Alternatifim Cafe

Ekmek ve pide fiyatları zamlanacakmı?

Discussion started on Ekonomi Haberleri

Ramazan ayı öncesinde ekmek ve pide fiyatlarında artış olup olmayacağı merak edilirken, sektörün iki önemli isminden konuyla ilgili açıklama geldi. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Fiyatlar artacak diye spekülatörler hiç heveslenmesin" derken, Türkiye Fırıncılar

Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı ise, Ramazan'da ekmek ve pide fiyatlarında artış olmayacağını söyledi.

TESK Genel Başkanı Palandöken, yazılı açıklamasında, çiftçinin buğdayının para etmediği, her şeyin fiyatının gerilediği bir ortamda ekmek fiyatlarını yükseltmenin kimseye bir fayda getirmeyeceğini, ülkede yeteri kadar buğday ve un bulunduğunu kaydetti.

Bu konuda ithalata gerek olmadığını ancak ekmekteki israfın önlenmesi gerektiğini ifade eden Palandöken, "Sudan sebeplerle kimse fiyatları yükseltmeye kalkmasın. (İthalat serbest bırakılmaz ise un fiyatları artar) diyen spekülatörler hiç heveslenmesinler. Ülkemizde bu yıl yağış var. Kimsenin köylümüzü yok etmeye ve spekülasyonlarla zam yaptırmaya hakkı yok" dedi.

Ülkede günlük üretilen 82 milyon ekmeğin, 77 milyon 340 bin adedinin tüketildiğini, kalan 4 milyon 660 bin adet ekmeğin ise israf edildiğini belirten Palandöken, "Ekmeğin yüzde 3'ü ev tüketimlerinde, yüzde 2'si fırın ve benzeri üretim mekanlarında, yüzde 3'ü lokanta ve otellerde, yüzde 2,5'i kurum yemekhanelerinde, yüzde 8,5'i ise öğrenci yemekhanelerinde israf edilmektedir. İsraf noktalarına odaklanarak bu soruna son verilmeli. Fiyatların artırılması yerine bu sorunu çözelim" dedi.

Ramazan'da pideye zam yok

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Balcı ise, düzenlediği basın toplantısında un fiyatlarında çuval başına 3-4 lira artış olmasına karşın fırıncı esnafının bunu "sineye çekeceğini" ve Ramazan boyunca ekmek ve pide fiyatlarında artış olmayacağını söyledi.

Ekmek fiyatlarında 2002 yılından sonra, 2008 yılında yaşanan kuraklık hariç yılda ortalama yüzde 10-15 oranında artış yapıldığını, 2008 yılında ise bu artışın yüzde 25 düzeyinde gerçekleştiğini hatırlatan Balcı, halen ekmeğin kilogram fiyatının 2,5 lira olduğunu belirterek, Ramazan'dan sonraya kadar bu fiyatta bir değişiklik yapmayı öngörmediklerini ifade etti.

Un fiyatları dışında esnaf maliyet artışının çalışanlara yönelik ücret farklarından kaynaklandığını kaydeden Balcı, bu nedenle Ramazan'dan sonra ekmek fiyatlarında yüzde 10-15'lik bir artışın gündeme gelebileceğini ancak bunun en düşük düzeyde tutmak için ne gerekiyorsa yapacaklarını belirtti.

Pidenin kilogram fiyatının da Ramazan boyunca 2008, 2009 yıllarında olduğu gibi 3,5 liranın üzerine çıkmaması için federasyon olarak genelge gönderdiklerini açıklayan Balcı, illerin satış fiyatını kendi maliyetlerine göre belirleyeceğini ancak genelde 300 gramlık pidenin 1 liradan, 450 gramlık pidenin de 1,5 liradan satıldığını kaydetti.
#1 - Temmuz 21 2010, 10:04:32
Ölme diye nefesini dinledim.Sen aldın ben verdim,ben verdim sen aldım.
Yoksa uyuduğumu sanacaktın. Uyanma diye ben öldüm.
Ölmezsem uyanacaktın.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.