Alternatifim Cafe

Said Nursi tiyatro sahnesinde 'diriliyor'

Discussion started on Tiyatro, Gösteri

Asrımızın büyük alimlerinden Bediüzzaman Said Nursi’nin vefatının 50. yıldönümünde, Üstad’ın Barla sürgünü tiyatro oyunu oldu. Cuma günü seyirci ile buluşacak oyunda Said Nursi'yi Seyfullah Kartal canlandırıyor.

Yavuz Bahadıroğlu’nun “Barla’da Diriliş” adlı romanından uyarlanan ve senaryosu oyuncu ve senarist Kenan Korkmaz tarafından yazılan tiyatro oyununun altı aydır devam eden prova çalışmaları son şeklini aldı.

Türkiye ve yurt dışında sahnelenecek oyun perdelerini 12 Şubat 2010 Cuma Saat 20:00’de Çemberlitaş Fırat Kültür Merkezi’nde açıyor seyircilere.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan proje danışmanı Hüseyin Kurtça, “Yüzyılımıza damgasını vurmuş ve yeterince anlaşılamamış olan, bir aksiyon ve fikir adamı olan böyle bir zatın hayatından bir kesiti seyirciye aktarmak, bizim için büyük bir cesaretti. Umarız kamuoyu bu oyunu beğenir. Bu oyunu, Bediüzzaman’ın vefatının ellinci yılında sahneliyor olmamız da bizim için ayrı bir anlam ifade etmektedir.” dedi. Tiyatro oyununu, objektif olarak ve gerçeklere uygun bir biçimde yansıtmaya çalıştıklarını da ifade eden Kurtça, “oyun sahneye konulduğunda kamuoyunda büyük bir ses getireceğini umuyoruz” şeklinde konuştu
#1 - Şubat 10 2010, 17:43:46

Aynen ve çok isterdim izlemeyi. Hatta gitmeliyim bence.
#2 - Şubat 10 2010, 22:09:20

Hakkıyla yerine getirirler umarım, izleyemeyecek olsam da çok mutlu oldum.
#3 - Şubat 11 2010, 02:06:33
Biz ol nesl-i kerîm-i dûde-i Osmaniyânız kim
Muhammerdir serâpâ mâyemiz hûn-ı hamiyetten

Onu araştırıyordum da şimdi, saat 8'de akşam. Bir yolunu bulup gidebilir miyim acaba?
Ayrıca Merve sanırım şehir şehir gezecekler.
#4 - Şubat 11 2010, 02:13:13

Yurt dışında bile sergilenecekmiş muhtemelen şehir şehirdir. Ama ben uygun olur muyum acaba? Olmalıyım.
#5 - Şubat 11 2010, 02:18:14
Biz ol nesl-i kerîm-i dûde-i Osmaniyânız kim
Muhammerdir serâpâ mâyemiz hûn-ı hamiyetten

Ben de öyle düşünüyorum, çok istek var. Ama pazar akşamına. Kimi bulsam da gitsem *-*
#6 - Şubat 11 2010, 02:20:33

"Ey üç yüz seneden sonraki yüksek asrın arkasına gizlenmiş, sessizce Nûr’un sözünü dinleyen Saidler, Hamzalar, Ömerler, Osmanlar, Tahirler, Yusuflar!... Sizlere hitap ediyorum. Başlarınızı kaldırınız, ‘sadakte’ deyiniz... Şu muasırlarım varsın beni dinlemesinler. Tarih denilen mazi derelerinden sizin yüksek istikbalinize uzanan telsiz telgrafla sizinle konuşuyorum. Ne yapayım acele ettim, kışta geldim. Siz cennet-âsâ bir baharda geleceksiniz. Ey iki hayatın, dünya ve ahiret hayatının ruhu hükmünde olan İslâmiyet’i bırakan iki ayaklı yürüyen mezarlar, ey yaşayan ölüler! Gelen neslin kapısında durmayın??z. Mezar sizi bekliyor. Çekiliniz. Ta ki, hakikât-i İslâmiye’yi hakkıyla kâinat üzerinde dalgalandıracak olan nesl-i cedîd gelsin!"

Bediüzzaman, çıkarcıların çıkarlarının zedeleneceği korkusu ile Barla kasabasına sürgüne gönderilir. Sürgünden önce tedbir alınmış ve Bediüzzaman’a karşı bir karalama, daha Barla’ya gönderilmeden, başlatılmıştır. Amaç; halkın gözündeki değerini azaltıp, daha öncekilere yaptıklarını yapmaktır. Suikast ya da idamla öldürmek. Fakat beklendiği gibi olmaz ve Barla’da Bediüzzaman mektebi kurulur. Bediüzzaman yazar, Barlalı yazılanları okur ve çoğaltır. Barla bir matbaa gibi işlemeye başlar. Risaleler yazılır ve yayılmaya başar. Çıkarcıların ve yalancıların mumu söner. Baskılar, işkenceler, yalanlar, itiraflar…

İstenilen şey başarılamamış aksine ters tepmiştir. Halkın gözümdeki Bediüzzaman sevgisi, gittikçe artmıştır. Yapılacak tek şey Bediüzzaman’ı Barla’dan uzaklaştırmak, daha başka bir yere sürgüne gönderip, sessizce ortadan kaldırmaktır.

Planlar, hesaplar, kumpaslar…

Barla’dan Bediüzzaman’ı ayırmak pek kolay olmayacak, bir nimet olarak gördükleri Bediüzzaman’dan ayrılmamak için Barlalılar bir mücadelenin içine girecektir.

Eser : Yavuz BAHADIROĞLU
Yazan - Yöneten : Kenan KORKMAZ
Süre : 120 dk
#7 - Şubat 11 2010, 02:44:04

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.