock müzikle elektroniği, sert gitar riffleriyle rap vokalleri birleştirmek istiyordu. Bunu üniversiteden okul arkadaşı olan Orçun ile paylaştı ve O’nun da katılmasıyla maNga'nın tohumlarını atmış oldu. Aklında olan ve sınırlarını çizmeye çalıştığı şeyin ulaşılması zor bir gerçek olduğunun da farkındaydı. Ama farkında olmadan yeni bir maceraya atılmak üzere ilk adımı atmıştı bile.Daha sonra Özgür,Efe ve Ferman'ın da katılmasıyla ilk kadro tamamlanmış oldu.Ve büyük bir heyecanla çalmayı en çok istedikleri coverları ve bunun yanında hep yapmak istedikleri kendi şarkılarını yapmaya başladılar.
Yarışmadan hemen önce Orçun özel nedenlerden dolayı grubu bıraktı ve Çanakkale’ye yerleşti.Bir süre bas gitar olmadan çalışmalarına devam eden maNga bir süre sonra ciddi bir bas gitarist arayışına girdi.Ferman’ın daha önceden beraber çaldığı yeni bas gitarist Cem'in yarışmaya gönderilecek şarkının kayıtlarına başlandığı gün gruba dahil olmasıyla maNga şu andaki yapısına kavuştu. Beş ayrı karakteri, beş ayrı müzik zevkini ve beş ayrı duruşu sergileyen maNga uzun yıllar sürecek albüm hayali için yola çıkmıştı artık. Beşlinin kesişim kümesi ise; Japon çizgi romanları olan maNga idi.
İlk besteleri “Kal Yanımda”nın geniş çevrelerce çok sevilmesi, baş koydukları yolda emin adımlarla yürümeleri için iyi bir sebep oldu. Böylelikle yeni besteler üretmeye başladılar. Bu dönem içinde “Bitti Rüya”, “Libido” ve “Yalan” gibi çok sevilen parçalarını yaptılar. Bu zaman zarfında Türkiye'nin dört bir yanına gidip 50'yi aşkın konserle müziklerini paylaştılar. Ve bir gece yarışma döneminden tanıdıkları prodüktörleri Haluk Kurosman 'dan (6.Cadde, Gripin', Vega…) gelen bir telefon ile artık emeklerinin karşılığını alacaklarına inanmaya başladılar. ”Yapıyoruz arkadaşlar!”
2002 yılı ortalarında Beyoğlu'nda bir kafede cereyan eden “bir gün bir şeyler yapacağız” konuşmaları artık gerçeğe dönüşmeye başlayacaktı maNga için. Ve her geçen gün maNga'yla beraber aynı yola baş koyan ve destek vere insan sayısının da arttığını fark etmek onları daha da umutlandırıyordu.. Kargo'nun solisti Koray Candemir, Vega, Göksel ve Kanada'lı rapper UnKnown MC onlarla destek veren insanlardan sadece birkaçı oldu.
Farklı müzik zevklerine sahip olan ve birbirinden tamamıyla farklı beş karakterin ortaya çıkarttığı müzik doğal olarak farklı farklı tatlar barındırıyordu. Ferman uzun bir zaman dinlediği metal kökenli müziklerin dışında bir vokal arayışı içindeydi.Efe'nin kalbi hiphop ve elektronik müzik için atıyordu. YamYam'ın peşinde olduğu tek şey duygularını notalarla ifade etmekti. Özgür caz'a, R&B'ye ve funk'a meraklı olduğu için groove'un peşindeydi. Cem ise enerjik olan her türlü müziği seviyordu. Böylelikle maNga'nın sert gitarlardan,rap-melodik vokallerden ve elektronik altyapılardan oluşan müziği ortaya çıkmış oldu. Efe, maNga müziğini “beşimizin dinlediği farklı müziklerin aynı potada melodik bir formülle eritilmesidir. Hepimiz alternatif rock'dan hoşlanıyorduk, aynı zamanda herkes elektronik müziği de özümsemişti, hip hop ve rap vokaller de bizi her zaman heyecanlandırmıştır.” diye açıklıyor.
Zaman zaman derinden aşkı hissettiler, zaman zaman bulundukları şehrin klostrofobik yapısının verdiği duygu patlamalarını yansıttılar, zaman zaman aynaya bakıp yaşam tarzlarına ironik yaklaşımlar getirdiler… Her zaman doğdukları, büyüdükleri ve yaşadıkları coğrafi bölgenin duygu yoğunluğunu ve kültür birikimini içlerinde taşıdıkları gibi bu değeri müziklerine de yansıtmaya çalıştılar. Bazı parçalarda kendi yaşadıkları ortamı ve kendi jenerasyonlarını da eleştirdiler.Yağmur bir gece barda çalarken düşündü bunları. “Evet bizim kuşağımız tüketim kuşağıydı.” Ve bu sancının sonucunda “Libido” isimli parçalarını yaptılar.

