Alternatifim Cafe

Inception(Başlangıç)

Discussion started on Sinema

Zeitgeist

Tür : Bilim Kurgu / Gerilim / Dram / Gizem
Gösterim Tarihi : 30 Temmuz 2010
Yönetmen : Christopher Nolan
Senaryo : Christopher Nolan
Yapım : 2010, ABD / İngiltere , 142 dk.

Oyuncular

Leonardo DiCaprio (Cobb) , Ken Watanabe (Saito) , Joseph Gordon-Levitt (Arthur) , Marion Cotillard (Mal) , Ellen Page (Ariadne) 

Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) çok yetenekli bir hırsızdır. Uzmanlık alanı, zihnin en savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır. Cobb’un bu ender mahareti, onu kurumsal casusluğun tehlikeli yeni dünyasında aranan bir oyuncu yapmıştır. Ancak, aynı zamanda bu durum onu uluslararası bir kaçak yapmış ve sevdiği herşeye malolmuştur.

Cobb’a içinde bulunduğu durumdan kurtulmasını sağlayacak bir fırsat sunulur. Ona hayatını geri verebilecek son bir iş; tabi eğer imkansız “başlangıç”ı tamamlayabilirse. Mükemmel soygun yerine, Cobb ve takımındaki profesyoneller bu sefer tam tersini yapmak zorundadır; görevleri bir fikri çalmak değil onu yerleştirmektir. Eğer başarırlarsa, mükemmel suç bu olacaktır.

Imdb'de 9.3 puan alarak 3. sıraya yükseldi. :Ç
Tek başıma giderim lan buna.  (6) Nolan'ın bir harikasını daha izleyeceğim için mutluyum.  (6)

http://www.youtube.com/watch?v=66TuSJo4dZM
#1 - Temmuz 18 2010, 23:27:43

Any_one

Bilim Kurgu / Gerilim / Dram / Gizem bunu görünce anında atladım filme. Christopher Nolan bir de, e tabii doğal olarak yükselecek  9.3 alıp.
manisa'ya gelmezse bu da ---sansür--- artık yeter lan. valla sinirlerim bozuluyor. en büyük derdim bu oluyor benim bir anda.
#2 - Temmuz 19 2010, 00:59:46

Zeitgeist

Gitmezsem ölürüm lan, ecayip merak ediyorum. Alırım popcornumu izlerim tek başıma, yaparım bunu. Do you understand beybi <3

Bayılıyorum böyle hırsızlı mırsızlı, soygunlu konulara. Bir de içinde bilim kurgu var, tadından yinmez artık.
#3 - Temmuz 19 2010, 12:07:20

Any_one

tek başına izlenir zaten bu film beybi. <3 o zamana kadar da değişmezse bu durum senin yararına.
hırsızlı mırsızlı soygunlu dediğin de bilinçaltı soygunu lan. "Uzmanlık alanı, zihnin en savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır."
nasıl bi film ki bu be.
#4 - Temmuz 19 2010, 12:59:08

Zeitgeist

Umarım değişmez.

Olm burada bahsedilen adam Nolan. Sıradan bir senaryo bekleme. Memento, Dark Knight ve Prestige gibi filmleri yapan adamdan ne beklenir ki zaten? Gene dumur bi son bekleyecek bizi. Kesin.

İlk 20 dksı çok sıkıcıymış, ama iyi izlemek gerekiyormuş. Yoksa filmin sonundan bir halt anlamazmışsın.
#5 - Temmuz 19 2010, 13:04:15
« Son Düzenleme: Temmuz 19 2010, 13:04:53 Gönderen: Fıstıkçı Şahap »

Any_one

eh ilk 20 dakikada sıkılan uflaya uflaya anlamadan izlemeye başlayacak tabii. bunu bilerek izlemek daha iyi olacak o zaman.
bi de böyle filmlere gidip "güzel değildi o ya sakın gitme, çok sıkıcıydı" diyen romantik-komedi hayranlarına ölüp bitiyorum ben. bi de bu var. anlamıyolar ki yavrularım benim.
#6 - Temmuz 19 2010, 13:19:20

