Alternatifim Cafe

Sanatçılara kıymayın efendiler!

Discussion started on Köşe Yazıları

Yirmibeş yıldır gazetelerde yazı yazarım. Bir kez bile şahsiyete hakaretgibi bir iddiayla mahkemeye verilmedim, hiç kimseye hakaret etmedim,hiçbir sanatçıyı yerden yere vurmadım.

Çünkü elimde bir köşe varken, bu olanağa sahip olmayan sanatçıları küçümsemek, laf çarptırmak, hakaret etmek ayıp geliyor.

Bazı romanları, müzik parçalarını, filmleri ben de sevmiyorum ama bu kişisel yargımı, o sanatçıları aşağılamak için kullanamam.

Çünkü o eserler de emekle yaratılmıştır, emeğe saygı göstermek gerekir.

Ayrıca onları da beğenen, dinleyen, okuyan kitleler vardır.

Bırakın herkes işini yapsın, kararı halk versin.

Eğer yapılan işin bir değeri yoksa zaman içinde erir, yok olur gider.

Eğer değerli bir iş ortaya konmuşsa nasıl olsa zamanla yerli yerine oturur, klasikleşir.

Gazete yazıları bu gerçekleri değiştiremez.

Değerli eseri değersiz, değersiz eseri değerli kılamaz.

Ayrıca sanatçılara hakaret edilmesi, köşelerde lince tabi tutulmaları kanıma dokunuyor.

Bu köşede gün oldu Yaşar Kemal'i savundum, gün oldu Orhan Pamuk'u.

Gün oldu Sezen Aksu'yu savundum, gün oldu Fazıl Say'ı.

Ama şunu belirtmeliyim ki sanatçıların birbirleri hakkında ettikleri sözleri de onaylamıyorum.

Sezen bu ülkenin en önemli ve dönemine damgasını vurmuş sanatçılarından birisidir.

Onu ne politikacıların suçlamaları küçültebilir ne de başka sanatçıların sözleri.

Sezen Sezen'dir.

Fazıl da Fazıl'dır.

Taş yerinde ağırdır sözünü unutmayalım.

Fikirlerini açıkladı diye sanatçıları yerden yere vurmak ancak geri toplumlara ait bir özellik olabilir.

EğerPicasso, Dali, Breton, Bunuel, Bukovski gibi aklına geleni söyleyen,toplumun değer yargılarına doğrudan saldıran; din, aile, ideoloji gibitemel kurumları sarsan sanatçılarımız olsaydı, herhalde fiili linceuğrarlardı.

Bu toplumun sanatçıları yeteri kadar acı gördü:

İdam edildiler, öldürüldüler, yakıldılar, hapse atıldılar, medya linçlerine uğradılar.

Artık bunu değiştirmenin zamanı gelmedi mi?

Beğenmediğiniz sanatçıyı dinlemeyin, okumayın, ilgilenmeyin ama ona hakaret etmeyin.

Sanata biraz hoşgörü beyler, biraz hoşgörü!

Z.Livaneli|Vatan
#1 - Ağustos 17 2010, 14:21:06
Gölgeye çarpan kan gibiyim

Aynaya diyorum bu yalan mı

Kendime diyorum: "Uyan artık"!

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.