maNga'nın kurulduğu günden beri en büyük hayali farklılık yaratıp, son dönemlerde Teoman, Duman, Vega, Mor ve Ötesi, Kurban, Athena ve Kargo gibi isimlerin genişlettiği ve yürüdüğü yolu birazcık daha genişletmek oldu. “Bizi hayatta en mutlu edecek şeylerden biri; bu yolda bizlerden daha iyi yeni grupların çıkması olur” diyerek geleceğe ne kadar umutla baktıklarını dile getiriyor Özgür.

GRUP ÜYELERİ;

FERMAN;
25 Aralık 1979 Ankara doğumlu olan Ferman, Gazi Üniversitesi Mimarlık Bölümü Mezunu.
Müzik hayatına gitar çalarak başlayan Ferman, daha sonra çeşitli müzik gruplarında solist olarak
yer alıp bir çok konser ve festivalde sahne aldı.
2002 yılı başlarında maNga’ ya katıldı.

YAĞMUR(YAMYAM);
26 Ağustos 1979 yılında Antalya’da doğdu. İlkokul yıllarından itibaren müzik eğitimi almaya başlayan Yağmur,
gitardan önce piyano ve keman eğitimi gördü. Sırasıyla; Hacettepe Konservatuarı yarı zamanlı piyano,
 Bilkent Üniversitesi Müzik hazırlık keman, Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Gitar bölümlerinde müzik eğitimine devam eden Yağmur,
halen Gazi Üniversitesi Müzik Eğitim Fakültesi Gitar Bölümü öğrencisidir. 2002 yılında maNga’ nın ikincilik kazandığı Sing Your Song
Müzik yarışmasında, yarışmaya katılan tüm müzisyenler arasında “En İyi Yardımcı Eleman” ödülüne layık oldu.

CEM;
18 Ocak 1979 yılında Denizli'de doğdu.Anadolu Lisesi'nde orta 2. sınıftayken hobi olarak klasik gitar dersleri almaya başlayan Cem, ilerki senelerde ailesinin hediye ettiği bas gitarıyla profesyonel müzik hayatına atıldı.Denizli Belediye Konservatuarı ve Denizli Anadolu Lisesi'nden mezun olduktan bir yıl sonra Bilkent Üniversitesi'ne girdi. Müziğe 3 yıl kadar ara verdikten sonra maNga'nın solisti Ferman'ın da vokalistliğini yaptğı “Seven” grubuyla tekrar bas gitar çalmaya başladı. Bu grup çalışmalarına son verdikten sonra maNga'ya katılan Cem, maNga'nın yanı sıra Göksel ile de çalışmakta.

EFE;
3 Ekim 1979 yılında Ankara’da doğdu. Evinde kurduğu setiyle ilk mixlerini yapmaya başladı. 2002 yılında maNga’ya katılan Efe, halen Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümünde okuyor.

ÖZGÜR;
21 Temmuz 1980 yılında Ankara’da doğdu. Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi Uzay Bilimleri bölümünde ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünde öğrenci olan Özgür, Üniversite yıllarında müzik hayatına başladı. Gürcan Konanç’ tan metod takibi ve nota okuma üstüne özel ders aldı. Daha sonra “Deli Gömleği” ne katıldı. Aynı zamanda bazı tiyatro oyunlarının da müziklerini yaptı. 2002 yılında maNga’ ya katıldı..
#1 - Haziran 28 2006, 20:57:07
« Son Düzenleme: Haziran 29 2006, 00:04:40 Gönderen: sElin »
Üzüldüğün belli çok beni görünce Elimde kekimle sana gelince Bir de ağlayıp itiraf edince Abarttın; beni melek yaptın;(

#2 - Haziran 28 2006, 21:02:59
« Son Düzenleme: Haziran 28 2006, 21:05:03 Gönderen: KöpüK »
Üzüldüğün belli çok beni görünce Elimde kekimle sana gelince Bir de ağlayıp itiraf edince Abarttın; beni melek yaptın;(

sonuna_dek_akman

ya tam ben accaktım sen actın bı konuyu....

manga ya bıtane onlar be ....

albumdekı her sarkı bırbırıden gusel..........

manga :yeah manga :yeah
#3 - Haziran 28 2006, 23:33:45

şarkılarıda sesleride çok fazla ii...çok sağlam bi grup...
#4 - Haziran 28 2006, 23:39:27
SeN BuGüN DiiLsiN ki YaRıNsIn!
ZoR GeLeN KoLaY GiDeRMiŞ
HeR KöTüLüK İçİnE BiR GüZeLLiK HaPsEdErMiŞ...