Zeitgeist

30'una kadar bekleyemeyeceğim. :ühü Şafak sayıyorum resmen. Bu da Toy Story 3 gibi hayal kırıklığına uğratmaz beni, umarım.
#7 - Temmuz 20 2010, 11:37:40

Any_one

bence uğratmaz. Nolan olm hatırlatırım. ama ben de Leonardo DiCaprio'dan korkuyorum. sevemedim bir türlü adamı. iticiliğinden filminden zevk alamayacakmışım gibi geliyor. : ((
#8 - Temmuz 20 2010, 16:27:17

Sitede zilyon tane tırt filmin başlığını varken bu canım yapımın başlığını yok diye hekliyordum az kalsın forumu. Son anda farkettim de ucuz kurtuldunuz, hadi iyisiniz gene.

Bu arada filmin sonunu okudum, daha doğrusu maruz kaldım(nasıl olduğunu sormayın, uzun hikaye). Fake olsun diye dua ediyorum günlerdir, telli babaya mı gitsem naapsam allaam?
#9 - Temmuz 24 2010, 00:23:53
« Son Düzenleme: Temmuz 24 2010, 00:26:18 Gönderen: prot »

an itibariyle imdb de 3. sıraya sığışmıştır... c. nolan batman 3 ile 1. sırayı ele geçiricek gibi duruyor...
#10 - Temmuz 27 2010, 13:35:25
i go to grave before be a b.tch nigga. Lykomedo's Awesome Blog ve lazım olursa diye about me

imdb'de ilk 3'e oynaması çok abartılı lan. tamam yani senaryo falan harika ama böyle olağanüstü ilgi görecek kadar değil bence. herkes sevdi diye sevilen yapımlardan olacak bu da herhal.
#11 - Temmuz 29 2010, 01:55:09
Gidişim biraz suskun ama ''Dönüşüm'' böcek olucak.

Gregor Samsa

Zeitgeist

Filmin sonunu okudum yanlışlıkla. Çok fena sövesim var. Ağlıcam lan !
#12 - Temmuz 29 2010, 12:33:25

neydi o öle ya.işte film dedim.işte oyunculuk,senaryo,kurgu,müzik vs vs vs.
puanını kesinlikle hak edio.devamı da gelmeli.
#13 - Temmuz 30 2010, 23:34:57
'

IMDB puanı müthiş.
Bi ara izlerim.  (6)
#14 - Ağustos 02 2010, 16:45:29

imdb'de ilk 3'e oynaması çok abartılı lan. tamam yani senaryo falan harika ama böyle olağanüstü ilgi görecek kadar değil bence. herkes sevdi diye sevilen yapımlardan olacak bu da herhal.
Herkes sevmez bunu kanka. Filmi izlerken 2 çift ilk yarım saatte çıktılar ve hayatlarının hatasını yaptılar.

Bu film öyle düz insana (Belli birikimi olmayan insan) hitap etmez karmaşayı seven insana hitap eder. Zaten düz insan sonunda ki ince ayrıntıyıda kaçırır.

Böyle bi başyapıtı sinemada izlediğim için çok mutluyum. Aldığı puanıda verdiğim 9 TL'yi de sonuna kadar hak etti. Bravo!
#15 - Ağustos 02 2010, 17:07:58

2. yarısı ve senaryosuyla puanını da herşeyini de hakediyor.
İlk yarıyı az buçuk anlayan herkesin seveceği bir film. İlk yarıyı iyi izleyin yeter. Ba-yıl-dım!
#16 - Ağustos 02 2010, 22:26:17

O değil de

[spoiler]O topacın durması için after creditsin sonunu bekledim lan ben. Makinist'te kapatmadı sağ olsun. Ağlıycam lan artık[/spoiler]

