Alternatifim Cafe

İşte ilk yerli spor arabamız

Discussion started on Tuning

Türkiye'nin yüzde 100 yerli spor otomobili görücüye çıktı. 35 bin euro değerindeki otomobil için 500 sipariş alındı bile

Türkiye'nin ilk yerli spor otomobili için düğmeye basıldı... Malkoçlar A.Ş. ile Ostim Sanayici ile İş Adamları Derneği (OSİAD) Güçbirliği A.Ş, Türkiye'nin ilk yerli ve spor otomobil “Etox”u üretmek için işbirliği kararı aldı.

Malkoçlar A.Ş'ye ait Ertex Plaza'da düzenlenen basın toplantısıyla işbirliği kararını açıklayan ve aynı zamanda otomobili yapan girişimci olan Malkoçlar A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Malkoç, “Bu proje önce benim hayalimdi, şimdi Ostim ve tüm Türkiye'nin hayali olacak” dedi.

ÇOK HEYECAN VERİCİ

Türkiye halkının kendine ait bir otomobil markasının olmadığının altını çizen Malkoç, ilk yerli ve spor otomobili üretmenin bu nedenle oldukça heyecan verici olduğunu söyledi.

Malkoç, “OSTİM ve Anadolu sanayicisi Türkiye'nin otomobilini üretmek için iş başında, hayalle başlayan proje gerçeğe dönüşüyor” diyerek yerel ve merkezi idareden seri üretime geçilmesi sürecinde destek talep etti.

YÜZDE YÜZ YERLİ

Projede yer alan İç Anadolu Sanayici ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu (İÇASİFED) Genel Başkanı Mehmet Akyürek ise Etox'un yüzde 100 yerli olduğunu, akü, dövme parçaları, farları ve kauçuklarının Anadolu sanayicisi tarafından üretildiğini belirtti.

Etox'un üretilmesi sürecinde 1 tasarımcı, 2 makine mühendisi, 1 uçak mühendisi ve 20 teknik mühendis olmak üzere 20 teknik personel çalıştı.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Otomotiv Ana Bilim Dalı akademisyenleri tarafından, Otomotiv Teknolojileri Ar-Ge Merkezinde (OTAM) 33 ayrı testten başarıyla geçen Etox, Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca verilen ERT40 araç tip onay belgesine de sahip.

30-35 BİN EURO DEĞERİNDE, 500 SİPARİŞ VAR

Dünyada G segmenti otomobil kategorisinde tanınan Etox'un değeri 30-35 bin euro arasında değişiyor. OSİAD Güç Birliği A.Ş. tarafından Etox için şimdiden Avrupa Birliği ülkelerinden müşterilerin de yer aldığı 500 siparişin verildiği ve otomobilin üretilmesinin iki hafta kadar bir süre aldığı ifade edildi.

[imghttp://www.internethaber.com/images/other/o2.20090709173030..jpg]http://[/img]

#1 - Temmuz 10 2009, 13:16:17

Birazcık da tip olsaymış keşke.
#2 - Temmuz 27 2009, 04:19:28
Şefim sarı kula var mı?

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.