Alternatifim Cafe

Çeşitli Dualar

Discussion started on Dua, Âyet, Hadis

Bilirsiniz, bazı dualar vardır temel duaların dışında bir şeyin iyisinin ve hayırlısının olması için dilenir. Yemek yemeden önce, uyumadan önce, uyandıktan sonra, alışverişe çıkarken vs. Bu tip duaları burda yazarak bilgilendirmek istiyorum, kendim de dahil olmak üzre ilgilenenleri. Sizler de bildiklerinizle devam edebiliriniz.

Öncelikle:

Her şey Bismilllahirrahmanirrahim ile başlar.

بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

Bir Yeriniz Ağrıdığı Zaman

Tirmizi'nin Enes b.Malik'ten rivayet ettiğine göre, Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurdu:

Bir yerin ağrıdığı zaman elini, ağrının olduğu yere koy ve şunu tekrarla:

"Bismillahi e'uzu bi'izzetillahi ve kudratihi min şerri mâ ecidü min veca'i hâzâ"

*

Boş Malayani Konuşulan Meclislerde

Kim, malayani konuşmaların çok oldugu bir yere oturur da, oradan kalkmazdan once şu duayı okursa bu yerde oturmaktan hasıl olan günahından arınmış olur.

"Allahım! Seni hamdinle tesbih ederim. Senden başka ilah olmadığına şehadet ederim. Senden mağfiret diliyorum, Sana tevbe ediyorum."

*

Arabaya binerken okunacak dua

"Bismillahi, sübhanellezi sahhara lenâ hâzâ vemâ künnâ lehu mukrinin ve inna ilâ Rabbinâ lemünkalibün."

Bu dua arabalara binerken okunur. Tamamiyle Hakkın iradesine teslim olunduğunu ve O'ndan başka sığınalacak hiçbir varlığın bulunmadığını belirtmek için okunur. Zira Resulullah (s.a.v) Efendimiz her ne zaman deveye binse bu duayı okurlardı.

*

Belli Bir Saatte Uyanmak İçin

Belirli bir saatte uyanmak isteyen kimse, Kevser sûresini üç defa ve Allah'a güvenle okuyup yatarsa, istediği saatte uyanır.

"İnnâa e'taynâakel kevser. Fesalli li rabbike ven har. İnne şâanieke hüvel ebter"

*

Duanın Kabulü

Büyük zatlar, bir kimse dua ettiği zaman 7 kere "Yâ Vehhâb" dese o kimsenin duasını Allah teala kabul eder, demişlerdir.

*
Eve Girerken Okunacak Dua

"Allahümme inni es'elüke hayrel mevleci ve hayrel mahreci, bismillahi velecna ve alallahi Rabbena tevekkelna"

(Allah'ım, hayırlar husususnda Senden hayırlı çıkış ve giriş isterim. Ey Allah'ım, Senin adınla girdik, yine Senin adınla çıkarız. Yalnız Allah'a , Rabbimize güvendik ve
dayandık.)

*

Hafızayı Kuvvetlendirmek İçin

"Allahummerzukna hıfzal mürseliyn ve ilhamel enbiyai ve fehmel evliyai bikeramike ya ekremel ekramiyn vebirahmetike ya erhamerrahimiyn."

Seher vaktinde 70 kere 1 ay okumaya devam edilirse Allah'ın izniyle devam edenin hafızası kuvvetli olur.

*

İhtiyacın Karşılanması Sıkıntının Giderilmesi

Bir şey isteyen, düşman elinde bağlı kalan, rızkında darlık olan, ticaretinde ve kazancında çokluk ve kârlıllık olmayan veya seyrü sülûkünde her hangi bir fethi olmayan kimse üç gece veya yedi gece boyunca gece yarısı abdest alıp ve iki rekat namaz kılıp başını açarak ellerini havaya kaldırarak "Yâ Vehhâb" dedikten sonra ihtiyacını Cenab-ı Hakk'a arzetse Allahü teala onun ihtiyacını karşılar, sıkıntısını giderir.

Bir kimse perşembe günü duha namazını kıldıktan sonra hiç kimse ile görüşmeden, konuşmadan "Yâ Semi" ismini 100 kere okuyup Allahü teala hazretlerine hacetini arzeylerse Hak teala onun ihtiyacını giderir.

Hali değişen, fakir, garip, kimsesiz, hasta olan bir kimse abdest alıp iki rekat namaz kıldıktan sonra "Yâ Lâtif" ismini 100 kere okuyup Allah'tan hacet dilerse, ihtiyacının giderilmesini isterse Allah'da onun ihtiyacını giderir

*

Kaybettiği bir şeyi bulmak

Bir kimse bir şeyi kaybetse, bir parça kağıt üzerine "Ya Hakk" lafzını yazsa ve geceleyin o kağıdı eli üzerine koyup gökyüzüne baksa o zayi eylediği şeyi Allah'ın izniyle bulur.

*

Tuvalete Girerken Okudukları Dua

"Bismillâh. Allahümme innî eûzü bike mine'l-hubsi ve'l-habâis.

(Bismillâh. Allah'ım, hususi ve umumi bütün kötülükleri bünyesinde toplayan habislerden sana sığınırım.)

*

Tuvaletten Çıkarken Okudukları Dua

"Elhamdü lillâhillezî ezhebe anni'l-ezâ ve âfânî..."

(Bana rahatsızlık veren şeyleri giderip, sıhhat ve afiyet hibe eden Allah'a hamd olsun.)

Devam edilecektir.
#1 - Şubat 08 2010, 02:23:31

Şöyle ki; mesela bir yerden geçeceksiniz. Fakat o geçtiğiniz yerdeki kişinin sizi görmemesi gerekiyor. Hani bu hangi anlarda gerçekleşir, size kalmış bir durum. ama iyi, ama kötü. Ama hakikaten de işe yaramış bir duadır. Bana bir ablamız söylemiştir.

Yasin sûresi'nin 9. ayetini (Ve cealna mim beyni eydihim seddev ve min halfihim sedden fe ağşeynahüm fehüm la yübsırun ) okuyup, yanından geçtiğiniz kişiye doğru hafiften üflerseniz işe yarıyor. Kişi sizi görmüyor. Bir nevi zırh görevi görüyor bu ayet.

Ve ayrıca diyelim birisinden azar işiteceksiniz. Öyle bir durumdasınız. Bir yere geç kaldınız ve karşı taraf size muhakkan çıkışacak. Şu duayı okursanız ciddi faydasını görürsünüz.

"Allah'ım sen ....(kişi ismi ya da sıfatı) 'nın elini, azğını, gözünü, kolunu tut. Kurt ise koyun, koyun ise kuzu et, onu bana mal et, amin"

Ve tecrübelerime dayanarak, tüm samimiyetimle söylüyorum. O kişinin ağzı resmen bağlanıyor.
#2 - Şubat 09 2010, 00:43:59

Proculianus

Bunlar çok güzel Tuğçe ya. Özellikle de hafıza için olanına çok ihtiyacım olacak sanırım.
Devamını bekliyorum. :w
#3 - Şubat 09 2010, 00:53:27

Buldukça, gördükçe yazarım canım *-*
#4 - Şubat 09 2010, 01:06:22

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.