Yalnız şu "dııııııııvvvvvt" şeklinde ki müziğine hastayım
#17 - Ağustos 03 2010, 01:04:48

Büyük ihtimalle görmüşünüzdür ama.. Günde 5 posta bakıp yarılıyorum ***
http://twitpic.com/2d8mj6
#18 - Ağustos 11 2010, 21:51:58

Zeitgeist

Filmin tek eksiği, sonuydu-şahsi fikrim-. Zira, dumur edici sonlara bayılıyorum. Prestige ve Memento vari sonlar beklerdim Nolan'dan. : (((( O yüzden filme puanım 9.5 ganga
#19 - Ağustos 16 2010, 23:15:07

Düşündürücü ve zekice senaryosu olan kurgusu, efektleri, oyuncuları, müziği.. Herşeyiyle süper bi filmdi. Imbd 9.1lik puanı sonuna kadar haketmiş. İzlenmesi gereken ilk 50 filmin içine girmiştir. İzlemeyenler gidin izleyin pişman olmucaksınız..
Filmin sonundaki totemin düşüp düşmemesi olayı ikilemde bırakıyo insanı..
İzleyip çözen varsa aydınlatsın.
#20 - Ağustos 17 2010, 20:01:53
« Son Düzenleme: Ağustos 18 2010, 03:17:52 Gönderen: Mori »
Karyolama oturup kendime bir içki koydum. Kapımı açık bırakmıştım. Şehrin gürültüsüyle beraber ay ışığı sızıyordu odama: müzik dolapları, otomobiller, küfürler, köpek havlamaları,radyolar... Hep beraberdik, aynı b*k çukurunun içindeydik hepimiz. Kaçış yoktu. Zamanı geldiğinde sifonumuz çekilecekti.

Charles Bukowski

En yakın zamanda gidip izlemelyim.
#21 - Ağustos 19 2010, 02:08:25

Any_one

Manisa'ya geleceğini gördüm gecenin 12sinde sinemanın önünde çığlık attım sevinçten. he, böyle biriyim ben ya. abarttığımı düşününce de tiksinmeye başladım kendimden, ama çok sevindim yani izleyebileceğim, anca geliyor Manisa'ya. umarım unutup kaçırmam, amin.
#22 - Eylül 12 2010, 04:36:43

yarın gidiyorum sonunda  (6)
#23 - Eylül 12 2010, 12:13:27
Montla Sıç!

son gelene kadar zihninizi sürekli aktif tutmanızı sağlayan bi film. işin içinde nolan olunca ayrıntıları kaçırmamak için ıkınıyorsun haliyle. yine de fazla kafa yordu. rüya ile ilgili yapılan bazı bilimsel açıklamalardan hiçbir b.k anlamadım mesela. filme gitmeden önce filmin içinde geçen geçişli rüya hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyormuş az da olsa. ama genel mantığı anlamak da yetiyor açıkçası.

kurgu harikaydı benceı. mantığa sığdıramayacak herhangi bir adım atılmamış. gayet yerindeydi her şey.

[spoiler]hani filmin başlarında binalar katlanıyor ya. işte o kısım harikaydı görsellik açısından. arabaların geçişi, yürüyüş, bakış açıları vs. o sahne tekrar tekrar izlense yeri. 1. bölüm veya 2. bölüm diye ayırasım gelmiyor zira hiçbir kısmı sıkıcı değildi benim için. pasif geçen bölümlerde zaten olayı mantık düzlemine oturtmakla yetindiler. aksi halde kopardık hepimiz hatta ben koptum bile bi ara, o derece derindeydiler.

ya her şeyi geçtim de. hani şu rüyanın en sonu, yani 3. aşamasındayken her şey bitmiş, bombalar patlamış, araba suya çarpıcak falan. işte ben orda büyük kopukluk yaşadım. kademe kademe uyanacaklardı normalde ama birbirine girdi oradaki uyanmalar. en son uçakta uyandılar falan iyice beyin .mcıklaması yaşadım. bence her şey orada yatıyor zira filmin son sahnesindeki topacın sürekli dönmeye devam etmesi rüyanın halen devam ettiğine dair bi işaret. bi yerde kopukluk oldu, ama nerde? bi yerde bu adam uyanmadı.[/spoiler]
#24 - Eylül 24 2010, 00:43:04
« Son Düzenleme: Eylül 24 2010, 00:49:37 Gönderen: Tylers »
Gidişim biraz suskun ama ''Dönüşüm'' böcek olucak.

