Alternatifim Cafe

İşte Güneş'in En Son Görüntüleri

Discussion started on Resimler

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Güneş'i gözlemleme ve yıldızın yakın gezegenlere olan etkilerini araştırma amacıyla göndermiş olduğu uydudan ilk görüntüleri aldı.

Amerikan Fırlatma Birliği Atlas V roketiyle 11 Şubat'ta uzaya fırlatılan Solar Dynamics Observatory (SDO) uydusu, Güneş'in şu ana kadar çekilmiş en detaylı görüntülerini dünyaya ulaştırdı. Bilim adamlarının Güneş'i daha iyi anlamalarını sağlayacak olan veriler, yüzeydeki aktiviteyi ve patlamaları en net haliyle gösteriyor.

Washington'daki NASA bürosundan bilim adamı Richard Fisher, "Bunlar, Güneş araştırmaları yaptığım 40 yıl boyunca, gördüğüm en iyi kareler. SDO, Güneş'in hayatımıza ve toplumumuza etkileri konusundaki anlayışımızı değiştirecek ve geliştirecek" dedi. Fisher, Hubble uzay teleskopunun astrofizik bilimindeki büyük etkisinin bir benzerini SDO'nun yapacağını belirtti.

Güneş'i araştırmak için şu ana kadar yapılan en gelişmiş uydu olan SDO, bilinen en iyi fotoğraf kalitesinin 10 katı daha net fotoğraflar çekebiliyor. Güneş'in iç yapısı ve manyetik alan etkinliği ölçümlerini toplayan SDO, sürekli yüksek çözünürlüğe sahip fotoğraflar çekerek yıldızın içinde ne olduğunu ortaya çıkarması beklenen çığır açıcı araştırmalar yürütecek.

Dünyadan 35 bin 900 kilometre yukarıda yörüngeye oturan gözlem uydusu, yüksek çözünürlükte veriler ve canlı görüntüler göndererek önümüzdeki 5 - 10 yıl boyunca Güneş'i izleyecek. NASA, SDO'dan günde 1,5 terabaytlık veri göndermesini bekliyor. Bu, her 36 saniyede bir adet CD'yi dolduracak kadar veri gelmesi demek oluyor.
#1 - Nisan 26 2010, 17:32:56
« Son Düzenleme: Nisan 26 2010, 17:33:17 Gönderen: tolga0101 »
Yaşamak rüyasında gerçeği görmek...

"Journey to the Edge of the Universe" (Evrenin Sınırlarına Yolculuk) belgeselini tavsiye edebilirim. National Geographic belgeseli.

Güneşe hatta adından da anlaşılacağı üzere evrene dair her şey  "Journey to the Edge of the Universe" belgeselinde bulunuyor. Fakat şu mavili-yeşilli olan kareler yoktu sanırım orada.

Velhasıl bir de HD kalitesiyle seyrediyorsanız keyfinize denilecek yok. Animasyon fakat öyle basit şeyler değiller. Özellikle bu konudaki ilk iki resimden daha gerçekçi ve yakın plan çekimleri var. Konu göz önüne alınmaksızın animasyon oldukları belirtilmese uzunca bir süre farkedilemeyecek derecede gerçekçi bir belgesel.  :)
#2 - Nisan 26 2010, 18:10:41
« Son Düzenleme: Nisan 26 2010, 18:16:03 Gönderen: Armoni »
Bat dünya bat.
Kör ol da, piyango bileti sat.

evet izledim onu bende.arşivimde duruyor hala :) güzel yapmış adamlar.
mavi-yeşil görünmesinin sebebi farklı kameralar kullanılmasıdır.bir nevi çıkan enerjinin aralığını-gücünü belirliyorlar diyelim.güneş normalde ilk resimdeki gibi bile görünmez  :) zaten çıplak gözle bakamazsınız güneşe.insan gözünün algılayabildiği en yakın dalgaboyu ( ışığın enerjisi-frekansı diyelim) aralığına göre düzenlenmiş yapay resimlerdir bunlar(renklendirme açısından yapaydır elbette).moröte dalgaboyu bölgesinde hassas kameralar kullanarak güneşe bakılınca haliyle masmavi görünecektir.falan filan işte :) tayf veya spektrumun konusu bunlar.en nefret ettiğim konulardır.zar zor geçebilmiştim körolmayasıca dersleri  (6)
#3 - Nisan 26 2010, 18:28:10
« Son Düzenleme: Nisan 26 2010, 18:29:54 Gönderen: tolga0101 »

Tam da şöyle bir şeyin içinde yanma ihtimalimiz yüksek. Yusufcuk gece gelsin lütfen.
#4 - Nisan 26 2010, 18:33:36
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

bu gidişle burada yanıcaz biz:
http://www.youtube.com/watch?v=7T1LO6nOUdw
#5 - Nisan 26 2010, 18:42:02

sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak;
nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa.
#6 - Nisan 26 2010, 18:43:04

o halde buyrun,karanlıkların aydınlığa çıkması için sizi 1 dk'lık yanma eylemine davet ediyorum.hergün kendimizi 1 dk boyunca yakıcaz.
#7 - Nisan 26 2010, 18:45:12

saygı duruşu esnasında mı olacak?
#8 - Nisan 26 2010, 18:49:56

O zaman ikinize de benden gelsin bu;
http://www.youtube.com/watch?v=VdgDEz2uiLs
#9 - Nisan 26 2010, 19:06:15
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

vayy beee
#10 - Nisan 27 2010, 21:03:24
www.askimchat.net

/server irc.askimchat.net    dostlugun ve arkadasligin tek adresi

Bize de top diyo lan !
#11 - Nisan 28 2010, 08:26:20

ne kadarda küçüğüz
#12 - Haziran 02 2010, 23:01:26

yukarıda yazılanlara tamamen katılıyorum.

yazıları okumadım sadece renklere baktım ..

O renk bi abiye istiyorum .. en üsttekinden ;p güneş rengi desem adam sarı anlar offf aman yaa
#13 - Ağustos 14 2011, 21:06:26
‘Olgunlaşmamış insanın özelliği, bir dava uğruna soylu bir biçimde ölmek istemesidir; olgun insanın özelliği ise, bir dava uğruna gösterişsiz bir biçimde yaşamak istemesidir’

J.D. Salinger

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.