Türkiye'nin sayılı iyi rock müzik yapan gruplarından biri...  ::yea ::yea ::yea
#5 - Haziran 29 2006, 17:27:05
ASKERE UZANAN ELLER KIRILSIN!!!

sonuna_dek_akman

rockla rapı bı ardada... :yeah

gercekten muhtesem bı grup...eşi benzerı yok olamazda :.dost
#6 - Haziran 30 2006, 19:45:02

Nu Metal..
Birçok insan bunların sayesinde sevdi bu tarzı..
İşlerini iyi yapıyorlar. Severim...
#7 - Haziran 30 2006, 19:56:58
>>ATATÜRK BİRLİĞİ>>

<<TIKLA<<

en çok kal yanımda sakın bana söyleme seviorum (yenilerden ) :muhah
#8 - Haziran 30 2006, 20:03:25

sonuna_dek_akman

hepsı gusel ya....

ama yenılerden derken neyı kasteddın anlayamadım :alala
#9 - Haziran 30 2006, 20:13:36

yani klibi olmayanlardan dierlerine oranla popüler olmayanlardan
#10 - Haziran 30 2006, 20:23:37

sonuna_dek_akman

hmmm.......

ya zaten mangayı sefene gore populer felan yok hepsını dınnıyom...

hatta klıbı olanlar bayddı bılem........

kapkaç favorı su aralar...........
#11 - Haziran 30 2006, 21:27:20

Grup cok ii.Cok salam bi birliktelik gercekten.Fakat bence tam kendileri deiller.Aslında grup cok ağır takılıo.Ama sony müzik şirketi kitlesinin düşeceğinden buna engel oluo.Bu arada tam numetal diil bence :) Limonda calarken ( Ankarada) Cok sertti müzikleri o zamanlar.
#12 - Temmuz 01 2006, 12:37:44

cidden çok ii bir grup :oley
#13 - Temmuz 17 2006, 15:56:57
İmzanız kural dışı.

dondurma şeysinden ankara gelmeyen grup  :bye koskocaman bu şehre gelmezmi adam yaaa  :vur
#14 - Temmuz 17 2006, 18:14:20

sonuna_dek_akman

dondurma şeysı ne ya :alala
#15 - Temmuz 17 2006, 19:13:00

dondurma şeysı ne ya :alala
reklam varya dört tanemi ne onun paketinden götürüon konsere girion  :muhah
#16 - Temmuz 17 2006, 19:24:52

gzl grup bnd severimm şarkılarının daha çook nakarat kısımlarını seviorum... :yeah  ::yea
itildik sakın bana söyleme kapkaçı seviorum...iz bırakanlar unutulmazıda gzl söylemişler....
kandırma kendinide gzllll....seviozz iştee..:D
#17 - Temmuz 17 2006, 19:26:41

sonuna_dek_akman

kandırma kendını ne sarkısı ya...

album felan mı ? yenı sarkı mı _ :alala
#18 - Temmuz 17 2006, 19:29:29

yeni bu şarkı albüme sonradan eklendi yada eklenecek olan bi şarkı öyle bişyler olması lazmm....klibi flnda var hattaa gzl şarkıı....hareketli bayaa.....
#19 - Temmuz 17 2006, 19:35:56

yeni albümlerinde yer alcakmış.Yeni albümüde bu gidişle biz göremicez galiba  muhaha işallah cıkar ne diim
#20 - Temmuz 17 2006, 20:19:58

walla cok seviyorum onlari
harika sesler
#21 - Temmuz 17 2006, 20:21:07
maRaz-ı mevT

çok güzel ve kaliteli bi grup :okey
#22 - Temmuz 19 2006, 20:03:39
neden dostça ve insanca ayrılamıyoruz ki biz

*Çilekeş Fan Club*

evanescence-call me when you're Sober

bn sewmiyorum bu grubu

özenti çünkü

bana öle gelio

linkin park özentisi

bu bnm görüsümdür  :Ç :Ç

saygı duyulursa sewinirim :artis
#23 - Temmuz 19 2006, 20:06:27
« Son Düzenleme: Temmuz 19 2006, 20:07:18 Gönderen: Satanist Yiyen Kedi »
edward <3 be my vampireee (=

sefiorm fırlamaları=))
#24 - Temmuz 19 2006, 21:13:11
JuSt Me!

sefiorum walla :okey
#25 - Temmuz 19 2006, 21:29:36

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.