Gregor Samsa

arsenik

İzlemedim, nedense izlemek istemiyorum.
#25 - Eylül 24 2010, 00:47:35

İzlediğim günü hatırlıyorum da, rüya görmemek için çok kasmıştım kendimi. Öyle etkilemişti.
#26 - Eylül 24 2010, 00:50:57
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

İzlemedim, nedense izlemek istemiyorum.
Bende bendee.
Hiç çekici gelmiyor bana.
Zaten IMDB'nin 1 numaralı filmi olan esaretin bedelini de ilk izlediğim an hoşuma gitmişti 10 dakika sonra filme olan tüm ilgim uçup gitti..
#27 - Eylül 24 2010, 09:56:42

Any_one

kaçırmadım izledim sonunda. basit geldi lan. puhaha. yok yok güzeldi, görsellik de güzeldi ama 3. olacak kadar güzel değildi. hangi film daha güzeldi dersen AI daha güzel geldi bana diyeceğim sanırım. (yok artık diyeceksin sen de, evet)

ya da bilmiyorum yine kendi salaklığımdan böyle geliyor. çünkü ilk 20 dakikasında falan dedim şu şöyle olacak bu böyle olacak, öyle izledim yine. anlamakta da hiç güçlük çekmedim su gibi aktı film. zekiyim diye gezinip bu filmi anlamaya çalışırken kafa yoranlar utansın ::)

ama sonu güzeldi, sonu güzel bitti, bitmedi diyeyim ya da. yaşadığımız hayata bir gönderme mi vardı bilemiyorum artık.

bilim kurgu filmlerinde görsellik çok güzel oluyor ye. o yıkılan binaların arasında ben de dolaşmak istedim.
#28 - Eylül 27 2010, 00:14:20

derjavin

Matrix - Jumanji karışı gibi. (6)
Sanırım 2 saatimi heba ettim. Brad Pitt'in oyunculuğu beklentilerimin altındaydı.  

Edit : Brad Pitt değil,  Leonardo DiCaprio olacak o :$ 
#29 - Aralık 30 2010, 11:51:03
« Son Düzenleme: Aralık 31 2010, 10:42:08 Gönderen: Toprak »

Ben hep bunu inkepşın diye okuyodum. Meğer insepşınmış.
İzlemedim halaa.
#30 - Aralık 30 2010, 12:20:33
Eskiden buralar hep hayat, yaşamdı.

derjavin

Bu filmi Brad Pitt üzerine kurgulamıştım. Bilinçaltım böyle uygun bulmuş.
#31 - Ocak 02 2011, 15:13:11

bugun ızlıcem bu filmi daha önce fırsat bulamadım ama bugun kesın ızlıcem cok merak edıorum
#32 - Ocak 02 2011, 15:15:14
Bakalım Dünya 2011 de de dönmeye devam edecek mi ??

bir fikrin çok karmaşık ve zor anlaşılır olması onun iyi bir fikir olduğu anlamına gelmez.
miş.

#33 - Ocak 08 2011, 15:56:33
« Son Düzenleme: Ocak 08 2011, 15:56:48 Gönderen: Heart of the Ocean »
          "     - büyüyünce ne olacaksın?
+ ben diktatör olacağım ya sen?
- ben turta olacağım..."

iyiydi iyi. ama çok değil. ortalarda.
#34 - Mart 07 2011, 23:54:43

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.